rennka
04.07.11,14:41
ma niekto skusenost s vycistenym stanu - v pracke? Moze sa stan prat v pracke? Neposkodi sa impregnacia alebo nejako látka? Alebo ho dat radsej do cistiarne?
Chobot
04.07.11,13:24
ma niekto skusenost s vycistenym stanu - v pracke? Moze sa stan prat v pracke? Neposkodi sa impregnacia alebo nejako látka? Alebo ho dat radsej do cistiarne?

Teoreticky sa môže prať. Impregnácia sa samozrejme poškodí. Ale existujú impregnačné spreje, po vypratí ho môžeš znovu naimpregnovať.

V čistiarni ti ho asi nezoberú, tam také veci nečistia. Musela by to byť nejaká špeciálna čistiareň. (Ja som napr. chcel dať vyčistiť plyšovú hračku - trebárs aj na vlastné riziko. A nezobrali to, hoci by sa do stroja vošla.)
peterknazeje
04.07.11,14:19
- od coho chcete stan vycistit?
- stan mozete prat v pracke ale pouzite specialny praci prostriedok. A po oprani samozrejme pouzite impregnacny prostriedok.
rennka
04.07.11,14:51
Od blata. Syn bol na top-feste v Novom Meste....
Aky specialny prostriedok na pranie mozno pouzit na stany?
peterknazeje
04.07.11,15:24
Od blata. Syn bol na top-feste v Novom Meste....
- ked iba blato, pomoze obycajna voda,
- inak by som pouzil obycajne jadrove mydlo (napr. jelen) alebo mydlove orechy (jadrove mydlo je lacnejsie),

http://hiking.sk/hk/ar/242/ako_prat_vybavenie.html
"Veľmi dôležitou voľbou je prací prostriedok. Bežné prášky nie sú vhodné, pretože obsahujú látky, čo poškodzujú technické vlákna ako aj membrány. V práškoch sú preto, aby bola bielizeň voňavá a žiarivá, prípadne posilňujú čistiaci účinok. Aviváž je úplne neprípustná. V prípade ručného prania je dobrou voľbou mydlo na pranie, t.j. čisté mydlo bez kozmetických prímes. Do automatickej práčky sa však nedá použiť. Tam sa treba spoľahnúť na špeciálne pracie prostriedky, ktoré dostať kúpiť v každom outdoor obchode."
- mala oprava clanku, lebo jadrove mydlo sa da pouzit aj do pracky,
rennka
05.07.11,18:02
Dakujem za rady, vyskusali sme mydlovu vodu ale, pomohla len ciastocne.
V Novom Meste maju skratka nejkvalitnejsie blato!
alchstuip
08.07.11,10:01
Jedne a ten isty stan pouzivam uz 10 rokov, ked sa stane, ze je zablateny, po akcii ho doma rozlozim na dvore, vystriekam hadicou zvonka aj z vnutra, necham vysusit a je to... zazratu spinu neriesim.
Podstatne je, aby bol pred ulozenim dobra vyschnuty, aby nesplesnivel