mdetko
03.07.11,13:51
Mám firmu, ktorá vydáva certifikáty, ktoré sa môžu použiť pre elektronické faktúry. A často sa v praxi stretávam s odmietavým postojom k eFaktúram hlavne z dôvodu, že dodavateľ chce preniesť na odberateľa svoje náklady.
Toto nie je úplná pravda. Dodávateľ si chce znížiť svoje náklady, ale pri prijímaní týchto faktúr sa znižujú náklady aj prijímateľovi. (bežnému občanovi je to asi jedno, tam by to chcelo nejaké benefity)

Aj ked sa už eFaktúry objavujú dlhší čas, stále je veľa ľudí, ktorí tomu nerozumeju a preto ich odmietajú využívať. alebo sa zamieňajú faktúry s elektronickým podpisom s faktúrami s oskenovanou pečiatkou a podpisom.

Výhody pre používanie eFaktúr:
Odosielateľ:


Zníženie nákladov na tlač (min. 0,03 €/ks)
Zníženie nákladov na poštovné (min. 0,50 €/ks)
Zníženie nákladov na archiváciu (pribl. 0,01 €/ks)
Zvýšenie prehľadu a dostupnosti faktúr (nemusia sa hľadať v archívoch a šanonoch)

Príjímateľ:


Zníženie nákladov na tlač (pri využití systémovej evidencie)
Zníženie nákladov na archiváciu
Zvýšenie prehľadu a dostupnosti faktúr

Nevýhody:
Odosielateľ:


Nie všetci zákazníci akceptujú eFaktúry, takže dvojitá evidencia faktúr
Zabezpečená priebežná archivácia faktúr na CD/DVD
Mail nie je bezpečné prenosové médium. Môže padnúť do spamu
Nutnosť vlastniť certifikát určený na podpisovanie faktúr

Príjímateľ:


Faktúra nepríde v papierovej podobe - veľa ľudí si ju tlači (celé zle)
Nie všetci posielajú eFaktúry - takže dvojitá evidencia faktúr.


Ja som našiel zatiaľ tieto PRE a PROTI. Prosím o doplnenie a prípadnú diskusiu na temu prečo používať či nepoužívať eFaktúry.
Dáša_
03.07.11,13:03
a myslíš, že do účtovníctva si faktúru od svojho dodávateľa môžem zaradiť bez toho, aby som ju mala vytlačenú? Zvlášť v takých prípadoch, keď si napríklad dávam účtovníctvo spravovávať externe?
Alebo vo firme je istý obeh faktúr a tie musí niekto schvaľovať po vecnej stránke, niekto iný dáva súhlas s úhradou?
camozzi
03.07.11,14:00
Nevidim dovod na znizovanie nakladov spolocnosti, ktora mi to znizenie nakladov na faktury nepremietne do cien, napr. elektronicke vypisy z banky ci faktury od nadnarodnych telefonickych firiem.
Mam viacerych dodavatelov, ktori neposlu s tovarom fakturu, ale posielaju ju osobitne postou. Aj napriek ziadosti, aby ich posielali spolu s tovarom, robia to postarom. Cize mnoho spolocnosti si robi zbytocne naklady dobrovolne.
Navyse ako podnikatel si musim el. fakturu vytlacit a papier nieco stoji, farba do tlaciarne tiez... Pre mna je to nerentabilne. Laskavosti dnes nieco stoja.
avalik
03.07.11,14:07
Mám firmu, ktorá vydáva certifikáty, ktoré sa môžu použiť pre elektronické faktúry. A často sa v praxi stretávam s odmietavým postojom k eFaktúram hlavne z dôvodu, že dodavateľ chce preniesť na odberateľa svoje náklady. ....

preco mam z tejto temy poci, ze si robis tu na porade reklamu na svoje sluzby? mimotemy
mdetko
03.07.11,14:19
preco mam z tejto temy poci, ze si robis tu na porade reklamu na svoje sluzby? mimotemy

možno trošku ano - ale meno firmy nikde nespomínam. Ide mi o spropagovanie a vysvetlovanie ako veci fungujú a ako nefungujú.
dúfam, že na konci debaty viacero ľudí aj firiem príde na správny /svoj vlastný/ spôsob ako nakladať s efaktúrami.

toľko k reklame.
mdetko
03.07.11,14:27
a myslíš, že do účtovníctva si faktúru od svojho dodávateľa môžem zaradiť bez toho, aby som ju mala vytlačenú? Zvlášť v takých prípadoch, keď si napríklad dávam účtovníctvo spravovávať externe?
Alebo vo firme je istý obeh faktúr a tie musí niekto schvaľovať po vecnej stránke, niekto iný dáva súhlas s úhradou?

elektronickú faktúru, ktorá je podpísaná elektronickym podpisom /epodpis/ by si si práve nemala tlačiť. V okamihu vytlačenia sa z originálu stáva kopia a danový úrad by teoreticky mohol mať námietky. ale v praxi sa to nestane ešte dlhú dobu.

externé účtovníctvo - no v prípade, že budeš účtovníčke posielať všetky doklady priamo mailom ako ti prišli a tie papierové budeš skenovať a tiež posielať mailom, tak ušetríš minimálne čas kedy to účtovníčka dostane. dalšou výhodou môže byť aj to, že všetky doklady ostávajú u teba a účtovníčka robí len s kopiami. a tiež si ich nemusí tlačiť.

a obeh dokladov po firme je samostatná kapitola. Tam je treba urobiť si systém. Práve teraz riešime takýto problém pre firmu, ktorá má 15 zamestnancov a haldy papierov. kopec "košieľok" sa vytvorí vo firme a putujú so všetkými dokladmi až do archívu..
mdetko
03.07.11,14:33
Nevidim dovod na znizovanie nakladov spolocnosti, ktora mi to znizenie nakladov na faktury nepremietne do cien, napr. elektronicke vypisy z banky ci faktury od nadnarodnych telefonickych firiem.
Mam viacerych dodavatelov, ktori neposlu s tovarom fakturu, ale posielaju ju osobitne postou. Aj napriek ziadosti, aby ich posielali spolu s tovarom, robia to postarom. Cize mnoho spolocnosti si robi zbytocne naklady dobrovolne.
Navyse ako podnikatel si musim el. fakturu vytlacit a papier nieco stoji, farba do tlaciarne tiez... Pre mna je to nerentabilne. Laskavosti dnes nieco stoja.

naozaj s tebou súhlasim.
Všetko by malo fungovať systémom niečo za niečo. Platí legislatíva, že s eFaktúrou musíš ako príjemca súhlasiť. preto si to veľké firmy dávajú do VOP. a ked chceš papierovú faktúru, tak musíš o to vyslovene požiadať.

a ako podnikateľ si nemusíš eFaktúru vôbec tlačiť - práve by si to ani nemal. pre účely danovej kontroly im predložiš USB alebo CD s faktúrami. Problém môže nastať práve so schvalovaním a obehom dokladov - ako spomínala Dáša_. Ale to sa dá vyriešiť systémom a dohodou vrámci firmy.

a uspora nákladov je aj na strane príjemcu, podnikateľa. Aj ked nie taká výrazná ako na strane dodávateľa.
avalik
03.07.11,14:36
elektronickú faktúru, ktorá je podpísaná elektronickym podpisom /epodpis/ by si si práve nemala tlačiť. V okamihu vytlačenia sa z originálu stáva kopia a danový úrad by teoreticky mohol mať námietky. ale v praxi sa to nestane ešte dlhú dobu.

externé účtovníctvo - no v prípade, že budeš účtovníčke posielať všetky doklady priamo mailom ako ti prišli a tie papierové budeš skenovať a tiež posielať mailom, tak ušetríš minimálne čas kedy to účtovníčka dostane. dalšou výhodou môže byť aj to, že všetky doklady ostávajú u teba a účtovníčka robí len s kopiami. a tiež si ich nemusí tlačiť.

a obeh dokladov po firme je samostatná kapitola. Tam je treba urobiť si systém. Práve teraz riešime takýto problém pre firmu, ktorá má 15 zamestnancov a haldy papierov. kopec "košieľok" sa vytvorí vo firme a putujú so všetkými dokladmi až do archívu..

ak sa vytlacena el. faktura stava kopiou nestava sa aj oskenovana papierova faktura tak isto kopiou? skenovanie a posielanie mailu trva tiez nejaky cas, takze mne je jednoduchsie zbalit papiere a odniest uctovnicke.

vyhoda, ze doklady ostavaju u mna nie je ziadna, pretoze, si ich musim oznacit a ulozit ja - co v pripade ak odnesiem uctovnicke sanon s dokladmi sa mi vrati sanon s ulozenymi a zauctovanymi dokladmi a ja ich len podpisujem.
mdetko
03.07.11,14:47
vyhoda, ze doklady ostavaju u mna nie je ziadna, pretoze, si ich musim oznacit a ulozit ja - co v pripade ak odnesiem uctovnicke sanon s dokladmi sa mi vrati sanon s ulozenymi a zauctovanymi dokladmi a ja ich len podpisujem.

Mne sa už zadarilo pri externej účtovníčke, pred pár rokmi, ked išla na materskú a nejako nič nestíhala, že som si chodil po doklady vyše mesiaca.
stále nemala čas, nemala to uložené, nevedela to proste nájsť.

a došlé papierové faktúry si samozrejme musíš popísať, očíslovať, doplniť dalšie info a založiť. ked potrebuješ túto faktúru nájsť, tak ideš do šanonu a hladaš faktúru. nakoniec ju nájdeš, pozrieš, vybavíš čo si chcela a zase ju založíš do šanonu a ten do skrine - archívu.
no a ked si ju oskenuješ, urobiš si kopiu - originál je v šanone, a potrebuješ sa na nu pozrieť, tak klikneš a vidíš. nemusíš hladať, vyberať a zase odkladať.
to si myslím, že je výhoda. a nielen elektronických faktúr, ale aj ostatných dokumentov v epodobe.
:)
dragan.michal
03.07.11,15:01
Kým nebudú elektronické faktúry akceptovať odberatelia tak pre mňa ako dodávateľa sú na nič. Akurát tak na 2 veci ale ani jedna nie je pre mňa prísnosná. Niektorí naši odberatelia trvajú na faktúre papierovou formou a ja sa môžem aj roztrahať, ale musím im ju takú poslať inak ju neuhradia.
avalik
03.07.11,15:07
to o tvojej uctovnicke nepovazujem za argument :)

Ja som si povodne tiez myslela, ze mat vsetko elektronicky je super vec ... ale po doterajsich skusenostiach s papierovou formou a systemom, ktory sme si dohodli s uctovnickou, nemam ani najmensiu chut tento stav menit. Tak, isto knihu si radsej citam v papierovom vydani ako na monitore.

