zuhina
05.07.11,20:14
Môže mi niekto, prosím poradiť? Na mojej minulý rok zasadenej hruštičke sa na všetkých listoch objavili sýtooranžové škvrny. Neviem, odkedy sú, mám to v záhradkárskej osade. Ďakujem za všetky odpovede.
legolas
05.07.11,18:41
Môže mi niekto, prosím poradiť? Na mojej minulý rok zasadenej hruštičke sa na všetkých listoch objavili sýtooranžové škvrny. Neviem, odkedy sú, mám to v záhradkárskej osade. Ďakujem za všetky odpovede.

..
Hrdza hrušiek,
(http://www.arboristika.sk/skodci/sdata/107.htm) Hrušky,
hubou listy, kmeň, konáre Hrušky : na listoch v lete z vrchnej strany oranžovočervené škvrny, zospodu chlpaté výstupky
..na 99% je to tá hrdza..
zuhina
05.07.11,18:53
Teda... hneď zajtra pôjdem pozrieť listy aj zo spodnej strany. Ale ak je to hrdza, ako ju mám odstrániť?
arizona
05.07.11,19:06
Hrdza hrušková
Hrdza hrušková (Gymnosporangium sabinae) je huba so zložitým vývojovým cyklom. Jej zimným hostiteľom je predovšetkým borievka netatová (Juniperus sabina) a ďalšie druhy borievok, letnými hostiteľmi sú rôzne odrody hrušiek. Huba prezimuje v zhrubnutých častiach konárov borievok. Na jar sa v týchto ložiskách objavia žltooranžové výrastky s množstvom zimných výtrusov, ktoré sa z nich uvoľňujú a infikujú listy hrušiek. Na vrchnej strane listov hrušiek vznikajú oranžové alebo karmínovočervené škrny s plodničkami v podobe tmavých bodiek. V druhej polovici leta sa v mieste týchto škvŕn na spodnej strane listov pletivá zduria a neskôr sa z nich uvoľňujú tzv letné výtrusy, ktoré môžu opäť nakaziť konáre borievok. Choré borievky sú trvalým zdrojom infekcie pre okolité hrušky. Hrdza hrušková sa šíri predovšetkým za daždivého jarného počasia.
MOŽNOSTI OCHRANY:Proti hrdzi hruškovej bojujeme predovšetkým nepriamo vyhľadávaním chorých borievok a odrezaním a spálením ich napadnutých konárov. S priamym chemickým ošetrovaním hrušiek proti hrdzi hruškovej Metodická príručka ochrany rastlín nepočíta. Ak hrušky niekoľkokrát ošetríme v jarných mesiacoch proti chrastavitosti prípravkami Baycor 25 WP, Dithane DG, Dithane M 45 alebo Novozir MN 80, zasiahneme zároveň aj proti hrdzi hruškovej.
http://www.floraservis.sk/hrdza-hruskova.php
zuhina
05.07.11,19:13
Vrelá vďaka za odpoveď. Myslíš, že môžem tie prípravky proti chrastavitosti požiť aj teraz, hoci je už leto?
A inak- je to zaujímavé. V širokom, ďalekom okolí nie je ani jediná borievka. Odkiaľ sa tá hrdza vzala?
arizona
05.07.11,19:15
ziadne tuje nemas v okoli?
zuhina
05.07.11,19:18
Áno, sused má tuje. Si bystrý človek, ja by som na to nikdy neprišla.Takže na budúcu jar úbohú hruštiku niečím ošetrím.
arizona
05.07.11,19:39
Odkedy ja mam v okrasnej zahrade zopar tuji,aj ja mam problem s hrdzou hruskovou nielen na hruske,ale aj na cernici a ribezliach.
Postrekujem vydatne hlavne po zbere ovovcia a potom preventivne na jar.
zuhina
06.07.11,14:24
Ďakujem za dobrú radu