VZDY
06.07.11,13:18
Mám Winduo program. Pravdepodobne mám zle nastavené, ktorý účet má počítať do ktorého riadku súvahy. Chybu neviem nájsť. Ani dodavateľ softweru ju nenašiel. Zaúčtovanie je v poriadku. Sedí mi účtovná závierka aj výkaz ziskov a strát. Úplne od veci je súvaha. Vrátil mi to DU. Dá sa podľa víkazu ziskov a strát vypísať súvaha? Mal by to byť zrkadlový obraz, takže by to malo ísť. Viete niekto poradiť, kde nájdem vzťah súvaha - výkaz ZaS. Riadkovo. Ak to teda vôbec existuje.
ladyrs
06.07.11,11:30
však si prejdeš účtovnú osnovu, a prípadné zlé nastavenia oprav, tým pádom ti súvaha bude pasovať...... ale náhodou nie je chyba v zaokrúhlení ???
ladyrs
06.07.11,11:32
vzťah medzi súvahou a výsledovkou ??????
zk24
06.07.11,11:33
Mám Winduo program. Pravdepodobne mám zle nastavené, ktorý účet má počítať do ktorého riadku súvahy. Chybu neviem nájsť. Ani dodavateľ softweru ju nenašiel. Zaúčtovanie je v poriadku. Sedí mi účtovná závierka aj výkaz ziskov a strát. Úplne od veci je súvaha. Vrátil mi to DU. Dá sa podľa víkazu ziskov a strát vypísať súvaha? Mal by to byť zrkadlový obraz, takže by to malo ísť. Viete niekto poradiť, kde nájdem vzťah súvaha - výkaz ZaS. Riadkovo. Ak to teda vôbec existuje.

Chcelo by to informaciu ze aky mas rozdiel. Bud sa ti nerovnaju A=P, alebo mas dotiahnuty zly HV z výsledovky. Vytlac si konecny ucet suvahovy a vypln suvahu manualne. Uvidis v ktorom riadku mas chybu.

Mimochodom do Vysledovky idu naklady a vynosy a do suvahy majetok a zavazky.
KEJKA
06.07.11,11:38
jediný vzťah je ten, že HV po zdanení z VZaS musí súhlasiť s účtovným HV v pasívach Súvahy. Možno je tolen zo zaokrúhlenia.
A samozrejme A=P musí platiť.
Tiež musí súhlasiť minulé obdobie s údajmi bežného obdobia v Súvahe za predch.rok - bilančná kontinuita.

TAkže porovnaj a vypíš rozdiely.
Najjednoduchšie je manuálne prejsť HK-zostatky v účtovníctve porovnať s riadkami v súvahe.
zk24
06.07.11,11:44
Stretavam sa hlavne s tym ze sa zabudne v novom roku preuctovat zostatok z 431 na 428(429) alebo inak, pripadne sa zabudne na predpis dane 591/341 (ak vysla nejaka)....
A ak ste boli napriklad predvolany minuly rok upravit nejake veci v suvahe a opravili ste ich iba na mieste u spravkyne, a nepoznacili ste si tie opravy, tak ich mate znova v udajoch za predchadzajuce obdobie.

Skuste pozriet toto
promont maja
06.07.11,11:47
... súhlasím s Kejkou ... v prílohe ( Finančný spravodajca 12/2010) ide o Opatrenie s č. 55 ... prejdi si riadok po riadku ...
m.hladka
06.07.11,12:01
Ak DU vyzve na opravu, tak uvedú aj riadky, v ktorých je chyba a potom sa ľahšie dá nájs chyba. Niekedy je chyba aj v minulom období.
výkaz ZaS riadok 59 (alebo61) stĺpec 1 a 2 by mal byť rovný s výkazom v Súvahe riadok 087 stĺpec 4 a 5.
VZDY
06.07.11,15:15
Hej z DU mi prišlo /citujem/ : Chybne vykázané údaje vo výkaze: Uč POD 1-01-Súvaha v plnom rozsahu
Chyba v položke R087_4
Chyba v riadku R001
Chyba v riadku R012
Chyba v riadku R067
Chyba v riadku R105
chybný vzťah medzi položkami brutto, korekcia,netto v R015
položka R001_2 sa nerovná položke R066_4
HMmmm A to už som hospodársky výsledok prepisovala podľa výkazu ZaS, lebo tiež to bolo zle....
KEJKA
06.07.11,16:00
nuž ale to je viacmenej jasné - musíš chytiť kalkulačku a prepočítať všetky súvisiace-nadradené riadky z uvedených.

