VladimirBA
04.07.11,09:59
Pekny den všetkým,
som dlhorocnym zamestnancom s.r.o. a majitel (a.s. z ČR) mi ponukol odkupenie 100%-neho podielu s.r.o. Spolocnost na predaj ma ročný zisk po zdanení cca 5000 eur, ziadne dlhy a zakladne imanie 33.000 eur, z čoho však je 90% know-how ako nefinancny vklad spolocnika. Skutocny majetok spolocnosti (stav financnych prostriedkov na ucte, skladove zasoby, HIM a DHIM), ktory predajom automaticky prejde na mňa ako noveho spoločníka je cca 6.000 eur.
Chcel by som sa spytat:
Je nejaky system ohodnotenia s.r.o. - stanovenia realnej ceny za odkupenie s.r.o. ???
uverovyanalytik
04.07.11,08:13
Samozrejme. Najcastejsie sa pouziva metoda diskontovaneho cash flow a potom aj metoda nasobkov. Ta je napr. tu:
http://www.ocenovanie-firiem.sk/?page_id=81
Neberie vsak do uvahy specifika jednotlivych spolocnosti a pouziva sa najma na kontrolu metody DCF.
V niektorych specifickych pripadoch sa pouzivaju aj ine metody.
VladimirBA
04.07.11,10:56
A neda sa to z tych cisiel co som uviedol nejako jednoduchšie - aspon orientačne cena za predaj/kúpu s.r.o. stanovit ci "odborne" odhadnúť?

S.r.o. funguje už cca 15 rokov, je živá, nezadlžená
Novy spolocnik prevezme aj všetkých klientov a existujúce zákazky
Zakladne imanie s.r.o. je 33.000 Sk (z toho financny vklad 6.000, ostatne NV)
Ročný zisk cca 5.000 eur (za posledne 4 roky medziročný pokles cca -13%)
Majetok (hmotny, nehmotny finančný) - cca 6.000 eur

Dakujem.
Braňo
04.07.11,11:17
Ešte napíš sumu vlastného imania a sumu drobného majetku.
VladimirBA
04.07.11,11:25
Ešte napíš sumu vlastného imania a sumu drobného majetku.
Drobny hmotny majetok cca 700 eur a co chapes pod vlastnym imanim?
VladimirBA
04.07.11,11:32
drobny majetok je cca 700 eur a co rozumies pod vlastnym imanim ?
Braňo
04.07.11,11:35
Vlastné imanie - riadok 67 súvahy.
uverovyanalytik
04.07.11,11:39
vlastne imanie je riadok 67 suvahy.

taketo ocenenie je vsak uplne irelevantne. ak vsak potrebujes vidiet akekolvek cislo, nech sa paci.....
VladimirBA
04.07.11,11:53
Tak by som to upresnil :

S.r.o. funguje už cca 15 rokov, je živá, nezadlžená
Novy spolocnik prevezme s.r.o. aj s majetkom, skladom a bankovym učtom a aj všetkých klientov a existujúce zákazky

Zakladne imanie s.r.o. je 33.000 Sk (z toho financny vklad splateny je 6.000, ostatne ako nefinančný vklad, know-how)
Ročný zisk cca 5.000 eur (za posledne 4 roky medziročný pokles cca -13%)
Vlastne imanie - 4.200 eur (auta)
Stav skladu (tovar na sklade) - 700 eur
Drobný majetok - 700 eur
Sucasny stav na ucte - 1000 eur
Pohladavky s.r.o. voci zakaznikom / pohladavky zakaznikov - vyrovnane... 0,00

Neda sa z toho aspon orientacne stanovit ziadne viacmenej realne cislo - hodnota s.r.o. na predaj/odkupenie ???? Nie "akekolvek číslo"....
uverovyanalytik
04.07.11,12:07
Firmu predavas/kupujes len raz alebo len parkrat za zivot. Neoplati sa na niecom takomto setrit. Mohol by si vela stratit. Odporucal by som ti, obratit sa na znalcov na ocenovanie, alebo ludi co s tym maju skusenosti. Nie takto na internetovych forach, aj ked vela ludi ma pocit ze su odbornikmi na vsetko. ocenovanie firmy je velmi komplikovana problematika.
Economic
04.07.11,18:28
Firmu predavas/kupujes len raz alebo len parkrat za zivot. Neoplati sa na niecom takomto setrit. Mohol by si vela stratit. Odporucal by som ti, obratit sa na znalcov na ocenovanie, alebo ludi co s tym maju skusenosti. Nie takto na internetovych forach, aj ked vela ludi ma pocit ze su odbornikmi na vsetko. ocenovanie firmy je velmi komplikovana problematika.