PS: nie som odporcom novych technologii ale ucto na papieri budem mat dovtedy dokial to zakon umozni
mdetko
03.07.11,15:08
Kým nebudú elektronické faktúry akceptovať odberatelia tak pre mňa ako dodávateľa sú na nič. Akurát tak na 2 veci ale ani jedna nie je pre mňa prísnosná. Niektorí naši odberatelia trvajú na faktúre papierovou formou a ja sa môžem aj roztrahať, ale musím im ju takú poslať inak ju neuhradia.

istotne záleží aj od odvetvia.
jedna moja klientka neotvára v mailoch nič, čo prišlo od niekoho koho nepozná. kedze faktúry chodia z inej email adresy, tak boli neuhradené. následne sme sa dohodli, že jej budú chodiť faktúry proste poštou. :mad:
ale v mojom prípade je to skôr výnimka. Ostatní s tým nemajú problém a € chodia na účet. :)

Problém je v tom, že ked ich neakceptujú - tak nehradia.

Takže toto môžem považovať za najväčšie mínus eFaktúr?
mdetko
03.07.11,15:12
to o tvojej uctovnicke nepovazujem za argument :)

Ja som si povodne tiez myslela, ze mat vsetko elektronicky je super vec ... ale po doterajsich skusenostiach s papierovou formou a systemom, ktory sme si dohodli s uctovnickou, nemam ani najmensiu chut tento stav menit. Tak, isto knihu si radsej citam v papierovom vydani ako na monitore.

PS: nie som odporcom novych technologii ale ucto na papieri budem mat dovtedy dokial to zakon umozni

na knihy nedám dopustiť ani ja! ;)

ale € sú eurá.
1 faktúra = 1€, 10 faktúr = 10€, 100 faktúr = 100€, no a 500 faktúr = lepšia výplata pre zamestnancov.

úspora nákladov je asi najväčšie plus eFaktúr
avalik
03.07.11,15:16
no pre mna je dalsie minus to, ze aby som mohla vydavat efaktury musim vyuzivat sluzby a platit firmam ako je tvoja
camozzi
03.07.11,15:17
Informatizacia u nas sa velmi vlecie. Elektronicky podpis je pre zivnostnika a aj stredne velku firmu nerentabilny a vacsina papierov v el. podobe musi byt potvrdena papierovo. Myslim, ze este velmi dlho to tu tak ostane.
Navyse, ako sa hovori: co je psano, to je dano.
avalik
03.07.11,15:17
na knihy nedám dopustiť ani ja! ;)

ale € sú eurá.
1 faktúra = 1€, 10 faktúr = 10€, 100 faktúr = 100€, no a 500 faktúr = lepšia výplata pre zamestnancov.

úspora nákladov je asi najväčšie plus eFaktúr

ako si dosiel k sume 1 faktúra = 1€ ?
durisovad
03.07.11,15:42
Efektivitu elektronickych faktur vidim jedine u velkych firiem, ako su napr. telekomukikacie, plynarne, elektrarne, ale len pre sukromnych odberatelov sluzieb. Mne takto chodia faktury za telefony, plyn, elektriku, ale vzdy si ich aj vytlacim a doma zalozim. Nepotrebujem naklady deklarovat danovemu uradu. Vo firme je to trochu problem, danova kontrola by mala namietky. Zatial pri kontrole chcu vidiet riadne vystaveny papier.
Dáša_
03.07.11,16:43
elektronickú faktúru, ktorá je podpísaná elektronickym podpisom /epodpis/ by si si práve nemala tlačiť. V okamihu vytlačenia sa z originálu stáva kopia a danový úrad by teoreticky mohol mať námietky. ale v praxi sa to nestane ešte dlhú dobu.

externé účtovníctvo - no v prípade, že budeš účtovníčke posielať všetky doklady priamo mailom ako ti prišli a tie papierové budeš skenovať a tiež posielať mailom, tak ušetríš minimálne čas kedy to účtovníčka dostane. dalšou výhodou môže byť aj to, že všetky doklady ostávajú u teba a účtovníčka robí len s kopiami. a tiež si ich nemusí tlačiť.

a obeh dokladov po firme je samostatná kapitola. Tam je treba urobiť si systém. Práve teraz riešime takýto problém pre firmu, ktorá má 15 zamestnancov a haldy papierov. kopec "košieľok" sa vytvorí vo firme a putujú so všetkými dokladmi až do archívu..

Neviem, robím účtovníctvo firmám. A keby mi doklady posieli mailom, tak dakujem pekne, okamzite zvysujem ceny - potrebujem tie doklady vytlacene. Alebo si myslis, ze budem otvarat mail a tak davat doklady do učtovníctva, tak sa veľmi mýliš. Nehovoriac o tom, ze ked ich chcem skontrolovat, tak zase niekde nieco otvarat...

To je predstava niekoho, kto to neskúsil v praxi

Z firiem dostávam originály a tie zakladám do šanónov. Z x firiem si iba jedna robí vlastné kopie.
KEJKA
03.07.11,16:57
podobne - ale mám firmy, kde mi posielajú doklady mailom, nascanované a ja ich fakt tlačím. Na konci roka, prípadne dva razy do roka mi donesie originály a ja ich pozakladám, resp. pridelený zamestnanec. Trochu duplicitná robota, ale keby sme sa mali kvôli tomu zakaždým stretnúť a potom za každý zabudnutý blok, faktúru, či iný doklad - tak ďakujem pekne, ten scan je ďaleko pohodlnejší.
preposielajú mi aj tie elektronické, mám heslá, otvorím vytlačím, zaúčtujem.
nie je to veľká firma, pri veľkom množstve dokladov by to bolo problematické.
Výhodu vidím aj v tom, že moje verzie dokladov sú "nanečisto", mailom upozorním, čo na ktorú faktúru majú uviesť, napísať, podpísať, lebo sústavne sa na to zabúda. Potom už originály ľahko pozakladám.
A mám firmy, kde si robia kopie všetkého, čo mi odovzdajú.........to už sú ich náklady naviac, ale občas sa to zíde, práve mi reklamovali nezaúčtovanie dokladu a po konzultácii vysvitlo, že ide o júnový doklad a ja mám nahodené len májové......
a tretia skupina sú klasické dodávky dokladov v papierovej forme viacmenej vzorne poukladané podľa druhu a dátumu.
Dáša_
03.07.11,17:01
podobne - ale mám firmy, kde mi posielajú doklady mailom, nascanované a ja ich fakt tlačím. Na konci roka, prípadne dva razy do roka mi donesie originály a ja ich pozakladám, resp. pridelený zamestnanec. Trochu duplicitná robota, ale keby sme sa mali kvôli tomu zakaždým stretnúť a potom za každý zabudnutý blok, faktúru, či iný doklad - tak ďakujem pekne, ten scan je ďaleko pohodlnejší.
preposielajú mi aj tie elektronické, mám heslá, otvorím vytlačím, zaúčtujem.
A mám firmy, kde si robia kopie všetkého, čo mi odovzdajú.........to už sú ich náklady naviac, ale občas sa to zíde, práve mi reklamovali nezaúčtovanie dokladu a po konzultácii vysvitlo, že ide o júnový doklad a ja mám nahodené len májové......
a tretia skupina sú klasické dodávky dokladov v papierovej forme viacmenej vzorne poukladané podľa druhu a dátumu.

Obcas mam aj ja scanovane doklady, to hlavne, ked nieco zabudnu. Alebo ked narychlo potrebujem podklady ku statistike uz 12. a ostatne dostavam az 18. Ale vsetko by sa mi veru nechcelo. Alebo by museli priplatit. Čiže žiadna úspora
KEJKA
03.07.11,17:09
upravila som príspevok.
domenico.office
03.07.11,17:24
...Navyse ako podnikatel si musim el. fakturu vytlacit a papier nieco stoji, farba do tlaciarne tiez... Pre mna je to nerentabilne. Laskavosti dnes nieco stoja.

... nechápem, prečo by si mal niečo tlačiť. Predsa faktúra podpísaná elektronickým podpisom má práve "váhu" v elektronickej podobe. A myslím si, že namiesto tej papierovej faktúry, ktorá doteraz mala svoje miesto v šanone napíšem jednoduchý odkaz, trebárs so sumou že: ELEKTRONICKÁ FAKTÚRA.
avalik
03.07.11,17:28
... nechápem, prečo by si mal niečo tlačiť. Predsa faktúra podpísaná elektronickým podpisom má práve "váhu" v elektronickej podobe. A myslím si, že namiesto tej papierovej faktúry, ktorá doteraz mala svoje miesto v šanone napíšem jednoduchý odkaz, trebárs so sumou že: ELEKTRONICKÁ FAKTÚRA.


cize vlozim cisty papier, na ktory napisem elektronicka faktura a dalsie potrebne veci? ... nie je potom jednoduchsie vytlacit fakturu a vytlacenu povazovat za original?
domenico.office
03.07.11,17:31
cize vlozim cisty papier, na ktory napisem elektronicka faktura a dalsie potrebne veci? ... nie je potom jednoduchsie vytlacit fakturu a vytlacenu povazovat za original?

... komu ako je jednoduchšie. Ja som opísal spôsob, ako ušetriť A5 a toner, pretože ten lístok môže byť zlomok z A 5 a stačí mi napísať popis, sumu a trebárs číslo dokladu, alebo poradové číslo v denníku.... je na každom, ako si to zjednoduchší.
avalik
03.07.11,17:35
... komu ako je jednoduchšie. Ja som opísal spôsob, ako ušetriť A5 a toner, pretože ten lístok môže byť zlomok z A 5 a stačí mi napísať popis, sumu a trebárs číslo dokladu, alebo poradové číslo v denníku.... je na každom, ako si to zjednoduchší.


mozno usetrim papier a toner, ale musim mat efaktury ulozene na mediu, ktore musi byt pouzitelne 10 rokov a zabezpecit HW a SW na jeho precitanie - takze z mojho pohladu neusetrim nic
domenico.office
03.07.11,17:44
mozno usetrim papier a toner, ale musim mat efaktury ulozene na mediu, ktore musi byt pouzitelne 10 rokov a zabezpecit HW a SW na jeho precitanie - takze z mojho pohladu neusetrim nic

Na jeden USB kľúč uložím faktúry za obdobie snáď 10 rokov, SW netreba žiadny, AcrobatReader, či iný soft je na nete zadara. Nikoho nepresviedčam na elfaktúry, je to na každom, kto ako chce. Reagoval som, že takýmto spôsobom sa nedá ušetriť. Môj názor je, že sa dá.
domenico.office
03.07.11,18:00
Informatizacia u nas sa velmi vlecie. Elektronicky podpis je pre zivnostnika a aj stredne velku firmu nerentabilny a vacsina papierov v el. podobe musi byt potvrdena papierovo. Myslim, ze este velmi dlho to tu tak ostane.
Navyse, ako sa hovori: co je psano, to je dano.

