beas
03.07.11,21:41
Dobry den.
Moj problem je ten, ze manzel bol 6 mesiacov na UP a poberal podporu, ale v priebehu toho mu zistili vazne ochorenie,( 20.6. mal posledmu davku v nezamestnanisti a 23.6. mu vyoperovali obličku) musel podstupit operaciu obličky a mna by zaujimalo ako ma postupovat aby mal aspon daky prijem, alebo takyto clovek, ktory odpracoval 25 rokov nema narok uz na nic?
Neviem ako dlho bude PN a teraz nebude mat žiadny príjem, alebo ako a co treba urobit aby dostal aspon tych cca 200,-€ co mal podporu. dakujem
Xanti
03.07.11,19:46
Ak sa zaregistruje na SP , ako dobrovolne poistená osoba na dobrovolné nemocenské poistenie, tak môže mať platenú PN z VZ 329,06 eur.
Mesačne sa platí 4,4%, a počas PN človek nemusí platiť odvody.
avalik
03.07.11,20:08
Ak sa zaregistruje na SP , ako dobrovolne poistená osoba na dobrovolné nemocenské poistenie, tak môže mať platenú PN z VZ 329,06 eur.
Mesačne sa platí 4,4%, a počas PN človek nemusí platiť odvody.

teraz ked je uz na PN asi mu ta registracia nepomoze, ci?
Xanti
03.07.11,20:14
teraz ked je uz na PN asi mu ta registracia nepomoze, ci?
Ak ukončí tú PN čo mu vystavili v nemocnici, a dá si vypísať PN od obvodného lekára, po registrácii tak mu to pomôže.
beas
03.07.11,20:19
takze teraz je v nemocnici a co ma teda urobit dalej?
Xanti
03.07.11,20:22
Vypísať RL FO na SP, môžeš ísť vypýtať ... zaniesť mng. do nemocnice aby vypísal a podpísal no a ked príde z nemocnice ukončiť PN a ísť na novú platenú.

http://www.socpoist.sk/ext_dok-rlfo-112011-vyplnatelny/39196c
Mila123
03.07.11,20:26
Vypísať RL FO na SP, môžeš ísť vypýtať ... zaniesť mng. do nemocnice aby vypísal a podpísal no a ked príde z nemocnice ukončiť PN a ísť na novú platenú.
Ale jednu podmienku nemáte splnenú....dobrovoľne poistenie pre prípad napr. PN musí byť 270 kal. dní...a to nemáte splnené...rak Vám to nepomôže....iba v tomto prípade vybaviť si soc. odkázanosť....ak je na to nárok, popr. požiadať SP o priznanie dôchodku....ale tam by ste sa museli informovať.....
Xanti
03.07.11,20:27
Ale jednu podmienku nemáte splnenú....dobrovoľne poistenie pre prípad napr. PN musí byť 270 kal. dní...a to nemáte splnené...rak Vám to nepomôže....iba v tomto prípade vybaviť si soc. odkázanosť....ak je na to nárok, popr. požiadať SP o priznanie dôchodku....ale tam by ste sa museli informovať.....
Mila123,
manžel zadávajúcej túto podmienku má splnenú. Ved bol zamestnaný 25 rokov a na podpore je len 6 mesiacov. Ukončené zamestnanie sa mu priráta k DNP, a má splnenú podmienku 270 dní poistenia.

Neplaš ludí.
Mila123
03.07.11,20:41
Mila123,
manžel zadávajúcej túto podmienku má splnenú. Ved bol zamestnaný 25 rokov a na podpore je len 6 mesiacov. Ukončené zamestnanie sa mu priráta k DNP, a má splnenú podmienku 270 dní poistenia.

Neplaš ludí.
XANTI...z akého titulu mu vznikne nárok na PN?
Xanti
03.07.11,20:43
XANTI...z akého titulu mu vznikne nárok na PN?
Ak bude mať PN vypísanú z DNP. Z tohto titulu mu vznikne nárok na PN. A upozorňujem ťa, kedže zadaváteľkin mng. ukončil zamestnanie, teda je to ukončené poistenie. A to sa priráta k DNP .. presne ako píšem vyššie. Takže podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch bude mať splnenú.

Nemusí ísť len o DNP, 270 dní DNP by potrebovali keby mali súbeh teda počas trvania zamestnania, by si chceli zvýšiť VZ na prípadné PN alebo materskú.