Mne osobne sa natíska otázka, prečo niekto tak dobre zabehnutú firmu zrazu predáva ? Opatrnosti nikdy nie je nazvyš... a zvlášť pri predaji sro. To je môj osobný názor.
Braňo
05.07.11,05:38
Ešte by bolo dobré vedieť, či tam nie sú nejaké podmienené záväzky - napr. záruky. Síce píšeš, že nie je zadĺžená, ale stačí jedna podpísaná zmenka a podobne....
otázka
05.07.11,05:46
Mňa by zas tiež zaujímalo, že keď by som aj takúto s.r.o. odkúpila, kto zodpovedá pri prípadnej daňovej kontrole za účtovníctvo, starý či nový majiteľ, príp. časové lehoty zodpovednosti...
uverovyanalytik
05.07.11,08:07
Mňa by zas tiež zaujímalo, že keď by som aj takúto s.r.o. odkúpila, kto zodpovedá pri prípadnej daňovej kontrole za účtovníctvo, starý či nový majiteľ, príp. časové lehoty zodpovednosti...

Zavisi od toho aku formu kupy podniku zvolis. prevod akcii/podielov alebo predaj podniku. Hlavný rozdiel je, že pri predaji podniku sa kupujúci nestáva akcionárom/spoločníkom predávajúcej spoločnosti a preto nenadobúda žiadne práva a povinnosti, ktoré sú spojené s akciami/podielmi predávanej spoločnosti. Hoci kupujúci podniku priamo zo zákona nadobúda vlastnícke právo k všetkému majetku, právam a záväzkom nadobúdaného podniku, v zásade nenadobúda oprávnenia súvisiace s podnikaním, ktoré predávajúcemu subjektu vydali orgány štátnej správy.

K rizikam, zmenkam a podobne, tie sa vyskytuju casto, preto tvrdim ze netreba na takychto veciach setrit. Idealne si dat spravit financne a pravne due-diligence. A zmluvy o predaji si nechat poriadne osetrit pravnikom.
Economic
05.07.11,08:13
Zavisi od toho aku formu kupy podniku zvolis. prevod akcii/podielov alebo predaj podniku. Hlavný rozdiel je, že pri predaji podniku sa kupujúci nestáva akcionárom/spoločníkom predávajúcej spoločnosti a preto nenadobúda žiadne práva a povinnosti, ktoré sú spojené s akciami/podielmi predávanej spoločnosti. Hoci kupujúci podniku priamo zo zákona nadobúda vlastnícke právo k všetkému majetku, právam a záväzkom nadobúdaného podniku, v zásade nenadobúda oprávnenia súvisiace s podnikaním, ktoré predávajúcemu subjektu vydali orgány štátnej správy.

K rizikam, zmenkam a podobne, tie sa vyskytuju casto, preto tvrdim ze netreba na takychto veciach setrit. Idealne si dat spravit financne a pravne due-diligence. A zmluvy o predaji si nechat poriadne osetrit pravnikom.

Súhlasím. Ak nejaké aj skryté záväzky sa objavia, sú vymožiteľné od spoločnosti samej, bez ohľadu či o nich pri predaji a kúpe mala vedomosť alebo nie, či boli v zmluve špecifikované, alebo neboli. Je to určite veľký risk... Ja osobne by som do toho nešla. Ale to môj osobný názor.
VladimirBA
06.07.11,06:53
Mne osobne sa natíska otázka, prečo niekto tak dobre zabehnutú firmu zrazu predáva ? Opatrnosti nikdy nie je nazvyš... a zvlášť pri predaji sro. To je môj osobný názor.

Firmu som si dobre "prekopal"..... robim v nej riaditela uz vyse 10 rokov..... terajsi zahranicny majitel ju uz nechce a chce mi ju pustit... taky je stav..... len neviem realne odhadnut, aka suma za predaj resp. kupu by bola relevantna.... obojstranne akceptovatelna....
uverovyanalytik
06.07.11,08:20
ok...ked mi do spravy poslete svoj email, tak vam aspon pre predstavu mozem poslat jednoduchy az primitivny DCF model. Na Vasom mieste by som sa vsak naozaj spolahol na poctive ocenenie.