terayon
04.07.11,15:27
u nas v dome koluje navrh noveho domoveho poriadku, a je v nom ustanovenie ze schodza vlastnikov moze hlasovanim zakazat chovanie psa v byte.
a tak ma napada ze ked je byt v osobnom vlastnictve, ci toto ustanovenie nieje v rozpore s ustavou ktora mi grarantuje pravo na majetok.

ake opatrenia sa daju podniknut keby ten domovy poriadok schvalili? zaloba? ci nejaky opravny prostriedok prokuratury?
mahony1
04.07.11,14:19
Podla zakona 182/1993 Z.z. v zneni neskorsich predpisov:

§ 14, ods. 4:
(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká.

Takze ak by sa komukolvek vysledok schodze zdal protiustavny alebo porusujuci zakon, moze v uvedenej lehote podat zalobu na sud a ziadat zrusenie rozhodnutia zhromazdenia vlastnikov.

Vela veci v nasich zakonoch sa da vykladat roznym sposobom a preto o tom, ci takyto zakaz je alebo nie je protizakonny, je kompetentny rozhodnut len sud.
Gina Er
04.07.11,14:27
u nas v dome koluje navrh noveho domoveho poriadku, a je v nom ustanovenie ze schodza vlastnikov moze hlasovanim zakazat chovanie psa v byte.
a tak ma napada ze ked je byt v osobnom vlastnictve, ci toto ustanovenie nieje v rozpore s ustavou ktora mi grarantuje pravo na majetok.

ake opatrenia sa daju podniknut keby ten domovy poriadok schvalili? zaloba? ci nejaky opravny prostriedok prokuratury?
a ak tam už sú nejakí psi? to akože odhlasujú,že musím utratiť svojho psa? :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:
a ešte by ma zaujímalo,čo by mi tak urobili,keby som si zadovážila psa,ke´d tam bude zákaz chovania...vysťahujú ma z vlastného bytu?
marjankaj
04.07.11,14:35
Podla zakona 182/1993 Z.z. v zneni neskorsich predpisov:

§ 14, ods. 4:
(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká.

Takze ak by sa komukolvek vysledok schodze zdal protiustavny alebo porusujuci zakon, moze v uvedenej lehote podat zalobu na sud a ziadat zrusenie rozhodnutia zhromazdenia vlastnikov.

Vela veci v nasich zakonoch sa da vykladat roznym sposobom a preto o tom, ci takyto zakaz je alebo nie je protizakonny, je kompetentny rozhodnut len sud.


No ešte by ma zaujímalo, čo má robiť ten, čo sa do takej bytovky nasťahuje aj so psom. Na koho sa má obrátiť a dokedy?:eek:
marjankaj
04.07.11,14:43
§ 14
(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome
má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu,
rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach
domu a spoločných zariadeniach domu, príslušenstve
a pozemku, najmä o spôsobe ich prevádzky, údržby a
opráv.
(2) Pri hlasovaní sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou
hlasov; za každý byt a nebytový priestor v dome
má vlastník jeden hlas. Ak ide o dôležité rozhodnutie
týkajúce sa spoločných častí domu a spoločných zariadení
domu, príslušenstva a priľahlého pozemku,
môžu sa prehlasovaní vlastníci bytov alebo nebytových
priestorov v dome obrátiť na súd, aby o veci rozhodol.

No asi nezaškodí prečítať aj tieto odseky.

A keď má niekto nevidiaci psa, tak mu ho odstrelia?:eek:
Jozef Štora
05.07.11,16:00
Prosim vas pekne nemozu vlastnici hlasovat o veciach tykajucich sa vas a dejucich sa za dverami vasho bytu. Ich pravomoc konci dverami do bytu okrem vynimiek ako su merace a pod. Ak chovanim psa neporusujete iny zakon, vyhlasku alebo nariadenie, nemozu vam jeho chov zakazat. A vseobecne co sa tyka domovych poriadkov, su bezzube. Kopa zakazov, ale ziadna vymozitelna sankcia... Ina vec vsak je, ze chovanim psa viac znecistujete a minate elektri napriklad cize nebrante sa dohode o vyssich prispevkoch, to je druha strana mince...
Gina Er
05.07.11,16:02
Prosim vas pekne nemozu vlastnici hlasovat o veciach tykajucich sa vas a dejucich sa za dverami vasho bytu. Ich pravomoc konci dverami do bytu okrem vynimiek ako su merace a pod. Ak chovanim psa neporusujete iny zakon, vyhlasku alebo nariadenie, nemozu vam jeho chov zakazat. A vseobecne co sa tyka domovych poriadkov, su bezzube. Kopa zakazov, ale ziadna vymozitelna sankcia... Ina vec vsak je, ze chovanim psa viac znecistujete a minate elektri napriklad cize nebrante sa dohode o vyssich prispevkoch, to je druha strana mince...
:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
môj pes nemíňa elektrinu ani neznečisťuje nič v dome.....(smajlík búchajúci si päsťou do čela)
Jozef Štora
05.07.11,16:06
:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
môj pes nemíňa elektrinu ani neznečisťuje nič v dome.....(smajlík búchajúci si päsťou do čela)

