dankakrum
03.07.11,14:11
Mili poradaci, prosim Vas o radu pri probleme mojej sestry. Dohodla sa so svojim zamestnavatelom na vypovedi dohodou k 31.7.2011 s vyplatenim odstupneho. Dohodu podpisali 30.4.2011. Sestra 15.5. ochorela a podstupila vaznu operaciu, po ktorej dodnes maroduje. Zacala sa na uradoch zaujimat o svoje povinnosti po 31.7.2011. Na UPSVAR jej pracovnicka povedala, ze ju zaregistruje az ked prestane marodovat. Na SP jej povedali, ze voci nim ma povinnost nosit iba listok na peniaze od lekara. Prosim poradte mi ake su jej povinnosti voci UPSVAR, SP a tiez zdravotnej poistovni. Kto bude teraz za nu platit odvody do ZP? Dakujem za radu.
KEJKA
03.07.11,12:19
počas PN sa odvody do ZP neplatia. Mala by tam však ísť a dohodnúť sa s nimi. Možno ju zaregistrujú ako samoplatiteľa ale bez povinnosti platiť odvody, (alebo ju nezaregistrujú vôbec). Po skončení PN a následnej registrácii na UP zruší registráciu samoplatiteľa v ZP.
veronikasad
03.07.11,12:23
Počas PN-ky je platitelom ZP štát, nemusí sa registrovať ako samoplatitel. Treba odniesť do ZP kopiu PN-ky a potvrdenie zo SP, že má nárok na nemocenské.
ivka70
03.07.11,12:30
Počas PN-ky je platitelom ZP štát, nemusí sa registrovať ako samoplatitel. Treba odniesť do ZP kopiu PN-ky a potvrdenie zo SP, že má nárok na nemocenské.

Presne, do 8 dni od ukoncenia PP, cize do 8.8. je potrebne ZP informovat, ze je poistenocm statu na PN v ochrannej lehote (preto aj ta kopia PN).
Po ukonceni PN sa pojde zaregistrovat na UP a opat do ZP, kde sa odhlasi ako clovek na PN v ochrannej dobe a prihlasi ako poistenec statu evidovany na UP.
dankakrum
03.07.11,12:38
Mile poradacky, dakujem Vam velmi pekne za skvele rady, uz v tom mame jasno.:)