Bionke
06.07.11,11:20
dobry den prajem, potrebovala by som poradit,
mame firmu s.r.o. kde su dvaja spoločníci jeden maka (teda ja) a druhý len vybieluje ucet.Ttato spolocnost bola zalozena s tým ze budu pracovat obaja, ale jeden so spoločníkov sa rozhodol pre no farplay, existuje nieaka cesta ako ho zbavit funkcie konatela teda ze nebude mat pristup do banky a nemohol by ani konat v mene firmy?
zatial co som pozerala temy tak Konatel chce sam odstupit, ale tento nie lebo samozrejme mu to vyhovuje, ale mne sa zda ze existuje nieco podla coho ho obmedzim.
dakujem zatial
Monika Kováčová
06.07.11,09:23
Existuje spoločenská zmluva o založení spoločnosti s ručením obmedzením... Tá by mala mať situáciu v prípade porušenia jednotlivých ustanovení ošetrenú.
KEJKA
06.07.11,09:27
dvaja spoločníci 50:50 v takomto prípade = patová situácia. Žiaľ, často sa toto v SZ nerieši, takže zostane len obrátiť sa na súd.
Ak každý z vás koná samostatne, tak možno by pomohlo založiť nový účet a nechať peniaze posielať tam.
Monika Kováčová
06.07.11,09:34
pozri aj príslušné ustanovenia v Obchodnom zákonníku o Spoločnosti s ručením obmedzením... napr. aj
§ 149
Vylúčenie spoločníka

Spoločnosť sa môže domáhať na súde vylúčenia spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, hoci na ich plnenie bol vyzvaný a na možnosť vylúčenia bol písomne upozornený. S podaním tohto návrhu musia súhlasiť spoločníci, ktorých vklady predstavujú aspoň jednu polovicu základného imania. Ustanovenie § 113 ods. 4 tým nie je dotknuté. Ustanovenia § 113 ods. 5 a 6 platia obdobne.

§ 150
Vyrovnanie


(1) Spoločníkovi, ktorého účasť v spoločnosti súd zrušil alebo ktorý bol vylúčený, vzniká právo na vyrovnací podiel (§ 61 ods. 2 a 3). Rovnaké právo má dedič alebo právny nástupca spoločníka, pokiaľ naňho neprešiel obchodný podiel (§ 116).

(2) Vyrovnací podiel sa vypočíta pomerom splateného vkladu spoločníka, ktorého účasť v spoločnosti zanikla, k splateným vkladom všetkých spoločníkov, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

A dôkladne pozri aj spoločenskú zmluvu. V prípade, že na výkon funkcie konateľa má uzatvorenú mandátnu zmluvu, treba upozorniť aj na porušenie povinnosti vyplývajúcej z Mandátnej zmluvy a pod.

Píšeš, že vybieluje účet... ako tieto peniaze účtuješ??? Ako pohľadávku voči spoločníkovi? Sú tie peniaze riadne zúčtované?
Pozri presne koľko eviduješ dlh voči spoločníkovi a požaduj jeho vrátenie...
zk24
06.07.11,09:39
Ja sice bez paragrafov a pravnych rad, ale ak by sa mi nepodarilo nejako to vyriesit, odisla by som z firmy ja, a zalozila si novu, svoju, kde budem sama konatelom. Myslim ze odberatelia - dodavatelia prejdu za vami, ked maju s vami kontakty.
karol x
06.07.11,09:41
§ 149
Vylúčenie spoločníka

Spoločnosť sa môže domáhať na súde vylúčenia spoločníka, ktorý porušuje závažným spôsobom svoje povinnosti, hoci na ich plnenie bol vyzvaný a na možnosť vylúčenia bol písomne upozornený. S podaním tohto návrhu musia súhlasiť spoločníci, ktorých vklady predstavujú aspoň jednu polovicu základného imania.

Mám tomu rozumieť tak, že v pripade dvoch spolocnikov 50:50, musi s tymto navrhom suhlasit aj druhy spolocnik?:o
KEJKA
06.07.11,09:47
nie, ved navrhne druhý, ktorý má tych 50%.
karol x
06.07.11,12:06
aha, dakujem..."aspoň jednu polovicu..." som si nevsimol.