Dana124
02.07.11,07:44
Dobrý deň!Neviem,či som dobre zaradila tému....ak zle..tak prepáčte. Chcem sa spýtať,ak chceme úver na opravu domu, je lepšie pri prepise(darovaniu) domu zo svorky na manžela napísať ju ako vecné bremeno, alebo ako majiteľku 1/8 domu?Čítala som,že doživotné užívanie sa píše do katastra....neni úver.Ak by sa dom napísal celý na manžela s poznámkou práva dôstojnej staroby a dochovania pre svokru,vtedy by bola možnosť aby sme úver na opravu domu dostali?A ak bude svokra vlastniť 1/8 domu....vtedy by sme úver dostali?Pri prepise domu, je možné napísať dom na manžela s manželkou?Ak sa dom napíše len na manžela,(nadobudnutie počas manželstva)ja tam nič mať nebudem,mám pravdu?Ďakujem za odpoveď!Je pripravená nejaká zmluva,no je tam len manželovo meno(hovorí,že potom to napíše,aby som tam mala čiastku aj ja)....je to možné,ak by tú 1/8 vlastnila svokra( ak by nesúhlasila?),ale ja budem tá ktorá sa bude musieť starať.Ešte raz ďakujem!
buchač
02.07.11,05:58
Dobrý deň!Neviem,či som dobre zaradila tému....ak zle..tak prepáčte. Chcem sa spýtať,ak chceme úver na opravu domu, je lepšie pri prepise(darovaniu) domu zo svorky
...ešte dobre ,že nie svorka svokier ...;):---:D
na manžela napísať ju ako vecné bremeno, alebo ako majiteľku 1/8 domu?Čítala som,že doživotné užívanie sa píše do katastra....neni úver.
Osobne neviem ...banka odpovie najlepšie ...jedno možno neposkytne a iná zasa hej ...
Ak by sa dom napísal celý na manžela
...celý ......tststststst....
s poznámkou práva dôstojnej staroby a dochovania pre svokru,vtedy by bola možnosť aby sme úver na opravu domu dostali?A ak bude svokra vlastniť 1/8 domu....vtedy by sme úver dostali?Pri prepise domu, je možné napísať dom na manžela s manželkou?
Je ...formou darovacej zmluvy ..
Ak sa dom napíše len na manžela,(nadobudnutie počas manželstva)ja tam nič mať nebudem,mám pravdu?
No jo ...čistý trt budeš vlastniť ....a ešte aj úver splácať sa bude aj za (možno ) Tvoje peniaze ...
Ďakujem za odpoveď!Je pripravená nejaká zmluva,no je tam len manželovo meno(hovorí,že potom to napíše
Nie POTOM ...HNEĎ ..
,aby som tam mala čiastku aj ja)....je to možné,ak by tú 1/8 vlastnila svokra( ak by nesúhlasila?),ale ja budem tá ktorá sa bude musieť starať.Ešte raz ďakujem!

NEBUDEŠ ...nič nemusíš ...;)
Ice dive
02.07.11,06:06
no záleží od toho aký úver idete brať... ak nebudete ručiť nehnuteľnosťou, tak môže svokra darovať celý dom a mať právo doživotného užívania... ak budete chcieť hypotéku t.j. ručiť danou nehnuteľnosťou tak s ťarchou doživotného užívania úver nebude... ak by mala svokra 1/8 domu úver by bol možný, avšak musela by svokra súhlasiť so založením domu v prospech banky...

keďže sa jedná o darovanie, tak ako manželka nemáte nárok na nič z daného domu, jedine na zhodnotenie domu, ktoré bolo financované z úveru, keďže úver ako aj jeho splátky boli vykonané počas manželstva t.j. spadajú do BSM
arizona
02.07.11,06:35
Svokra sa moze rozhodnut, ci dom daruje iba synovi,alebo vam obom. Ak iba manzelovi, tak dom je jeho, ty by si si v pripade rozchodu mohla narokovat iba na polovicu veci,ktore ste do domu kupili,alebo cast penazi,ktore ste do domu investovali.
Pre teba by bolo vyhodnejsie,keby ste dom "kupili", v tom pripade patri do BSM, mas rovnaky narok,ako tvoj manzel.

To, ci ju budes musite doopatrovat ty,alebo niekto iny, ti nik neda odpoved. Zalezi len od teba...
Aj ked by sa urcite patrilo,ked vam da svoj dom, svoj majetok...;) Nieco, za nieco.Tak to zvacsa v zivote chodi...
Dana124
02.07.11,10:44
1/2 domu má vo vlastníctve svokra, 1/4 manžel a 1/4 švagor.Švagor si postavil prístavbu(zobral si úver na stavbu prístavby a dom je teraz založený).Je pod prístavbou časť spoločného pozemku-ten sa mu daruje i s1izbou.....vtedy by to malo byť ako samostatná stojaca jednotka.Ale najskôr chce aby sa prepísal dom na 1/8 svokre a ostatné manželovi. Dá sa prepísať tá ťarcha(či ako sa to volá.....zaručili sme sa domom na stavbu jeho prístavby) už na postavenú prístavbu,nie? Ak sa dom prepíše teraz na manžela a svokru.....to sa prepisuje dom zaťažený jeho úverom, nie? Najskôr by sa mal vyriešiť problém s ťarchou na dom.Ďakujem za odpoveď.
Ice dive
02.07.11,14:24
ťarcha je na časť domu, ktorá patrí švagrovi, t.j. banku do toho nič, aké veci rieši manžel so svokrou... t.j. 3/4 domu sa môže nakladať, kedže nie sú zaťažené... otázne je, či je prístavba skolaudovaná, aby na ňu mohla byť uvalená ťarcha... môže byť, že je uvalená len na švagrovú časť...