Ale nie pri ukončenom poistení. Tak prosím ťa nemäť ľudí a nespochybňuj.
Katy a R
03.07.11,20:45
XANTI...z akého titulu mu vznikne nárok na PN?

.. platí zákon o SP .. treba lepšie prečítať
Katy a R
03.07.11,20:50
Dobry den.
Moj problem je ten, ze manzel bol 6 mesiacov na UP a poberal podporu, ale v priebehu toho mu zistili vazne ochorenie,( 20.6. mal posledmu davku v nezamestnanisti a 23.6. mu vyoperovali obličku) musel podstupit operaciu obličky a mna by zaujimalo ako ma postupovat aby mal aspon daky prijem, alebo takyto clovek, ktory odpracoval 25 rokov nema narok uz na nic?
Neviem ako dlho bude PN a teraz nebude mat žiadny príjem, alebo ako a co treba urobit aby dostal aspon tych cca 200,-€ co mal podporu. dakujem

.. ešte by ma zaujímalo, či mu vôbec vystavovali PNku ... lebo automaticky to nerobia :confused:
Ak mu nevystvili .. tak je to jednoduchšie .. prihlási sa v SP ako DPO .. a hne´d na druhý deň si môže dť vypísať PNku .
Ak už má ... tak treba ukončiť, ako je vyššie písné.

.. takže píšeš, že vystvenú má ... tak ju treba ukončiť.. A po prihlásení sa v SP na DNP .. nová PNka
beas
03.07.11,20:50
tak teraz som to celkom nepochopila, ma splnenu alebo nema splnenu podmienku. takze este raz, ma 46 rokov od 18. rokov pracoval, nikdy nemal PN, teraz ma vypísanú PN od obvodnej lekarky a momentalne je v nemocnici po operacii oblicky, je uz tyzden na infuzkach a neviem kedy sa dostane domov, co a kedy teda treba urobit. ale dakujem za aj za tu iskričku, ktorú ste mi zatial dodali. musim najst daku cestu, lebo mame este nezaopatrene dieta a tiez dake uvery a aj to malo by pomohlo.zatial dakujem bea
Xanti
03.07.11,20:52
No v prvom rade treba vypísať prihlášku do SP, tlačivo som ti dala link v predošlom príspevku.
Potom tú prihlášku treba zaniesť na SP.
Dalším bodom je ukončiť PN.
A nakoniec vypísať novú PN ako DPO a odniesť na SP. No a SP bude vyplácať nemocenské dávky, aj ked len z minima čo je cca 180e mesačne.

A má splnenú podmienku. Mila123 sa tomu nerozumie a zbytočne ťa pomýlila. Bude mať nárok na PN tak ako som napísala, ked sa prihlási ako dobrovolne poistená osoba na nemocenské poistenie.
veronikasad
03.07.11,21:52
Ale jednu podmienku nemáte splnenú....dobrovoľne poistenie pre prípad napr. PN musí byť 270 kal. dní...a to nemáte splnené...rak Vám to nepomôže....iba v tomto prípade vybaviť si soc. odkázanosť....ak je na to nárok, popr. požiadať SP o priznanie dôchodku....ale tam by ste sa museli informovať.....
Mila123, PN a nemocenské poistenie sú dva rozdielne pojmy. Do 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch sa započítava aj doba predch.ukončeného nem.poistenia, napr. zo zamestnania, čo manžel beas splňa