Nie? vazne? Ty s nim nechodis von? On nenacapka mokre stopy po dazdi? On ide poschodoch ked ty ides vytahom? Keby nebolo psa, ides von minimalne 2 x menej za den... a to nehovorim o nevychovancoch ktori si ulavia vo vytahu a na chodbe lebo nestihnu... verim ze tvoj psik je vychovany ale von s nim treba, takze namiesto smajlika buchajuceho pastou do cela si tam supni smajla so ziarovkou a zamysli sa... :-))
Gina Er
05.07.11,16:15
Nie? vazne? Ty s nim nechodis von? On nenacapka mokre stopy po dazdi? On ide poschodoch ked ty ides vytahom? Keby nebolo psa, ides von minimalne 2 x menej za den... a to nehovorim o nevychovancoch ktori si ulavia vo vytahu a na chodbe lebo nestihnu... verim ze tvoj psik je vychovany ale von s nim treba, takze namiesto smajlika buchajuceho pastou do cela si tam supni smajla so ziarovkou a zamysli sa... :-))
u nás výťah nie je,bývam na prízemí hneď pri vchode a všetci,čo bývajú nado mnou,chodia okolo mojich dverí,nechávajú mi tam blato,otriasajú si tam dáždniky,zahadzujú tam špaky a zápalky.takže môj pes nerobí bordel.a uľavovať pod schody si nechodí môj pes,ale niektorí z tých,čo bývajú nado mnou.decká cez prázdniny a opilci a fajčiari narobia viac špiny ako môj pes za celý svoj život.nech sa zamyslí niekto iný.
Jozef Štora
05.07.11,16:17
No dobre dobre tak ty si prototyp vynimky :D ale vacsina psickarov vratane mna nebyva na prizemi a pravda je ze behame a psi zacapkaju chodbu...
Gina Er
05.07.11,16:18
a aj po ňom vonku zbieram....
avalik
05.07.11,16:22
Jozef, chodbu zacapkaju aj ludia nie len psi ... ale mas pravdu, nie kazdy psickar je ohladuplny k ostatnym susedom ... na druhej strane aj "nie psickari" vedia narobit neporiadok v spolocnych priestoroch.
Je to vsetko o vzajomnej ohladuplnosti a respekte.
zacik23
06.07.11,07:41
mysim ze sa nemusis bat ze by nieco take bolo schvalene a ak aj ano tak nijaky domovy poriadok nemoze obmedzit tvoje ustavne prava. Zaujimalo by aka sankcia by bola za porusenie tohto ustanovenia domoveho poriadku.

Ako bolo spominane vyssie v nasom pravnom poriadku pes=vec, navrhni aby sa hlasovalo o zakaze televizorov, urcite zopar ludi pobavis

P.S. vlastnictvo psika je obrovska zodpovednost, ak ho mas v byte tak to plati dvojnasobne....ale to je uz mimotemy
buchač
06.07.11,07:58
:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
môj pes nemíňa elektrinu ani neznečisťuje nič v dome.....(smajlík búchajúci si päsťou do čela)
...alebo


http://www.skype-emoticons.com/images/emoticon-00179-headbang.gifhttp://www.skype-emoticons.com/images/emoticon-00179-headbang.gifhttp://www.skype-emoticons.com/images/emoticon-00179-headbang.gif
buchač
06.07.11,08:05
1Dara Včera, 07:22 PM
Jozef, chodbu zacapkaju aj ludia nie len psi ... ale mas pravdu, nie kazdy psickar je ohladuplny k ostatnym susedom ... na druhej strane aj "nie psickari" vedia narobit neporiadok v spolocnych priestoroch.
Je to vsetko o vzajomnej ohladuplnosti a respekte.

