treborztv
04.07.11,11:00
Dobrý deň.
Poprosím o radu ohľadom praskania priečok v byte. Jedná sa o 7 ročnú bytovku. Obvodové a nosné múry sú z 38cm porothermu tie su v poriadku priečky sú z 10cm sivého porobetónu pravdepodobne porfix. Strop aj podlaha je z prefabrikátových panelov. Priečky z porobetónu praskajú a to tak že priečne praskne celá priečka a tým padom sa akoby oduje omietka. Skúšal som to opravovať spôsobom že som osekal omietku okolo praskliny natiahol sieťku z lepidlom a následne prestierkoval ale prasklina sa objavila o meter vyššie. Môj osobný názor je že je to preto lebo tie priečky sú vymurované až úplne po strop teda panel a nie je tam dodržaná špára. Otázky:
1.pomohlo by osekať komplet omietku a následné to presietkovať lepidlom a zastierkovať?
2.ak nie predpokladám že sa ten múr musí pod stropom prerezať, ako sa to robí? nepoškodím tým aj strop?
3.ak by som to prerezával nenaruším tým strop? Resp. ako zistím že ten stropný panel sedí len na nosných múroch a nie na priečke?
Ďakujem za každú odpoveď.
ciners
04.07.11,09:09
Ta prasklina je zvisla?
treborztv
04.07.11,09:13
Nie je vodorovná.
ciners
04.07.11,09:16
Nad vami a pod vami neprerabali nic?
treborztv
04.07.11,09:19
Nie to som sa už tiež pytal susedov či nelepili nejaký kameň alebo neprerabali tvrdili že nie a maju podobné problemy ako mi.
ciners
04.07.11,09:25
A je to na vsetkych prieckach alebo len na tych,kde su obklady?
treborztv
04.07.11,09:30
Nepochopili sme sa. Na spomýnaných priečkach niesu obklady. Praskajú všetky niektoré viac po celej širke na niektorých vidieť len drobné trhlinky. Na dvoch stenách v obývačke praskly tak že naprieč že by som tam aj strčil kúsok papiera a na druhej strane ho vytiahol.
ciners
04.07.11,09:32
Neviete, ci su priecky natvrdo prilepene hore k stropu?
treborztv
04.07.11,09:37
No to práve neviem. Ale predpokladám že áno pretože ešte pred prvou opravou resp. sietka a lepidlo na praskliny bola jedna z tych priečok (ktora je akoby zastena cize nieje spojena z dvoma protilahlimi stenami iba z jednou) prasknuta tak ze sa z nou dalo hybať cca 5 mm na kazdu stranu. teraz to uz nieje az take kriticke ale stale to praska.
chandler
04.07.11,13:13
prehli sa stropy, tak preto vznikli tie trhliny, predpokladam ze su tak priblizne v polovici, ze?
1tka pomoze len ak najprv spravis 2.
3. nemusis sa bat, len nesmies sekat do toho stropneho panelu.
Oliwa
04.07.11,14:16
Bytovka je pomerne nová - 7 rokov nie je na stavbu veľa.
Ako píšeš, rovnaký problém majú susedia, ak všetci, tak...
Vieš, čo bolo na tom mieste predtým, ako začali stavať bytovku? Na akom podloží je bytovka postavená?

Nemôže byť pôda napríklad aj podmočená spodnou vodou alebo trvalými dažďami a stavba jednoducho sadá? Nie je v blízkosti rieka, nezosúva sa kopec, atď...
220870
04.07.11,16:33
Bytovka je pomerne nová - 7 rokov nie je na stavbu veľa.
Ako píšeš, rovnaký problém majú susedia, ak všetci, tak...
Vieš, čo bolo na tom mieste predtým, ako začali stavať bytovku? Na akom podloží je bytovka postavená?

