solaris8
05.07.11,17:24
Dobrý deň.

Chcel by som sa opýtať na skúsenosti s elektrickým podlahovým vykurovaním(DEVI),hlavne na náklady prevádzky v zateplenom bungalove 30tehla /10 polystyren (klimatická oblasť Bernolákovo).Máme sa rozhodnúť aký typ vykurovania montovať v novostavbe ale nemáme s tým žiadne skúsenosti.
zacik23
06.07.11,07:10
plynove podlahove kurenie: vyssie vstupne naklady, lacnejsia prevadzka (t.j. lacnejsie vyrobim 1GJ tepla)

elektricke podlahove kurenie: nizsie vstupne naklady, drahsia prevadzka

Treba urobit prepocet na tvoj konkretny dom (tazko odhadovat hlavne vstupne naklady) a tvoju konkretnu domacnost (niekomu staci 19stupnov, niekomu je 23 malo) napr. na 10 rokov kde zohladnis celkove naklady pri oboch variantoch (investicne naklady + prevadzka 10 rokov). Bohuzial vyvoj ceny plynu/elektriky sa predpovedat neda.

P.S. ja by som isiel do plynoveho, staci sa pozriet na vyvoj cien energii za poslednych 10 rokov
TomasHC
06.07.11,07:33
Skor ide o to, ze do "vodnej" podlahovky mozes vodu zohrievat elektrinou, plynom, TC, kotlom na drevo... Do kablov jedine elektrina.
mahony1
06.07.11,11:47
Nezanedbatelnym faktorom pri rozhodovani by mohol byt aj fakt, ake silne elektromagneticke pole moze taka elektricka podlahovka vyzarovat - zavisi od vyrobcu.

Napr. aj hodnota trvaleho ziarenia vacsia ako 5 mG (Gauss) resp. = 0,5 µT, moze vyrazne negativne ovplyvnovat zdravie, pricom niektore elektricke podlahovky mozu pri podlahe vyzarovat az niekolko stoviek mG...co pre deti hrajuce sa (najradsej) na podlahe moze byt riadna davka.

Pokial si to sam nezmerias napr. Gauss metrom, alebo ti to negarantuje vyrobca, nevies do coho ides.
tienik
06.07.11,16:25
Nezanedbatelnym faktorom pri rozhodovani by mohol byt aj fakt, ake silne elektromagneticke pole moze taka elektricka podlahovka vyzarovat - zavisi od vyrobcu.

Napr. aj hodnota trvaleho ziarenia vacsia ako 25 mG (Gauss) moze vyrazne negativne ovplyvnovat zdravie, pricom niektore elektricke podlahovky mozu pri podlahe vyzarovat az 800 mG...co pre deti hrajuce sa (najradsej) na podlahe moze byt riadna davka.

Pokial si to sam nezmerias napr. Gauss metrom, alebo ti to negarantuje vyrobca, nevies do coho ides.


toto mi zas pripada ako reklama na zazracne veci :-)

1) elektromagneticke pole je vsade, uplne vsade
2) jeden relativne silny bodovy zdroj nosi vacsina ludi vo vrecku
3) elektricka podlahovka pre obytne miestnosti je vyhotovena tienenym kablom, takze pokial to nekupim z ciny, netusim kde by sa to elektromagneticke pole nad nou nabralo (neberiem do uvahy mikrozmeny vyvolane pritomnostou tienenia - vodica, v elektromagnetickom poli zeme)
paloo
06.07.11,18:10
Tiež som zástanca elektrického podlahového kúrenia.
alltracboy
07.07.11,04:46
Tiež som zástanca elektrického podlahového kúrenia.
mas na to nejaky dovod? je to lacnejsie, menej pracne a s nizsimi prevadzkovymi nakladmi?
paloo
07.07.11,04:57
Výhodou elektrického podlahového kúrenia sú nižšie inštalačné náklady, žiadne straty vedením, presné, elektronicky riadené regulovanie.
tienik
07.07.11,05:02
Tiež som zástanca elektrického podlahového kúrenia.


suhlasim.
Pre dobre izolovany dnesny RD sa ukazuje elektricke kurenie ako to prave.
Dovody:

1) lahka a presna regulovatelnost
2) jednoducha montaz a dlha zivotnost
3) potrebujem len jednu reviziu na cely RD
4) ekonomika prevadzky (20h NT nie je na zahodenie)
5) spolahlivost
6) ekologia - aj ked to slovo mi niekedy sposobuje husiu kozu :-)
7) v principe vacsia bezpecnost
alltracboy
07.07.11,08:20
vie mi niekto realne povedat kolko ho stala podlaha s elektrickym vyhrievanim napriklad na cca 100m2? lebo co som pozeral rohoze tak tam bolo 76eur na 1m2 co je docela dost.
tienik
07.07.11,10:45
vie mi niekto realne povedat kolko ho stala podlaha s elektrickym vyhrievanim napriklad na cca 100m2? lebo co som pozeral rohoze tak tam bolo 76eur na 1m2 co je docela dost.


ratat to nejdem, nejak nemam cas, ale:

ked uz robit el. podlahovku v dome, tak pouzijem priamo kable, nie predrazene rohoze.
A orientoval by som sa na znacku Fenix, je tam dobra kvalita za rozumnu cenu.
alltracboy
07.07.11,11:37
tak co tak zhruba vychadza 100m2 cca na 2000eur, aspon podla stranky http://www.podlahove-topeni.eu/?p=productsList&iCategory=36&sName=Jednozilove-s-ochrannym-opletenim-15-W-m-

mna stoji vodna s pokladkou 1800eur. myslem som ze tie rozdiely budu daleko vacsie.
ked som ratal elektricku podlahovku s anhyd. poterom na 3000eur a vodnu s kotlom na 6000 eur, a straty tak 7800kWh/rok tak elektrika iba na energiach sa preplati za 15 rokov iba nejakych 1000Eur co nieje zle. To som ale hodne pridal v prospech elektriky -iba nizka sadzba. urcite to stoji za prepocitanie. Ja sa uz mozem utesovat akurat tak tym ze za tych 15 rokov si kupim TC a budem na tom lepsie ako vykurovat podlahu kablom.
prudky
07.07.11,21:41
Nezanedbatelnym faktorom pri rozhodovani by mohol byt aj fakt, ake silne elektromagneticke pole moze taka elektricka podlahovka vyzarovat - zavisi od vyrobcu.

