beal123
06.07.11,10:53
Ahojte. Mam takyto problem. U istej mestskej spolocnosti som zamestnany na zivnost (zmluvu o prijati do zamestnania mam, len vyplata mi chodi na zaklade mojich faktur). Normalne sme fungovali so spolocnostou dva roky, kazdy mesiac rovnaka vyska faktury vzdy uhradena v termine. Potom som v ich priestoroch robil jednu akciu, kde sme sa dohodli na vyske najmu, bohuzial akcia neskoncila najstastnejsie a za najom som zostal dlzny. Riaditel sa to rozhodol riesit tak, ze mi zadrzal uhradzanie mojich faktur (tym padom mi vlastne nechodi vyplata), bez vzajomnej dohody. Kedze tu sumu za najom nemam z coho zaplatit, poziadal som o splatkovy kalendar. K nemu sa do dnes nevyjadril (mesiac) a vyplata mi nechodi uz stvrty mesiac.
Mozem na zaklade nevyplatenia mzdy aj ako zivnostnik podat (po upomienkach) trestne oznamenie za nevyplatenie mzdy? Kedze tento stav trva stvrty mesiac, mozem ukoncit pracovny pomer okamzite a ziadat vyplatenie dlznych sum a rovnako aj odstupne vo vyske 2 platov?
Dakujem za rady.
Braňo
06.07.11,09:09
kamarát najskôr si uvedom, že nepracuješ ako zamestnanec, ale pre Teba platia ustanovenia Obchodného zákonníka t.z., že neaplikuj tu výhody Zákonníka práce, ktoré sa na Teba nevzťahujú.
Nevidím Tvoju zmluvu, ktorú máš s uvedenou firmou, preto neviem, či tam máš zakotvenú nejakú sankciu. Na odstupné zabudni. Druhá vec je, že Ty nemáš mzdu, ale odmenu za vykonanú prácu.
beal123
06.07.11,09:13
Takze som zrejme dosiel :(
No nic, dakujem aj tak.
Tweety
06.07.11,09:14
Ahojte. Mam takyto problem. U istej mestskej spolocnosti som zamestnany na zivnost (zmluvu o prijati do zamestnania mam, len vyplata mi chodi na zaklade mojich faktur). Normalne sme fungovali so spolocnostou dva roky, kazdy mesiac rovnaka vyska faktury vzdy uhradena v termine. Potom som v ich priestoroch robil jednu akciu, kde sme sa dohodli na vyske najmu, bohuzial akcia neskoncila najstastnejsie a za najom som zostal dlzny. Riaditel sa to rozhodol riesit tak, ze mi zadrzal uhradzanie mojich faktur (tym padom mi vlastne nechodi vyplata), bez vzajomnej dohody. Kedze tu sumu za najom nemam z coho zaplatit, poziadal som o splatkovy kalendar. K nemu sa do dnes nevyjadril (mesiac) a vyplata mi nechodi uz stvrty mesiac.
Mozem na zaklade nevyplatenia mzdy aj ako zivnostnik podat (po upomienkach) trestne oznamenie za nevyplatenie mzdy? Kedze tento stav trva stvrty mesiac, mozem ukoncit pracovny pomer okamzite a ziadat vyplatenie dlznych sum a rovnako aj odstupne vo vyske 2 platov?
Dakujem za rady.
(zmluvu o prijati do zamestnania mam, len vyplata mi chodi na zaklade mojich faktur):confused::confused::confused: Dve v jednom.
Závislá činnosť ako vyšitá. Porušenie zákona.
Ingrid Ondruskova
06.07.11,09:20
...ako je beal123...takých sú na Slovensku tisíce...úrad práce ich vystrkal von a potom sa nečudujme...a ešte veľa ľudí si ani neuvedomuje /až keď je problém/ čo to vlastne je-robiť na IČO...
Tweety
06.07.11,09:28
Ahojte. Mam takyto problem. U istej mestskej spolocnosti som zamestnany na zivnost (zmluvu o prijati do zamestnania mam, len vyplata mi chodi na zaklade mojich faktur). Normalne sme fungovali so spolocnostou dva roky, kazdy mesiac rovnaka vyska faktury vzdy uhradena v termine. Potom som v ich priestoroch robil jednu akciu, kde sme sa dohodli na vyske najmu, bohuzial akcia neskoncila najstastnejsie a za najom som zostal dlzny. Riaditel sa to rozhodol riesit tak, ze mi zadrzal uhradzanie mojich faktur (tym padom mi vlastne nechodi vyplata), bez vzajomnej dohody. Kedze tu sumu za najom nemam z coho zaplatit, poziadal som o splatkovy kalendar. K nemu sa do dnes nevyjadril (mesiac) a vyplata mi nechodi uz stvrty mesiac.
Mozem na zaklade nevyplatenia mzdy aj ako zivnostnik podat (po upomienkach) trestne oznamenie za nevyplatenie mzdy? Kedze tento stav trva stvrty mesiac, mozem ukoncit pracovny pomer okamzite a ziadat vyplatenie dlznych sum a rovnako aj odstupne vo vyske 2 platov?
Dakujem za rady.
Skús mu predložiť zápočet. Neviem, v akej výške je tvoj záv. a pohľadávky, ale aspoň niečo vysporiadate. Potom už snáď nebude problém zaplatiť ostatné.
Chobot
06.07.11,09:39
Ahojte. Mam takyto problem. U istej mestskej spolocnosti som zamestnany na zivnost (zmluvu o prijati do zamestnania mam, len vyplata mi chodi na zaklade mojich faktur). Normalne sme fungovali so spolocnostou dva roky, kazdy mesiac rovnaka vyska faktury vzdy uhradena v termine. Potom som v ich priestoroch robil jednu akciu, kde sme sa dohodli na vyske najmu, bohuzial akcia neskoncila najstastnejsie a za najom som zostal dlzny. Riaditel sa to rozhodol riesit tak, ze mi zadrzal uhradzanie mojich faktur (tym padom mi vlastne nechodi vyplata), bez vzajomnej dohody. Kedze tu sumu za najom nemam z coho zaplatit, poziadal som o splatkovy kalendar. K nemu sa do dnes nevyjadril (mesiac) a vyplata mi nechodi uz stvrty mesiac.
Mozem na zaklade nevyplatenia mzdy aj ako zivnostnik podat (po upomienkach) trestne oznamenie za nevyplatenie mzdy? Kedze tento stav trva stvrty mesiac, mozem ukoncit pracovny pomer okamzite a ziadat vyplatenie dlznych sum a rovnako aj odstupne vo vyske 2 platov?
Dakujem za rady.

