Ada9
04.07.11,13:29
Dobrý deň, kolegovia prosím vás o radu v nasledovnej veci. Sme sro a vlastníme budovu, ktorú sme kúpili cca pred4 rokmi, z predaja sme si neodpočítali dph. V predmete podnikani máme služby, ktoré sú oslobodené od dph, bez nároku na odpočet a služby, ktoré sú predmetom dph s plným nárokom na odpočet. V súčasnosti budovu využívamie tak, že asi 1/3 využívame na poskytovanie služieb oslobodných od dane, bez nároku na odpočet. Zvyšnú časť budovy by sme chceli prenajať, ale v prípade ak sa nenájde vhodný nájomca , tak by sme potom aj v ďalšiu 1/3 budovy chceli využiť na poskytovanie služieb oslobod.od dph a snažili by sme sa prenajať iba 1/3 budovy. Moja otázka súvisi s tým, že v tomto čase sa v časti budoby, ktorá je zatiaľ voľná vykonávajú rôžne opravy..maľovanie...atď. Fakturuje nám ich iná firma platca dph. Ale, keďže ja ešte vlastne neviem na aký účel bude využívana táto časť budovy, neviem ako je to s možnosťou odpočítania dph z faktúry za opravu. Čo v prípade ,ak by som si uplatnila plný nárok na odpočet dph a neskôr by sme sa rozhodli využiť budovu na služby oslobodné od dane. Musím dph z vykonaných opráv vráťiť. Zároveň sa tam vykonávajú udržiavace práce ako oprava oplotenia , kosenie trávnika, môžem si z týchto prác odpočítať dph pomerom , ktorý si určím.
Vopred ďakujem za odpoveď.
Zuzana Ďurčiová
04.07.11,11:50
My sme mali podobný prípad a počas stavby budovy, ktorá bola potom prenajímaná sčasti platiteľom a sčasti F.O. (bez DPH), sme DPH odpočítavali, na záver sme pomerným spôsobom DPH upravili a časť sme štátu vrátili rozpočítaním na jednotlivé byty, kt. sa prenajímali, snáď to pomôže.
Ada9
04.07.11,12:00
to znamená,že keď si teraz uplatním plný nárok na odpočet a v septembri sa rozhodne , že tam budú prevádzkovať služby bez nároku na odpočet, tak potom v nasledujúcom zdaň. období časť dph vráťim? My vlastne neobstarávame budovu, ale len sa tam vykonávajú nejaké opravy. Takže povinnosť upraviť odpočítanú daň sa vzťahuje aj na vykonané opravy alebo iné poskytnuté služby ?
marjankaj
04.07.11,12:08
to znamená,že keď si teraz uplatním plný nárok na odpočet a v septembri sa rozhodne , že tam budú prevádzkovať služby bez nároku na odpočet, tak potom v nasledujúcom zdaň. období časť dph vráťim? My vlastne neobstarávame budovu, ale len sa tam vykonávajú nejaké opravy. Takže povinnosť upraviť odpočítanú daň sa vzťahuje aj na vykonané opravy alebo iné poskytnuté služby ?


Dohodni sa so správcom dane.

§ 50
Pomerné odpočítanie dane


(1) Pomernú výšku odpočítateľnej dane podľa § 49 ods. 4 platiteľ vypočíta ako súčin dane a koeficientu vypočítaného podľa odseku 2 a zaokrúhleného na dve desatinné miesta nahor.

(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,

(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

(4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý v priebehu kalendárneho roka prestane byť platiteľom, a to za obdobie od prvého dňa kalendárneho roka do skončenia jeho posledného zdaňovacieho obdobia. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka stal platiteľom alebo v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom, a to za obdobie kalendárneho roka, v ktorom mal postavenie platiteľa.