Napr. aj hodnota trvaleho ziarenia vacsia ako 25 mG (Gauss) moze vyrazne negativne ovplyvnovat zdravie, pricom niektore elektricke podlahovky mozu pri podlahe vyzarovat az 800 mG...co pre deti hrajuce sa (najradsej) na podlahe moze byt riadna davka.

Pokial si to sam nezmerias napr. Gauss metrom, alebo ti to negarantuje vyrobca, nevies do coho ides.

To aby si ani nechodil okolo zásuviek / stien / a čo pri žehlení ?? - kábel vedľa ruky ....
tienik
08.07.11,05:16
To aby si ani nechodil okolo zásuviek / stien / a čo pri žehlení ?? - kábel vedľa ruky ....


no a vezmi si to mnozstvo kablov v stene.
Tak isto vacsinou v kazdej izbe chytis signal radia, TV, mobilu....
Proste hroza, radsej sup ho do jaskyne :-)
Edo1
08.07.11,06:49
Zdravím. Reálne cenové ponuky na náš dom- vykurovaná plocha 112m: bez montáže
elektrokáble- 1.fenix- 1800e/vrátane regulácie v každom okruhu/
2. Devi- 2400e/vrátane regulácie
vodná- univenta- 2750e trubky
700e elektrokotol
otázka znie, či si niekto trúfa na svojpomocnú montáž rúrok.
Cena vodnej sú najkvalitnejšie trubky aké majú v ponuke
cena elektrokáblov- tiež sú najkvalitnejšie v pouke- dvojžilove, kde vyžarovanie el. pola nehrozí.
TomasHC
08.07.11,07:08
Zdravím. Reálne cenové ponuky na náš dom- vykurovaná plocha 112m: bez montáže
elektrokáble- 1.fenix- 1800e/vrátane regulácie v každom okruhu/
2. Devi- 2400e/vrátane regulácie
vodná- univenta- 2750e trubky
700e elektrokotol
otázka znie, či si niekto trúfa na svojpomocnú montáž rúrok.
Cena vodnej sú najkvalitnejšie trubky aké majú v ponuke
cena elektrokáblov- tiež sú najkvalitnejšie v pouke- dvojžilove, kde vyžarovanie el. pola nehrozí.

No ja teda neviem, mne isla "vodna" podlahovka na 140m2, a trubky + rozdelovac (jednoduchy, len regulacia prietoku, bez teplomerov a prietokomerov) + skrinka na rozdelovac a spolu ma to vyslo 850 EUR. 850 a 2750 je dost zasadny rozdiel!
alltracboy
08.07.11,07:14
no asi nemas polybutylenove trubky
TomasHC
08.07.11,07:16
no asi nemas polybutylenove trubky

Mam PEX. Niekto to urobi z pozinkovanych trubiek alebo 1/2" HDPE a funguje to a bude to fungovat 100 rokov :D
mendo933
08.07.11,07:24
Ja som robil z nie najlacnejsieho materialu- Viega , rurka pex-c 17x2, 650m. 2x rozdelovace (4+5) prietokomery, teplomery.., skrinka,spony do eps, tahal som si to sam ...1100€
Edo1
08.07.11,07:44
Súhlasím, že je to rozdiel. Toto bola len ukážka myslím si adekvátneho porovnania variánt. Lebo všetko sa dá spraviť v rôznej kvalite a ľudia veľmi radi porovnávajú neporovnatelné. Ďalej je fakt, že je tu veľ príspevkov od "fachmajstrov" , ktorí si sami robili podlahovku" nehreje mi, nejde mi okruh, nereguluje" atd. Ja len tvrdím že treba napísať obidve stránky veci. Výhody ale aj riziká, lebo kopec ľudí tu zavádza.
Edo1
08.07.11,07:45
Tiež najlacnejšia varianta od fenixu nkomplet bola 1000e bez mont. vr. regujlácie
alltracboy
08.07.11,08:03
Mam PEX. Niekto to urobi z pozinkovanych trubiek alebo 1/2" HDPE a funguje to a bude to fungovat 100 rokov :D
o to predsa vobec nejde.. proste tam pisal ze je ta cena je za najdrahsiu variantu, tak je zbytocne pisat ze teba to stalo o xy eur menej, ked nemas to iste. To sa mozem vytesovat ze mam octaviu a flasik poriadne preplatil to ferrari.
alltracboy
08.07.11,08:07
cize ked sa to tak vezme tak rozdiel medzi elektrickou a vodnou podlahovkou neije az tak velky co sa tyka nakladov. Ja som mal ponuku na 1800eur za 95m2 aj s pracou bez poteru. kde sa potom beru tie famy ze elektricka podlahovka stoji o 60% menej?
Edo1
08.07.11,09:18
Ide o to čo porovnávate-
elektrická podlahovka ako som písal
2400e/vrátane regulácie
vodná- 2750e trubky+700e elektrokotol/ale stále kúrite elektrikou a regulácia je trochu horšia+ ak by mala byť adekvátna regulácia cena ide značne hore/
ďalej už pripadá do úvahy plyn a tu človek začne zvažovať aký kotol kúpiť- akej kvality. Keď somo tom dumal, samozrejme sa mi páčili kvalitnejšie KK- napr. Geminox, ale bol som na cene 3500e za KK a tým cena vzrástla
Elektrokáble- 2400e/tu ale treba zaráťať ešte ohrev vody čo kk spraví- čiže cca 500e na bojler/
vodná + KK- cca 6-7000e/+zarátať nádobu na teplú vodu, ak nebude prietokový cca 300e/
Preto mne vychádzajú káble 2900e
versus vodná podlahovka +KK 7000e
Ale vyjadrujem len soj názor. Ak som sa pomýlil poprosím o opravu
mendo933
08.07.11,09:38
Ak by som v mojom pripade chcel kurit vodna podlahovka + elektrokotol tak do 2000€ sa zmestim aj keby som nechcel. 1100€ podlahovka + 200€ napojenie rozdelovacov+ 700€ kotol + ohrev TUV 300€ (ale toto treba aj pri fenixovi. Ked treba podlahovku zlozito regulovat uz je zle a niekde pri navrhu, nastaveni okruhov je chyba.
7000€ ma uz skôr vinde, 800l An s prietokovym ohrevom vody+ teplovodna krbova vlozka, regulacia, cerpadla, bizeteria, 2x30tr. solar + cerpadlova skupina+ bizuteria. Ale pri tejto kombinacii su mesacne naklady uplne niekde inde.
Vsetko ale zavisi od moznosti vedomosti a co sa da spravit svojpomocne prip. za pomoci znamich. Lebo krenari vedia tiez pekne osklbat a potom niet divu ze obyc. podlahovka z lacnych trubiek + plyn môze vyjst aj na 7000€
Edo1
08.07.11,09:47
To je len pre Vás dobre, že Ste si to spravil sam a tak lacno. Moje príspevky mali byť len porovnanie porovnatelného, čo častokrát na takýchto fórach chýba. Ja som na svojpomocnú vodnú podlahovku nenabral odvahy. Ak si za tú cenu spravíte An+všetky tie srandy to je super, ale tú kvalitu, čo som písal za tú cenu nedosiahnete. Vždy ide o to, čo človek chce, lebo KK viete kúpiť aj za 1500e.
nej
08.07.11,12:29
Zdravím, sám si dovolím len toľko podotknúť... že pokiaľ to s plynom pôjde tak ako doteraz, a raz dôjde úplne a budú si ho môcť dovoliť len vyvolení, riešil by som elektrinu.