Nemusí byť potvrdená papierovo. Vyberá zo stanoviska DRSR: ...Na záver je možné zhrnúť, že pre potreby daňových orgánov účtovná jednotka (ani podľa zákona o účtovníctve, ani podľa zákona o DPH) nemusí mať účtovné záznamy v technickej forme a súčasne aj v písomnej forme.
Stefan2005
03.07.11,18:16
Nemusí byť potvrdená papierovo. Vyberá zo stanoviska DRSR: ...Na záver je možné zhrnúť, že pre potreby daňových orgánov účtovná jednotka (ani podľa zákona o účtovníctve, ani podľa zákona o DPH) nemusí mať účtovné záznamy v technickej forme a súčasne aj v písomnej forme.

... kde je možné si prečítať celé toto stanovisko DRSR?
durisovad
03.07.11,19:17
Moje skusenosti su take, ze danovi uradnici vyzaduju doklady v papierovej podobe. Keby som im ponukla doklady na USB kluci, neakceptovali by ich, ziadali by, aby som vsetko vytlacila, takze uspora papiera, tonerov a casu by bola minusova.
avalik
03.07.11,19:53
V zmysle § 31 ods.1 novely zákona o účtovníctve platnej od 1. 1. 2008 účtovnú dokumentáciu účtovnej jednotky tvorí súhrn všetkých účtovných záznamov. V zmysle § 31 ods. 2 môže mať účtovný záznam účtovnej jednotky buď písomnú alebo technickú formu. Ak má účtovný záznam technickú formu, musí byť vykonaný elektronickým, optickým alebo iným spôsobom, ktorý umožňuje jeho prevedenie do písomnej formy.

V zmysle § 31 ods. 5 zákona o účtovníctve, ak teda účtovná jednotka vedie (eviduje) účtovné záznamy (napríklad účtovný doklad – faktúru) v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy čitateľnej pre fyzickú osobu napríklad pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom či pre potreby daňového úradu. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná uchovávať účtovné záznamy.

Došlú faktúru vyhotovenú elektronickou (technickou) formou je teda možné evidovať v účtovníctve aj elektronickou formou. Ak chce podnikateľ došlý elektronický účtovný doklad (napríklad došlú faktúru) evidovať elektronicky, je povinný podľa § 10 ods. 1 písm. f) zákona o účtovníctve tento účtovný doklad opatriť podpisovým záznamom osoby (podľa § 32 ods. 3 zákona) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisovým záznamom osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.

Ustanovenie § 32 ods. 3 zákona o účtovníctve hovorí, že podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme (elektronický podpis). Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

To znamená, že pri elektronicky došlej faktúre sa pre neplatiteľa DPH nevyžaduje, aby táto faktúra obsahovala elektronický podpis dodávateľa, ale ak táto faktúra bude v účtovnej jednotke evidovaná len technickou formou (teda elektronicky), musí byť opatrená elektronickým podpisom osoby zodpovednej za účtovný záznam a jeho zaúčtovanie.

zdroj: http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=89336

neviem si predstaviť ako sadnem uctovnicke za pc a budem odklikavat jednotlive faktury elektronickym podpisom
domenico.office
04.07.11,04:44
... kde je možné si prečítať celé toto stanovisko DRSR?

http://www.porada.sk/t33853-stanovisko-drsr-k-elektronickym-fakturam.html
domenico.office
04.07.11,05:10
...neviem si predstaviť ako sadnem uctovnicke za pc a budem odklikavat jednotlive faktury elektronickym podpisom

Čo chceš odklikávať? Faktúra, ak príde, príde podpísaná elektronickým podpisom. Je na zodpovednom, aby si ju na monitore skontroloval, posunul účtovníčke, ktorá to zaúčtuje.
Lucia Červenková
04.07.11,05:21
Ja mám otázku na účtovníčky, ako by účtovanie takýchto faktúr prebiehalo v praxi. Pri papierovej faktúre postupujem tak, že si zoberiem faktúru, skontrolujem ju, zaúčtujem ju, na ňu napíšem poradové číslo, dole predkontáciu a podpíšem sa.
Keď mám elektronickú faktúru tak ako ju označím poradovým číslom a predkontáciou? Veď to sú náležitosti, ktoré tá faktúra musí mať v súlade so zákonom o účtovníctve:
§10 ods. 1
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
avalik
04.07.11,05:54
Čo chceš odklikávať? Faktúra, ak príde, príde podpísaná elektronickým podpisom. Je na zodpovednom, aby si ju na monitore skontroloval, posunul účtovníčke, ktorá to zaúčtuje.

ved o to ide, ze ja som ten zodpovedny a ja k tej fakture musim priradit moj elektronicky podpis a uctovnicka musi priradit svoj podpis
domenico.office
04.07.11,06:13
ved o to ide, ze ja som ten zodpovedny a ja k tej fakture musim priradit moj elektronicky podpis a uctovnicka musi priradit svoj podpis

Faktúra príde podpísaná elektronickým podpisom dodávateľa, nič netreba dodatočne podpisovať, takto podpísaný doklad je vierohodný.... ak ten, čo podpisuje faktúru, či iný doklad, má platný certifikát v momente podpísania dokumentu.
domenico.office
04.07.11,06:14
Ja mám otázku na účtovníčky, ako by účtovanie takýchto faktúr prebiehalo v praxi. Pri papierovej faktúre postupujem tak, že si zoberiem faktúru, skontrolujem ju, zaúčtujem ju, na ňu napíšem poradové číslo, dole predkontáciu a podpíšem sa.
Keď mám elektronickú faktúru tak ako ju označím poradovým číslom a predkontáciou? Veď to sú náležitosti, ktoré tá faktúra musí mať v súlade so zákonom o účtovníctve:
§10 ods. 1
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

Takže ten dokladík v šanone môže byť samotný účtovný záznam.
avalik
04.07.11,06:22
Faktúra príde podpísaná elektronickým podpisom dodávateľa, nič netreba dodatočne podpisovať, takto podpísaný doklad je vierohodný.


ja nepisem o vierohodnosti od dodavatela,

Ak chce podnikateľ došlý elektronický účtovný doklad (napríklad došlú faktúru) evidovať elektronicky, je povinný podľa § 10 ods. 1 písm. f) zákona o účtovníctvetento účtovný doklad opatriť podpisovým záznamom osoby (podľa § 32 ods. 3 zákona)

- zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a
- podpisovým záznamom osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.

cize na tu elektronicku fakturu pripojit 2 podpisy, plus dalsie nalezitosti
domenico.office
04.07.11,06:32
ja nepisem o vierohodnosti od dodavatela,

Ak chce podnikateľ došlý elektronický účtovný doklad (napríklad došlú faktúru) evidovať elektronicky, je povinný podľa § 10 ods. 1 písm. f) zákona o účtovníctvetento účtovný doklad opatriť podpisovým záznamom osoby (podľa § 32 ods. 3 zákona)

- zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a
- podpisovým záznamom osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie.

cize na tu elektronicku fakturu pripojit 2 podpisy, plus dalsie nalezitosti

Asi mi došli argumenty..... :) Tak nájsť toľkoto dôvodov, prečo nie elfaktúra.... :) Kašlime na to, robte to i naďalej papierovo.

V príspevku vyššie som to napísal, že ten odkaz v šanone môže toto obsahovať.
Lucia Červenková
04.07.11,06:33
Takže ten dokladík v šanone môže byť samotný účtovný záznam.

Cize mi to vobec neulahci robotu - bud si vytlacim elektronicku fakturu, alebo si vyrobim iny doklad. Jednoduchsie pre mna je vytlacit si tu fakturu a dopisat nalezitosti ako robit si doklad, na ktory si napisem, ze sa viaze k fakture takej a takej, ulozenej tam a tam....
Elektronicke faktury maju svoj zmysel - ako sukromna osoba ich pouzivam, netlacim ich, pozriem si ich, zaplatim a tym je to pre mna vybavene.
Ale pre potreby uctovnictva mi argument o setreni papiera nepride na mieste (to ze spotrebujem A5 pri vyrobe duplicitneho dokladu namiesto A4 nie je argument, neviem si predstavit ako kupujem A5 papiere do tlaciarne a prplem sa s nimi. Rucne si nebudem vyrabat taketo doklady, snazim sa minimalizovat veci, ktore musim rucne vypisovat, z duse to neznasam).
Vyhody elektronickej faktury pre PO vidim v setreni postovneho, v tom, ze tieto faktury sa ku mne dostanu rychlejsie. Je lahsie ich opravit a znovu zaslat v pripade potreby.
avalik
04.07.11,06:33
Takže ten dokladík v šanone môže byť samotný účtovný záznam.


aky dokladik v sanone? hovorime o efakturach ako o vyhodach ... ak teda efaktury tak aby to malo nejaky efekt - sanon s uctovnictvom by uz nemal existovat
Lucia Červenková
04.07.11,06:35
Asi mi došli argumenty..... :) Tak nájsť toľkoto dôvodov, prečo nie elfaktúra.... :) Kašlime na to, robte to i naďalej papierovo.

V príspevku vyššie som to napísal, že ten odkaz v šanone môže toto obsahovať.

1Dara nehlada argumenty preco efaktury nepouzivat, ale upozornuje na dolezite problemy, ktore s efakturami su a ktore treba doriesit z pohladu uctovnictva.
domenico.office
04.07.11,06:41
aky dokladik v sanone? hovorime o efakturach ako o vyhodach ... ak teda efaktury tak aby to malo nejaky efekt - sanon s uctovnictvom by uz nemal existovat

Tak si vytvárajte i naďalej šanony, učte daňových úradníkov, že len papier je pre nich vierohodný, namiesto toho, aby sme ich spoločne naučili, že i toto umožňuje zákon.
avalik
04.07.11,06:42
Asi mi došli argumenty..... :) Tak nájsť toľkoto dôvodov, prečo nie elfaktúra.... :) Kašlime na to, robte to i naďalej papierovo.

