okdar
04.07.11,12:14
Som spoluvlastníkom pozemku pod bytovkou už 20 rokou.Najomné nám neplatia pretože sme to dosial neriešili.Teraz sa vlastníci ozvali ,že pozemok chcú odkupiť za cenu s ktorou nesuhlasím.Aké mám možnosti ked sa v tom absolutne nevyznám.Kolko mám pýtať ročne nájom?A za akú cenu im predať?
Mária27
04.07.11,11:17
Mal by si si zistiť cenu obvyklú vo vašej lokalite. Najskôr ti poradia v niektorej blízkej realitnej kancelárii - aj súd sa ich pýta. Za uplynulé 3 roky (nepremlčané) si môžeš žiadať bezdôvodné obohatenie.
Stanislav 1975
04.07.11,11:42
Mal by si si zistiť cenu obvyklú vo vašej lokalite. Najskôr ti poradia v niektorej blízkej realitnej kancelárii - aj súd sa ich pýta. Za uplynulé 3 roky (nepremlčané) si môžeš žiadať bezdôvodné obohatenie.

Ale je v značne nevýhodnej pozícii- ak sa na neho vykašlú a nebudú mu platiť nič, tak im nič nemože- ak je to pod bytovkou,tak tam má akurát tak právo stavby- takže nevidím nejaké možné represie, ktoré by mohol proti tým vlastníkom bytov použiť...
Stanislav 1975
04.07.11,11:44
Mal by si si zistiť cenu obvyklú vo vašej lokalite. Najskôr ti poradia v niektorej blízkej realitnej kancelárii - aj súd sa ich pýta. Za uplynulé 3 roky (nepremlčané) si môžeš žiadať bezdôvodné obohatenie.

Alebo, že by sa dožadovali vlastníci pozemku formou vydržania?:)-to tiež nevidím ako nereálnu vec...
Mária27
04.07.11,12:21
Vecné bremeno - právo stavby - nie je bezodplatné. Vznikol im dlh, ktorý sa dá vymáhať exekučne. Vydržanie neprichádza do úvahy, lebo nikdy nemohli byť v dobrej viere, že im to patrí.
Ice dive
04.07.11,12:26
Mal by si si zistiť cenu obvyklú vo vašej lokalite. Najskôr ti poradia v niektorej blízkej realitnej kancelárii - aj súd sa ich pýta. Za uplynulé 3 roky (nepremlčané) si môžeš žiadať bezdôvodné obohatenie.
môžem ťa poprosiť Mária, podľa akého paragrafu a zákona sa dá toto bezdôvodné obohatenie žiadať od užívateľa? tiež začínam riešiť podobnú vec
Mária27
04.07.11,12:33
Občiansky zákonník

BEZDÔVODNÉ OBOHATENIE

§ 451

(1) Kto sa na úkor iného bezdôvodne obohatí, musí obohatenie vydať.

(2) Bezdôvodným obohatením je majetkový prospech získaný plnením bez právneho dôvodu, plnením z neplatného právneho úkonu alebo plnením z právneho dôvodu, ktorý odpadol, ako aj majetkový prospech získaný z nepoctivých zdrojov.

a nasledujúce

§ 107

(1) Právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu a kto sa na jeho úkor obohatil.

(2) Najneskôr sa právo na vydanie plnenia z bezdôvodného obohatenia premlčí za tri roky, a ak ide o úmyselné bezdôvodné obohatenie, za desať rokov odo dňa, keď k nemu došlo.
okdar
05.07.11,03:13
pozemok je v novej lesnej okr.poprad podla inz.tam pýtaju aj 2000sk m.starosta tvrdí ,že 800sk kto mi poradí kolko.je to daleko.A kolko nájomné mam žiadat ked sa nedohodneme.dakujem si super
Mila123
05.07.11,03:50
čím viac tým lepšie ? nech platia !!!!! že ?
my nemáme vysporiadaný pozemok pod panelákom.....už od stavby, spred cca 25 rokov ato ako vlastníci bytov môžeme za to!!!! chceli sme to vysporiadať ale na cene sa stále všetko zabrzdilo......a neplatíme nikomu.....je predsa zákonom (neviem akým) ochrana vlastníkov bytov .....mýlim sa?????.....
okdar
05.07.11,09:19
čím viac tým lepšie ? nech platia !!!!! že ?
my nemáme vysporiadaný pozemok pod panelákom.....už od stavby, spred cca 25 rokov ato ako vlastníci bytov môžeme za to!!!! chceli sme to vysporiadať ale na cene sa stále všetko zabrzdilo......a neplatíme nikomu.....je predsa zákonom (neviem akým) ochrana vlastníkov bytov .....mýlim sa?????.....
Ked Ty daruješ byt za nič aj ja Ti za nič dam pozemok.
stormcatcher
05.07.11,13:36
Ale je v značne nevýhodnej pozícii- ak sa na neho vykašlú a nebudú mu platiť nič, tak im nič nemože- ak je to pod bytovkou,tak tam má akurát tak právo stavby- takže nevidím nejaké možné represie, ktoré by mohol proti tým vlastníkom bytov použiť...
Je to len tvoj názor, alebo je to niekde aj podchytené. Potom by som poradil bratovi, aby prestali platiť za pozemok pod bytovkou.
prudky
10.07.11,15:34
pozemok je v novej lesnej okr.poprad podla inz.tam pýtaju aj 2000sk m.starosta tvrdí ,že 800sk kto mi poradí kolko.je to daleko.A kolko nájomné mam žiadat ked sa nedohodneme.dakujem si super

1, už sú €

2, 2000 Sk/ čo / čo

3, U nás mesto asi pred tromi rokmi inkasovalo za obchodík (nájomné iba za holú plochu , obchodík si postavil obchodník sám ) :

220 Sk/m2 / rok

4, záleží od polohy / ponuky dopytu

(pod Peugeot predávali role okolo 250 Sk / m2 )

5, keď ide o nájom novej budovy, tak nájomné je okolo 6 % jej hodnoty (orientačne teda aj z nájmov v okolí vypočítaš hodnotu pozemku)
Erzebeth
10.07.11,20:14
čím viac tým lepšie ? nech platia !!!!! že ?
my nemáme vysporiadaný pozemok pod panelákom.....už od stavby, spred cca 25 rokov ato ako vlastníci bytov môžeme za to!!!! chceli sme to vysporiadať ale na cene sa stále všetko zabrzdilo......a neplatíme nikomu.....je predsa zákonom (neviem akým) ochrana vlastníkov bytov .....mýlim sa?????.....
Ako ste chceli vysporiadať ? Za cenu, ktorú ste si určili vy? Vlastníka pozemku sa nepýtali, či súhlasí so stavbou paneláku na jeho pozemku. Máte dobrého vlastníka pozemku. Ale keby pozemok predal nejakej firme, ktorá vie, ako na to, nemali by ste radosť.