Viete si predstaviť že by plyn zlacnel? neexistuje. Nikdy poriadne nezlacnel vzdy len výrazne zdražel a tomu nikdy nebude opak. Do buducna, ak nemienis o desta rokov cele podlahy menit, by som asi sám šiel do elektriny. Možno sám zistiš, že to nebude až taký žrút. A možno to nebudes ani moc často využívať.
TomasHC
08.07.11,12:42
Pred zdrazenim plynu bol kWh plynu takmer presne 2x lacnejsi ako kWh v D11 NT. Takze plyn moze ist smelo este o 50% hore a stale sa oplati... (Ak sa nebavime o NED)
prudky
08.07.11,14:40
Zdravím, sám si dovolím len toľko podotknúť... že pokiaľ to s plynom pôjde tak ako doteraz, a raz dôjde úplne a budú si ho môcť dovoliť len vyvolení, riešil by som elektrinu.

Viete si predstaviť že by plyn zlacnel? neexistuje. Nikdy poriadne nezlacnel vzdy len výrazne zdražel a tomu nikdy nebude opak. Do buducna, ak nemienis o desta rokov cele podlahy menit, by som asi sám šiel do elektriny. Možno sám zistiš, že to nebude až taký žrút. A možno to nebudes ani moc často využívať.

Vieš si predstaviť, že by elektrina zlacnela ??? :D
prudky
08.07.11,14:41
Pred zdrazenim plynu bol kWh plynu takmer presne 2x lacnejsi ako kWh v D11 NT. Takze plyn moze ist smelo este o 50% hore a stale sa oplati... (Ak sa nebavime o NED)

Samo iba prevádzkové náklady (nie prvotné investície)
solaris8
08.07.11,16:45
Rád by som vedel, prednosti a nedostatky plynového a elektrického podlahového kúrenia, ďalej či nie je elektrické kúrenie zdraviu škodlivé.A viete niekto zhodnotiť zo skúseností prevádzkové náklady elektrického podlahového kúrenia?
alltracboy
08.07.11,17:54
ako som uz pisal ja, aj tomasHC, aj vela inych.. vodna podlahovka je skor o univerzalnosti. Co tu NEJ vypotil, ze by isiel do elektrickej podlahovky, tam len tolko ze ked dojde plyn, tak elektrika pojde tak hore, ze my co budeme mat vodne budeme radi ze mozeme kurit letakmi do vody. Elektrika ide momentalne prevazne na jadro, pokial nemci odstavia svoje jadrove elektrarne, tak to potom uvidime co bude stat kilowat. Pokial dojde plyn, a NEJ si bude vychutnavat svoju elektricku podlahovku, ja prerobim 200eurovu klimu z baumaxu na tepelne cerpadlo a budem kurit o polovicu lacnejsie.
paloo
08.07.11,18:51
Stále mi tam chýbajú náklady na stavbu komína:)1500€?
alltracboy
09.07.11,04:27
kondenzacnemu kotlu staci plastovy komin za 100eur
Edo1
09.07.11,05:07
Všetko je milé, ale stačí si prečítať článok v HN o náhrade ropy ako motora ludstva. Ako 1. ide do rany zemný plyn na pohon áut/t.č. autá využívajú len 3% plynu/, čo si myslíte ako zareaguje jeho cena
Tak isto platí ak odstavia elektrárne, alebo sa rozmohnú elektromobily bude elektriky málo a pôjde hore. Ale argumenty- klesnú ceny tep. čerpadiel na prijatelnú cenu, tak si ho tam môžem nainštalovať/blbosť/
Tak isto klesnú ceny fotovoltaiky a potom sa už oplatí iba na vlastnú spotrebu, atd
Jediný správny argument vodne podlahovky /ako možnosti na viaceré spôsoby vykurovania/ je len alternatíva drevospalujúcej pece.
Z dlhodobého hľadiska je rozmné uvažovať, že ceny plynu a elektriky sa vyrovnajú, kým sa nenájde nový alternatívny lacný zdroj. Aspoň môj názor.
prudky
09.07.11,13:19
ako som uz pisal ja, aj tomasHC, aj vela inych.. vodna podlahovka je skor o univerzalnosti. Co tu NEJ vypotil, ze by isiel do elektrickej podlahovky, tam len tolko ze ked dojde plyn, tak elektrika pojde tak hore, ze my co budeme mat vodne budeme radi ze mozeme kurit letakmi do vody. Elektrika ide momentalne prevazne na jadro, pokial nemci odstavia svoje jadrove elektrarne, tak to potom uvidime co bude stat kilowat. Pokial dojde plyn, a NEJ si bude vychutnavat svoju elektricku podlahovku, ja prerobim 200eurovu klimu z baumaxu na tepelne cerpadlo a budem kurit o polovicu lacnejsie.

