dragan.michal
02.07.11,19:29
Ahojte, mam mensiu dilemu ako vyriešiť podnikanie v CR. Kedze podla ich zakonov co som sa dozvedel musi byt kazda firma platcom DPH ak obchoduje zo zahranicim. Takze by sme tam ako SR firma prisli o dost zakaznikov z radov SZCO, ktori platcamia nie su.
Zatial jedinou schodnou cestou je zalozit cesku s.r.o., alebo mate iny napad ako to vyriešit?
j.sch
03.07.11,04:51
Ahojte, mam mensiu dilemu ako vyriešiť podnikanie v CR. Kedze podla ich zakonov co som sa dozvedel musi byt kazda firma platcom DPH ak obchoduje zo zahranicim. Takze by sme tam ako SR firma prisli o dost zakaznikov z radov SZCO, ktori platcamia nie su.
Zatial jedinou schodnou cestou je zalozit cesku s.r.o., alebo mate iny napad ako to vyriešit?
samozrejme založiť českú sro

či už ZL alebo organizačná zložka by sa dlho vybavovala ..

so ŽL mám skúsenosti :-( 4 mes trvalo / pred 9 r. /

Dať založiť sro profesionalnou firmou /podpíšeš potrebné splnomocnenia a aj všetko zaregistrujú /.. vtedy som to tak nerobil a oľutoval som :-)
Dáša_
03.07.11,13:13
Ahojte, mam mensiu dilemu ako vyriešiť podnikanie v CR. Kedze podla ich zakonov co som sa dozvedel musi byt kazda firma platcom DPH ak obchoduje zo zahranicim.


toto platí iba v prípade služieb. Naviac, ke´d si registrovaný podľa 7a, tak ako platiteľ vystupuješ iba pre zahraničie, doma to ide po starom




§ 7a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1)
(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.
dragan.michal
03.07.11,14:52
Dáša_ - dik to som vedel. My sme platcovia DPH podla 4. Ale tu ide o to, že podľa ich zákonov (českých) musí byť každá česká firma, ktorá prijíma alebo poskytuje služby firmám z iných krajín tak musí byť platiteľom DPH.
Ale to väčšina českých SZCO nie je.
A keby že tam prídeme (co ČR) ako slovenská firma a budeme ponúkať služby, tak pre väčšinu českých SZCO by sme boli off, lebo by sa muselu stať platcami DPH.

Dúfam, že som to teraz napísal lepšie ako v prvom príspevku. Takže mi ide o to, či sa to dá vyriešiť nejakou organizačnou zložkou, alebo musíme založiť českú s.r.o. aby sme mohli služby poskytovať českým firmám bez toho, aby sa museli stať platcami DPH:
Dáša_
03.07.11,16:33
S tou dph a sluzbami je to myslím rovnaké v celej EU.

Ak by som sa mala rozhodovat ja, tak sa rozhodnem pre samostatnu cesku firmu. Ak nebrani tomu nic ine (napríklad spolocnici)
dragan.michal
03.07.11,16:55
V CR to maju este prisnejsie ako u nas. Co som pocul tak nemaju moznost ako my podla paragrafu 7. Oni sa stavaju automaticky platcami aj v ramci CR :/

nic mi nebrani zalozit cesku spolocnost, ale uprimne nechce sa mi zakladat dalsiu firmu, kedze uz pripravujem zalozenie nevadskej LLC a este dalsia ceska by uz bolo na mna moc.
j.sch
04.07.11,04:11
ale v ČR radšej nezávislú !!

Právne a aj účtovne by to bolo jednoduchšie !

ako som už aj písal ..

PS:určite vieš že čo urobíš sám je na 100% ale to neplatí v tomto prípade .. mňa v Prahe stál len benzín viac ako by ma to stálo cez založenú spoločnosť ... A dnes už spravíš XY vecí aj cez NET ...