AZuzana
13.01.06,07:38
Ahojte Poraďáci.
Potrebovala by som sa s Vami poradiť. Zamestnávateľ vypláca zamestnancom stravné formou stravných lístkov v nomin. hodnote 80,- Sk. Zamestnanci za lístky neplatia nič - celý lístok im prepláca zamestnávateľ. 55% z lístka dá zamestnávateľ priamo do nákladov a zostatok 45% prevedie zo zisku z min. období do soc. fondu. Moja otázka znie: Môže zamestnávateľ zo soc. fondu prispieť 45% na str. lístky? Platí, že v tom prípade zamestnanci neplatia 19% daň? Vopred ďakujem za radu.
Tweety
13.01.06,06:46
Ahojte Poraďáci.
Potrebovala by som sa s Vami poradiť. Zamestnávateľ vypláca zamestnancom stravné formou stravných lístkov v nomin. hodnote 80,- Sk. Zamestnanci za lístky neplatia nič - celý lístok im prepláca zamestnávateľ. 55% z lístka dá zamestnávateľ priamo do nákladov a zostatok 45% prevedie zo zisku z min. období do soc. fondu. Moja otázka znie: Môže zamestnávateľ zo soc. fondu prispieť 45% na str. lístky? Platí, že v tom prípade zamestnanci neplatia 19% daň? Vopred ďakujem za radu. Príspevok na stravovanie zo S.F. nepodlieha dani z príjmov ak je v nepeňažnej forme, ak je poskytnutý príspevok v peňažnej forme,tento už podlieha dani z príjmu.:eek:
AZuzana
13.01.06,07:48
Takžeby som im to mal dodaniť v ročnom zúčtovaní?:eek:
Tweety
13.01.06,08:02
Takžeby som im to mal dodaniť v ročnom zúčtovaní?:eek:
Nepochopila si asi moju odpoveď, ak ste prispievali zamestnancom na stravovanie nepeňažnou formou, teda priamo ste im prispeli na stravenku, nemusíš nič zdaňovať, pretože toto plnenie nepodlieha dani.;):eek:
AZuzana
13.01.06,08:35
Tak, to som si vydýchla. Keby som im to mala dodaniť, asi by sa nepotešili.
Ďakujem Ti veľmi pekne za pomoc. Máš to u mňa.:)
Chobot
13.01.06,08:42
Nepochopila si asi moju odpoveď, ak ste prispievali zamestnancom na stravovanie nepeňažnou formou, teda priamo ste im prispeli na stravenku, nemusíš nič zdaňovať, pretože toto plnenie nepodlieha dani.;):eek:

Dovolím si trochu zapochybovať, že nepeňažná forma príjmu zo SF sa nezdaňuje. Je to podobné ako tie toľko diskutované darčekové poukážky, ktoré tiež sú tiež v nepeňažnej forme a zamestnancom sa dodaňujú.

Možno sa mýlim, rozsúďte nás niekto.
Chvojkova
13.01.06,08:55
Určite bude problém v tom, že stravný lístok je cenina, aj ked to vypadá ako nepenažný príspevok
Tweety
13.01.06,08:56
Dovolím si trochu zapochybovať, že nepeňažná forma príjmu zo SF sa nezdaňuje. Je to podobné ako tie toľko diskutované darčekové poukážky, ktoré tiež sú tiež v nepeňažnej forme a zamestnancom sa dodaňujú.
Možno sa mýlim, rozsúďte nás niekto.

V jej konkrétnom prípade, išlo o príspevok na stravenky a ten nepodlieha dani.
Nebol to žiaden iný nepeňažný príjem zo S.F.;)
Chobot
13.01.06,09:12
V jej konkrétnom prípade, išlo o príspevok na stravenky a ten nepodlieha dani.
Nebol to žiaden iný nepeňažný príjem zo S.F.;)

A nie je príspevok na stravné zo SF niečím limitovaný?
Tweety
13.01.06,09:21
A nie je príspevok na stravné zo SF niečím limitovaný?
Pozri zákon o S.F, je tam najmenej 30% povinného prídelu.:eek:
Roxi
13.01.06,13:20
My sme kúpili zamestnancom lístky do divadla, zaplatené boli v decembri, divadlo bolo v januári.
Priznám sa, že čím viac čítam o príspevkoch zo SF, tým viac som z toho pomotaná.
Treba to zamestnancom zdaniť ako nepeňažný príjem zo SF alebo nie?

Veľmi pekne ďakujem:mee:
Tweety
13.01.06,13:21
My sme kúpili zamestnancom lístky do divadla, zaplatené boli v decembri, divadlo bolo v januári.
Priznám sa, že čím viac čítam o príspevkoch zo SF, tým viac som z toho pomotaná.
Treba to zamestnancom zdaniť ako nepeňažný príjem zo SF alebo nie?
Veľmi pekne ďakujem:mee:
Treba, je to ich nepeňažný príjem.;)
michelle
15.01.06,19:07
Treba, je to ich nepeňažný príjem.;)

Tweety, ved si písala, že nepeňažný príjem netreba zdaniť (stravné lístky na začiatku tejto debaty), tak ako to teda je?
michelle:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Zita4
15.01.06,19:21
Tweety, ved si písala, že nepeňažný príjem netreba zdaniť (stravné lístky na začiatku tejto debaty), tak ako to teda je?
michelle:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Tweety má pravdu. Nepeňažný príjem zo sociálneho fondu je treba zdaniť - § 5 ods. 1 písm. f) zákona o dani z príjmov.
Stravné lístky alebo príspevok na stravovanie sa nezdaňuje podľa § 5 ods 7 písm b) zákona o dani z príjmov.
michelle
15.01.06,19:34
Zita, díky, musím si ešte raz poriadne prečítať zákon
vďaka za vysvetlenie.
:cool: :cool: