PetrikNmUno
04.07.11,22:12
Skoncil som vysoku skolu a bol som sa prihlasit na urad prace. Neskor sme si zalozili SROcku v ktorej vystupujem ako konatel. Mam danu skutocnost nahlasit na urade prace? Stavam sa tak SZCO alebo mozem byt evidovany na UP ako nezamestnany?
KEJKA
04.07.11,20:15
ako konateľ bez príjmu môžeš byť evidovaný. Ale ty si aj spoločník /založil si sro / -takže z toho dôvodu ťa zrušia. Radšej si to chod vybaviť.
PetrikNmUno
04.07.11,20:21
A ked ma zrusia, ako povinnosti mi z toho plynu? ZP, SP?
KEJKA
04.07.11,20:27
bud.........ZP-samoplatiteľ
alebo sa zamestnáš na skrátený uväzok, aby si bol poistený cez sro
alebo si ešte niekde zamestnaný? asi nie, ked si na UP.
PetrikNmUno
04.07.11,20:31
Nie som zatial inde zamestnany ale hladam si daco.

Samoplatitel tusim plati dakych 28 Eur do ZP podla toho co vravel kamarat...

Ak by som bol cez s.r.o. - aky je tam rozdiel v plateni? Co by tam secko trebalo vybavovat?
camozzi
04.07.11,20:50
Nie som zatial inde zamestnany ale hladam si daco.

Samoplatitel tusim plati dakych 28 Eur do ZP podla toho co vravel kamarat...

Ak by som bol cez s.r.o. - aky je tam rozdiel v plateni? Co by tam secko trebalo vybavovat?
Toto uz neplati. Ponovom sa plati naplno, cize minimalne nejakych 44 eur :confused:
Do SP nic iba vtedy, ak nemas s sro nejaky zmluvny vztah (dohodu), na zaklade ktorej by si dostaval pravidelny alebo nepravidelny prijem. Odvody ti povedia na SP.
Pokial si beries iba koncorocny podiel na zisku, tak SP nedas nic.
KEJKA
05.07.11,04:34
Nie som zatial inde zamestnany ale hladam si daco.

Samoplatitel tusim plati dakych 28 Eur do ZP podla toho co vravel kamarat...

Ak by som bol cez s.r.o. - aky je tam rozdiel v plateni? Co by tam secko trebalo vybavovat?
ked len samoplatiteľ, platíš natvrdo do ZP a len tam - 46 EUR.
ale ked sa zamestnáš v sro na 1/4 ový uväzok-napr. teda povedzme nejakých 100 EUR, tak budeš musieť registrovať sro v SP aj ZP ako zam-eľa, seba ako zam-ca a platiť všetky odvody. Lenže len zo 100 EUR, čo bude cca 32 EUR, to zn. budeš mať vykryté všetky odvody aj roky do dôchodku, a bude ťa to stáť menej ako samoplatiteľa ZP.
camozzi
05.07.11,14:45
ked len samoplatiteľ, platíš natvrdo do ZP a len tam - 46 EUR.
ale ked sa zamestnáš v sro na 1/4 ový uväzok-napr. teda povedzme nejakých 100 EUR, tak budeš musieť registrovať sro v SP aj ZP ako zam-eľa, seba ako zam-ca a platiť všetky odvody. Lenže len zo 100 EUR, čo bude cca 32 EUR, to zn. budeš mať vykryté všetky odvody aj roky do dôchodku, a bude ťa to stáť menej ako samoplatiteľa ZP.
Ale potom to nebude ZP 46 a SP 32 = 78 ecok?
KEJKA
05.07.11,14:47
nie uviedla som dva sposoby.
Bud ako smaoplatiteľ.....46
alebo ako zamestnanec...............32, ak budeš zamestnanec, tak sa nebudeš registrovať ako samoplatiteľ, to je logické.
camozzi
05.07.11,14:58
nie uviedla som dva sposoby.
Bud ako smaoplatiteľ.....46
alebo ako zamestnanec...............32, ak budeš zamestnanec, tak sa nebudeš registrovať ako samoplatiteľ, to je logické.
Cize ak konatel a zaroven spolocnik v sro sa zamestna vo svojej sro na 1/4 uvazok s mesacnou odmenou napr. 100 ecok, plati iba do ZP 32 ecok ako zamestnanec a SP nic? Mam v tom trosku zmatok.
KEJKA
05.07.11,15:07
Cize ak konatel a zaroven spolocnik v sro sa zamestna vo svojej sro na 1/4 uvazok s mesacnou odmenou napr. 100 ecok, plati iba do ZP 32 ecok ako zamestnanec a SP nic? Mam v tom trosku zmatok. ako si na to došiel? zvýrazňujem čo som napísala....


