Silvia123
04.07.11,10:50
Prosím vás, manželovi prišlo z VŠZP že má nedoplatok na poistnom za obdobie od 1.11.1997 - 30.11.1997. V tom období nebol zamestnaný, zrejme sa neprihlásil na UP, no kto si to má pamätať, nenašli sme kde vlastne vtedy bol, on tvrdí že si už raz vyrovnával nedoplatok -že to muselo byť z toho obdobia, lebo potom už nikde nemá medzeru, ale potvrdenie si nezaložil, ale že pochybuje že niečo dlhuje. Otázka znie: to akože teraz po toľkých rokoch musí aj tak uhradiť??? Neexistuje nejaká premlčacia doba alebo čo? Nejde o veľkú sumu, nejakých 12,-EUR, asi to aj tak zaplatím nech mám radšej pokoj, lebo sa tam vyhrážajú exekúciou hneď, ale chcela by som aj tak vedieť či neplatí nejaká premlčacia doba -napríklad 10 rokov. To akože má doklady o zaplatení obhajovať do konca svojho života????:eek:
Chobot
04.07.11,13:37
Prosím vás, manželovi prišlo z VŠZP že má nedoplatok na poistnom za obdobie od 1.11.1997 - 30.11.1997. V tom období nebol zamestnaný, zrejme sa neprihlásil na UP, no kto si to má pamätať, nenašli sme kde vlastne vtedy bol, on tvrdí že si už raz vyrovnával nedoplatok -že to muselo byť z toho obdobia, lebo potom už nikde nemá medzeru, ale potvrdenie si nezaložil, ale že pochybuje že niečo dlhuje. Otázka znie: to akože teraz po toľkých rokoch musí aj tak uhradiť??? Neexistuje nejaká premlčacia doba alebo čo? Nejde o veľkú sumu, nejakých 12,-EUR, asi to aj tak zaplatím nech mám radšej pokoj, lebo sa tam vyhrážajú exekúciou hneď, ale chcela by som aj tak vedieť či neplatí nejaká premlčacia doba -napríklad 10 rokov. To akože má doklady o zaplatení obhajovať do konca svojho života????:eek:

Existuje 5 ročná premlčacia doba - viď § 21 zákona o zdravotnom poistení č. 580/2004:

(1) Právo zdravotnej poisťovne uplatniť nárok na poistné (§ 17 ods. 7, § 18 a § 19 ods. 15) a nárok na úhradu za zdravotnú starostlivosť (§ 9 ods. 7) sa premlčí uplynutím piatich rokov odo dňa splatnosti poistného alebo úhrady za zdravotnú starostlivosť.

Po vystavení výkazu nedoplatkov právo vymôcť dlžnú sumu sa prelčí po 3 rokoch od vystavenia výkazu:

(2) Právo vymáhať poistné, úrok z omeškania a úhradu za zdravotnú starostlivosť podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o uložení povinnosti zaplatiť poistné, úrok z omeškania alebo úhradu za zdravotnú starostlivosť, ak nie je ustanovené inak.

ALE!!

V tom istom § je odsek č. 4, ktorý hovorí:


(4) V prípade nesplnenia povinností podľa § 6 alebo oznamovacích povinností podľa § 23 ods. 1, 2 a 5 právo zdravotnej poisťovne uplatniť si nárok na predpísanie poistného a úroku z omeškania na úrade sa nepremlčuje.

Čiže aby si mohol manžel uplatniť námietku premlčania, musel by vedieť dokázať, že si splnil oznamovaciu povinnosť voči zdravotnej poisťovni. Preto ak ide o takú malú sumu, tak je lepšie ju uhradiť a máte pokoj. V opačnom prípade by to mohlo ísť na exekúciu a zaplatili by ste možno aj cez 100 EUR. Za tak malú sumu nemá zmysel sa naťahovať so ZP.
video1983
04.07.11,13:38
ano ano 12€ x 100 000 ludi hodi poistovni pekne lacne prachy!!
Chobot
04.07.11,13:56
ano ano 12€ x 100 000 ludi hodi poistovni pekne lacne prachy!!