V príspevku vyššie som to napísal, že ten odkaz v šanone môže toto obsahovať.

domenico, ty sa na to pozeras zo svojho pohladu predajcu daneho produktu (elektronicky podpis) - pouvazuj, ci by nebolo vhodne, sadnut si so svojim potencialnym zakaznikom a odsledovat cinnosti suvisiace s efakturami a elektronickym podpisom, mozno budes mat potom na vec iny nazor
domenico.office
04.07.11,06:52
domenico, ty sa na to pozeras zo svojho pohladu predajcu daneho produktu (elektronicky podpis) - pouvazuj, ci by nebolo vhodne, sadnut si so svojim potencialnym zakaznikom a odsledovat cinnosti suvisiace s efakturami a elektronickym podpisom, mozno budes mat potom na vec iny nazor

Nie Darka. Môj pohľad v tomto momente je zo skúseností. Ja mám dosť klientov, mimochodom pre mňa to nie sú zákazníci, ktorým niečo predám... Je to i o starostlivosti o nich. Ja so svojimi klientami riešim tieto veci a to, že treba nejaké účtovné záznamy a ktoré musí podpísať zodpovedná osoba a že aj ten, kto zaúčtoval, si tvrdošijne presadzujete tu vy. Len som sa snažil sa priblížiť vašim tvrdeniem, ako si ten záznam vyhotoviť. Podľa mňa nie je potrebný pri elfaktúrach.
avalik
04.07.11,06:57
Nie Darka. Môj pohľad v tomto momente je zo skúseností. Ja mám dosť klientov, mimochodom pre mňa to nie sú zákazníci, ktorým niečo predám... Je to i o starostlivosti o nich. Ja so svojimi klientami riešim tieto veci a to, že treba nejaké účtovné záznamy a ktoré musí podpísať zodpovedná osoba a že aj ten, kto zaúčtoval, si tvrdošijne presadzujete tu vy. Len som sa snažil sa priblížiť vašim tvrdeniem, ako si ten záznam vyhotoviť. Podľa mňa nie je potrebný pri elfaktúrach.


domenico, nie my si to nepresadzujeme uklada nam to zakon
Lucia Červenková
04.07.11,07:00
Nie Darka. Môj pohľad v tomto momente je zo skúseností. Ja mám dosť klientov, mimochodom pre mňa to nie sú zákazníci, ktorým niečo predám... Je to i o starostlivosti o nich. Ja so svojimi klientami riešim tieto veci a to, že treba nejaké účtovné záznamy a ktoré musí podpísať zodpovedná osoba a že aj ten, kto zaúčtoval, si tvrdošijne presadzujete tu vy. Len som sa snažil sa priblížiť vašim tvrdeniem, ako si ten záznam vyhotoviť. Podľa mňa nie je potrebný pri elfaktúrach.

My a zákon o účtovníctve :) ak poznáš ako splniť tento zákon a zároveň nerobiť duplicitný doklad, sem s tým, tak znela aj moja otázka v prvom príspevku. Ja iný spôsob nepoznám, rada sa naučím niečo nové.
Píšem na každý doklad predkontáciu a podpisujem sa nie preto, lebo ma to baví a mám rada byrokraciu, ale preto, že musím. Dosť to zdržuje, ale snažím sa mať doklady v poriadku.
Economic
04.07.11,07:15
My a zákon o účtovníctve :) ak poznáš ako splniť tento zákon a zároveň nerobiť duplicitný doklad, sem s tým, tak znela aj moja otázka v prvom príspevku. Ja iný spôsob nepoznám, rada sa naučím niečo nové.
Píšem na každý doklad predkontáciu a podpisujem sa nie preto, lebo ma to baví a mám rada byrokraciu, ale preto, že musím. Dosť to zdržuje, ale snažím sa mať doklady v poriadku.


Pri kontrole na DPH mi bohužiaľ nikdy nekontrolovali predkontáciu na papierovej faktúre. Zaujímalo ich či mi sedia sumy DPH zaúčtované so skutočnosťou a či mi to ladí s vytlačenou evidenciou DPH.
Predsa aj v softvéri, ktorý používam je moje meno uvedené pri rozúčtovaní a aj samotné rozúčtovanie každého dokladu. Toto je zrejmé aj v samotných EUD a je to tak krásne čitateľné. Nie je povinnosť uchovávať FA v tlačenej forme, stačí aj v elektronickej, tak aby aj po čase sa dalo do databázy vstúpiť a aby bola neopravovaná... Prečo robiť ako za Márie Terézie ? Keď doba elektronicky napreduje ?

Doplňujem stanovisko drsr.sk


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov je účtovná jednotka povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi, ktoré spĺňajú náležitosti § 10 zákona o účtovníctve. Účtovný doklad je podľa § 10 preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať náležitosti uvedené v § 10 ods.1 písmeno a) až g) zákona o účtovníctve. Účtovný doklad, ako účtovný záznam v technickej forme, je rovnocenný s účtovným záznamom v písomnej forme, ak spĺňa náležitosti § 10 zákona o účtovníctve. Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme (§ 31 ods. 2 zákona o účtovníctve), je povinná podľa § 31 ods. 5 zákona o účtovníctve disponovať vybavením, ktoré umožňuje vykonať prevod účtovných záznamov do formy, ktorý je pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby daňových orgánov, je účtovná jednotka povinná, na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov. Zo znenia uvedených paragrafov zákona o účtovníctve vyplýva pre účtovnú jednotku povinnosť, účtovné záznamy v technickej forme na požiadanie previesť do formy, ktorý je pre fyzickú osobu čitateľný, t.j. do písomnej formy. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.

odbor služieb pre verejnosť
Lucia Červenková
04.07.11,07:36
Dakujem za informaciu.
Ak som to spravne pochopila, efaktury netlacis a v softveri ich mas zauctovane, k tomu pripojene svoje meno a to povazujes za splnenie podmienky predkontacie a svojho podpisu?
Ako mas doriesene to, aby sa faktura c.51 v softveri bez problemov priradila k ulozenej fakture na disku? Urcite mas aj papierove faktury, ako to mas zoradene v sanone, mas napr. papierovu fakturu c.50 a potom c.52 a niekde poznamku ze c.51 je elektronicka?
avalik
04.07.11,07:43
Predsa aj v softvéri, ktorý používam je moje meno uvedené pri rozúčtovaní a aj samotné rozúčtovanie každého dokladu.

splna toto pouzivanie tvojho mena v softveri to co som pisala v prispevku 37 (http://www.porada.sk/1785851-post37.html)?

prijala by som koli objektivnosti argumenty za efakturu aj od inych pouzivatelov, nakolko domenico.office aj Economic su z tej istej firmy, ktora predava resp. poskytuju sluzby k el. podpisu
mdetko
04.07.11,09:40
Obcas mam aj ja scanovane doklady, to hlavne, ked nieco zabudnu. Alebo ked narychlo potrebujem podklady ku statistike uz 12. a ostatne dostavam az 18. Ale vsetko by sa mi veru nechcelo. Alebo by museli priplatit. Čiže žiadna úspora

a nie si trošku rozmaznaná? :)
ved či si klikneš alebo ideš do šanonu, tak je to "v podstate" rovnaké.
ja som na počítače a preto si myslím, že klikanie je jednoduchšie...

ale záleží od skúseností a systému práce.
Dáša_
04.07.11,09:45
a nie si trošku rozmaznaná? :)
ved či si klikneš alebo ideš do šanonu, tak je to "v podstate" rovnaké.
ja som na počítače a preto si myslím, že klikanie je jednoduchšie...

ale záleží od skúseností a systému práce.

no teda, prepisoval si niekedy doklad z obrazovky do účtovného sw? Musíš napísať číslo dokladu (variabilný symbol), sumu, dph.... Nieviem, kolkľo čísel si zapamätáš na jedno pozretie... Šanónovú faktúru máš pred sebou, opisuješ čísla. Pri tomto spôsobe preklikávaš myšou... Naozaj pohodlné, rýchle, nepomýliš sa... Keď máš takto každú druh, tretiu faktúru.... Ďakujem pekne. Keď ti klient prinesie doklady 25. ráno a musíš poslať DPH...
marjankaj
04.07.11,09:50
no teda, prepisoval si niekedy doklad z obrazovky do účtovného sw? Musíš napísať číslo dokladu (variabilný symbol), sumu, dph.... Nieviem, kolkľo čísel si zapamätáš na jedno pozretie... Šanónovú faktúru máš pred sebou, opisuješ čísla. Pri tomto spôsobe preklikávaš myšou... Naozaj pohodlné, rýchle, nepomýliš sa... Keď máš takto každú druh, tretiu faktúru.... Ďakujem pekne. Keď ti klient prinesie doklady 25. ráno a musíš poslať DPH...

No na dvoch PC vedľa seba by to nemusel byť problém:cool:

A daňová kontrola nech si kliká ako chce.:---
mdetko
04.07.11,09:57
ved o to ide, ze ja som ten zodpovedny a ja k tej fakture musim priradit moj elektronicky podpis a uctovnicka musi priradit svoj podpis

no toto je problem.
takže nevýhoda eFaktúr:
Nemožnosť doplniť podpis zodpovednej osoby a čísla účtovaných účtov

možnosť že budeš podpisovať ty, a účtovníčka je možná iba pre proces schvalovania. ale na faktúru nevieš nič doplniť. V prípade, že ju pozmeníš, tak už to nie je originál ale upravený dokument, ktorý má s originálom spoločnú iba vizáž, a aj to nemusí byť 100%, pretože to už nie je podpísané el. podpisom dodávateľa.

k tomuto by ma zaujímalo stanovisko DRSR.
mdetko
04.07.11,09:59
Takže ten dokladík v šanone môže byť samotný účtovný záznam.


nemôže, teda mal by byť súčasťou toho dokumentu.
na toto sa musí vyjadriť DRSR.
nemôžeš pozmeniť originál
nemôžeš teda doplniť dalšie PDF k podpísanému PDF, kde by boli tieto účty.
podpísať PDF niekto iný samozrejme môže. ale pozmeniť - to bude problém.
mdetko
04.07.11,10:02
1Dara nehlada argumenty preco efaktury nepouzivat, ale upozornuje na dolezite problemy, ktore s efakturami su a ktore treba doriesit z pohladu uctovnictva.

a presne o tom ma byť táto diskusia.
Výhody, nevyhody a úskalia používania eFaktúr.
nielen pre dodávateľa ale aj pre prijímateľa. či je to už PO, FO alebo občan.
mdetko
04.07.11,10:10
no teda, prepisoval si niekedy doklad z obrazovky do účtovného sw? Musíš napísať číslo dokladu (variabilný symbol), sumu, dph.... Nieviem, kolkľo čísel si zapamätáš na jedno pozretie... Šanónovú faktúru máš pred sebou, opisuješ čísla. Pri tomto spôsobe preklikávaš myšou... Naozaj pohodlné, rýchle, nepomýliš sa... Keď máš takto každú druh, tretiu faktúru.... Ďakujem pekne. Keď ti klient prinesie doklady 25. ráno a musíš poslať DPH...

naozaj som to myslel ako pozitívum. teda ked ti príde normálna faktúra v PDF, ktoré si vieš pozrieť a označiť nejaký text. moja pamať, odkedy používam inteligentný mobil sa veľmi rýchlo odnaučila pamatať si čísla... :(. ale zase využívam to čo používam.

dobrá rada pre všetkych: ked 2x klikneš na akékoľvek slovo, číslo alebo súvislý text tak sa ti označí celé slovo - od začiatku do konca. stlačíš CTRL+C a tam kam to chceš vložiť CTRL+V.
:):D
Economic
04.07.11,11:03
Dakujem za informaciu.
Ak som to spravne pochopila, efaktury netlacis a v softveri ich mas zauctovane, k tomu pripojene svoje meno a to povazujes za splnenie podmienky predkontacie a svojho podpisu?
Ako mas doriesene to, aby sa faktura c.51 v softveri bez problemov priradila k ulozenej fakture na disku? Urcite mas aj papierove faktury, ako to mas zoradene v sanone, mas napr. papierovu fakturu c.50 a potom c.52 a niekde poznamku ze c.51 je elektronicka?

Číslovanie v softvéri je automatické. Uloženie dát si robím v PC, ale okrem toho aj na USB. Do toho po ukončení účtovného roka nezasahujem. Predsa si sa,ma za svoje účtovníctvo zodpovedám. Nie FA si netlačím. V prípade potreby kontroly a na požiadanie pracovníkov DÚ vytlačím len to, čo budú potrebovať. Inak to netlačím. Veď ako často máš kontrolu ? Na DzP PO som ešte od roku 2005 nemala žiadnu kontrolu, všetko čo boli boli len DPH.
marjankaj
04.07.11,11:10
Číslovanie v softvéri je automatické. Uloženie dát si robím v PC, ale okrem toho aj na USB. Do toho po ukončení účtovného roka nezasahujem. Predsa si sa,ma za svoje účtovníctvo zodpovedám. Nie FA si netlačím. V prípade potreby kontroly a na požiadanie pracovníkov DÚ vytlačím len to, čo budú potrebovať. Inak to netlačím. Veď ako často máš kontrolu ? Na DzP PO som ešte od roku 2005 nemala žiadnu kontrolu, všetko čo boli boli len DPH.

No veď to. A tam im tie faktúry vytlačíš, alebo ich necháš preklikávať?
marjankaj
04.07.11,11:12
naozaj som to myslel ako pozitívum. teda ked ti príde normálna faktúra v PDF, ktoré si vieš pozrieť a označiť nejaký text. moja pamať, odkedy používam inteligentný mobil sa veľmi rýchlo odnaučila pamatať si čísla... :(. ale zase využívam to čo používam.

dobrá rada pre všetkych: ked 2x klikneš na akékoľvek slovo, číslo alebo súvislý text tak sa ti označí celé slovo - od začiatku do konca. stlačíš CTRL+C a tam kam to chceš vložiť CTRL+V.
:):D


Hlavne pre tých čo ešte majú software v DOSe.:--- A vraj všetkých.:rolleyes:
A koľkokrát to CTRL+C a CTRL+V musíš zopakovať pri jednej faktúre?
Economic
04.07.11,11:15
No veď to. A tam im tie faktúry vytlačíš, alebo ich necháš preklikávať?

To čo budú chcieť oni, t.z. ak im stačí ich ukázať a klikať, ukážem a nech si klikajú, ak budú trvať na vytlačení, vytlačím im len to, čo budú potrebovať.
Veď je povinnosť zdaniť čo treba. Došlá FA je nákladová, uplatniť si náklad je moja možnosť, nie povinnosť.
Economic
04.07.11,11:17
naozaj som to myslel ako pozitívum. teda ked ti príde normálna faktúra v PDF, ktoré si vieš pozrieť a označiť nejaký text. moja pamať, odkedy používam inteligentný mobil sa veľmi rýchlo odnaučila pamatať si čísla... :(. ale zase využívam to čo používam.

dobrá rada pre všetkych: ked 2x klikneš na akékoľvek slovo, číslo alebo súvislý text tak sa ti označí celé slovo - od začiatku do konca. stlačíš CTRL+C a tam kam to chceš vložiť CTRL+V.
:):D


Ak ešte niekto dnes účtuje v DOS-e, tak to sa veru divím v dnešnej dobe... tak je prepáčte za môj názor, sto rokov za opicami.
zlatica76
04.07.11,11:21
Pri kontrole na DPH mi bohužiaľ nikdy nekontrolovali predkontáciu na papierovej faktúre. Zaujímalo ich či mi sedia sumy DPH zaúčtované so skutočnosťou a či mi to ladí s vytlačenou evidenciou DPH.

Šťastný to človek....

U nás je teraz daňová kontrola a v podstate jediné čo ich zaujíma, či mám na plachtičke/košieľke napísané účtovanie. Ostatné ich ani veľmi netrápi.

Žiaľbohu nemám, takže teraz musím dopisovať :(
Dáša_
04.07.11,11:29
Ak ešte niekto dnes účtuje v DOS-e, tak to sa veru divím v dnešnej dobe... tak je prepáčte za môj názor, sto rokov za opicami.

a si si na 100% istý, že všetky učtovníctva podporujú crtl + C a ctrl + V ?

a tých prekliknutí - je teda dosť. Nehovorit o tom, že ten text musíš najskôr chytiť myšou. Naviac, čo urobí s textovou informáciou numerické pole, ktorým číslo (suma) zvyčajne je. To jest v učtovníctve sa zvyčajne do sumy zadava numerická informácia. A to, čo budem mať v ctrl c bude skôr asi textová informácia.
marjankaj
04.07.11,11:34
To čo budú chcieť oni, t.z. ak im stačí ich ukázať a klikať, ukážem a nech si klikajú, ak budú trvať na vytlačení, vytlačím im len to, čo budú potrebovať.
Veď je povinnosť zdaniť čo treba. Došlá FA je nákladová, uplatniť si náklad je moja možnosť, nie povinnosť.

Veď oni ti nebudú vyhadzovať z účta vystavené faktúry, ak si priznal príjem. Ak si nejaké zatajila, tak z účta nezistia koľko.
Idú po došlých faktúrach, či sú oprávnené(odpočet DPH). Alebo ty si došlé FA neuplatňuješ do nákladov aby ti nič nevyhodili?
Economic
04.07.11,11:44
Veď oni ti nebudú vyhadzovať z účta vystavené faktúry, ak si priznal príjem. Ak si nejaké zatajila, tak z účta nezistia koľko.
Idú po došlých faktúrach, či sú oprávnené(odpočet DPH). Alebo ty si došlé FA neuplatňuješ do nákladov aby ti nič nevyhodili?

Samozrejme, že uplatňujem, ako inak ?
No mám ich rozúčtované v účtovníctve a pri každom účtovnom prípade je uvedené moje meno ako zodpovednej osoby, že som to zaúčtovala. Nič nemám v papieri. Ak budú chcieť prehľad EUD, alebo zoznam FA, povytláčam im to...
Economic
04.07.11,11:55
no toto je problem.
takže nevýhoda eFaktúr:
Nemožnosť doplniť podpis zodpovednej osoby a čísla účtovaných účtov

možnosť že budeš podpisovať ty, a účtovníčka je možná iba pre proces schvalovania. ale na faktúru nevieš nič doplniť. V prípade, že ju pozmeníš, tak už to nie je originál ale upravený dokument, ktorý má s originálom spoločnú iba vizáž, a aj to nemusí byť 100%, pretože to už nie je podpísané el. podpisom dodávateľa.

k tomuto by ma zaujímalo stanovisko DRSR.

Doporučujem podať dotaz na drsr a odpoveď sem zverejniť pre všetkých !!!
marjankaj
04.07.11,11:57
Samozrejme, že uplatňujem, ako inak ?
No mám ich rozúčtované v účtovníctve a pri každom účtovnom prípade je uvedené moje meno ako zodpovednej osoby, že som to zaúčtovala. Nič nemám v papieri. Ak budú chcieť prehľad EUD, alebo zoznam FA, povytláčam im to...

No aspoň u nás chceli vidieť aj faktúry fyzicky. A kontrolovali odpočet DPH. Či sme náhodou neuplatnili odpočet napríklad erotických pomôcok ako kancelárske potreby. (Neúčtujeme erotický salón). Keby sa spoliehali na to, ako je to zaúčtované, tak by asi žiadne pokuty nevybrali.
Economic
04.07.11,18:05
Kým nebudú elektronické faktúry akceptovať odberatelia tak pre mňa ako dodávateľa sú na nič. Akurát tak na 2 veci ale ani jedna nie je pre mňa prísnosná. Niektorí naši odberatelia trvajú na faktúre papierovou formou a ja sa môžem aj roztrahať, ale musím im ju takú poslať inak ju neuhradia.

Súhlasím. Tu je dôležité povedať ešte jedno. A to fakt, že si to odosielatelia e-faktúr musia zariadiť tak, aby nám klientom e-faktúr prišla o tom aspoň notifikácia, že FA je vystavená a že si ju treba iba stiahnuť, ak už sa im máli ju poslať e-mailom. Na toto som musela upozorniť jednu našu dodávateľku, pretože tá si naivne myslela, že ja si pravidelne každý mesiac zmyslím pozerať sa kamsi do nimi vytvorenej schránky či tam nie je fa a tak im platiť. Tak som ju trošku vyviedla z omylu, že aj Orange, aj Webglobe posiela FA predsa priamo, a je to super ! Povedala som jej, že ja mám dosť svojich starostí a nielen si náhodou spomenúť, že ešte nemám jej FA. Tak tam potom spravili možnosť aby sme sami nastavili notifikáciu. Takto to fajn funguje. A je to v pohode.
mdetko
05.07.11,04:17
no pre mna je dalsie minus to, ze aby som mohla vydavat efaktury musim vyuzivat sluzby a platit firmam ako je tvoja

Zalezi od uhla pohladu ze co je lepsie. Zaplatit 1x a posielat x faktur "bezplatne" mailom, alebo platit postovne za kazdu poslanu fakturu.

Toto je fakt sproste aj od posty, ze si za zasielky nechava platit. A navyse také nekrestanske peniaze. Obycajny list prvou triedou za 1 euro.
Vyhoda prvej triedy - dorucene na druhy den. Mailom je to hned
Economic
05.07.11,06:37
Zalezi od uhla pohladu ze co je lepsie. Zaplatit 1x a posielat x faktur "bezplatne" mailom, alebo platit postovne za kazdu poslanu fakturu.