Neboj. Neurobí to viac ako 20% ( hore :D ).
prudky
09.07.11,13:25
Všetko je milé, ale stačí si prečítať článok v HN o náhrade ropy ako motora ludstva. Ako 1. ide do rany zemný plyn na pohon áut/t.č. autá využívajú len 3% plynu/, čo si myslíte ako zareaguje jeho cena
Tak isto platí ak odstavia elektrárne, alebo sa rozmohnú elektromobily bude elektriky málo a pôjde hore. Ale argumenty- klesnú ceny tep. čerpadiel na prijatelnú cenu, tak si ho tam môžem nainštalovať/blbosť/
Tak isto klesnú ceny fotovoltaiky a potom sa už oplatí iba na vlastnú spotrebu, atd
Jediný správny argument vodne podlahovky /ako možnosti na viaceré spôsoby vykurovania/ je len alternatíva drevospalujúcej pece.
Z dlhodobého hľadiska je rozmné uvažovať, že ceny plynu a elektriky sa vyrovnajú, kým sa nenájde nový alternatívny lacný zdroj. Aspoň môj názor.
To asi ťažko.

Budúcnosť je - pokračovať v jadre, kým nebude za rozumnú cenu :
- slnko / články / vodík
- neskôr fúzia (ale to mne už bude aj tak jedno :D )
mahony1
11.07.11,07:47
Rád by som vedel, prednosti a nedostatky plynového a elektrického podlahového kúrenia, ďalej či nie je elektrické kúrenie zdraviu škodlivé.

O skodlivosti elektrosmogu, ktory (ako spravne podotkli ostatni) je uz vsade okolo nas, je snad uz zbytocne pisat. Ano, najsilnejsi zdroj ziarenia mame vsetci vo vrecku,vid napr.
http://www.smart-safe.sk/medzinarodny-vyskum

Preto treba pouzivat sluchadla a pri telefonovani mat ziaric co najdalej od hlavy.

V luxusnych vilach je uz davno trend, vypinat si v spalni cely elektricky obvod uz od istica, cim sa vypne aj ziarenie z kablov v stenach, zastrckach. Preco asi?

Ked uz je elektorosmog vsade okolo nas, preco by som si mal doma pridavat dalsi? Kde inde to mozem aspon trochu ovplyvnit ako doma? Ja by som si do spalne, dalsi elektrosmog nedaval, hoci verim, ze elektricka podlahovka moze mat svoje velke vyhody - jednoduchost instalacie, regulacie, mozno aj nizsej ceny.
Edo1
11.07.11,08:05
Nie som fyzik a preto si to rád nechám vysvetliť, ale podľa mojcih dostupných informácií elektromagnetické vyžarovanie je pri jednožilových kábloch.
Pri dvojžilových keď prúd ide najskôr jedným smerom a potom ide paralelnou trasou späť sa el.-mag. pole interf. vynuluje alebo sa mýlim?
prudky
11.07.11,12:41
O skodlivosti elektrosmogu, ktory (ako spravne podotkli ostatni) je uz vsade okolo nas, je snad uz zbytocne pisat. Ano, najsilnejsi zdroj ziarenia mame vsetci vo vrecku,vid napr.
http://www.smart-safe.sk/medzinarodny-vyskum

Preto treba pouzivat sluchadla a pri telefonovani mat ziaric co najdalej od hlavy.

V luxusnych vilach je uz davno trend, vypinat si v spalni cely elektricky obvod uz od istica, cim sa vypne aj ziarenie z kablov v stenach, zastrckach. Preco asi?

Ked uz je elektorosmog vsade okolo nas, preco by som si mal doma pridavat dalsi? Kde inde to mozem aspon trochu ovplyvnit ako doma? Ja by som si do spalne, dalsi elektrosmog nedaval, hoci verim, ze elektricka podlahovka moze mat svoje velke vyhody - jednoduchost instalacie, regulacie, mozno aj nizsej ceny.

Lebo nevedia posúdiť rozdiel vo vyžarovaní drôtu "pod napätím" a "pod prúdom" ( v závislosti aj na napätí / frekvencii ).

A o vyžarovaní drôtu, kde je 230 V / 50 Hz ? Škoda hovoriť = módny trend , ako pred pár rokmi vtáčia chrípka ( máš predstavu koľko desaťtisíc vakcín sme vyhodili iba na Slovensku ??????????? )

PS
A odkiaľ sa ešte dá vypnúť zásuvkový obvod ?? :D:D:D:D
prudky
11.07.11,12:46
Nie som fyzik a preto si to rád nechám vysvetliť, ale podľa mojcih dostupných informácií elektromagnetické vyžarovanie je pri jednožilových kábloch.
Pri dvojžilových keď prúd ide najskôr jedným smerom a potom ide paralelnou trasou späť sa el.-mag. pole interf. vynuluje alebo sa mýlim?

To je otázka minimálne na doktorandskú prácu :

Priestorový tvar elektromagnetického poľa v okolí dvojžilového kábla.

PS1
A v priemysle, kde sa používa aj päťvodičová sústava , je už z toho zblbnuté aj samotné elmg pole :D:D:D .

