pepa78
04.07.11,19:48
Zdravím Vás,

mám podlahové kúrenie, betónový poter mi bol robený začiatkom októbra. V dome sa počas zimy kúrilo dočasne gamatkami. Teraz som v štádiu, že by som mal začať pokladať dlažbu.

Moja otázka je, či najprv spojazdniť podlahové kúrenie, nechať ho nejakú dobu pustené a až potom pokladať dlažbu - kvôli odpareniu vlhkosti z poteru alebo je to už po takej dobe jedno ???

Ďakujem za odpovede.
pepa78
04.07.11,18:53
Trochu som pátral a našiel som toto:

Keramickú dlažbu je možné ukladať až po dokonalom vytvrdnutí betónu (betónová zmes – 21 dní, anhydrid – 7 dní). Pri prvom zákure môže dôjsť k dodatočnému vylučovaniu vlhkosti z betónovej mazaniny. Aby nedošlo k poškodeniu krytiny, doporučujeme zašpárovanie dlažby až po prvom dynamickom zákure.

Položenie drevenej, prípadne laminátovej alebo inej krytiny, ktorá vytvorí súvislý celok, je vzhľadom na nemožnosť úniku vlhkosti odporúčané až po dokonalom vysušení – teda až počas prevádzky podlahového vykurovania.
Anhydrid.poter Piešťany
06.07.11,06:43
Zdravim, chcem sa podelit o skusenost s anhydridovym poterom. Prave vcera nam ho naliala na podlahove kurenie firma z PN Axylco, p. Liška. Rozhodli sme sa pre anhydrid, kvoli kvalite a jeho ROVNOSTI. robili sme iba 40m2, do obyvacky, ta sa vyvysila, poterom mali vzniknut 2 schodiky , jeden z kuchyne, druhy z chodby.. Verte, ci nie,naozaj iba naliali. Ako sama zena v domacnosti som si objednala firmu a preplakala som cely den. pani prisli, naliali, a to tak, ze mi pretiekol poter z obyvacky do kuchyne, podtecena linka, drevena podlaha v kuchyni je tiez podtecena. Samozrejme, na chodbu pretieklo tiez. robili ho na 2x, tym padom sa nadpajal, a poviem vam, ze tak krivy poter som nemala ani v pivnici. Aby toho nebolo dost, mam tam 2 konvektory v podlahe, do ktorych pri zaievani natieklo a jeden dokonca "vyplavilo"... firma jednodjucho si vobec podmienky pred zalievanim neskntrorolovala a nepripravila. ako perlicku uvadzam, ze firma prisla so zapchatym strojom , ktory si cistili pred domom a cesta je cela biela a spinava...aj s mojim zamkovym chodnikom. vrchol bol, ze pan pri telefonate s manzelom mu tvrdil,ze poter je "rovny".... Viem, ze ten chudak anhydrid za to nemoze, ale je to k teme. Drzte palce nech to nejako doriesime.
kto ma záujem vidiet foto, ozvite sa.
220870
06.07.11,15:41
Po takej dlhej dobe môžete kľudne lepiť aj bez pribežného zakurovania.
pepa78
06.07.11,17:51
Po takej dlhej dobe môžete kľudne lepiť aj bez pribežného zakurovania.

OK, dakujem za odpovede
gofox
31.07.14,11:17
..a čo v prípade, ak som kládol poter 1.7. a zatiaľ som nespustil podlahové kúrenie (nemám zatiaľ plyn).
- poter 1.7.
- hrúbka 7-8 cm, piesková zmes (na potery, nie klasický piesok), od cca. 17.7. pozvoľna spustený v priestore jeden odvlhčovač
- dnes 31.7. z technologického hľadiska by mal byť betón vyzretý

Počul / čítal som rôzne názory na možnosť kladenia keramickej dlažby, resp. na moment, kedy je poter suchý:
- keramickú dlažbu možno lepiť po vyzretí betónu, t.j. po 28 dňoch (žiadna osobitná zmienka o vlhkosti CM)
- keramickú dlažbu možno lepiť po dosiahnutí vlhkosti CM 2%
- Za normálnych podmienok je poter za 8 týždňov suchý až až. Laicky sa to dá odskúšať tak že na poter položíte novinový papier a naň fóliu ktorú zaťažíte tehlou. Ak je papier po 12 hodinách vlhký tak treba sušiť ak je suchý tak je to ok.
- nechať zrieť a sušiť min. 6 - 8 týždňov pred kladením dlažby, inak sa môže stať, že dlažba neprimerane rýchlo stiahne z lepidla vlhkosť / vodu a toto spôsobí následné uvoľnenie dlažby s pojivom od poteru, jednoducho dlažba "odskočí".

Toľko názory, ktoré mi spôsobujú dilemu! A viem, že aj ja niektorým z Vás :-(
Osobne by som to nechal ešte schnúť, ale existujú ďalšie dôvody, prečo čakať nemôžem ale tým už nebudem nikoho zaťažovať :-)