Misickaa4
03.07.11,12:52
Dobrý deň , chcela by som sa spýtat, ako mám vyriesit taký problém s reklámaciami. Ja dovážam tovar zo zahraničia a mám na každý tovar rok záruku , lenže ja tento tovar predávam ďalej a samozrejme, chcem túto záruku poskytnút aj mojim zákazníkom. ale : ja obdržím daný tovar napr. 20.6.2011, t.znamená, že záruka pre mňa platí do 20.6.2012, ale tento tovar ja hneď nepredám mojmu zákazníkovi , ale povedzme o týžden neskor. ako teda s tou zárukou? moj zákazník sa bude dožadovat ročnej záruky odo dňa kedy to kúpil on. ako to možem spravit? ako vykryjem ten týždeň?
Ďakujem
Gabi03
03.07.11,13:01
Za reklamáciu je zodpovedný posledný predávajúci. Takže ten týždeň, resp. x týždňov/dní/mesiacov musíš vykryť ty sám. To, že môžeš posunúť ďalej reklamáciu svojmu dodávateľovi je iba jeho dobrá vôľa. ;)
Dáša_
03.07.11,13:16
ono to môže byť ešte zložitejšie, u nás je záruka 2 roky
Gina Er
03.07.11,13:16
zo zákona je na každý tovar záruka 24 mesiacov
Evanka
03.07.11,13:42
Dobrý deň , chcela by som sa spýtat, ako mám vyriesit taký problém s reklámaciami. Ja dovážam tovar zo zahraničia a mám na každý tovar rok záruku , lenže ja tento tovar predávam ďalej a samozrejme, chcem túto záruku poskytnút aj mojim zákazníkom. ale : ja obdržím daný tovar napr. 20.6.2011, t.znamená, že záruka pre mňa platí do 20.6.2012, ale tento tovar ja hneď nepredám mojmu zákazníkovi , ale povedzme o týžden neskor. ako teda s tou zárukou? moj zákazník sa bude dožadovat ročnej záruky odo dňa kedy to kúpil on. ako to možem spravit? ako vykryjem ten týždeň?
Ďakujem
Neviem aký nákupca si, ale ako to robia v obchodných reťazcoch, napríklad s obuvou, kabelkami, veď záruka plynie od doby kúpy spotrebiteľom. Ty nie si spotrebiteľ, ale predávajúci. Alebo nakupuješ tovar ako bežný zákazník aďalej ho predávaš?
Čo sa týka záručnej doby, 12 mesiacov môže byť iba u použitého tovaru, inak najmenej 24 mesiacov.
Pojednáva o tom napr. OZ
§ 620
(1) Záručná doba je 24 mesiacov. Ak je na predávanej veci, jej obale alebo návode k nej pripojenom vyznačená lehota na použitie, neskončí sa záručná doba pred uplynutím tejto lehoty.

(2) Ak ide o použitú vec, kupujúci a predávajúci sa môžu dohodnúť aj na kratšej záručnej dobe, nie však kratšej než 12 mesiacov.

(3) Pri veciach, ktoré sú určené na to, aby sa užívali po dlhšiu dobu, ustanovujú osobitné predpisy záručnú dobu dlhšiu ako 24 mesiacov. Záručná doba presahujúca 24 mesiacov sa môže týkať i len niektorej súčiastky veci.

(4) Na žiadosť kupujúceho je predávajúci povinný poskytnúť záruku písomnou formou (záručný list). Ak to povaha veci umožňuje, postačí namiesto záručného listu vydať doklad o kúpe.

(5) Vyhlásením v záručnom liste vydanom kupujúcemu alebo v reklame môže predávajúci poskytnúť záruku presahujúcu rozsah záruky ustanovenej v tomto zákone. V záručnom liste určí predávajúci podmienky a rozsah tejto záruky.
Misickaa4
04.07.11,05:17
ďakujem všetkým za rady, ale ja to nakupujem ako zákazník a potom to ďalej predávam. ja nie som firma ani živnostník. takže ako to je v takomto prípade? ja si asi nemôžem len tak vykryť týždne, keď nie som nikde registrovaná.
ďakujem
avalik
04.07.11,06:06
ďakujem všetkým za rady, ale ja to nakupujem ako zákazník a potom to ďalej predávam. ja nie som firma ani živnostník. takže ako to je v takomto prípade? ja si asi nemôžem len tak vykryť týždne, keď nie som nikde registrovaná.
ďakujem

tak na zaklade coho predavas? mne sa tu vynaraju pojmy z trestneho zakona - neopravnene podnikanie, neodvedenie dane, ...
Misickaa4
04.07.11,06:28
ja ešte nič nepredávam. ani sa nechystám nejako začať podnikať alebo čo. jednoducho keď si kúpite vec a nechcete ju tak ju chcete ďalej predať, nie? ide len o to, že o danú vec má dotyčný záujem, len ak sa na ňu vzťahuje záruka.
avalik
04.07.11,06:55
ja ešte nič nepredávam. ani sa nechystám nejako začať podnikať alebo čo. jednoducho keď si kúpite vec a nechcete ju tak ju chcete ďalej predať, nie? ide len o to, že o danú vec má dotyčný záujem, len ak sa na ňu vzťahuje záruka.

V tom pripade poskytnes kupujucemu doklad ktory vydal predajca u ktoreho si to co predavas kupila. Kupijuci si reklamaciu moze uplatnit tam. Reklamacna doba zacina plynut odo dna tvojho nakupu.
Misickaa4
04.07.11,07:29
to je to, že predajca nedal žiaden bločik ani nič. je to tak, že ak by sa s tým niečo stalo, ja to pošlem späť a budú mi vratené peniaze. je to už overené, takže s tým nie je problém. akú záruku teda môžem dať ja tomu komu to predám?
a ak by som sa teda rozhodla pre podnikanie, ako teda vykryjem ten týžden?
ďakujem
avalik
04.07.11,08:15
odporúčam preštudovať zákony:

č. 250/2007 Z.z. o ochrane spotrebiteľa a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb. o priestupkoch v znení neskorších predpisov

a

40/1964 Zb. Občiansky zákonník - §619 až §627

ich platné znenia nájdeš: http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm
Gina Er
04.07.11,12:45
ja ešte nič nepredávam. ani sa nechystám nejako začať podnikať alebo čo. jednoducho keď si kúpite vec a nechcete ju tak ju chcete ďalej predať, nie? ide len o to, že o danú vec má dotyčný záujem, len ak sa na ňu vzťahuje záruka.
tak načo si to kupuješ,keď to nechceš? ak Ti nevyhovuje veľkosť alebo farba,tak Ti to predsa vymenia.toto Tvoje "obchodovanie" som nejak nepochopila...