ked len samoplatiteľ, platíš natvrdo do ZP a len tam - 46 EUR.
ale ked sa zamestnáš v sro na 1/4 ový uväzok-napr. teda povedzme nejakých 100 EUR, tak budeš musieť registrovať sro v SP aj ZP ako zam-eľa, seba ako zam-ca a platiť všetky odvody. Lenže len zo 100 EUR, čo bude cca 32 EUR, to zn. budeš mať vykryté všetky odvody aj roky do dôchodku, a bude ťa to stáť menej ako samoplatiteľa ZP.
zk24
05.07.11,15:10
Cize ak konatel a zaroven spolocnik v sro sa zamestna vo svojej sro na 1/4 uvazok s mesacnou odmenou napr. 100 ecok, plati iba do ZP 32 ecok ako zamestnanec a SP nic? Mam v tom trosku zmatok.

Nie nie.

Ak bude vykonavat pre svoju firmu funkciu konatela a bude pracovat na zaklade Zmluvy o vykone funkcie konatela (trebárs), nevztahuje sa na neho minimalna mzda, a moze si dat mesacnu odmenu trebars 50 € alebo 100 €. Je to na nom. A Kejka chce povedat, ze ked to spravi takto, tak odvody do ZP a sucasne do SP z tejto odmeny budu menej ako odvody samoplatitela do ZP.

A takto bude mat pokrytu aj socialku, cim si "spori" na dochodok...
zk24
05.07.11,15:14
Pozri...

samoplatitel = 46,06 € do ZP.
Konatel so dmenou 100 €: 4+10 do ZP, a 9,40 + 25,20 do SP. Spolu je to 48,60 € dokopy ! obe poistovne a zamestnanec + zamestnavatel.
Ta odmena moze byt aj nizsia. A konatel ma pokryte vsetky odvody.

A takisto su toto este aj naklady pre firmu.
KEJKA
05.07.11,15:19
pri 50 EUR odmene to bude 24,30 EUR.
zk24
05.07.11,15:23
Nasi konatelia robia za 50 € vsetci, prave kvoli tomuto. aj s platenim uctovnicky ich to vyslo lacnejsie ako ostat samoplatitelmi.

Len treba pocitat s dalsimi povinnostami zamestnavatela:
Vykazy do SP, ZP, prehlady na DU, rocne zuctovanie dane a tak.
avalik
05.07.11,15:45
Nasi konatelia robia za 50 € vsetci, prave kvoli tomuto. aj s platenim uctovnicky ich to vyslo lacnejsie ako ostat samoplatitelmi.

Len treba pocitat s dalsimi povinnostami zamestnavatela:
Vykazy do SP, ZP, prehlady na DU, rocne zuctovanie dane a tak.


a tak sa mysli napr. BOZP? stravne listky? co este?

oplati sa to ak sro nema inych zamestnancov?
zk24
05.07.11,15:49
a tak sa mysli napr. BOZP? stravne listky? co este?

oplati sa to ak sro nema inych zamestnancov?

Za pracu za vykon funkcie konatela (pobera odmenu, nie je v pracovnom pomere) neprisluchaju konatelovi stravne listky. BOZP nemusi mat. Jedine ze keby si spravil uraz sam by isiel seba zalovat, vtedy by mohli kontrolovat ci sam sebe vykonal BOZP.

