dada 1234
03.07.11,18:36
dobry den,chcela by som radu ohladom dedistva po rodicoch,zostal dom v hodnote zhruba okolo 66 387€,sme styria surodenci s rovnakym podielom.v dome byvaju dvaja surodenci,z ktorych jeden by sa chcel odtial odstahovat.druhy chce zostat byvat,s tym ze vyplacat ostatnych nechce,lebo nema zaujem o cely dom,ani dom predat,ani financovat opravy celeho domu,ktore su pomaly aj nutne.my takisto nie ked v dome nebyvame.dom je brany ako celok spolocny vchod,kurenie elektrina,ako je vhodne postupovat v takomto pripade,dakujem
ivka70
03.07.11,16:52
Ak surodenec, ktory chce v dome ostat, nema zaujem o cely dom, ostava vam iba dom predat a surodenec nech si kupi nieco mensie.
Ice dive
03.07.11,17:18
a druhý súrodenec, ktorý tam býva, by kam šiel v prípade predaja...??? nemôžte sa dohodnúť tak, že tí dvaja, čo tam bývajú odkúpia od Vás dvoch, ktorí tam nebývate Vaše podiely... za 16595 € čo je hodnota 1/4 domu... sa stanú polovičnými vlastníkmi... a ak neskôr dospejú k názoru, že aj tak to chcú predať budú mať lepšiu pozíciu (menej spoluvlastníkov, možno vyššia hodnota...)
Mária27
03.07.11,18:07
Máte dve možnosti:
1. udržiavať dom v spoluvlastníctve, deliť sa s nákladmi na opravy, požadovať od bývajúcich súrodencov odplatu za využívanie vašich podielov (ako nájomné)
2. zrušiť a vyporiadať spoluvlastníctvo; ak sa nedohodnete na spôsobe, rozhodne súd, pričom nemusí rozhodnúť podľa vašich návrhov.

obč.zák.
§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznuce na nehnuteľnosti.
janaj733
05.07.11,16:22
Dobry den.Prednedavnom nam zomrela mama ktora bola v dedicskom konani po svojej zosnulej mame mojej starej mame kde jej patri jedna sestina .dedicstvo doteraz nieje ukoncene.Kedze ja a moja sestra dedime po nej majetok chcela by som vediet ako to teraz bude prebiehat a ci musime cakat na ukoncenie prveho dedicskeho konania aby sa mohlo potom ukoncit to druhe alebo ako to v takychto situaciach prebieha?Chcem len dodat ze to prve dedicstvo sa taha uz takmer rok.