...a najhorší je ten bývalý psíčkar......máme vo vchode jedného ...čistý kááár ...

Pokiaľ mal toho svojho , všetko OK bolo ...nevadilo mu , že ráno ho bolo počuť už okolo 5 -6 hod ...furt vyvolával na toho svojho ..." podˇsem , k nohe " atď ...
Musel utratiť kvôli starobe a teraz suseda upozorňuje , že jeho pes ho ruší ,ba dokonca aj naňho zaútočil :rolleyes:...yorshír - čistý pitbull...;):---:D
avalik
06.07.11,08:25
... tusim je take prislovie ... zabudol vol kedy telatom bol :)
stormcatcher
08.07.11,05:04
u nas v dome koluje navrh noveho domoveho poriadku, a je v nom ustanovenie ze schodza vlastnikov moze hlasovanim zakazat chovanie psa v byte.
a tak ma napada ze ked je byt v osobnom vlastnictve, ci toto ustanovenie nieje v rozpore s ustavou ktora mi grarantuje pravo na majetok.

ake opatrenia sa daju podniknut keby ten domovy poriadok schvalili? zaloba? ci nejaky opravny prostriedok prokuratury?
Takýto domový poriadok by som aj Ja prijal.
marjankaj
08.07.11,05:16
u nas v dome koluje navrh noveho domoveho poriadku, a je v nom ustanovenie ze schodza vlastnikov moze hlasovanim zakazat chovanie psa v byte.
a tak ma napada ze ked je byt v osobnom vlastnictve, ci toto ustanovenie nieje v rozpore s ustavou ktora mi grarantuje pravo na majetok.

ake opatrenia sa daju podniknut keby ten domovy poriadok schvalili? zaloba? ci nejaky opravny prostriedok prokuratury?

A čo odsúhlasia nabudúce? Trest smrti?:confused:
pepsikova
08.07.11,05:30
A čo odsúhlasia nabudúce? Trest smrti?:confused:..

!mimotémy!

..no, ja sa veru po včerajšku hrozím najbližšej schôdze...:D:Dlebo trest smrti určite dostanem...:mee:...pred mojím vchodom sú denne vyložené moje susedy,už som tu o nich písala, no a včera šla iná suseda s havínkou, ktorá si dovolila si so mnou poštekať,keď ma zbadala (máme spolu super vzťah ešte od čias pepsikoláčika)...no a jedna z tých dobre uložených lavičkových knedlí sa ako na mňa rozkričala !!!..som len zírala- ale veru, nas*ala ma a tak som jej vrátila !!!...a podpísala si vlastný ortiel smrti!...
Barbara
08.07.11,05:30
tak nestačí, že ako gadžovia sme diskriminovaní, ešte aj psíčkárov chcú diskriminovať? to už fakt nemajú iné starosti?
mimochodom by ma zaujímalo, či nejaký domový poriadok môže prehlasovať zákon o chove psov?
Barbara
08.07.11,05:36
ešte mi napadlo, čo ak v celom dome by mali psi všetci, odsúhlasili by zákaz, že tam nemôže bývať niekto bez psa???
je to nonsens
Barbara
08.07.11,05:37
nie nonsens, ale precedens
pepsikova
08.07.11,05:40
...myslíš, že aj psíčkari by boli takí hnusní ako terajší nepsíčkari?..
verkaz
08.07.11,11:44
To že si v DP odsúhlasia, že sa nebudú chovať psy ( a čo mačky a iné zvieratká), nemôže platiť. U nás je to tak, že ten kto má psíka má mať súhlas od susedov k jeho držaniu. Zo začiatku sa to aj dodržiavalo a nikto nebol proti. Teraz sa už na to kašle.
Žiadny zákon toto neupravuje. Aj tu na porade sa už o tom napísalo veľa. Všetko záleží len od ľudí.
Pokiaľ majiteľ 0za psa platí mestu poplatok a dáva ho očkovať, nikto to nemôže zakázať.