"A tak" je v podstate len ta administrativa okolo.
Prihlasky na ZP, SP, DU., mesacne vykazy, prehlady, hlasenia, zuctovania.

Oplati? Podla mna ano. Konatelia maju odpracovane roky, platia socialne poistenie, firma ma celu odmenu s odvodmi do nakladov.

Ak nie je firma "leniva", oplati sa to. urcite.
avalik
05.07.11,15:56
dik
Katy a R
05.07.11,16:05
Oplati? Podla mna ano. Konatelia maju odpracovane roky, platia socialne poistenie, firma ma celu odmenu s odvodmi do nakladov.



.. len jedna nevýhoda ... kazia si OMB pri takomto odvode ... :mee:
nuž ale na druhej strane .. ktovie, či za niekoľko rokov nejaké dôchodky zo SP vôbec budú :confused::confused:;)
doplním ... takže ozaj asi lepší vrabec v hrsti ......:D
zk24
05.07.11,16:10
.. len jedna nevýhoda ... kazia si OMB pri takomto odvode ... :mee:
nuž ale na druhej strane .. ktovie, či za niekoľko rokov nejaké dôchodky zo SP vôbec budú :confused::confused:;)
doplním ... takže ozaj asi lepší vrabec v hrsti ......:D

Ako to prosim ta z dlhodobeho hladiska ovplyvni uvedeneho konatela? Toto nie je moja parketa.

Vdaka.
Katy a R
05.07.11,16:31
Ako to prosim ta z dlhodobeho hladiska ovplyvni uvedeneho konatela? Toto nie je moja parketa.

Vdaka.

.. no OMB = OVZ/VVZ .. a ak má konateľ len tie odvody z 50 eur napr .. tak za rok je to 600 (OVZ) .. a VVZ je možno 9000 (nechce sa mi hľadať). to vychádza OMB pod 0,1 ... aj keď sa to ešte upravuje ... :mee:
tuto presnejšie http://www.porada.sk/t148473-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-02-2009-do-31-3-2009-a.html#62

.. a nevieme, čo ešte bude platiť v budúcnosti .. takže predpokladám, že ten konateľ sa zariadi "inak" ;) po svojom :D

ešte toto;) http://www.porada.sk/t171844-szco-dobrovolne-platenie-odvodov-a-vplyv-na-vysku-davok.html
camozzi
05.07.11,17:08
Na svajciarsky dochodok v tejto krajine neverim. Nastastie mam do dochodku daleko, takze si vystacim s odvodmi do ZP ako samoplatitel, respektive "chudobny" konatel bez prijmu.
Vsetkym zucastnenym dakujem za trpezlivost a ozrejmenie.
TSteinar
07.07.11,15:50
Pre zhrnutie poprosim odpoved na konkretnu situaciu.
Som spolocnikom a konatelom vo vlastnej s.r.o., zatial som evidovany ako samoplatitel a platim teda len do ZP 46,06€. Oplati sa mi prejst teda na zmluvu o vykone funkcie konatela, kde si urcim sumu 50€ mesacne? ide najma o financie, pretoze este nemam zarobkovu cinnost.
Ak to bude vyhodnejsie, mozete mi napisat ake vsetky dokumenty treba evidovat pravidelne?
PetrikNmUno
07.07.11,16:25
Ste si isti ze je to tych 46 Eur?

Lebo ked som skoncil skolu a kym som sa prihlasil na urad prace ubehlo 5 dni, ktore som cele doplacal a bolo to 5,94. Z coho ked ratam ze masiac ma 30 dni tak mi to vychadza ze mesacne platim cca. 36 Eur...
avalik
07.07.11,16:28
Ste si isti ze je to tych 46 Eur?

Lebo ked som skoncil skolu a kym som sa prihlasil na urad prace ubehlo 5 dni, ktore som cele doplacal a bolo to 5,94. Z coho ked ratam ze masiac ma 30 dni tak mi to vychadza ze mesacne platim cca. 36 Eur...