Nemôže byť pôda napríklad aj podmočená spodnou vodou alebo trvalými dažďami a stavba jednoducho sadá? Nie je v blízkosti rieka, nezosúva sa kopec, atď...
To by prasakali aj nosné časti.Chýb môže byť viacero.Podľa tvaru a smeru trhlín sa dá určiť čo ju spôsobuje.Treba na to fotto trhlín .Inak sa nepohneme ďalej.
ciners
04.07.11,18:55
Pretazene nebudu, to by trhliny neboli vodorovne. Viac bez vizualnej obhliadky povedat neviem.
Katarína Vantová
05.07.11,18:53
Tie tvarnice sú akurát tak na vymurovanie pod vanu
220870
05.07.11,19:51
ani na to nie sú dobré.
treborztv
06.07.11,06:06
Skúšal som to odfotiť no neni to veľmi dobre vidieť.
220870
06.07.11,15:29
Odfotte celú stenu emusí byť vidieť puklinu.môžete ju dokresliť v skicári.Pri takejto praskline musím vidieť celú stenu.Ak je ta puklina na viacerých stenách dajte to aj ako jednoduchý nákres.na ktorom mposchodí bývate a koľko poschodí má bytovka a koľko vchodov má bytovka?.Je to dôležité najmä ak to praská aj u susedov.Všetko nasvedčuje tomu že je to prasklina ktorú spôsobuje narušenie statiky objektu.Je to ten najhorší druh praskliny.
treborztv
09.07.11,12:04
Bývame na druhom poschodí. Je to trojposchodová budova s jednym vchodom 5 bytov na jednom poschodí. Prikladám dalšie fotky sú to dve protilahlé priečky medzi ktorými je nosný múr:
ciners
09.07.11,12:35
To nie su prave vodorovne trhliny, ako ste pisali. Vyzera to akoby boli priecky napevno prilepene k hornemu stropu a dolny sa prehol a stiahol kus priecky tiez napevno prilepeny.
treborztv
09.07.11,12:49
To nie su prave vodorovne trhliny, ako ste pisali. Vyzera to akoby boli priecky napevno prilepene k hornemu stropu a dolny sa prehol a stiahol kus priecky tiez napevno prilepeny.

Ospravedlňujem sa. Bol som v robote a z pameti sa mi zdali viac vodorovné.:)
Tak myslíte že je potrebné to pod stropom prerezať?
220870
09.07.11,13:59
Nie ,toto nie sú zle kotvené priečky.Toto sú praskliny ktoré vyvolal pohyb v konštrukcii budovy.Ak sú takéto praskliny aj v iných podlažiach ,v iných bytoch tak je nutné ,aby to videl statik.Odporúčam na dvoch troch miestach cca na 10cm dlžke tieto trhliny pretrieť bielou maliarskou sádrou(nie šedou).A sledovať či to praská ďalej.Ak vám to bude praskať je nutné volať statika.Mne to pripadá ,že dom sa nahol do strany.
ciners
09.07.11,14:03
Len je potom nelogicke, ze nosne steny su bez trhlinky. To mi nejde do hlavy. A keby napriklad sadol zaklad a posunula by sa stena, tak ta trhina by mala byt kolmo na tu,co tam je. Toto vyzera, ze to "sadlo" smerom k stredu stropu. Ale aj tak, priecky nie su sucast NK, nemaju praskat ani pri pohyboch budovy (do istej miery, nejake zemetrasenia sa nerataju)
220870
09.07.11,14:11
Zrovna prerábame jednu školu.je tam niečo veľmi podobné.Nosné steny sú kombinácia skeletu a plných betonových stien(monolitov.Budova môže mať veľmi podobný tvar ako spomínal trebor ztv.Tá budova sa dolámala na polovicu v miestach schodiska ktoré je v strede budovy (je to škola).Na nosných častiach je minimum prasklín aj vzhľadom na to že je to skelet a ten má kde utlmiť sadanie.Všetko si to "odsrali" priečky niektoré boli doslova na sanáciu.
ciners
09.07.11,14:19
Hej, lenze tuna skelet nie je. Tazko povedat, clovek by musel vidiet asi celu budovu, pretoze "bohvieco" sme nevideli, kedze fotky su len lokalne.
Tie trhliny maju na sadanie opacny smer, to sa mi na tom nevidi.
treborztv
10.07.11,05:20
Ďakujem za odpovede. Skúsim teda ešte tu śádru a ak to popraska tak zavolame satika.
miro67
10.07.11,08:02
Ak su popraskane iba priecky a nie nosne steny, potom by to mohol byt aj nadmerny priehyb stropnej konstrukcie. K stanoveniu zaveru je potrebne vediet aj ako je to v ostatnych bytoch a urobit obhliadku celej stavby.