janaj733
05.07.11,22:15
Dobry vecer.Mala by som otazku so sestrou sme zdedili byt po mame ktora tam byvala 4 roky a mala tam trvali pobyt.so sestrou by sme chceli byt predat je pravda ze ak ho predame za 30,000€ budeme platit 19%-tnu dan?nebude stacit ze tam mala trvaly pobyt 4roky?Este by ma zaujmalo ci ako invalidny dochodca a drzitelka ztp preukazu som oslobodena od tejto dani alebo ci je tam daka ulava Dakujem.
KEJKA
06.07.11,02:41
rozhoduje vlastníctvo-viď §9 ZDP, takže kolko rokov ho mala mama vo vlastníctve. Ak podmienka 5 rokov nie je splnená, tak zdaňuješ rozdiel medzi PC a hodnotou dedičstva.
.............................................
§9 ZDP
(1) Od dane je oslobodený príjem

a)...............
.................................

c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
janaj733
06.07.11,04:04
No ona ten byt nadobudla vymenou v oktobri 2007.cize 5 rokov by bolo az v oktobri 2012.idem sa opytat kedze dedicske konanie este neprebehlo vylucnou vlastnickou je ona aj ked uz nezije,keby sa dedicske konanie tahalo napr.rok respektive do toho oktobra ratalo by sa to ze bola vlastnickou 5 rokov?