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=944
PetrikNmUno
07.07.11,17:03
Takze ak by som teda si vybral moznost byt zamestnancom na 1/4 uvazok s odmenou 50 Eur, co vsetko musim urobit:

-prihlasit SRO na Danovy urad ako Platcu dane zo zavislej cinnosti
-prihlasit SRO ako zamestnavatela do SP a seba ako zamestnanca
-mesacne robit vykazy do SP a platit im...ake vlastne poistenie? a kolko?
-stvrtrocne podavat vykazy na DU?

este poznamka ze SRO nie je platcom DPH a je prihlasena a platca dane zo zavislej cinnosti...

Sorry ale zacinam a nemam v tom vobec jasno.
zk24
07.07.11,17:55
Takze ak by som teda si vybral moznost byt zamestnancom na 1/4 uvazok s odmenou 50 Eur, co vsetko musim urobit:

-prihlasit SRO na Danovy urad ako Platcu dane zo zavislej cinnosti
-prihlasit SRO ako zamestnavatela do SP a seba ako zamestnanca
-mesacne robit vykazy do SP a platit im...ake vlastne poistenie? a kolko?
-stvrtrocne podavat vykazy na DU?

este poznamka ze SRO nie je platcom DPH a je prihlasena a platca dane zo zavislej cinnosti...

Sorry ale zacinam a nemam v tom vobec jasno.

Ahoj.

Povinnosti:
1. Prihlásit na DU ako platca zo závislej cinnosti
2. Prihlásit firmu na SP a aj seba na SP (na prihláske nezabudni zaskrtnut ze firma nie je platcom GP)
3. Prihlásit firmu na ZP a aj seba na ZP
4. Predpokladám ze si teraz samoplatitel na ZP, tak odhlásit sa ako samoplatitel zo ZP

Co budes robit:
1. Podávat výkazy na SP
2. Podávat výkazy na ZP
3. Podávat kvartálne prehlad o zrazených preddavoch na dan zo závislej cinnosti na DU
4. Na ronci roka Hlasenie na DU
5. Predpokladám danove priznanie

Co ta to bude stát:
Ak si dás odmenu za výkon funkcie konatela 50 eur (nemusime hovorit o ziadnom 1/4 uvazku, lebo budes poberat odmenu, nie mzdu, a ty vlastne nemas uvazok, mas odmenu za funkciu):

ZP: 2 € + 5 €
SP: 4,70 € + 12,07 € (neplatís GP a UP)
DU: nula (budes si uplatnovat odpocitatelnu polozku mesacne 296,60 €)
Cista mzda: 43,30 €

Toto vsetko su este aj naklady firmy
zk24
07.07.11,17:56
Takze ak by som teda si vybral moznost byt zamestnancom na 1/4 uvazok s odmenou 50 Eur, co vsetko musim urobit:

-prihlasit SRO na Danovy urad ako Platcu dane zo zavislej cinnosti
-prihlasit SRO ako zamestnavatela do SP a seba ako zamestnanca
-mesacne robit vykazy do SP a platit im...ake vlastne poistenie? a kolko?
-stvrtrocne podavat vykazy na DU?

este poznamka ze SRO nie je platcom DPH a je prihlasena a platca dane zo zavislej cinnosti...

Sorry ale zacinam a nemam v tom vobec jasno.

DPH s tým nema nic spolocne. Je to uplne nezavisle od seba
Je prihlásena na dan zo závislej cinnosti? Si si istý? Alebo myslís dan z príjmov PO? Lebo ak dan zo závislej cinnosti tak uz sa nemusis prihlasovat na dan zo ZC ale to si bol povinny davat kvartalne vykazy. Ale to si si asi pomylil alebo si sa zle vyjadril.
PetrikNmUno
07.07.11,18:06
Este by som sa rad spytal:

Ak chcem si davat tu odmenu - ako je to zmluva? DoVP?

K tej odpocitatelnej polozke? Treba to niekde nahlasit ci mi to spravi ucotvnicka v tom vykaze?

