očičko
06.07.11,13:37
Pozdravujem všetkých. Prosím o radu. Prepravca počas vykladania tovaru nášmu odberateľovi rozbil tovar - sklo. Odberateľ mi vystavil reklamačný list a prebral tovar o rozbité množstvo menej. Potrebujem prepravcovi vyfakturovať spôsobenú škodu na tovare, bez DPH, no neviem v akej cene. Nákupnej, alebo predajnej pre danú firmu, kde sa škoda stala. Ďalej by som potrebovala vedieť čo s DPH z tohto tovaru. Sklo bolo kúpené na Slovensku a z dodávateľskej faktúry som si DPH dala na odpočet. Tu by bolo asi potrebné DPH odviesť na výstup z nákupnej ceny? Ako to urobiť aj účtovne? Interným zápisom? Alebo? Vie mi niekto prosím poradiť ako správne postupovať? Veľmi pekne ďakujem za všetky názory.
KEJKA
06.07.11,14:38
fakturuješ spôsobenú škodu. V akej cene - tu je na Porade široká diskusia, ja sa nazdávam, že by to malo byť v predajnej cene bez DPH. Závisí to od dohody s druhou stranou a jej ochoty platiť.
Nákup bol za účelom ďalšieho predaja, na odpočet nárok bol. Teraz z dôvodu škody nebolo dodanie, Z_DPH takúto situáciu nerieši, nie je povinosť odvodu DPH ako napr. pri krádeži. Tým pádom nemáš účtovný problém. Tovar preúčtuješ na škody a náhradu na 648, čím sa to vyrovná.