(5) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odsekov 2 až 4 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.
Ada9
04.07.11,13:30
Asi som sa dosť presne nevyjadrila ohľadom tých vykonaných opráv.
Tie opravy sú vykonané v priestoroch , ktoré sa v súčasnoti zatiaľ nevyužívajú a ja v tomto čase neviem s určitosťou povedať či sa tie priestory budú využívať na služby oslobodené od dane, ak áno tak potom musím odviesť dph (ak by som si ju odpočítala) z vykonaných opráv? Koeficient nepoužívam, pretože zatiaľ nepríjmam tovary a služby , ktoré sa vzťahujú aj k oslobodeným aj k zdaňovaným službám. Alebo je lepšie odpočet si neuplatniť ....čo v prípade, ak tie priestory neskôr prenájmeme zdan.osobe? ( budú zdaňované ), ďakujem za trpezlivosť
marjankaj
04.07.11,14:01
Asi som sa dosť presne nevyjadrila ohľadom tých vykonaných opráv.
Tie opravy sú vykonané v priestoroch , ktoré sa v súčasnoti zatiaľ nevyužívajú a ja v tomto čase neviem s určitosťou povedať či sa tie priestory budú využívať na služby oslobodené od dane, ak áno tak potom musím odviesť dph (ak by som si ju odpočítala) z vykonaných opráv? Koeficient nepoužívam, pretože zatiaľ nepríjmam tovary a služby , ktoré sa vzťahujú aj k oslobodeným aj k zdaňovaným službám. Alebo je lepšie odpočet si neuplatniť ....čo v prípade, ak tie priestory neskôr prenájmeme zdan.osobe? ( budú zdaňované ), ďakujem za trpezlivosť

Veď je to po slovensky.:eek:



(3) V jednotlivých zdaňovacích obdobiach v priebehu kalendárneho roka platiteľ použije koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka. Ak nemožno použiť koeficient z predchádzajúceho kalendárneho roka, určí platiteľ koeficient na príslušný kalendárny rok odhadom podľa charakteru svojej činnosti so súhlasom správcu dane.

(4) Po skončení kalendárneho roka vypočíta platiteľ spôsobom podľa odseku 2 koeficient z údajov z tohto skončeného kalendárneho roka a vypočíta odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok. Rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a daňou vypočítanou podľa prvej vety vysporiada platiteľ v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka na ťarchu alebo v prospech štátneho rozpočtu. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý v priebehu kalendárneho roka prestane byť platiteľom, a to za obdobie od prvého dňa kalendárneho roka do skončenia jeho posledného zdaňovacieho obdobia. Tým istým spôsobom postupuje aj platiteľ, ktorý sa v priebehu kalendárneho roka stal platiteľom alebo v priebehu kalendárneho roka prestal byť platiteľom, a to za obdobie kalendárneho roka, v ktorom mal postavenie platiteľa.
Ada9
04.07.11,14:42
aha, takže ja si mám teraz odhadnúť na aký účel budú služby využité napr.
50:50, dať odsúhlasiť koeficient na DU - 0,5 a na konci roka tieto služby prepočítať podľa charakteru služieb, na ktoré boli použité. A ešte , že som taká smelá..., keby tie služby boli použité iba na účely budúceho prenájmu zdan.osobám, v tom prípade mám plný nárok na odpočet ?
marjankaj
04.07.11,15:06
Dobrý deň, kolegovia prosím vás o radu v nasledovnej veci. Sme sro a vlastníme budovu, ktorú sme kúpili cca pred4 rokmi, z predaja sme si neodpočítali dph. V predmete podnikani máme služby, ktoré sú oslobodené od dph, bez nároku na odpočet a služby, ktoré sú predmetom dph s plným nárokom na odpočet. V súčasnosti budovu využívamie tak, že asi 1/3 využívame na poskytovanie služieb oslobodných od dane, bez nároku na odpočet. Zvyšnú časť budovy by sme chceli prenajať, ale v prípade ak sa nenájde vhodný nájomca , tak by sme potom aj v ďalšiu 1/3 budovy chceli využiť na poskytovanie služieb oslobod.od dph a snažili by sme sa prenajať iba 1/3 budovy. Moja otázka súvisi s tým, že v tomto čase sa v časti budoby, ktorá je zatiaľ voľná vykonávajú rôžne opravy..maľovanie...atď. Fakturuje nám ich iná firma platca dph. Ale, keďže ja ešte vlastne neviem na aký účel bude využívana táto časť budovy, neviem ako je to s možnosťou odpočítania dph z faktúry za opravu. Čo v prípade ,ak by som si uplatnila plný nárok na odpočet dph a neskôr by sme sa rozhodli využiť budovu na služby oslobodné od dane. Musím dph z vykonaných opráv vráťiť. Zároveň sa tam vykonávajú udržiavace práce ako oprava oplotenia , kosenie trávnika, môžem si z týchto prác odpočítať dph pomerom , ktorý si určím.
Vopred ďakujem za odpoveď.


aha, takže ja si mám teraz odhadnúť na aký účel budú služby využité napr.
50:50, dať odsúhlasiť koeficient na DU - 0,5 a na konci roka tieto služby prepočítať podľa charakteru služieb, na ktoré boli použité. A ešte , že som taká smelá..., keby tie služby boli použité iba na účely budúceho prenájmu zdan.osobám, v tom prípade mám plný nárok na odpočet ?