Do SP staci platit garancne a urazove predpokladam...
zk24
07.07.11,18:08
Este by som sa rad spytal:

Ak chcem si davat tu odmenu - ako je to zmluva? DoVP? Zmluva o výkone funkcie konatela

K tej odpocitatelnej polozke? Treba to niekde nahlasit ci mi to spravi ucotvnicka v tom vykaze? Treba si podpísat vyhlásenie ze si neuplatnujes odpocítatelnu polozku u iného zamestnávatela. Je na to tlacivo.

Do SP staci platit garancne a urazove predpokladam... Presne opacne. Platis vsetko otatne okrem GP a UP



Odpovede v texte
PetrikNmUno
07.07.11,18:08
DPH s tým nema nic spolocne. Je to uplne nezavisle od seba
Je prihlásena na dan zo závislej cinnosti? Si si istý? Alebo myslís dan z príjmov PO? Lebo ak dan zo závislej cinnosti tak uz sa nemusis prihlasovat na dan zo ZC ale to si bol povinny davat kvartalne vykazy. Ale to si si asi pomylil alebo si sa zle vyjadril.

Aj jednu aj druhu lebo sme uz mali brigadnikov...

K tomu by som mal tiez otazocku - ak sme sa prihlasili na Dan zo zavislej cinnosti koncom juna ale brigadnici pracovali az 2.7., treba davat vykaz uz aj za druhy kvartal?
zk24
07.07.11,18:11
Aj jednu aj druhu lebo sme uz mali brigadnikov...

K tomu by som mal tiez otazocku - ak sme sa prihlasili na Dan zo zavislej cinnosti koncom juna ale brigadnici pracovali az 2.7., treba davat vykaz uz aj za druhy kvartal?

Tak ak uz si na dan zo zavislej cinnosti, tak uz nemusis.

Ako si sa prihlasoval? My sme sa prihlasovali listom kde sme uviedli ze zaciname zamestnavat 1.7.2011, a odniesla som to na DU tusim uz 28.6.2011. Tym predpokladam ze pochopia ze budem podavat az za 3Q :)

Ked si teda doplnil ze mate brigadnikov, tak ako firma na SP asi uz registrovani ste. Takze tu prihlasku uz len za konatela, firmu uz nie.

ze sa plati iba GP a UP to sa tyka asi toho vasho brigadnika. konatel ma presne opacne. vsetko okrem tychto dvoch
PetrikNmUno
07.07.11,20:34
A nemohla by si mi prosim poslat nejaky ten vzor tej zmluvy o odmene pre konatela na peter.zittnan-at-gmail.com?
alessi
07.07.11,20:48
ak je jednosobová sro, platí to isté? čiže som konateľom aj zamestnancom samého seba? či tam si to platím ako szco?
zk24
08.07.11,04:28
ak je jednosobová sro, platí to isté? čiže som konateľom aj zamestnancom samého seba? či tam si to platím ako szco?

Je jedno kolko osob ma sro. Ide o to ci ako konatel sam sebe poberas nejaku odmenu alebo nie. Nemusis poberat ziadnu, a musis si platit ako samoplatitel zdravotné poistenie (ak nemas ine prijmy z ktorych by si platil odvody, trebars zamestnanie). A ked si chces vyplacat nejaku odmenu plati to co je pisane v tejto teme.
zk24
08.07.11,04:39
A nemohla by si mi prosim poslat nejaky ten vzor tej zmluvy o odmene pre konatela na peter.zittnan-at-gmail.com?


Napriklad. Je to nejaka z googla. My sme ju pouzili. Pre nase potreby akurat.
alessi
08.07.11,04:54
Zk24 dik. Išlo mi len o doplňujúcu info. Sledujem aj iné témy ohľadom sro. To pre budúcnosť ak by som časom chcel prejsť zo szco na sro. Mam este v niektorych otazkach hokej ale to je uz mimotemy
zk24
08.07.11,04:55
Netreba sa bat pytat ;)
PetrikNmUno
08.07.11,05:00
Dakujem. Medzicasom som si to tiez vygooglil.