Ak chceš radiť v takejto komplikovanej otázke, naozaj by bolo vhodné doštudovať si zákon o sociálnom poistení.
beas
04.07.11,17:22
Dakujem vam za uzitocne rady, ale mam este jednu otazku aku dobu musi byt takto registrovany, aby tu PN dostal? Myslim tym ci nemusi najprv urcitu dobu platit to poistenie,aby mu PN vyplacali, alebo mu staci ta podmienka , tych 270 dni?
Neviem ci mam dobre informacie ale vraj ked sa jeden den zaregistruje a napr. o dva dni ide na PN mal by ju mat platenu. Je to tak? Dakujem
Xanti
04.07.11,17:24
Ano je to tak, ak sa zaregistruje, tak na druhý deň alebo aj o dva ak bude mať vypísanú PN tak je už platená.
Musí sa prihlásiť, bez prihlásenia nebude platená PN.
veronikasad
04.07.11,17:56
Dakujem vam za uzitocne rady, ale mam este jednu otazku aku dobu musi byt takto registrovany, aby tu PN dostal? Myslim tym ci nemusi najprv urcitu dobu platit to poistenie,aby mu PN vyplacali, alebo mu staci ta podmienka , tych 270 dni?
Neviem ci mam dobre informacie ale vraj ked sa jeden den zaregistruje a napr. o dva dni ide na PN mal by ju mat platenu. Je to tak? Dakujem
nezabudni do 8. kal. dňa nasl.mesiaca zaplatiť alikv.časť DNP, inak mu nemocenské z DNP nevyplatia.
beas
04.07.11,18:07
este nieje registrovany , ale predpokladam, ze ked pojdem do soc. poistovne tak by mi mali vsetko povedat co treba urobit a mozem tam ist aj v jeho mene, lebo on je momentalne v nemocnici.
Xanti
04.07.11,18:09
este nieje registrovany , ale predpokladam, ze ked pojdem do soc. poistovne tak by mi mali vsetko povedat co treba urobit a mozem tam ist aj v jeho mene, lebo on je momentalne v nemocnici.
No neviem či Ti poradia,
skôr ťa odradia.
Vytlač si tlačivo čo som prilepila tu http://www.porada.sk/1785702-post6.html , vypíš ho spolu s mng. a on nech ho podpíše a treba zaniesť do SP .. a to ešte môžu robiť caviky, aby odniesol osobne, vtedy treba zabaliť a poslať poštou ale prepísať na neskorší dátum začatia poistenia.

A ved za ním chodíš do nemocnice takže viete to urobiť nie?
veronikasad
04.07.11,18:09
este nieje registrovany , ale predpokladam, ze ked pojdem do soc. poistovne tak by mi mali vsetko povedat co treba urobit a mozem tam ist aj v jeho mene, lebo on je momentalne v nemocnici.
v jeho mene nie. Môžeš si zo stránky SP vytlačiť registračný list fyzickej osoby, vyplniť ho, dať podpísať manželovi a odniesť do SP. (niekde požadujú aj občiansky preukaz DPO)
beas
04.07.11,18:26
ved chodim, tlacivo som vytlacila, ale niektore veci tam neviem vyplnit teda neviem co tam mam napisat vlastne kolonky 10 a 11. Ak sa to da poslat aj postou tak to asi radsej poslem, len by som bola nerada, aby som ho prihlasila a bude treba platit im a oni nam nic.
Xanti
04.07.11,18:33
ved chodim, tlacivo som vytlacila, ale niektore veci tam neviem vyplnit teda neviem co tam mam napisat vlastne kolonky 10 a 11. Ak sa to da poslat aj postou tak to asi radsej poslem, len by som bola nerada, aby som ho prihlasila a bude treba platit im a oni nam nic.
No vypisuješ krížikom hore prihláška, DPO,
Potom vypíšeš klasika kolonky 2 a 3. A potom kolonku 11. kde dáš dátum vzniku NP napríklad 10.7.2011 , vypíšeš vymeriavací základ min. je 329,06 eur viac tam nevypisuješ.
NO a v 12 kolonke napíšeš dátum vyplnenia formulára tj. napr. 5.7.11 a formulár vyplnil : Meno manžela .. a podpíše sa

Inde nič nemusí vypisovať na RL FO.