Toto je fakt sproste aj od posty, ze si za zasielky nechava platit. A navyse také nekrestanske peniaze. Obycajny list prvou triedou za 1 euro.
Vyhoda prvej triedy - dorucene na druhy den. Mailom je to hned

Už tu ľuďom nenatískaj a nevnucuj využívanie elektronických služieb. Nech sa sami rozhodnú, porovnajú cenník ponúkaných služieb. Registračných autorít je pomerne dosť na voľný a slobodný výber. Kto chce, rozhodne sa rýchlo. Kto nie, nájde xx dôvodov že prečo to nie je dobré. Ja sama na elektronické podávanie či do OR alebo DÚ nedám dopustiť, no nikoho do toho netlačím. Reaguješ na každý príspevok a aj vtedy, keď to vôbec nie je nutné. Pozri si radšej etiketu porady, ak sa nudíš. To bude pre teba užitočnejšie.
Martin_Timko
05.07.11,08:00
V nasej spolocnosti bezne prijimame elektronicke faktury od operatorov, chodi nam elektronicka faktura od providera internetu, mame elektronicke faktury od elektrikarov a plynarov. Eletronicku zmluvu a potom fakturu sme dostali aj od vyrobcu okien. Na serveri je zlozka elektronických faktur, delena podla rokov a dodavetelov, kde ich uctovnicka uklada. Pred ulozenim priradi k nim svoj elektronicky podpis (taketo vyjadrenie sme dostali z DU, ze to takto ma byt), ako osoba zodpovedna za zauctovanie. Nevypisuje ziadne kosielky, ako tu uz bolo kdesi pisane, zauctuje jednotlivy pripad a finito. Ruku na srdce, kolko vam chodi denne tych elektronickych faktur ??? A nepochopim, co tolko je vela na zapise jednej elektronickej faktury. Predsa dodavatela mame v dodavateloch, zapis datumu, celkovej sumy bez DPH a DPH, pripadne ine rozuctovanie si myslim, ze z tej "obrazovkovej" faktury nie je az taky problem prepisat par preklikmi. Este sa pristavim pri jednej veci, (parafrazujem), ze predsa vy, ako uctovnicky nebudete platit za sluzby platit ktoremusi poradakovi.... ktovie, za co my ostatni platime, co robia vase firmy..... ci v com je zaratana vasa uctovnicka praca.
Economic
05.07.11,08:38
Musím iba súhlasiť. Keď už toľko rozprávate o "košieľkach" ja si dovolím napísať, že mnohé mladé účtovníčky ani nemajú tušenia a čo je košieľka. Hlboko v dávnej totalite sa totiž A4 papier po dĺžke preložil na polovicu a do neho sa vložila uvedená FA. Na ten papier /tú košieľku/ sa vypísalo rozúčtovanie FA. Kedysi toto "košieľkovanie" robila jedna baba, druhá zase na základe tohto nahadzovala množstvo došlých FA vo veľkej firme do účtovníctva. Neskôr sa lepili "rozúčtovacie predpisy" ako menšie papieriky priamo na FA, čím sa ušetrili košielky, ktoré v šanone robili galibu, pretože sa šanony rýchlo plnili v strede pri strojčeku a na okraji boli prázdne. Niektorí používajú pečiatky na rozúčtovanie do dnes. Myslím, že doba už pokročila. Rozúčtovanie dokladu priamo na FA je vlastne pomôcka pre účtovníčku, ktorá FA nahadzuje.
Samotné rozúčtovanie dokladu a podpis zodpovednej osoby je v softvéri pri každom účtovnom doklade a je postačujúci. Je tam aj záznam osoby zodpovednej za zaúčtovanie daného dokladu.
Evidencia dokladov a ich pohyb medzi externou účtovníčkou a podnikateľom môže prebiehať aj exportom a importom dát.

Zákon o účtovníctve hovorí toto : § 10 účtovný doklad písmeno g :

účtovný záznam, musí obsahovať okrem predchádzajúcich písmenok /mám na mysli a,b,c,d,e,f, / označenie účtov, na ktorých na účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia !

čiže iným slovom povedané vážené účtovníčky, treba mať kvalitný softvér /myslím tým programové vybavenie/ a netreba žiadne košielkovanie.

DÚ nemôže vyhodiť z nákladov FA, na ktorej nie je rozúčtovanie len preto, že na papieri nie sú vypísané účty predkontácie, hoci v účtovníctve v účtovných knihách je to správne zaúčtované !!!! Ak toto niekto tvrdí tak tu iba zavádza !!!
mdetko
05.07.11,10:08
Super, konecne niekto kto to pouziva v praxi.
EFaktury nie su strasiak, len su akousi znamou neznamou.

Potrebuju jedno - dostat sa do povedomia.

A elektronicky podpis nemusi vydat iba registracna autorita, Economic, ale ked mate vo firme server, tak aj tento server dokaze robit dostacujuce certifikaty.
A teda je to v cene operacneho systemu.

Nepropagujem ziadnu firmu, ani moju ani tvoju.
Ale vyhody a nevyhody e Faktur.
mdetko
05.07.11,10:13
V nasej spolocnosti bezne prijimame elektronicke faktury od operatorov, chodi nam elektronicka faktura od providera internetu, mame elektronicke faktury od elektrikaro:)v a plynarov. Eletronicku zmluvu a potom fakturu sme dostali aj od vyrobcu okien. Na serveri je zlozka elektronických faktur, delena podla rokov a dodavetelov, kde ich uctovnicka uklada. Pred ulozenim priradi k nim svoj elektronicky podpis (taketo vyjadrenie sme dostali z DU, ze to takto ma byt), ako osoba zodpovedna za zauctovanie. prepisat par preklikmi.

Martin a nenasiel by si niekde to vyjadrenie z DU?
To by bolo super.
formulka
05.07.11,10:16
Musím iba súhlasiť. Keď už toľko rozprávate o "košieľkach" ja si dovolím napísať, že mnohé mladé účtovníčky ani nemajú tušenia a čo je košieľka. Hlboko v dávnej totalite sa totiž A4 papier po dĺžke preložil na polovicu a do neho sa vložila uvedená FA. Na ten papier /tú košieľku/ sa vypísalo rozúčtovanie FA. Kedysi toto "košieľkovanie" robila jedna baba, druhá zase na základe tohto nahadzovala množstvo došlých FA vo veľkej firme do účtovníctva. Neskôr sa lepili "rozúčtovacie predpisy" ako menšie papieriky priamo na FA, čím sa ušetrili košielky, ktoré v šanone robili galibu, pretože sa šanony rýchlo plnili v strede pri strojčeku a na okraji boli prázdne. Niektorí používajú pečiatky na rozúčtovanie do dnes. Myslím, že doba už pokročila. Rozúčtovanie dokladu priamo na FA je vlastne pomôcka pre účtovníčku, ktorá FA nahadzuje.
Samotné rozúčtovanie dokladu a podpis zodpovednej osoby je v softvéri pri každom účtovnom doklade a je postačujúci. Je tam aj záznam osoby zodpovednej za zaúčtovanie daného dokladu.
Evidencia dokladov a ich pohyb medzi externou účtovníčkou a podnikateľom môže prebiehať aj exportom a importom dát.

Zákon o účtovníctve hovorí toto : § 10 účtovný doklad písmeno g :

účtovný záznam, musí obsahovať okrem predchádzajúcich písmenok /mám na mysli a,b,c,d,e,f, / označenie účtov, na ktorých na účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia !

čiže iným slovom povedané vážené účtovníčky, treba mať kvalitný softvér /myslím tým programové vybavenie/ a netreba žiadne košielkovanie.

DÚ nemôže vyhodiť z nákladov FA, na ktorej nie je rozúčtovanie len preto, že na papieri nie sú vypísané účty predkontácie, hoci v účtovníctve v účtovných knihách je to správne zaúčtované !!!! Ak toto niekto tvrdí tak tu iba zavádza !!!


Ja plne súhlasím s Economic. Dobrý softvér je základ dobrej práce a ozaj sa netreba báť elektronických výhod. Doba stále napreduje, prečo neísť s dobou ? Veď aj DPH od nového roku sa budú podávať len elektronicky v zmysle daňového poriadku. Je to už raz tak dané, napriek novele.... A koľko je subjektov platiteľov DPH na Slovensku ? A koľkí z nich využívajú už teraz elektronické podávanie ? No verím, že zatiaľ ich je málo podľa môjho odhadu. Ja tu na svojom mieste oceňujem pomoc a samotný prístup poraďáka domenico. office. Vďaka nemu mám rozbehnuté elektronické podávanie.
marjankaj
05.07.11,10:22
Martin a nenasiel by si niekde to vyjadrenie z DU?
To by bolo super.

Je to v zákone o účtovníctve.
Drsr tiež musí vychádzať zo zákona.



§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

§ 32
Preukázateľnosť účtovného záznamu

(1) Na účely tohto zákona sa za preukázateľný účtovný záznam považuje iba účtovný záznam,

a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
c) prenesený spôsobom podľa § 33, ak spĺňa požiadavky podľa písmena a) alebo písmena b).

(2) Ak účtovná jednotka prenáša účtovný záznam mimo účtovnej jednotky prostredníctvom informačného systému, považuje sa účtovný záznam za preukázateľný, ak sa prenášal spôsobom podľa § 33. Účtovný záznam určený na prenášanie musí obsahovať podpisový záznam, ktorým môže byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej forme. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos.

(3) Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis, alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Na obidve formy podpisového záznamu sa pritom prihliada rovnako a obidve sa môžu použiť na mieste, kde sa vyžaduje vlastnoručný podpis.

(4) K jednému účtovnému záznamu môže byť pripojených viac podpisových záznamov.
avalik
05.07.11,10:26
tak podme k softveru

ja ako konatel som zodpovedna za vedenie uctovnictva + archivaciu. uctovnictvo mi spracovava externa firma. firma pouziva softver, ktory ja nevlastnim. ak napr. o 5 rokov zmenim uctovnu firmu (nova firma pouziva iny uctovny softver) a nasledne budem mat kontrolu z DU, akym sposobom im predlozim pozadovane doklady + dolozim ze su podpisane elektronickym podpisom?
marjankaj
05.07.11,10:31
Samozrejme nemožno paušalizovať výhody a nevýhody elektronických faktúr.
Taký murár, čo vystaví pár faktúr do roka, si nebude kupovať PC a software, ale si kúpi v ŠEVTe tlačivá.
formulka
05.07.11,10:35
Samozrejme nemožno paušalizovať výhody a nevýhody elektronických faktúr.
Taký murár, čo vystaví pár faktúr do roka, si nebude kupovať PC a software, ale si kúpi v ŠEVTe tlačivá.