mimotemyBohužiaľ aj medzi psíčkarmi sa nájdu zlí ľudia. Mne sa stalo, že na prechádzke so osom do môjho začal štekať malý maltézáčik a jeho majiteľ začal kopať môjho. No ten si to odskákal. Volala som políciu a mala som na to svedkov. Nedali mu síce pokutu ale musel sa mi omluviť a od tej doby som ho na prechádzke nevidela. Hlavne, že mi vravel aký je psíčkar.
prudky
08.07.11,14:47
:eek::eek::eek::eek::eek::eek:
môj pes nemíňa elektrinu ani neznečisťuje nič v dome.....(smajlík búchajúci si päsťou do čela)

Už len aby po 22:00 neštekal :).

PD
A pepsíkovej sa vozil vo výťahu:--- - aj jej to chceli naúčtovať :D:D:D .
prudky
08.07.11,14:54
To že si v DP odsúhlasia, že sa nebudú chovať psy ( a čo mačky a iné zvieratká), nemôže platiť. U nás je to tak, že ten kto má psíka má mať súhlas od susedov k jeho držaniu. Zo začiatku sa to aj dodržiavalo a nikto nebol proti. Teraz sa už na to kašle.
Žiadny zákon toto neupravuje. Aj tu na porade sa už o tom napísalo veľa. Všetko záleží len od ľudí.
Pokiaľ majiteľ 0za psa platí mestu poplatok a dáva ho očkovať, nikto to nemôže zakázať.

mimotemyBohužiaľ aj medzi psíčkarmi sa nájdu zlí ľudia. Mne sa stalo, že na prechádzke so osom do môjho začal štekať malý maltézáčik a jeho majiteľ začal kopať môjho. No ten si to odskákal. Volala som políciu a mala som na to svedkov. Nedali mu síce pokutu ale musel sa mi omluviť a od tej doby som ho na prechádzke nevidela. Hlavne, že mi vravel aký je spíčkar.

Veď keby bol psíčkar - mal by väčšie pochopenie.

Iba tebe ?? A čo maltézáčik ? Tomu nie ?????????? - - fuuuj
verkaz
08.07.11,16:17
Nikdy by som nemohla kopnúť do psa nech by bol akýkoľvek.
marjankaj
08.07.11,20:11
Veď keby bol psíčkar - mal by väčšie pochopenie.

Iba tebe ?? A čo maltézáčik ? Tomu nie ?????????? - - fuuuj

Veď to aj čítaj.:confused: To vedia už prváci na základnej.:---
Prečo by sa mal ospravedlňovať svojmu maltézáčikovi.:eek: Že neštekal spolu s ním?:---:D
prudky
08.07.11,21:24
Veď to aj čítaj.:confused: To vedia už prváci na základnej.:---
Prečo by sa mal ospravedlňovať svojmu maltézáčikovi.:eek: Že neštekal spolu s ním?:---:D

Máš pravdu verkazinmu sa mal omluviť, nie jej. (veď do nej nekopal:D)
Ufinka
12.07.11,12:07
...takuto vec si nemozu schvalit, pretoze Domovy poriadok musi byt v sulade s platnymi zakonmi SR a ziaden nehovori o tom, ze ti moze ktokolvek zakazat chovat psa v tvojom byte ( vid Ustava, zakon o chove zvierat prip. VZN mestskej casti o podmienkach drzania psov... ) , to moze len sud na zakl. sudneho rozhodnutia
Gapo
15.07.11,15:17
V týchto dňoch som niekde čítal inzerát na ponuku bytov, keďže ma to zaujímalo ako minuloročný sneh, nezapamätal som si to kde.
Ale čo ma zaujalo, bolo to, že bez chovania psov a mačiek.
Takže zrejme ten všeobecný odpor proti chovu zvierat v bytovkách sa stupňuje vďaka nespratným chovateľom, čím sú postihnutý aj slušný. Nie je to nič nové, my sme mali na bráne domu emailovú tabuľku, že je tam zákaz chovu psov a mačiek. Vtedy to bolo ešte bežné.
Vyriešiť to môže iba vzájomná tolerancia a slušnosť obojstranná.
Llívia
19.07.11,11:38
Takýto domový poriadok by som aj Ja prijal.
Prijať môžeš. Ale bude ti na figu, pretože vlastníci nemôžu zakázať chovať psov v byte. ;)