AnkaNL
02.07.11,14:09
Dobrý deň, viete mi poradiť?
Chcela by som si otvoriť na Slovensku voľnú živnosť-administratívne práce a fakturovať holandskej firme, v ktorej som vedená ako konateľ.
Trvalý pobyt mám na Slovensku a aj tu žijem, prechodý pobyt v Holandsku som ukončila 22.2.2010. Takže žijem len z výnosov tejto holandskej firmy(dane z tejto činnosti platim v NL , inak na SK úrade, som vedená ako dobrovoľne nezamestnaná), s tým že každý mesiac (väčšinou koncom mesiaca) chodim do sídla firmy v NL, kde sa venujem administratívnym prácam. Preto by som chcela vedieť, či môžem vôbec takto podnikať...
marjankaj
02.07.11,12:42
Živnostenský zákon.

§ 5
Osoby oprávnené prevádzkovať živnosť

(1) Živnosť môže prevádzkovať fyzická osoba (živnostník) alebo právnická osoba, ak splní podmienky ustanovené týmto zákonom (ďalej len "podnikateľ"); povolenie na prevádzkovanie živnosti (ďalej len "koncesia") sa vyžaduje len v prípadoch vymedzených týmto zákonom.

(2) Fyzické osoby a právnické osoby môžu prevádzkovať živnosť, ak to neobmedzujú alebo nevylučujú osobitné zákony. 24)
(3) Fyzická osoba s bydliskom alebo právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky (ďalej len "zahraničná osoba") môže na území Slovenskej republiky prevádzkovať živnosť za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenská fyzická osoba alebo slovenská právnická osoba, ak z tohto zákona alebo z iného osobitného predpisu nevyplýva niečo iné. Na účely tohto zákona sa slovenskou fyzickou osobou rozumie fyzická osoba s bydliskom na území Slovenskej republiky a slovenskou právnickou osobou právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky.
(4) Bydliskom na území Slovenskej republiky sa na účely tohto zákona rozumie trvalý pobyt 24a) na území Slovenskej republiky alebo trvalý pobyt na území Slovenskej republiky na základe udeleného povolenia podľa osobitného predpisu.24b)

A prečo nemôžeš tú činnosť vykonávať na dohodu?
AnkaNL
02.07.11,13:12
Ja som aj prv chcela byt zamestnancom firmy, ktorej som kanateľkou,(podľa informácii, ktoré som dostala od holandskej účtovničky)...nemôžem byť zároveň aj zamestnankyňou. Ide o to, že v nl je to troch inak delene...naša firmy je pod skratkov v.o.f a ak by som chcela byť aj zamestnancom, tak by firma musela byť pod skratkou B.V a to nieje.
AnkaNL
02.07.11,13:13
A inak ďakujem ti za info a pekný víkend prajem. :-)