Samozrejme je to tak. Murár, nech pracuje a zarába na seba a na rodinu. A keď mu dobre ide, nie je problém si zaplatiť dobrú účtovníčku.
Onko
05.07.11,12:22
Ja osobne tomu "košieľkovaniu" nerozumiem, na čo je to dobré. Veď v účtovnom denníku sa dá podľa čísla dokladu pre kontrolu nájsť, ako bol zaúčtovaný. Načo to písať alebo prikladať ku každému dokladu? Tlačím jeden denník. Netuším, nakoľko by to bolo pri daňovej kontrole akceptované, ale to budem riešiť až vtedy, keď príde. Všetko je to v softvéri, tak košieľky sa dajú prípadne kedykoľvek vytlačiť, nastrihať, podpísať a priložiť.

Čo sa týka elektronických faktúr, tak ja ich tlačím na papier a zakladám medzi ostatné. V súčasnosti mám jednu mesačne od O2, príde mi praktickejšie strážiť jeden šanón, než šanón + CD, obzvlášť pri takom nízkom počte. Ak by sa to prevalilo ku strane elektronických, tak by som asi zase preferoval mať všetko pokope elektronicky.

Ale to asi bude treba vylepšiť legislatívu, asi nie je možné v súčasnosti prijatú faktúru naskenovať, elektronicky podpísať a papier zahodiť. Mali by si nad tým sadnúť spolu účtovníci, ITčkári, daniari, legislatívci a vymyslieť na to nejaké dobré paragrafy, ktoré by umožnili skutočnú informatizáciu v tomto smere, nielen takú, čo nikomu nepomôže, a čo by pomohlo, to nie je povolené.
Martin_Timko
05.07.11,13:13
Nemam pisomne vyjadranie DU, bolo to ustne poradenie, ako toto riesit. V zakone je to jasne napisane, co musi takyto zaznam obsahovat. Dokumenty sa predsa ukladaju v pdf a myslim si (ak nie opravte ma), ze je jedno, v akom uctovnom softveri je spracovane uctovnictvo, pdf si otvorim dnes i o 5 rokov, kde je prave elektronicky zaznam osoby, ktora fakturu vystavila a zodpovedna osoba (konatel, uctovnik). Dovolim si tvrdit, ze elektronicky dokument, je ovela viac vierohodnejsi, pretoze dobry grafik tu papierovku moze krasne upravit, tak, ze nikto nic nespozna. Ak by sa elektronicky dokumnet upravoval, nie je mozne ho opatovne otvorit, alebo ak sa otvori, vyhlasuje chybu. Vyskusal som to na radu pana, ktory mi robil certifikat, takze to mozem potvrdit. A v poslednom rade elektronicky dokument, vytlaceny na papier predsa neobsahuje podpisovy zaznam, podla mna je takyto dokument neplatny, bol by platny, ak by sa sucasne viedol i elektronicky zaznam. Tak som to aspon pochopil zo zakona.
Onko
05.07.11,14:26
A v poslednom rade elektronicky dokument, vytlaceny na papier predsa neobsahuje podpisovy zaznam, podla mna je takyto dokument neplatny, bol by platny, ak by sa sucasne viedol i elektronicky zaznam. Tak som to aspon pochopil zo zakona.

Ale z vytlačenej pôvodne elektronickej faktúry nie je vidieť, že bola pôvodne elektronická, vyzerá rovnako, ako keby ju vytlačil rovno dodávateľ a poslal poštou.
Martin_Timko
05.07.11,15:15
Samozrejme, ze to nevidno, len neobsahuje podpisovy zaznam osoby zodpovednej za uctovny pripad ( vsak to tu bolo pisane, ako vyzaduju kontroly mat "kosielku" rozuctovanu, podpisanu zodpovednou osobou za uctovny pripad i zauctovanie, preco by neziadali aj podpisanu fakturu?), to znamena, ze na papierovej fakture by mal byt vlastnorucny podpis takej osoby.
Onko
05.07.11,17:11
Samozrejme, ze to nevidno, len neobsahuje podpisovy zaznam osoby zodpovednej za uctovny pripad ( vsak to tu bolo pisane, ako vyzaduju kontroly mat "kosielku" rozuctovanu, podpisanu zodpovednou osobou za uctovny pripad i zauctovanie, preco by neziadali aj podpisanu fakturu?), to znamena, ze na papierovej fakture by mal byt vlastnorucny podpis takej osoby.

Ja o voze a Vy o koze... Reagoval som ma to, že podľa Vás: "elektronicky dokument, vytlaceny na papier predsa neobsahuje podpisovy zaznam, podla mna je takyto dokument neplatny", čo je nezmysel, lebo po vytlačení dostanem presne to isté, ako keď si u dodávateľa vyžiadam papierovú faktúru a vytlačia mi to oni. Vytlačením sa stratí elektronický podpis, bude tam maximálne pôvodne naskenovaný do PDF vložený podpis nejakého manažéra dodávateľa, ale to neznamená, že je doklad neplatný, lebo nie je zákonná povinnosť mať vlastnoručne podpísanú faktúru od dodávateľa.

Povinnosť "podpisovy zaznam osoby zodpovednej za uctovny pripad" je úplne niečo iné, to je záznam osoby na strane odberateľa. Teda keď ja ako odberateľ prijmem faktúru, vytlačím si ju a zaúčtujem, mal by som ju potom podpísať. A je jedno, či podpíšem vytlačenú mnou alebo dodávateľom. Je to platný doklad a nemusím archivovať aj elektronický.
Martin_Timko
05.07.11,17:46
Odpoveď z DRSR

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 32 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov účtovný záznam určený na prenášanie /prostredníctvom informačného systému/musí obsahovať podpisový záznam. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos, ktorým môže byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej forme. Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Uvedený zákon nestanovuje, čo má byť obsahom dohody o vzájomnom uznávaní podpisového záznamu. Je to vecou dohody obchodných partnerov. Poznamenávame, že podľa § 75 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov vierohodnosť a neporušenosť obsahu faktúry poslanej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť údajov.
Oddelenie met. daní a služieb
DR SR pracovisko Banská Bystrica

Tu sa o tom pojednavalo: http://www.porada.sk/t147561-faktura-od-tcomu-bez-podpisu.html

V odpovedi z DRSR sa hovori o vlastnoručnom podpise.... Podla mna oskenovany podpis nejakého managera nie je vlastnorucny podpis. Ale asi to uz tu bolo preberane tisic krat, staci oskenovany. Ok. Takze v tom pripade, staci, ked si vytlacis fakturu, kde je takyto oskenovany podpis.
marjankaj
05.07.11,18:16
Odpoveď z DRSR

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 32 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov účtovný záznam určený na prenášanie /prostredníctvom informačného systému/musí obsahovať podpisový záznam. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos, ktorým môže byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej forme. Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Uvedený zákon nestanovuje, čo má byť obsahom dohody o vzájomnom uznávaní podpisového záznamu. Je to vecou dohody obchodných partnerov. Poznamenávame, že podľa § 75 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov vierohodnosť a neporušenosť obsahu faktúry poslanej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť údajov.
Oddelenie met. daní a služieb
DR SR pracovisko Banská Bystrica

Tu sa o tom pojednavalo: http://www.porada.sk/t147561-faktura-od-tcomu-bez-podpisu.html

V odpovedi z DRSR sa hovori o vlastnoručnom podpise.... Podla mna oskenovany podpis nejakého managera nie je vlastnorucny podpis. Ale asi to uz tu bolo preberane tisic krat, staci oskenovany. Ok. Takze v tom pripade, staci, ked si vytlacis fakturu, kde je takyto oskenovany podpis.

No v §10 sa píše


§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

Myslím, že ja ako majiteľ som dostatočne zodpovedná osoba a moja účtovníčka taktiež. Ďalšie osoby sa v zákone nespomínajú.
avalik
05.07.11,18:23
Odpoveď z DRSR

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 32 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov účtovný záznam určený na prenášanie /prostredníctvom informačného systému/musí obsahovať podpisový záznam. Účtovný záznam musí byť podpísaný najneskôr v okamihu jeho odovzdania na prenos, ktorým môže byť účtovnými jednotkami vzájomne uznávaný obdobný preukázateľný účtovný záznam v technickej forme. Podpisovým záznamom sa rozumie účtovný záznam, ktorého obsahom je vlastnoručný podpis alebo obdobný preukázateľný účtovný záznam nahrádzajúci vlastnoručný podpis v technickej forme. Uvedený zákon nestanovuje, čo má byť obsahom dohody o vzájomnom uznávaní podpisového záznamu. Je to vecou dohody obchodných partnerov. Poznamenávame, že podľa § 75 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov vierohodnosť a neporušenosť obsahu faktúry poslanej elektronicky musí byť zaručená elektronickým podpisom alebo prostredníctvom elektronickej výmeny údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť údajov.
Oddelenie met. daní a služieb
DR SR pracovisko Banská Bystrica

Tu sa o tom pojednavalo: http://www.porada.sk/t147561-faktura-od-tcomu-bez-podpisu.html

V odpovedi z DRSR sa hovori o vlastnoručnom podpise.... Podla mna oskenovany podpis nejakého managera nie je vlastnorucny podpis. Ale asi to uz tu bolo preberane tisic krat, staci oskenovany. Ok. Takze v tom pripade, staci, ked si vytlacis fakturu, kde je takyto oskenovany podpis.


pozor "faktúra" a "účtovný záznam" nie je to isté

náležitosti faktúry sú uvedené v zákone o DPH - nie je povinnosť opečiatkovať a podpísať (§71), iba pri elektronickom prenose zabezpečiť ierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu elektronickým podpisom (§75)

náležitosti účtovného záznamu v zákone o účtovníctve citujem:


zákon o účtovníctve:
§ 4

(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom.

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.


takže faktúra sa stáva účtovným záznamom až po "zaúčtovaní"
mdetko
06.07.11,07:47
tak podme k softveru

ja ako konatel som zodpovedna za vedenie uctovnictva + archivaciu. uctovnictvo mi spracovava externa firma. firma pouziva softver, ktory ja nevlastnim. ak napr. o 5 rokov zmenim uctovnu firmu (nova firma pouziva iny uctovny softver) a nasledne budem mat kontrolu z DU, akym sposobom im predlozim pozadovane doklady + dolozim ze su podpisane elektronickym podpisom?

Elektronicke podpisy ext. Uctovnicky/ciek bude pripojeny k povodnemu oroginalu. To by nemal byt problem.
Problem bude s tymi zauctovaniami ku kazdej fakture. Ale mozno keby sa vytlacil/ ulozil tento dennik ako pdf a na konci roka ulozik k zalohe faktur a uctovneho roka na CD tak by to preslo.
To by chcelo odpoved od niekoho kto tym presiel naostro a cez DU.
zlatica76
08.07.11,10:29
Moja osobná skúsenosť - aj napriek tomu, že som daňovákom dala k dispozícii kompletný účtovný denník v exceli, daňováci s excelom robiť nevedeli, a natvrdo po mne žiadali, aby som na interné doklady podopisovala účtovanie!!!!