Hej z DU mi prišlo /citujem/ : Chybne vykázané údaje vo výkaze: Uč POD 1-01-Súvaha v plnom rozsahu
Chyba v položke R087_4..HV ti nesedí na VZaS, resp. nesedí ani matematicky podľa vzorca uvedeného v tomto riadku
Chyba v riadku R001...zrejme tiež matematika - najmä ak máš chybu brutto-korekcia-netto
Chyba v riadku R012......súvisí s riadkom 015
Chyba v riadku R067. vlastné imanie, musí byť matematicky správne na riadky podľa uvedeného vzorca - bud zmeníš čísla v riadkoch, alebo zmeníš súčet.
Chyba v riadku R105.....záväzky-chybný súčet
chybný vzťah medzi položkami brutto, korekcia,netto v R015
brutto mínus korekcia = netto, skonmtroluj 02x, 08x ak sú správne tak máš zle uvedený rozdiel. Ak opravíš rozdiel, teda netto hodnotu, tak sa ti zmenia nadradené súčtové riadky. kedže A nerovná sa P, tak ti to možno pomôže vyrovnať rozdiel medzi A,P
položka R001_2 sa nerovná položke R066_4 Aktíva nie sú rovné pasívam, základná hrubá chyba - bud len zo zaokrúhlenia, to musíš len niekde dopasovať a možno to vyplýva z chybnej "matematiky"
HMmmm A to už som hospodársky výsledok prepisovala podľa výkazu ZaS, lebo tiež to bolo zle....
postupne oprav r. 015, 105, 087-podľa VZaS
potom R067-matematicky, R012, R001, tiež matematicky
skontroluj či A=P, ak nie, musíš sa vrátiť a opraviť.
Nepíšeš aké veľké su rozdiely, ale je možné, že program zaokrúhľuje jednotlivé riadky a nekontroluje nadväznosti, tým máš veľa následnej kontrolnej práce.
VZDY
06.07.11,16:56
Bohužiaľ, v zaokrúhlovaní to určite nie je, sú tam celkom od veci sumy. Ale moc ďakujem za návod. Ešte tak prísť na to, prečo mi celú súvahu ráta zle...
KEJKA
06.07.11,18:56
máš zle definované riadky
alebo
máš zle definovaný charakter účtov -aktívny, pasívny
alebo
máš niektorý AU vynechaný z definície
alebo iné.
Program nie je neomylný, počíta len top, čo je tam zadané. Zmenila sa Súvaha, posunuli sa riadky, bolo treba zmeniť aj definíciu. neviem aký máš program, ale ja sa na PC výkazy nikdy nespolieham, ale odfajkám si výkazy podľa HK. Pri kontrole zistím, čo je chybne a môžem definíciu výkazu opraviť.
Dáša_
06.07.11,19:21
len pre istotu pripomínam, sú učty, ktoré môžu mať aj pasívny, aj aktívny zostatok.
zk24
07.07.11,03:59
Bohužiaľ, v zaokrúhlovaní to určite nie je, sú tam celkom od veci sumy. Ale moc ďakujem za návod. Ešte tak prísť na to, prečo mi celú súvahu ráta zle...


Mne tiez raz prislo ze mam asi 15 chyb v Suvahe, vypisane riadky. Ale nakoniec som zistila ze mam zly uplne iny riadok, v liste z DU neuvedeny. Kedze ten tam nahodili manualne, tak ten brali ako "spravny" a vsetky suctove riadky sa pokazili, a aj HV bol vypocitany zle.

Takze chyba moze byt aj v uplne inom riadku, hento im na DU len vyhodi program, co sa im nezda, co po suctovej stranke nesedi. Moj program funguje tak, ze HV pocita ako posledny a ked som niekde napisala zle cislo, on aj tak automaticky dopocita vsetky sumy tak aby A=P, a je mu jedno ze si ich upravuje ako chce. Moj program si dotahuje sumy dokonca ako sa mu zachce :D Uz viem ze musim prepocitat dokonca aj suctove riadky, nielen kontrolovat sumy ci sa dotiahli spravne... :D



Treba si vytlacit Konecny ucet suvahovy alebo HK a proste to vyplnit rukou nanovo, a vsetky sucty prepocitat.

nevidim v tom nejaku vedu.
promont maja
07.07.11,06:23
... a nevypisovala si si celú súvahu ručne ...? ... nemáš nejaký preklep ...či? ( napr. namiesto 323 máš 232 ... )? ... alebo, ak je to tak, ako vyššie spomína zk24, že manuálne nahadzujú na daňovom úrade ... možnom že majú chybu oni ... či?
zk24
07.07.11,06:40
... a nevypisovala si si celú súvahu ručne ...? ... nemáš nejaký preklep ...či? ( napr. namiesto 323 máš 232 ... )? ... alebo, ak je to tak, ako vyššie spomína zk24, že manuálne nahadzujú na daňovom úrade ... možnom že majú chybu oni ... či?

No ja som tam chybu mala, na DU nevedia ci mam na bankovom ucte 1000 alebo 10000 €. A ked som tam spravila preklep, tak samozrejme boli suctove riadky vsetky zle.

Z Du mi potom prislo ze mam zle asi 10 riadkov a nakoniec som mala iba preklep v riadku pre ucet 221 napriklad.

A ked som tam potom isla osobne, tak som videla ako to ona robi, opisovala to rucne, a vsetko jej to tam dopocitavalo do suctov a hned ked nahodila jednu sumu jej to vyhodilo 20 errorov - vsetky mozne kombinacie kde moze byt chyba. A to ona vytlaci a posle, ona to neanalyzuje...

Tak som jej tam na mieste prepisala sumu z 10,000 na 1,000 a uz bolo vsetko OK.
m.hladka
08.07.11,07:26
Bohužiaľ, v zaokrúhlovaní to určite nie je, sú tam celkom od veci sumy. Ale moc ďakujem za návod. Ešte tak prísť na to, prečo mi celú súvahu ráta zle...

Skús ešte s Predvahou odsúhlasiť zostatky, niekedy sa stáva, že nie sú v Súvahe všetky účty nadefinované.
zk24
08.07.11,07:33
Podla mna to zadavatelka moc riesi. Ved to je problem na hodinu roboty (podla poctu uctov). Vytlacim hlavnu knihu, konecne zostatky alebo cokolvek "citatelne" a idem rukou s ceruzkou a kalkulackou.