jopus
05.07.11,09:09
Podľa § 262 násl. §642 obchodného zákonníka som ako zastupujúci RK uzatvoril nevýhradnú zmluvu so záujemcom, ohĺadne sprostredkovania predaja jeho nehnuteľnosti, kde boli stanovené všetky náležitosti. Dal mi kľúče od nehnuteľnosti, aby som robil obhliadky bez neho. Takmer obratom po jednej z nich s budúcim kupujúcim, som dostal písomnú výpoveď od majiteľa-a dodatočne tlf. mi oznámil, že byt už nebude predávať, ale prenajímať. Po kratšom čase som zistil, že novým vlastníkom bytu je syn osoby, s ktorou som bol na obhliadke a ktorá mi podpísala Záznam z predstavenia nehnuteĺnosti, kde sa zaväzuje, že ani jej blízke osoby neuzatvoria Kúpnu zmluvu s majiteľom bez našej RK,a trvalé bydlisko majú zhodné s LV.
Predpokladám, že starý majiteľ bude tvrdiť, že on o tom nevedel, že je to náš klient- čo je fakt ťažko dokázať, keď pri obhliadke nebol a nový majiteľ bude zase tvrdiť, že on so mnou tam nebol a ani nevedel, že jeho rodičia niečo také riešia.
Akú šancu máme uspieť na súde a koho žalovať? Dá sa v tomto prípade žalovať aj osobu- s ktorou som obhliadku nehnuteľnosti vykonal a jej priamy príbuzný ju následne kúpil- za ušlý zisk? Aká je najlepšia prevencia, aby nás už nik nemohol tak ľahko obísť? Podotýkam, že presne takýchto prípadov máme už viac, sme bezradní a s istotou nie jediní z RK.
Ďakujem za odpoveď.
P.J.
Mila123
05.07.11,07:16
Asi tá výška provízie bude zaujímavá, keď až na súd chcete ísť.....
jopus
05.07.11,07:37
Kto je živnostníkom a živí ho táto práca, ten vie o čom to je, aké sú bežné provízie a čo to všetko obnáša, aj s nákladmi s tým spojenými. Chcem požiadať, aby na môj príspevok reagovali len odborníci a nie mudrlanti :-)), takých je väčšina .... ďakujem
twe
05.07.11,09:38
To je riziko povolania.

Podla mna sa uz neda realne nic robit.