No ja neviem. Podľa tohto to na 100% nevyzerá.:eek: Ani na 50%.
Ada9
04.07.11,15:49
ako by si teda postupovala?
betka
04.07.11,18:44
Ak je budova využívaná na oslobodené činnosti, ako aj na činnosti s možnosťou odpočítania DPH, musíte vedieť, aký ste použili koef. min. rok. Ak bol koef. napr. 0,7, musím používať koef. z predošlého obdobia.

Koef. so správcom dane si určím odhadom vtedy, ak začala tento rok "koeficientovať".
marjankaj
04.07.11,19:02
ako by si teda postupovala?


67% neodpočítateľná DPH a 33% odpočítateľná DPH

Takže koeficient by som dal 0,3333 zaokrúhlené na 0,34 A iba takú časť z DPH odpočítaval.
Alebo by som nič neodpočítaval a až v poslednom období by som vypočítal podľa skutočného koeficientu.

Keďže zatiaľ nemáš nárok na odpočet, tak koeficient by bol 0,00
Ada9
05.07.11,14:22
áno,v tomto Ti rozumiem, len ja som trochu v inej situácii...minulý rok sme budovu používali celú na oslobodené činnosti, lebo to bola podmienky v kúpnej zmluve, zachovať tieto služby po nejaký čas. Tento rok ten čas vypršal, tak sme sa rozhodli, že na činnosti oslobodné od dane bude využitá len 1/3 budovy, zvyšok(2/3) budovy chceme prenajať, ale predtým tam bude treba urobiť aspoň základnú údržbu. A tu je môj problém, pretože ja neviem s určitosťou povedať , že tie 2/3 budovy sa nám podarí prenajať celé, alebo, ak sa to nepodarí , tak časť z tých 2/3 využijeme opäť na služby oslobodené od dane. Lebo , keby sa nám to podarilo prenajať celé (2/3) , tak dph zo služby za údržbu iba tej časti budoby by som si mohla odpočítať celú. Ide o to, že ja sa musím nejako rozhodnúť už teraz, buď to musím brať ako údržbu budovy, ktorú chystáme na prenájom, alen neviem ako mám postupovať potom ak sa ukáže, že nenájdeme dostatok nájomcov a preto zbytok budovy opäť využijeme na služby oslobodené od dane. Minulý rok som koeficiet nepoužívala, lebo som mala činnosti oslobodené- bez nároku na odpočet a činnosti zdaňované s plným nárokom na odpočet a nepríjmala som žiadne tovary a služby, ktoré by boli použité na obidve činnosti.
Dúfam,že už nie si so mňa otrávená...
KEJKA
05.07.11,14:52
ak si minulý rok nepoužívala koeficient a mala vlastne nulový nárok na odpočet, je to to isté, akoby si mala koef=nule.
Prísne vzaté by si mala mať nulový nárok aj toho roku.
Nakoľko sa situácia radikálne zmenila, treba ísť za správcom a dohodnúť koef napr. 0,5 - vysvetlíš situáciu.
Ak však domkonca roka uplatníš napr. 50% DPH za opravy na vstupe, ale nebudeš mať adekvátne výstupy, môže sa stať, že aj tých 50% DPH budeš musieť zadecember vrátiť.
Ada9
05.07.11,15:08
je odpočet dph podmienený dosiahnutím príjmu, alebo je dôležité za akým účelom sa služby alebo tovary nakúpili, aj keď sa ešte nedosahuje z týchto činnosti príjem, osobne poznám prípad , keď sa odpočítavala dph z obstarania nehnut.na prenájom vrátane celého zariadenia za celý rok a príjem nebol žiadny, ide asi o to preukázať tento zámer správcovi dane, napr. inzeráty na prenájom....
KEJKA
05.07.11,15:10
???????????????
Ada9
05.07.11,15:19
máš pravdu !