PS2
Urob si názorný príklad :

Hádž do vody VŽDY 2 kamene ( rovnako veľké/rovnakou rýchlosťou, ale nie úplne : rovnako ďaleko od seba/v rovnakom čase ).
A porovnávaj interferenciu vĺn.
Edo1
11.07.11,13:50
Ale pri 5vodičovej sústave tečie prúd len jedným smerom, nie oproti sebe.
MTV75
11.07.11,16:52
Ja premýšľam nad vykurovacím filmom od firmy CALEO (niečo podobné má aj FENIX). Orientačná cenová ponuka - 80m2 obytnej plochy - 3300 EUR (z toho montáž je 400 EUR; je to možné riešiť aj samoinštaláciou). Podľa infa z firmy sú náklady na takéto kúrenie 550-600 EUR/100m2/rok. Oproti plynu vidím výhody: nižšie počiatočné náklady, rýchla montáž, regulácia teploty v každej izbe, žiadny komín a každoročné revízie, žiaden kotol (nepotrebujem technickú miestnosť), žiadne každoročné čistenie a revízia kotla, žiadna porucha časti kotla (čerpadlo, dúchadlo, senzory). Toto je môj názor. Prosím o info, ak má niekto s týmto kúrením skúsenosti.
prudky
11.07.11,17:13
Ale pri 5vodičovej sústave tečie prúd len jedným smerom, nie oproti sebe.

Takže ako je to potom, keď je motor zapojený do hviezdy ??!! :D:D

PS
Len nepovedz , že v jednofázovom JEDNOSMERNOM motore tečie prúd IBA jedným smerom:--- (viď vysavač )
Edo1
11.07.11,17:55
No nejdem sa tu púšťať do odborných debát/ako som napísal nie som fyzik, možno to niekto lepšie vysvetlí/, prikladámhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Asynchronn%C3%AD_motor.
Len už napíšm na tvoj príklad: Hádž do vody VŽDY 2 kamene ( rovnako veľké/rovnakou rýchlosťou, ale nie úplne : rovnako ďaleko od seba/v rovnakom čase ).
A porovnávaj interferenciu vĺn.
tak ja som hovoril o tom keď tieto kamene hodíš oproti seba.
prudky
11.07.11,20:27
No nejdem sa tu púšťať do odborných debát/ako som napísal nie som fyzik, možno to niekto lepšie vysvetlí/, prikladámhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Asynchronn%C3%AD_motor.
Len už napíšm na tvoj príklad: Hádž do vody VŽDY 2 kamene ( rovnako veľké/rovnakou rýchlosťou, ale nie úplne : rovnako ďaleko od seba/v rovnakom čase ).
A porovnávaj interferenciu vĺn.
tak ja som hovoril o tom keď tieto kamene hodíš oproti seba.

Kamene hádžeš predsa rovnobežne - vlny pôjdu oproti sebe (menšia časť).
A to sú kruhové - jednoduchšie ako valcové (pri vodičoch).

A s tým linkom čo ?

PS
Som elektrikár.
alltracboy
11.07.11,20:32
Ja premýšľam nad vykurovacím filmom od firmy CALEO (niečo podobné má aj FENIX). Orientačná cenová ponuka - 80m2 obytnej plochy - 3300 EUR (z toho montáž je 400 EUR; je to možné riešiť aj samoinštaláciou). Podľa infa z firmy sú náklady na takéto kúrenie 550-600 EUR/100m2/rok. Oproti plynu vidím výhody: nižšie počiatočné náklady, rýchla montáž, regulácia teploty v každej izbe, žiadny komín a každoročné revízie, žiaden kotol (nepotrebujem technickú miestnosť), žiadne každoročné čistenie a revízia kotla, žiadna porucha časti kotla (čerpadlo, dúchadlo, senzory). Toto je môj názor. Prosím o info, ak má niekto s týmto kúrením skúsenosti.

firma ti vypocitala tepelne straty ked hadze take presne cisla?
TomasHC
12.07.11,05:33
firma ti vypocitala tepelne straty ked hadze take presne cisla?

Asi tak...
prudky
12.07.11,06:09
firma ti vypocitala tepelne straty ked hadze take presne cisla?

By som možno upresnil :

síce tepelné straty nevypočítala, ale počítala s tým, že zákazník nepočíta s tým, že by sa mohol prepočítať :D:D:D
alltracboy
12.07.11,07:21
realitu sa dozvies az ked sa nastahujes a budes byvat. Kolega ma moderny dom 38 tehla so zateplenim(asi 80mm), klasicky s podkrovym elektricke vykurovanie, klima/tepelne cerpadlo, sadzba D11 a plati skoro 2000eur rocne celkovo za energie.
tienik
12.07.11,09:20
Fuha, tak to tu ideee :-)
par detailov:

1) prud tecie len uzavretym okruhom - VZDY, takze aj "tam" aj spat" Pri 3f sustave si treba uvedomit fazove posuvy.
2) Pri luxuxnych vilach sa vypinaju obovody v spalne preto, lebo je to pre dodavatela obchod jak hovado. Zbohatlici uveria vsetkemu a maju nato aby to zaplatili. Nic viac v tom nie je. Len tak pre info, viete ako sa zistuje ci "nahodou" majitel takejto "super" instalacie nezapol v izbe napr. nocnu lampu? Prezradim tajomstvo - elektrickym signalom :-). Takze naco to cele?
3) Fyziku este nikto neo...al. Takze ak mame dom D, ktory ma tepelne straty S, tak tie su pri rovnakych podmienkach rovnake aj pri kureni zlatym prachom.
4) Ak mate zalubu v opravach podlahy, mozem folie spajane nasuvnymi svorkami len "odporucat". Co moze byt krajsie ako tak 150 spojov v jednom RD (dobre si precitajte cenovu ponuku)
prudky
12.07.11,09:31
Fuha, tak to tu ideee :-)
par detailov:

1) prud tecie len uzavretym okruhom - VZDY, takze aj "tam" aj spat" Pri 3f sustave si treba uvedomit fazove posuvy.
2) Pri luxuxnych vilach sa vypinaju obovody v spalne preto, lebo je to pre dodavatela obchod jak hovado. Zbohatlici uveria vsetkemu a maju nato aby to zaplatili. Noc viac v tom nie je. Len tak pre info, viete ako sa zistuje ci "nahodou" majitel takejto "super" instalacie nezapol v izbe napr. nocnu lampu? Prezradim tajomstvo - elektrickym signalom :-). Takze naco to cele?
3) Fyziku este nikto neo...al. Takze ak mame dom D, ktory ma tepelne straty S, tak tie su pri rovnakych podmienkach rovnake aj pri kureni zlatym prachom.
4) Ak mate zalubu v opravach podlahy, mozem folie spajane nasuvnymi svorkami len "odporucat". Co moze byt krajsie ako tak 150 spojov v jednom RD (dobre si precitajte cenovu ponuku)


Jedine pri rodinnom dome si viem predstaviť malú výnimku:D
tienik
12.07.11,10:55
Jedine pri rodinnom dome si viem predstaviť malú výnimku:D


Tak ja osobne som presvedceny, ze prud tecie oboma smermi vzdy, okrem privodov do osad nasich "opalencov" - lebo tam sa fakt straca vsetko, tak aj ten prud :-)
prudky
12.07.11,11:13
Tak ja osobne som presvedceny, ze prud tecie oboma smermi vzdy, okrem privodov do osad nasich "opalencov" - lebo tam sa fakt straca vsetko, tak aj ten prud :-)

Napríklad :
záhradnú lampu napojíš cez vypínač na fázu a druhú stranu pripojíš na zakopaný pozinkovaný plech = prúd tečie jedným smerom

PS1
Zem ako zem.:D:D

PS2
No a oni to "pripájajú ešte pred hodinami".
tienik
12.07.11,11:31
Napríklad :
záhradnú lampu napojíš cez vypínač na fázu a druhú stranu pripojíš na zakopaný pozinkovaný plech = prúd tečie jedným smerom

PS1
Zem ako zem.:D:D

PS2
No a oni to "pripájajú ešte pred hodinami".


ja som myslel ze hovorime o instalacii, co prejde reviziou :-)
Ale aj tak ten prud tecie nazad - zemou az k napajaciemu trafu - kruh sa uzatvara :D
Edo1
12.07.11,18:56
No zapojím sa do debaty. Elektrický prúd je usmernený tok elektrónov v danom momente jedným smerom /K-A/. Ten sa potom mení v čase pri striedavom prúde, ale stále v danom momente tečie len jedným smerom.
Prikladám:
ev.
http://www.halmburger.eu/11299_floor-heating-in-floor-screed.html?lang=2
tienik
13.07.11,05:24
No zapojím sa do debaty. Elektrický prúd je usmernený tok elektrónov v danom momente jedným smerom /K-A/. Ten sa potom mení v čase pri striedavom prúde, ale stále v danom momente tečie len jedným smerom.
Prikladám:
ev.
http://www.halmburger.eu/11299_floor-heating-in-floor-screed.html?lang=2


ano, tecie jednym smerom - od jednej svorky zdroja cez spotrebic na druhu.
Takze v kabli kde mame tieto dva vodice pri sebe tecie logicky v jednom drate smerom K spotrebicu - teda TAM. A v druhom drate smerom OD spotrebica - teda SPAT.
Nie?
Edo1
13.07.11,06:09
Vznikla tu debata o tom, že vykurovací elektrický kábel, kt. je dvojžilový by si defacto mal vynulovať elektromagnetické pole, lebo kábel je stavaný, že popri sebe sú uložené paralelne 2 káble, bez prerušenia s ohybom v polovici, čiže logicky by prúd mal tiecť jedným káblom tam a druhým späť, čím by sa mali polia s opačným spinom interferovať, alebo sa mýlim?
tienik
13.07.11,07:01
Vznikla tu debata o tom, že vykurovací elektrický kábel, kt. je dvojžilový by si defacto mal vynulovať elektromagnetické pole, lebo kábel je stavaný, že popri sebe sú uložené paralelne 2 káble, bez prerušenia s ohybom v polovici, čiže logicky by prúd mal tiecť jedným káblom tam a druhým späť, čím by sa mali polia s opačným spinom interferovať, alebo sa mýlim?


Mylis, kazde vodic, ktorym preteka prud vytvara okolo seba magneticke pole.
Nevieme, alebo teda nezvykneme odladovat obvod tak, aby sa to dokazalo vyrusit. Pretoze to by uz prichadzala narad aj vlnova teoria, presne miesto ohybu, presna mechanicka pozicia medzi sebou..... atd.
Technicky berme, ze pole tam je
ALE
kazdy dnesny vykurovaci kabel pre RD ma v ramci bezpecnosti vodive OPLETENIE pripojene na potencial PE. A ako je zname, tienenie (oplet) je znamou metodou na eliminovanie elektromagnetickeho ziarenia.
Preto som pisal, ze ak to nie je noname kabel z PRC, niet co riesit.
mahony1
13.07.11,08:40
Podla studie, ktora skombinovala 9 studii z roznych krajin, zvysene riziko detskej leukemie prinasa dlhodobe vystavenie sa elektormagnetickemu ziareniu uz o intenzite vyssej ako 0.4 µT (= 4 mG):
Ahlbom A, Day N, Feychting M, et al. A pooled analysis of magnetic fields and childhood leukaemia. British Journal of Cancer 2000; 83(5): 692–698.

Podla inej studie, ktora skombinovala 15 dalsich studii z roznych krajin, zvysene riziko detskej leukemie prinasa dlhodobe vystavenie sa elektormagnetickemu ziareniu uz o intenzite vyssej ako 0.3 µT (= 3 mG):
Greenland S, Sheppard AR, Kaune WT, Poole C, Kelsh MA. A pooled analysis of magnetic fields, wire codes, and childhood leukemia. Childhood Leukemia-EMF Study Group. Epidemiology 2000; 11(6): 624–634.

