phoenixmaster
04.07.11,19:50
Dobry den! Pred zhruba rokom som inzeroval v istom regionalnom tlacive.Nestihol som zaplatit 52 eur a medzicasom som odcestoval do zahranicia.Kedze ma nemohli skontaktovat poslali mi dnes upomienku-pokus o zmier kde uvadzaju ze penale z omeskania predstavuje 71.44 eur za 273 dni omeskania(0.05% uvadzaju oni).Chcem sa spytat ci je mozne aby tato suma bola v tejto vyske a ak ano z akej urokovej sadzby pocitali? Niekde aj tu na porade som sa docital ze rocna urok.sadzba je 6%.
(Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.)Postupovali teda podla tejto sadzby? Uvadzaju aj ze postuju podla OZ §369 a§502
Dakujem
twe
05.07.11,09:33
Dobry den! Pred zhruba rokom som inzeroval v istom regionalnom tlacive.Nestihol som zaplatit 52 eur a medzicasom som odcestoval do zahranicia.Kedze ma nemohli skontaktovat poslali mi dnes upomienku-pokus o zmier kde uvadzaju ze penale z omeskania predstavuje 71.44 eur za 273 dni omeskania(0.05% uvadzaju oni).Chcem sa spytat ci je mozne aby tato suma bola v tejto vyske a ak ano z akej urokovej sadzby pocitali? Niekde aj tu na porade som sa docital ze rocna urok.sadzba je 6%.

Ano, suma (zial) moze byt v tejto vyske a rastie kazdym dnom az do zaplatenia. Tato vyska uroku z omeskania (alebo zrejme zmluvnej pokuty) je bezna v obchodnych vztahoch.

(Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.)Postupovali teda podla tejto sadzby? Uvadzaju aj ze postuju podla OZ §369 a§502
Dakujem

Toto ustanovenie platilo davnejsie, v case inzercie pred rokom uz to bolo inak:

Ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania dohodnuté v zmluve. Ak úroky z omeškania neboli dohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisov občianskeho práva. Ak záväzok vznikol zo spotrebiteľskej zmluvy a dlžníkom je spotrebiteľ, možno dohodnúť úroky z omeškania najviac do výšky ustanovenej podľa predpisov občianskeho práva.

A navyse, vy ste si v zmluve "dohodli" iny urok - 0,05 % denne.
avalik
05.07.11,09:59
Dobry den! Pred zhruba rokom som inzeroval v istom regionalnom tlacive.Nestihol som zaplatit 52 eur a medzicasom som odcestoval do zahranicia.Kedze ma nemohli skontaktovat poslali mi dnes upomienku-pokus o zmier kde uvadzaju ze penale z omeskania predstavuje 71.44 eur za 273 dni omeskania(0.05% uvadzaju oni).Chcem sa spytat ci je mozne aby tato suma bola v tejto vyske a ak ano z akej urokovej sadzby pocitali? Niekde aj tu na porade som sa docital ze rocna urok.sadzba je 6%.
(Výška úrokov z omeškania je dvojnásobok diskontnej sadzby určenej Národnou bankou Slovenska platnej k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu.)Postupovali teda podla tejto sadzby? Uvadzaju aj ze postuju podla OZ §369 a§502
Dakujem


pozri si este urok z omeskania ci je 0,05% alebo 0,5%
kalkulacka vysky uroku http://www.najpravo.sk/