Saggittario
04.07.11,15:08
Zdravim Vas, v podkrovi som nasiel stary perzsky koberec, ktory je vo velmi dobrom stave. Od znamych som zistil ze koberec ma uz 30 rokov. Docital som sa nejake informacie ze do kobercov sa vraza kapital aby sa mohol neskor predat. Koberec ma okolo 30 rokov a ako som spominal je v zachovalom stave. Vyzera ze vobec nebol pouzity. Chcem sa opytat ako zistim cenu koberca. Su tam nejake poznavacie znaky? alebo mohli by ste mi poradit blizsie co a ako? ;)
Chobot
04.07.11,13:44
Zdravim Vas, v podkrovi som nasiel stary perzsky koberec, ktory je vo velmi dobrom stave. Od znamych som zistil ze koberec ma uz 30 rokov. Docital som sa nejake informacie ze do kobercov sa vraza kapital aby sa mohol neskor predat. Koberec ma okolo 30 rokov a ako som spominal je v zachovalom stave. Vyzera ze vobec nebol pouzity. Chcem sa opytat ako zistim cenu koberca. Su tam nejake poznavacie znaky? alebo mohli by ste mi poradit blizsie co a ako? ;)

1. buď si nájdeš znalca, ktorý ale môže vyjsť drahšie, ako má koberec hodnotu, alebo
2. skús ho ponúknuť cez inzerát, uvidíš, koľko ti za neho ponúknu.

Trhová hodnota veci je taká, akú je ochotný za ňu dať niekto na trhu. Darmo ti niekto povie, že má hodnotu 3000 EUR, ak za takúto cenu ti to nikto nekúpi. A 30 rokov ešte nie je tak veľa, aby to bol muzeálny kúsok alebo starožitnosť ....
Julian
04.07.11,14:03
V BA na Michalskej ulici blízko brány je (bol?) obchod s takým tovarom, kde sa ceny pohybovali okolo 60 000 Sk +,- . Zájdi tam, povypytuj sa a budeš múdrejší (to len aby si sa nesekol a radšej si ho nechal). Trocha sa zorientuješ, no a cena bude potom taká ako píše Chobot.
Oliwa
04.07.11,14:05
No ak je to naozaj pravý peržan, hustý, ručne viazaný a má na cm štvorcový niekoľko desiatok či nebodaj sto uzlíkov - tak potom je zrejme hodnotný...
Skús pozrieť nejaké burzy na českých portáloch, marí sa mi, že v Prahe je nejaký starožitný obchod s kobercami...
Celkove v Čechách bude toho viac ako na Slovensku...
durisovad
04.07.11,14:13
Ja by som taky koberec nepredavala, pouzivala by som ho a nechala ako kapital detom. Citala som, ze takyto koberec cim sa dlhsie pouziva, tym je cennejsi, lebo tie uzliky sa dobre "usadia". Ak nepotrebujes surne peniaze, nepredavaj, casom sa cena zvysi a aj dopyt bude vacsi. Raz v radii hovoril nejaky importet kobercov, ze cena praveho perskeho koberca 3x4 metre je cca 1,5 miliona korun.
buchač
04.07.11,14:43
Zdravim Vas, v podkrovi som nasiel stary perzsky koberec, ktory je vo velmi dobrom stave. Od znamych som zistil ze koberec ma uz 30 rokov. Docital som sa nejake informacie ze do kobercov sa vraza kapital aby sa mohol neskor predat. Koberec ma okolo 30 rokov a ako som spominal je v zachovalom stave. Vyzera ze vobec nebol pouzity. Chcem sa opytat ako zistim cenu koberca. Su tam nejake poznavacie znaky? alebo mohli by ste mi poradit blizsie co a ako? ;)

...už ...??????????....:---:D:---:D:---:D


...sorry , ale keby si napísal 130 , tak potom by to malo aj inú cenu ...;)


Bohužiaľ, vzhľadom na absenciu ručne viazaných kobercov na československom trhu v posledných 50 rokoch ľudia prestali vnímať orientálne koberce ako umelecké predmety a degradovali ich na úroveň strojovo vyrábaných podlahových krytín.

...šak odfoť a daj k dispozícii ...
buchač
04.07.11,16:49
Cena bežného perzského koberca sa dá určiť pomerne ľahko, podľa počtu uzlíkov na štvorcový centimeter.
Čím viac, tým je drahší.
Dobrý majster uviaže za deň päťtisíc uzlíkov, kvalitnejší koberec ich má na štvorcový meter okolo pol milióna.
Je to práca na dva-tri mesiace.

Ale štatistika má k realite niekedy veľmi ďaleko.
Závisí napríklad aj od materiálu.
Najvzácnejšie koberce sa viažu z vlny z prvého strihania jahniatok.
Tá je veľmi drahá a cena vekom stúpa.
Ako materiál sa používa aj bavlna, hodváb, ľan, konope, juta.
Dôležitá je aj historická hodnota.
bodliak
04.07.11,17:02
Treba ho vyskúšať. Ak je lietajúci, nepredával by som ....!