Zdroj:
http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/magnetic-fields

==================
Dokonca aj podla WHO existuje mozna suvislost so vznikom detskej leukemie:
"Association between residential EMF exposure and childhood leukaemia may exist. This possibility is supported by the statistically significant risk estimates obtained by pooling results..."
"If this risk of childhood leukaemia is confirmed, we should thoroughly investigate ...possible options for minimizing exposure in order to provide definitive answers for policy-makers"

Zdroj:
http://www.who.int/bulletin/archives/77%2811%29906.pdf


Takze, z pozorovani z mnohych studii vyplyva, ze dochadza k 1,5 az 2-nasobnemu zvyseniu detskej leukemie u deti dlhodobo vystavenych elektormagnetickemu polu o intenzite len 3-4 mG. Mechanizmus ucinku (dovod preco sa tak deje) sa vsak doteraz nepodarilo zistit a doteraz je neznamy.

Pritom uz obycajna usporna ziarivka, moze vo vzdialenosti 30 cm vyzarovat elektormagneticke pole o intenzite aj cez 20mG (zavisi od typu a vyrobcu).

Velmi rad by som chcel vidiet tie udaje o intenzite EMF z Gauss metra vo vzdialenosti napr. 0,5 m nad podlahou pod ktorou je elektricke podlahove kurenie (0,5 m preto, lebo je to vyska postele, pod ktorou by v spalni bolo podlahove kurenie).

Pokial tie udaje nikto nemate, tazko sa mozeme bavit o tom, ake silne elektromagn. pole vyzaruje elektr. podlahove kurenie vyrobene pre mna za mna aj z drotov opletenych. Inak sa tu mozeme tocit dookola. Asi tiez bude zavisiet od typu a sposobu prevedenia. Treba to zmerat a hotovo. Ak je to pole vo vyske 50 cm od podlahy silnejsie ako 4mG, elektricku podlahovku by som si do spalne urcite nedaval. V kupelni / chodbe to je nieco ine, tam sa zdrziavame len kratku dobu.

Z toho dovodu by som bol opatrny pri zvysovani dalsich zdrojov elektromagnetickeho pola a pockal par rokov, kym sa cela vec nevysvetli.

Z mojej strany - howgh.
Edo1
13.07.11,09:04
Našiel som jeden údaj, ale onis a tasajú novým špec. káblov
http://www.infolink.com.au/c/Thermogroup/In-floor-heating-cables-available-from-Thermonet-Underfloor-Heating-n823243

Tests conducted by an in-house laboratory, on the Twisted Twin Cable TM, indicate that the measures of EMF emissions, recorded at ground level, vary between 0.25mG and 0.5mG (depending on the given resistance of the cable). At a distance of 1.27cm from the heating cable and if installation has been performed following the instructions set out in the installation guide, EMF emissions are non-existent. In brief, the electromagnetic field surrounding Thermogroupuk’s Twisted Twin Cable TM is lower.
mahony1
13.07.11,09:08
Tak to uz je ina rec... Super, ze su aj take firmy. Dakujem.
Edo1
13.07.11,09:09
mahony1
13.07.11,09:21
tu treba pre uplnost dodat, ze 1 µT = 10 mG. Takze hodnoty vyzarovania EMF uz 0,5 µT = 5 mG.

Podla tej hruhej linky, ich 2 zilove kable maju podstatne nizsiu uroven vyzarovania ako 1 zilove - t.j. 0,05-0,07 µT (=0,5-0,7 mG) oproti 0,5-1,28 µT (=5-12,8 mG). Super.

Lenze to je zase merane 50 cm od podlahy na rozdiel od tej prvej linky (kde merali 1,27 cm od kabla).
tienik
13.07.11,10:23
No, ak to mame rozoberat v tomto smere, chyba nam jedna podstatna vec.
Potrebovali by sme studiu v ramci SR ake je v bytoch bez podlahovky standardne pozadie. Lebo vsetky tie hodnoty ako absolutne cisla nemaju zmysel, podla mna ma zmysel hovorit o tom o kokko to zhorsi dane zariadenie vzhladom na to co tam je ci chceme alebo nie.
timkoprvy
13.07.11,10:46
Podla studie, ktora skombinovala 9 studii z roznych krajin, zvysene riziko detskej leukemie prinasa dlhodobe vystavenie sa elektormagnetickemu ziareniu uz o intenzite vyssej ako 0.4 µT (= 4 mG):
Ahlbom A, Day N, Feychting M, et al. A pooled analysis of magnetic fields and childhood leukaemia. British Journal of Cancer 2000; 83(5): 692–698.

Podla inej studie, ktora skombinovala 15 dalsich studii z roznych krajin, zvysene riziko detskej leukemie prinasa dlhodobe vystavenie sa elektormagnetickemu ziareniu uz o intenzite vyssej ako 0.3 µT (= 3 mG):
Greenland S, Sheppard AR, Kaune WT, Poole C, Kelsh MA. A pooled analysis of magnetic fields, wire codes, and childhood leukemia. Childhood Leukemia-EMF Study Group. Epidemiology 2000; 11(6): 624–634.

Zdroj:
http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/magnetic-fields

==================
Dokonca aj podla WHO existuje mozna suvislost so vznikom detskej leukemie:
"Association between residential EMF exposure and childhood leukaemia may exist. This possibility is supported by the statistically significant risk estimates obtained by pooling results..."
"If this risk of childhood leukaemia is confirmed, we should thoroughly investigate ...possible options for minimizing exposure in order to provide definitive answers for policy-makers"

Zdroj:
http://www.who.int/bulletin/archives/77%2811%29906.pdf


Takze, z pozorovani z mnohych studii vyplyva, ze dochadza k 1,5 az 2-nasobnemu zvyseniu detskej leukemie u deti dlhodobo vystavenych elektormagnetickemu polu o intenzite len 3-4 mG. Mechanizmus ucinku (dovod preco sa tak deje) sa vsak doteraz nepodarilo zistit a doteraz je neznamy.

