Jana Barbi
03.07.11,22:13
Som učiteľkou na strednej škole. Moje aprobačné predmety sú fyzika, chémia.Na základe organizačných zmien vyplývajúcich z poklesu počtu tried mi bol ponúknutý znížený úväzok 8 hodín-4hod fyziky a 4 hod informatiky/predmet nemám v aprobácii/. Dostala som ponuku ďalších neobsadených hodín nemecký jazyk-3hod, anglický jazyk- 10hod, informatika-2hod.
1. Za takéhoto stavu, keby som prijala napr. 5 hod anglického jazyka budem platená ako nekvalifikovaná?
2. Ak nepríjmem túto ponuku môžem byť prepustená?
3.
Môžem považovať ponúkaný znížený úväzok za diskrimináciu, pretože nemôžem využiť ponuku neobsadených hodín ako kvalifikovaný učiteľ a navýšiť si znížený úväzok. Pritom by stačilo zameniť informatiku za fyziku alebo chémiu prerozdelením úväzkov s inými zamestnancami. Zo 4 učiteľov chémie na škole ani jeden nedostal informatiku. Zdá sa mi to zo strany zamestnávateľa účelové a diskriminačné
zdenka131
04.07.11,10:54
Kvalifikovaná by si bola v nasledovných prípadoch:

Zákon 317/2009 § 7
Kvalifikačné predpoklady
(3) Ak ide o učiteľa základnej školy, strednej školy, jazykovej školy a základnej
umeleckej školy, vyžaduje sa aj vyučovanie jeho aprobačných predmetov alebo predmetov jeho
študijného odboru v rozsahu najmenej jednej polovice jeho týždennej priamej výchovnovzdelávacej
činnosti zníženej o jednu hodinu (ďalej len "kvalifikačná požiadavka"); to sa
nevzťahuje na učiteľov základnej školy so vzdelávacím programom pre žiakov s mentálnym
postihnutím. 22)
(4) Zamestnávateľ môže učiteľovi znížiť kvalifikačnú požiadavku na rozsah jednej tretiny
jeho týždennej priamej výchovno-vzdelávacej činnosti, ak by nebolo možné zabezpečiť
vyučovací proces iným iným učiteľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie
aprobačných predmetov.


Ak máš pracovnú zmluvu na dobu neurčitú na plný úväzok, zamestnávateľ Ti môže úväzok znížiť iba s Tvojim súhlasom. Ak s tým nebudeš súhlasiť, môže Ťa prepustiť z dôvodu nadbytočnosti a vyplatí Ti odstupné.