janette784
06.07.11,09:41
:)Ahojte poraďáci.....
prosila by som Vás o pomoc.....
mám kamarátku, ktorá je nezamestnaná a evidovaná na ÚP. Teraz sa chystá založiť si rodinu a mať dieťatko. Mohli by ste mi poradiť, čo by si mala dobrovolne platiť a v akej výške to asi vychádza, aby mohla dostávať aj materskú a nie ib a rodičovský príspevok???????

Ďakujem Vám za pomoc a prajem pekný deň
veronikasad
06.07.11,07:46
:)Ahojte poraďáci.....
prosila by som Vás o pomoc.....
mám kamarátku, ktorá je nezamestnaná a evidovaná na ÚP. Teraz sa chystá založiť si rodinu a mať dieťatko. Mohli by ste mi poradiť, čo by si mala dobrovolne platiť a v akej výške to asi vychádza, aby mohla dostávať aj materskú a nie ib a rodičovský príspevok???????

Ďakujem Vám za pomoc a prajem pekný deň
kamarátka sa môže prihlásiť v soc.poisťovni ako dobrovolne nemocensky poistená osoba. Vymeriavací základ si určí sama, najmenej z minima 329,06€, maximum 1116,75€. Platí sa 4.4% z určeného vymer.základu do 8. kal.dňa nasl.mesiaca.
Materská je 60 % z určeného vymer.základu.

Podmienkou nároku na materské je 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch. Kedy skončil jej posledný pracovný pomer ?
Ak splňa podmienku, DNP musí platiť najmenej 26 týždňov, aby jej vznikol nárok na materské z vyššieho vymer.základu ako z minima.
janette784
06.07.11,08:09
problém je v tom, že ona je nezamestnaná už asi 4 roky a poberá dávkz v hmotnej núdzi iba 68,- eur......
veronikasad
06.07.11,08:11
problém je v tom, že ona je nezamestnaná už asi 4 roky a poberá dávkz v hmotnej núdzi iba 68,- eur......
V tom prípade bohužial DNP musí platiť 270 dní. Ak už je tehotná, podmienku nesplní. Bude mať nárok len na rod.príspevok od mesiaca v ktorom sa dieťa narodí.
janette784
06.07.11,08:16
Dakujem veľmi pekne za pomoc.....pekný den ešte raz