Ak pri takejto úrovni znalostí IT techniky budeme prezentovať elektronické faktúry, to asi neprejde.....
mdetko
08.07.11,10:41
Moja osobná skúsenosť - aj napriek tomu, že som daňovákom dala k dispozícii kompletný účtovný denník v exceli, daňováci s excelom robiť nevedeli, a natvrdo po mne žiadali, aby som na interné doklady podopisovala účtovanie!!!!

Ak pri takejto úrovni znalostí IT techniky budeme prezentovať elektronické faktúry, to asi neprejde.....

:D:D:D
na ktorom DU sú takýto "odborníci"?
Economic
08.07.11,12:07
Moja osobná skúsenosť - aj napriek tomu, že som daňovákom dala k dispozícii kompletný účtovný denník v exceli, daňováci s excelom robiť nevedeli, a natvrdo po mne žiadali, aby som na interné doklady podopisovala účtovanie!!!!

Ak pri takejto úrovni znalostí IT techniky budeme prezentovať elektronické faktúry, to asi neprejde.....

Od nás sa vyžaduje znalosť a dodržiavanie zákonov okrem všetkého, inak sú pokuty.... nech sa aj daňováci vzdelávajú trošku v oblasti IT, keď je to súvisí s daňováckymi zákonmi /môj názor/ a hlavne výkonom ich práce ....
Economic
08.07.11,12:15
:D:D:D
na ktorom DU sú takýto "odborníci"?


To vôbec nie je na smiech, veď to je poriadny trapas a hanba daňových pracovníkov !!! Mne by teda takú blbosť nemohli povedať.... Ja by som sa nedala odbiť....
srska
08.07.11,12:36
To vôbec nie je na smiech, veď to je poriadny trapas a hanba daňových pracovníkov !!! Mne by teda takú blbosť nemohli povedať.... Ja by som sa nedala odbiť....
citujem z výročnej správy dr sr za rok 2010:
...Z celkového počtu kontrol daňoví kontrolóri vykonali: 12 kontrol transferového oceňovania s celkovým nálezom 2 735 tis. €, 92 sieťových kontrol s celkovým nálezom 53 571 tis. €, 628 kontrol EDP s celkovým nálezom 17 855 tis. € a 13 multilaterálnych kontrol s celkovým nálezom 8 131 tis. €.....
podotýkam, že edp sú kontroly pomocou:
- Electronic Data Processing na kontrolu elektronického účtovníctva daňových subjektov prostredníctvom štandardného SW-ého nástroja IDEA,
- v sk je 102 dú - to je cca 6 kontrol/dú pomocou idea
cena národnej licencie pre 200 užívateľov daňovej správy sr je na obr.
mdetko
15.07.11,12:58
Písal som na danový úrad BB ohľadne toho či stačí na účely danovej kontroly odovzdať faktúry na CD/USB.
ak som to správne pochopil, tak stačí aj takto, ale v prípade požiadavky som povinný tieto faktúry previesť do písomnej (rozumej tlačenej) podoby.

Takže nakoniec v prípade danovej kontroly nedochádza k žiadnej úspore nákladov na tlač.
úspora je iba na poštovnom a archivácii.
Economic
15.07.11,17:13
Písal som na danový úrad BB ohľadne toho či stačí na účely danovej kontroly odovzdať faktúry na CD/USB.
ak som to správne pochopil, tak stačí aj takto, ale v prípade požiadavky som povinný tieto faktúry previesť do písomnej (rozumej tlačenej) podoby.

Takže nakoniec v prípade danovej kontroly nedochádza k žiadnej úspore nákladov na tlač.
úspora je iba na poštovnom a archivácii.

Mne sa núka otázka, že ako často sú vo firmách robené daňové kontroly ? Ja mám pocit, že nestíhajú daňové subjekty kontrolovať a keď náhodou raz za 5 rokov prídu na kontrolu, tak keď niečo vytlačím jednorazovo, je to určite úspora nákladov, ako keď všetko pravidelne tlačím. No nech si to každý vyhodnotí podľa svojho.
srska
15.07.11,17:34
Mne sa núka otázka, že ako často sú vo firmách robené daňové kontroly ? Ja mám pocit, že nestíhajú daňové subjekty kontrolovať a keď náhodou raz za 5 rokov prídu na kontrolu, tak keď niečo vytlačím jednorazovo, je to určite úspora nákladov, ako keď všetko pravidelne tlačím. No nech si to každý vyhodnotí podľa svojho.mne robili prvú a poslednú v 94-tom ( za r. 91+92):) ale tá stála za to:) prišli normálne so súpisom faktúr, ktoré som vydal a odfajkovali či mám v účto
Dáša_
16.07.11,06:23
mne robili prvú a poslednú v 94-tom ( za r. 91+92):) ale tá stála za to:) prišli normálne so súpisom faktúr, ktoré som vydal a odfajkovali či mám v účto


no to je síce pravda, pokiaľ je daňový subjekt normálny, kontrola až tak často nehrozí.
Ale neviem si niečo takéto predstaviť, že by som odovzdala klientovi - že keď príde po rokoch daňová kontrola, tak nech na požiadanie vytlačia niektoré faktúry z pamäťového média sami. Odhliadnuc od toho, že občas zlyhajú aj pamäťové média, občas sa môže stať, že už nie sú technické prostriedky, ako dostať dáta z pamäťového média - viď diskety, rôzne pásky, na ktoré sa zálohovalo. A ja napríklad vtedy môžem byť úplne mimo. Alebo sa už účtovník venuje úplne niečomu inému...

Papier je stále v istých ohľadoch istota. Samozrejme, pokiaľ nejde o klienta, ktorému pravidelne zaplavuje archívy povodeň, vyhorí, vykradnú ho zrovna cestou na daňový úrad.... Tam je zbytočné robiť skoro čokoľvek :)
Martin_Timko
16.07.11,06:34
pozor "faktúra" a "účtovný záznam" nie je to isté......

.....takže faktúra sa stáva účtovným záznamom až po "zaúčtovaní"

Z odpovedi DRSR, ktore sem pripod mdetko: Podľa § 31 zákona 431/2002 Z.z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, účtovný záznam môže byť vykonaný v písomnej alebo v technickej forme......

Asi bude potrebne poucit pracovnikov DRSR, ze faktura nie je uctovny zaznam, mdetko dal otazku ku fakturam a oni o uctovnom zazname. Alebo....?
Economic
19.07.11,19:20
Ja si opäť dovolím nadviazať na túto tému novým poznatkom. Dnes sa mi dostala do uší jedna reálna informácia, že aj DÚ už od účtovníčky požadoval účtovnú databázu nie v papierovej forme dokladov, ale výlučne len na pamäťovom médiu. Takže daňoví pracovníci svojimi poznatkami taktiež napredujú, nemôžeme ich podceňovať. A podľa tohto vidno, že doba naozaj napreduje a elektronické podávanie a využívanie elektronických pomôcok v plnom prúde pokračuje. A hlavne netreba zabúdať na pomaly sa blížiaci termín platnosti daňového poriadku a podávania DP k DPH elektronicky. Ale o tom sa tu už dosť popísalo v konkrétnej téme.
zlatica76
22.07.11,05:55
Ja si opäť dovolím nadviazať na túto tému novým poznatkom. Dnes sa mi dostala do uší jedna reálna informácia, že aj DÚ už od účtovníčky požadoval účtovnú databázu nie v papierovej forme dokladov, ale výlučne len na pamäťovom médiu. Takže daňoví pracovníci svojimi poznatkami taktiež napredujú, nemôžeme ich podceňovať. A podľa tohto vidno, že doba naozaj napreduje a elektronické podávanie a využívanie elektronických pomôcok v plnom prúde pokračuje. A hlavne netreba zabúdať na pomaly sa blížiaci termín platnosti daňového poriadku a podávania DP k DPH elektronicky. Ale o tom sa tu už dosť popísalo v konkrétnej téme.

Economic, veď som písala, že daňový úrad požadoval celé účtovníctvo (!!!) v elektronickej podobe (aj ho dostal), a napriek tomu, som musela predložiť papierové doklady, a kontrolovali len a len papiere!! A strašne im vadilo, že účtovanie nie je vyznačné na doklade (napriek tomu, že účtovanie vyplývalo z programu, častokrát pri účtovaní nevidím, kde mi to program zaúčtuje, len keď sa pozriem spätne na doklad = pracujeme v SAP). Vadilo im, že v papierovej podobe mám "medzery" v interných dokladoch - vysvetľujem, že sú to automatické účtovania, ktoré vznikajú pri spustení určitých transakcií.... nechápali, div že po mne nechceli, aby som vyhľadávala medzery v číslovaní a dotláčala doklady.

Účtovanie miezd - ani to neboli schopní odkontrolovať, lebo v počítači si to nepozreli, a na papieri to bolo asi 2 stránky husto popísané (rozdelenie na strediská a podobné "hranie" vo veľkom podniku). Ale keby sa pozreli do excelu, čo som im dala, mohli si spraviť skupinky a hneď by vedeli!!!! Ale oni sa nepozreli, vyslovene išli len a len po papieroch.

Vôbec (alebo len minimálne) sa pozerali na účtovanie ako celok, celkom dosť im robí problémy naše stornovanie faktúr (lebo mám jednu faktúru zlú, druhú ktorá stornuje tú zlú, a potom dobrú = 3 rôzne čísla faktúr, a pri tomto systéme sa ma pýtali "a kedy vám prišla tá prvá faktúra? Kedy prišla tá druhá? kde to je zaúčtované?)

Keby sa pozreli a pozerali do denníka, pochopili by, ako to bolo účtované, a že neboli náklady zdupľované.

Celkovo moje skúsenosti s elektronickým kontrolovaním je, že aj tak kontrolujú papiere.
Takže, kým DÚ príde na to, ako efektívne kontrolovať cez Excel (alebo inú aplikáciu), tak pretečie ešte veľa vody Dunajom/Váhom/Hronom/Bodrogom :)
sladkasue
25.05.12,08:31
ahoj vsetci, dufam, ze nebudem az tak mimo temy a verim, ze mi niekto objasni, co mni nie je jasne :)
som zacinajuca szco, mam internetovy obchod, nie som platca DPH, a pouzivam online fakturaciu (idoklad.sk) a nevediem ucto, len evidenciu zasob, pohadavok a prijmov

1-mam povinnost si tlacit(archivovat) mnou vystavene faktury???
2- alebo staci ich mat ulozene len v PC - v digitalnej podobe???

vopred vdaka za odpovede