Ako na jednej strane je možné, že tam majú neporiadok v záznamoch, ale poisťovňa určite neposlala len tak mirnix-dirnix 100 000 ľudom výkaz nedoplatkov, len aby si vykryli stratu. Ono to z niečoho vyplýva - nejaký nedoplatok tam bol a ak bol uhradený, tak sa môže stať, že nebol spárovaný a teraz vymáhajú. Je to následok zmeny legislatívy, pretože od minulého roku majú zdrav. poisťovne zvláštny status, kedy môžu sami vystavovať exekučné tituly - výkazy nedoplatkov. A VZP to teda využíva - kto má nejaký nedoplatok u nich evidovaný, tak výkaz dostane. Treba potom preukázať, že to bolo uhradené.

V nasledujúcich rokoch by sa to už nemalo stávať. Zdrav. poisťovne budú vymáhať dlhy v nasledujúcom roku, kedy vznikli - teda po ročnom zúčtovaní.
Silvia123
04.07.11,14:05
Ďakujem za radu, však ja to radšej zaplatím, len mi nejde do hlavy, že teraz od obyčajných pracujúcich ľudí a prípadne možno nejakých malých živnostníkov budú vymáhať pár eur a veľké sro-čky, ktoré dlhujú státisíce nechajú len tak plávať...
Chobot
04.07.11,14:15
Ďakujem za radu, však ja to radšej zaplatím, len mi nejde do hlavy, že teraz od obyčajných pracujúcich ľudí a prípadne možno nejakých malých živnostníkov budú vymáhať pár eur a veľké sro-čky, ktoré dlhujú státisíce nechajú len tak plávať...

Ani firmy nemajú pokoj. Neboj sa, nenechajú ich.

V predchádzajúcej firme (bola to komerčná poisťovňa) tiež VsZP vymáhala údajný dlh cez 1000 EUR. Ale keďže je to firma, tá má pekne archivované doklady. Preto podali dovolanie a podložili, že nedoplatok vznikoch chybnou evidenciou v samotnej VsZP (zlým párovaním položiek).
katka25
26.10.11,09:35
ja mam podobny problem. prisiel mi zo VSZP za zamestnancov nedoplatok cca 90 € plus 10€ za vydanie vykazu nedoplatkov !!! kedze si 20 rokov platim vsetko poctivo, isla som sa opytat na pobocku, kde je chyba. lenze pracovnicka mu ju nevedela najst a kedze maju blby program (uz 15 rokov ten isty !!! ) nevie im to vyhodit, kde sa stala chyba. vraj si to mam najst sama. lebo ona ma takych ludi ako ja 1500 !!! vytlacila mi ich zoznamy vykazov aj platieb a mam si to porovnat so svojimi vykazmi aj platbami. ako si to mam najst sama od r 1995, ked si tieto doklady (konkretne vykazy do VSZP) archivujem 10 rokov ? pytala som sa aj na kotrolorku, ze zajdem za nou, ale vraj je to zbytocne,. ze mi to nepomoze. takze totalne kocurkovo, nemam slov. viete mi niekto poradit ? :mad::confused:
katka25
20.03.12,14:47
chcem len k tomu mojmu predchadzajucemu prispevku napisat ako to napokon dopadlo (ak by mal niekto podobny problem) chybu som napokon nasla sama. dost mi to dalo prace to najst, ale zaujima to vszp ? stratia som hodiny cisteho pracovneho aj volneho casu .. tu je ta chyba : asi v roku 2003 som odovzdala mesacny vykaz s hodnotou cca 3000 sk. nejaka pracovnicka sa pomylila a namiesto 3000 natukala do PC sumu 9000. tym mi vznikol akoze dlh voci vszp na poistnom za zamestnancov. ten sa tahal az do r 2011. nakoniec, ked som isla s dokazom , ze spravili chybu oni, mi vypocitali cez 100 eur preplatok. ALE pani referentka s ktorou som komunikovala sa nezmohla ani na prepacte ...:confused::eek: