katharrina
04.07.11,15:20
rodicia zdedili RD, v ktorom byvaju. Brat si chcel pristavit dalsie podlazie ca.180m2, co mu ale stavebny urad nepovolil, lebo udajne je pod castou domu nevysporiadany pozemok. V liste vlastnicta stoji, ze majitelom domu je otec, ako iny zaznam je tam uvedene, ze k pozemku pod stavbou c.xx nie je evidovany pravny vztah na liste vlastnictva.
Oslovili sme teda udajne majitelky pozemku (3 dedicky), za ktore jedná majitelka najvacsieho podielu, chcu vyplatit pozemok s tym, ze nas uz rok natahuju a nevedia sa vyjadrit k cene.
Udajne dedicky su preto, lebo otec ma zmluvu, kde ich matka predala mojmu dedovi pozemok, zmuva je vsak nepodpisana, tym ze stary otec tam zacal stavat predpokladam, ze ku kupe doslo.
Viete niekto pomoct ako z toho von?
marjankaj
04.07.11,13:52
Ak ku kúpe došlo, máte aj nejaký doklad o zaplatení?
katharrina
04.07.11,13:57
doklad o kupe je len kupno-predajna zmluva z 1955, ktora ale nie je nikym podpisana, hladali sme uz aj kopiu, ale na katastri samozrejme akurat tie strany archivu, kde by to malo byt chybaju
marjankaj
04.07.11,14:28
doklad o kupe je len kupno-predajna zmluva z 1955, ktora ale nie je nikym podpisana, hladali sme uz aj kopiu, ale na katastri samozrejme akurat tie strany archivu, kde by to malo byt chybaju

Takže nemáte nič.:eek:
katharrina
04.07.11,15:35
no v podstate nie
pepa78
05.07.11,04:42
Mňa napadlo ako prvé vydržanie pozemku, keďže ste ho v dobrej viere využívali ako voj vlastný / teda rodičia / ale keďže ste oslovili údajné dedičky...tak tým padá vydržanie...skúsil by som pohladať na katastri pozemkoknižnú vložku k danej parcele a na nej ak došlo k podpisu znluvy a následnej evidenci na katastri bude zapísané kto a komu predal pozemok...ak tam nič nebude, tak sa môžete súdiť, ale keďže nemáte žiaden dôkaz - výsledok bude neistý...asi neostane nič iné len predostrieť ponuku na odkúpenie, ale rozhodne nič neplatte zatial, lebo údajné dedičky najprv musia obnovit dedičské konanie, aby sa stali vlastníčkami pozemku...
katharrina
05.07.11,05:55
no vyuzivali sme ho, lebo sme nevedeli, ze veta k pozemku pod stavbou c.xx nie je evidovany pravny vztah na liste vlastnictva., znamena, ze pozemok pod stavbou nie je v poriadku, kedze tam dom stoji skoro 60 rokov a kazdy tvrdil, ze je to oki. Stari rodicia povymienali pozemky s inymi a pod. malokedy bola nejaka zmluva, vsak kazdy o tom vedel. S tym uz asi nespravime nic.
Na katasri sme boli, akurat strany, kde ma byt zapis o predaji chybaju, proste sa stratili, uz som volala aj do archivu, ten je ale len od roku 1991, takze tam nic nenajdem.
Pani dedicka nas zakazdym odbije, ze sa ozve a da nam vediet, co by za ten pozemok chcela, ale nikdy tak nespravi. Blbe je to, ze jej kus pozemku je v strede nasho pozemku a je to uplne tenky pas, ktorya by jej bol tak, ci tak nanic,ale ona sa teraz odvolava na to, ze sme si nemali dovolit tam stavat a pod., ale vsak sme to nestavali mi. Navyse hovorila este o najme za minule roky, ale ze nezaplatila za pozemok ani korunu, ci euro dane nejak nespomenula. Navrhli sme jej odkupenie jej casti pozemku za najnizsiu sumu, aka je v obci, tak nesuhlasila. vraj sa ozve, aby vsetci boli spokojny, termin uz uplynul a nic.
Mária27
05.07.11,06:18
Pozri§ 135c ods. 3 občianskeho zákonníka - súd vám to môže tiež prikázať do vlastníctva za odplatu.

§ 135c

(1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").

(2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.

(3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.