Chcel by som sa spytat ze ked si najdem zamestnanie a nebudem si musiet platit ZP sam, tak sa da secko bez problemov zrusit? Aj SRO v ZP?

Inac a teraz ako samoplatitel nemusim platit aj daco do SP?
zk24
08.07.11,05:05
Dakujem. Medzicasom som si to tiez vygooglil.

Chcel by som sa spytat ze ked si najdem zamestnanie a nebudem si musiet platit ZP sam, tak sa da secko bez problemov zrusit? Aj SRO v ZP?

Inac a teraz ako samoplatitel nemusim platit aj daco do SP?

Ked si najdes zamestnanie, ukoncis poberanie odmeny, tak sa mozes odhlasit zo SP, ZP a aj DU. Netreba zabudnut odhlasit nielen seba ako konatela/zamestnanca ale aj firmu, inac mas stale povinnosti voci uradom.

ZP je povinne. SP nie je. Ale existuje moznost dobrovolne sa poistit aj v SP ;)
pivko
24.07.11,04:56
Zachytil som okrajovo že Jožo vymyslel aby konateľ s.r.o. musel platiť odvody do SP aj keď nieje jej zamestnancom. Je to pravda? od kedy to bude v platnosti?
KEJKA
24.07.11,05:00
od 1.1:2011 konateľ platí do SP ak poberá odmenu za výkon funkcie.
pivko
24.07.11,05:07
A ak nepoberá? vraj schválili že bude platiť aj tak.
KEJKA
24.07.11,05:36
aha, tak to neviem, ale nedáva mi to logiku - z čoho by mal platiť?
pivko
24.07.11,05:40
Tak neviem z čoho ,ale bude musieť platiť. asi z min.mzdy.
PetrikNmUno
24.07.11,05:44
Mne to pride ako poriadna blbost. Do SP si mozes platit ked uz tak dobrovolne...
zk24
24.07.11,07:39
Zachytil som okrajovo že Jožo vymyslel aby konateľ s.r.o. musel platiť odvody do SP aj keď nieje jej zamestnancom. Je to pravda? od kedy to bude v platnosti?

Nezachytila som informaciu, ze pokial nepobera odmenu, je aj tak povinny platit odvody do SP.
Plati odvody do ZP, bez ohladu na odmenu. Do SP iba v pripade mzdy/odmeny.
Ty pises, ze musi platit aj ked nie je zamestnany. Ale konatel pracujuci na zaklade zmluvy o vykone funkcie konatela nie je zamestnany, a z toho odvody do SP plati. Nemohol si si to pomylit?
neostar
16.06.13,04:49
Ked sa zamestnáš v sro na 1/4 ový uväzok-napr. teda povedzme nejakých 100 EUR, tak budeš musieť registrovať sro v SP aj ZP ako zam-eľa, seba ako zam-ca a platiť všetky odvody. Lenže len zo 100 EUR, čo bude cca 32 EUR, to zn. budeš mať vykryté všetky odvody aj roky do dôchodku, a bude ťa to stáť menej ako samoplatiteľa ZP.
Možno by bolo dobré obnoviť a pokračovať v tejto debate, aby sme mali prehlad, ako je to teraz po dvoch rokoch s odvodmi do SP ak sa konatel zamestnáva na základe Zmluvy o vykone funkcie konatela na 1/4-ový úväzok za napr. 50,- eur a takto minimalizovať výdavky na ZP a SP a mať aj započítané roky do dôchodku. Neviem či to je ešte možné alebo už naši zákonodarci za tých dvoch rokoch aj proti tomuto niečo vymysleli. Chcem prejsť zo živnosti na sro lebo teraz platím ZP a SP 200eur mesčne a potrebujem tieto výdavky minimalizovať. Samozrejme bolo by dobre ak by táto možnosť ešte stále existovala.
KEJKA
16.06.13,05:34
nepokračujeme v starých debatách, ale zakladáme nové otázky a súvisiace otázky.
Zatiaľ áno, nič sa nezmenilo, moji klienti "frčia" takto naďalej.