No a už 12.7.11 ked bude mať vypísanú novú PN tak mu od toho dňa začnú platiť, potom príde domov list, kde budú uvedené údaje teda VS, KS, číslo účtu kde treba zaslať peniaze .. aby platili potom oni ..
veronikasad
04.07.11,18:34
ved chodim, tlacivo som vytlacila, ale niektore veci tam neviem vyplnit teda neviem co tam mam napisat vlastne kolonky 10 a 11. Ak sa to da poslat aj postou tak to asi radsej poslem, len by som bola nerada, aby som ho prihlasila a bude treba platit im a oni nam nic.
10 - nevyplňaš.
11 - len prvý riadok. Dátum vzniku nem. poistenia = najskôr dátum doručenia prihlášky. Preto je lepšie isť s ňou osobne a dať si potvrdiť na kopii prevzatie. Vymeriavací základ si určí sám, najmenej 329,06€, maximum 1116,75€. Platí sa 4,4 % z určeného vymer.základu.
beas
04.07.11,18:56
zatial velmi pekne dakujem za pomoc. velmi ste mi pomohli!! a ako treba postupovat, keby ziadal o invalidny dochodok a mal by ho priznany , nechat takto registrovane alebo postupovat inak? ale ten dochodok moze asi zacat vybavovat az ked bude doma z nemocnice ze? predpokladam, ze inv, dochodok by mu mali priznat ked tam bol nador a teraz ma este stale dake komplikacie. dakujem
veronikasad
04.07.11,18:59
zatial velmi pekne dakujem za pomoc. velmi ste mi pomohli!! a ako treba postupovat, keby ziadal o invalidny dochodok a mal by ho priznany , nechat takto registrovane alebo postupovat inak? ale ten dochodok moze asi zacat vybavovat az ked bude doma z nemocnice ze? predpokladam, ze inv, dochodok by mu mali priznat ked tam bol nador a teraz ma este stale dake komplikacie. dakujem
ak by mu priznali invaliditu nad 70 %, nemá nárok na nemocenské z DNP. Myslím, že prehodnocovaním zdravotného stavu sa SP pár mesiacov ešte zaoberať nebude.
Xanti
04.07.11,19:02
zatial velmi pekne dakujem za pomoc. velmi ste mi pomohli!! a ako treba postupovat, keby ziadal o invalidny dochodok a mal by ho priznany , nechat takto registrovane alebo postupovat inak? ale ten dochodok moze asi zacat vybavovat az ked bude doma z nemocnice ze? predpokladam, ze inv, dochodok by mu mali priznat ked tam bol nador a teraz ma este stale dake komplikacie. dakujem
Ked bude aktuálne žiadať o dôchodok, tak sa budeš na porade informovať. Teraz porieš mng. a jeho PN. Aj tak počas PN by mu SP neprehodnotila jeho zdravotný stav.
Návrh na ID dáva lekár, a na PN musí byť mng. dlhšie.
beas
04.07.11,19:12
dakujem. a pochopila som asi spravne, ze teraz v kazdom pripade ho treba prihlasit ako DPO a tahat PN , kym nepride rad na ID. asi sa vela pytam, ale potrebujem mat aku taku istotu dopredu, hoci teraz je najdolezitejsie aby sa mu stav zlepsil! a da sa z DPO kedykolvek odhlasit? pytam sa preto, lebo uz dopredu sa bojim aby som vladala vsetko platit.
Xanti
04.07.11,19:13
dakujem. a pochopila som asi spravne, ze teraz v kazdom pripade ho treba prihlasit ako DPO a tahat PN , kym nepride rad na ID. asi sa vela pytam, ale potrebujem mat aku taku istotu dopredu, hoci teraz je najdolezitejsie aby sa mu stav zlepsil! a da sa z DPO kedykolvek odhlasit? pytam sa preto, lebo uz dopredu sa bojim aby som vladala vsetko platit.
Ano z DPO sa dá kedykoľvek odhlásiť, presne na takom istom liste ako sa prihlasuje.
A počas PN odvody do SP za DNP neplatíš ... akurát za pár dní od prihlásenia k začatiu PN , ak to budú dva dni tak zaplatíš za dva dni odvody .. ak to bude týžden tak zaplatíš za týždeň odvody....
beas
04.07.11,19:25
este raz velmi pekne dakujem. a posledna otazka mam to teda poslat postou doporucene alebo osobne? a aky si mam dat ten vymeriavaci zaklad? a este vam neleziem na nervy?
Xanti
04.07.11,19:30
este raz velmi pekne dakujem. a posledna otazka mam to teda poslat postou doporucene ak pošleš doporučene, tak začiatok poistenia posuň o pár dní teda napr. k 10.7.2011 aby to stihlo prísť, lebo ináč to neakceptujú
alebo osobne? lepšie osobne, ale môžu vymýšlať, že to má priniesť manžel a také veci ... skúste osobne, a ked budú vymýšľať tak potom doporučene poštou a aky si mam dat ten vymeriavaci zaklad? minimum je 329,06 maximum 1116,75 eur ... môžeš kľudne dať aj napr. 500 eur to je jedno, lebo aj tak prvých 26 týždňov budú platiť PN z 329,06 eur. A nezabudni platí sa 4,4% z určeného VZ .. minimálne sa platí mesačne
329,06 eur VZ = 14,47 eur mesačne
500 € VZ = 22 eur mesačne
1116,75 eur VZ = 49,13 eur mesačne
a este vam neleziem na nervy?:---:---:--- nech sa manželovi polepší, :)
beas
04.07.11,19:37
dakujem este raz a dobru noc uz naozaj idem spat...:))