Ty si uvedom, že nie si zamestnancom, ale podnikateľom! Ty nemôžeš dať výpoveď podľa zákonníka práce a ani si nárokovať na odstupné, lebo ty nie si s nimi v pracovnom pomere. Ty si dodávateľ prác a oni ti platia na základe vyfaktúrovaných výkonov. A o trestnom oznámení sa nedá vôbec hovoriť, lebo oni ti nedlhujú mzdu, ale nevyplatili ti faktúru - ak si za tie 4 mesiace nejaké vystavoval.

To, že máš živnosť, je pekné. Ale akú zmluvu máš uzatvorenú s tou mestskou spoločnosťou? Treba si pozrieť tú zmluvu, ako je tam uvedená povinnosť spoločnosti uhradiť faktúry, ktoré vystavuješ. (Vystavil si ich?)

Taktiež neuvádzaš, čo za akciu to bolo, či ste mali nejakú písomnú zmluvu, kde by boli uvedené vzájomné práva a povinnosti, najmä čo sa týka financovanie akcie a prípadná náhrada škody. Ak ale spoločnosť má oprávnený nárok voči tebe na úhradu tej sumy, tak si to môže od teba vymáhať súdnou cestou. Rovnako ty si môžeš súdnou cestou vymáhať neuhradené faktúry. Otázne je, kto má lepšie dôkazy a písomné podklady. Takže je možné, že sa stretnete na súde.

Keďže nevidíme zmluvy (ani tú tvoju na dodávku prác, ani na tú akciu), tak ti nevieme povedať, kto má aký nárok a či si môžu započítať pohľadávku. Isté však je, že to, na čo sa pýtaš - teda výpoveď s nárokom na odstupné - je bezpredmetné. Teda výpoveď nemôžeš dať. Môžeš jedine vypovedať tvoju zmluvu so spoločnosťou na neviemakú činnosť (predmet tvojej živnosti). Nemáš z nej ale žiadny nárok na odstupné.
beal123
06.07.11,09:40
Tweety: firmu riadi chlap, ktory je alkoholik a schizofrenik v jednej osobe. s nim sa na niecom dohodnes a na druhy den si zase kruti podla seba. Splatkovy kalendar mi sedi viac ako zapocet. Lenze on mi k nezaplateniu tej mojej pohladavky do dnes neposlal ani jednu upomienku, proste nic, len chlapa strihlo zo dna na den, ze mi nebude platit faktury (bez podpisania zapoctov alebo inej dohody). Ja teraz len potrebujem nast nejaku paku, ktorou mu riadne podkurim a vytiahnem od neho svoje vyplaty. Potom nemam problem, splacat zavazky voci nemu, ale teraz nemam na zaplatenie dolezitejsich veci.
Tweety
06.07.11,09:43
Tweety: firmu riadi chlap, ktory je alkoholik a schizofrenik v jednej osobe. s nim sa na niecom dohodnes a na druhy den si zase kruti podla seba. Splatkovy kalendar mi sedi viac ako zapocet. Lenze on mi k nezaplateniu tej mojej pohladavky do dnes neposlal ani jednu upomienku, proste nic, len chlapa strihlo zo dna na den, ze mi nebude platit faktury (bez podpisania zapoctov alebo inej dohody). Ja teraz len potrebujem nast nejaku paku, ktorou mu riadne podkurim a vytiahnem od neho svoje vyplaty. Potom nemam problem, splacat zavazky voci nemu, ale teraz nemam na zaplatenie dolezitejsich veci.
Výplaty, výplaty, chlapče zabudni, nie sú to výplaty- nie si zamestnancom, sú to tvoje pohľadávky z obchodného styku. Pošli mu zápočet, a na zvyšok splátkový kalendár(ale to sa najprv musíte aj na tom dohodnúť), ak nie, rieš to súdne.
beal123
06.07.11,09:47
Chobot: faktury za uplynule mesiace som im vystavoal normalne v termine stanovenom v nasej zmluve. Co sa tyka tej akcie, tak tam sme povodne, i ked bohuzial len ustne, boli dohodnuty na dobe splatnosti jeden rok s postupnym splacanim. Ked mi prisla fakturua na celu zmluvu so splatnostou 14 dni, samozrejme som im odpisal, ze s tym nesuhlasim. Tam si myslim, ze sa na sude mozeme skriepit o tom, ci to tak bolo alebo nie (bolo), to vsak nemeni nic na tom, ze tu sumu im zaplatiti musim, otazne je len do kedy. Na druhej strane si myslim, ze tie moje faktury oni uhradzat musia (v zmluve je aj termin do akeho datumu) a ak by sme zasli az pred sud, tak tam budem jednoznacne "in" ja.
beal123
06.07.11,09:48
pohladavky, ano, mas pravdu, nie vyplaty.