Pritom uz obycajna usporna ziarivka, moze vo vzdialenosti 30 cm vyzarovat elektormagneticke pole o intenzite aj cez 20mG (zavisi od typu a vyrobcu).

Velmi rad by som chcel vidiet tie udaje o intenzite EMF z Gauss metra vo vzdialenosti napr. 0,5 m nad podlahou pod ktorou je elektricke podlahove kurenie (0,5 m preto, lebo je to vyska postele, pod ktorou by v spalni bolo podlahove kurenie).

Pokial tie udaje nikto nemate, tazko sa mozeme bavit o tom, ake silne elektromagn. pole vyzaruje elektr. podlahove kurenie vyrobene pre mna za mna aj z drotov opletenych. Inak sa tu mozeme tocit dookola. Asi tiez bude zavisiet od typu a sposobu prevedenia. Treba to zmerat a hotovo. Ak je to pole vo vyske 50 cm od podlahy silnejsie ako 4mG, elektricku podlahovku by som si do spalne urcite nedaval. V kupelni / chodbe to je nieco ine, tam sa zdrziavame len kratku dobu.

Z toho dovodu by som bol opatrny pri zvysovani dalsich zdrojov elektromagnetickeho pola a pockal par rokov, kym sa cela vec nevysvetli.

Z mojej strany - howgh.

Nepoznám to do detailov, ale neodvážil by som sa argumentovať elm žiarením výbojky (výboj) pri debate o elm žiarení vykurovacieho kábla (prúd).
A to ešte tieneného !!
mahony1
13.07.11,11:07
No, ak to mame rozoberat v tomto smere, chyba nam jedna podstatna vec.
Potrebovali by sme studiu v ramci SR ake je v bytoch bez podlahovky standardne pozadie. Lebo vsetky tie hodnoty ako absolutne cisla nemaju zmysel, podla mna ma zmysel hovorit o tom o kokko to zhorsi dane zariadenie vzhladom na to co tam je ci chceme alebo nie.

Nie celkom sa s tym da suhlasit, pretoze pristroje na meranie EMF maju sondu a meraju pole v smere postavenia sondy (nie zo vsetkych stran). Ale samozrejme su aj take, co meraju zo vsetkych stran teda 3D.

Okrem toho, naco udaje z celej republiky. Uplne staci si zmerat v danom konkretnom byte v istej vyske nad podlahovkou (napr. 50 cm) pred a po jej zapnuti. A mas v tom hned jasno ako je to konkretne u teba doma. Ziadne dohady, zaokruhlovanie atd.

Ale suhlasim, uz je tato debata niekde uplne inde. Len som chcel upozornit na faktor elektrosmogu v miestach, kde sa dlho zdrzujeme (spalna / detska izba), ktory je podla mna pri elektr. podlahovke nezanedbatelny. Pritom staci tak malo - preverit si udaj o vyzarovani EMF daneho typu podlahovky u vyrobcu. nespoliehat sa na to, ze to bude OK.

To je vsetko. Zdravim ostatnych.
tienik
13.07.11,12:22
Nie celkom sa s tym da suhlasit, pretoze pristroje na meranie EMF maju sondu a meraju pole v smere postavenia sondy (nie zo vsetkych stran). Ale samozrejme su aj take, co meraju zo vsetkych stran teda 3D.

Okrem toho, naco udaje z celej republiky. Uplne staci si zmerat v danom konkretnom byte v istej vyske nad podlahovkou (napr. 50 cm) pred a po jej zapnuti. A mas v tom hned jasno ako je to konkretne u teba doma. Ziadne dohady, zaokruhlovanie atd.

Ale suhlasim, uz je tato debata niekde uplne inde. Len som chcel upozornit na faktor elektrosmogu v miestach, kde sa dlho zdrzujeme (spalna / detska izba), ktory je podla mna pri elektr. podlahovke nezanedbatelny. Pritom staci tak malo - preverit si udaj o vyzarovani EMF daneho typu podlahovky u vyrobcu. nespoliehat sa na to, ze to bude OK.

To je vsetko. Zdravim ostatnych.

principy merania su mi jasne, ale stale tam zostava faktor pozadia a jeho sledovania. Takze neda sa pausalne povedat brrrrr podlahovka a hovet si v byte pod GSM vysielacom (caste dnes v kazdom meste)
Je to cosi take, ako ked Zelenymier protestuje proti nasim Mochovciam, ale nevadi im ze ich uholna elektraren vrhne do vzduchu par kg uranu denne. Rozdiel je len v tom, ze pri jednej sa to caka a meria, pri druhej to nemeria nikto - ved je uholna.
Takze tazko budeme teraz hovorit o podlahovke ako zdroji skodliveho elektrosmogu (tiez slahnuty nazov :-)). Pretoze som si 100% isty ze je to len mala kvapka v mori toho co nas obklopuje. Fakt ako poznam kvalitne vykurovacie kable -to tienenie je tam zo 100% krytim, to znamena ze ovela horsi je radiobudik na nocnom stoliku.
A este vacsia sranda je ze su firmy co na to hned vyrabaju "specialne" kable. Co je na tom zvlastneho? Ked niekto chce, kupte si na barak namiesto CYKY kablov CYKFY a mate odtienene vsetko co sa da.
Edo1
22.07.11,18:59
získal som nové informácie.
Edo1
22.07.11,19:03
Ešte záznamy merania- zatial som nemal čas ich rozbaliť.
poslanec.
04.06.12,09:00
Možno trochu neskoro ale zaujímavý článok som našiel tu: http://www.daikinaltherma.co/content/efektivita-ekonomika-vykurovania

Mne momentálne vychádza najlepšie tepelné čerpadlo. Nechcem sa hádať, ale aj na tzb-info aj hocikde pozerám tak tepelné čerpadlá sú väčšinou oveľa lepšie ako elektrická podlahovka. Ja som rozhodnutý pre tepelné čerpadlo alebo pasívny dom teda ešte skôr nulový bez kúrenia úplne... závisí od peňazí koľko sa nájde.