sonrisa
06.07.11,14:16
Plánujem si prenajať byt (celý byt, nie iba izbu v byte). Teda ja budem ako nájomca.
Aké doklady / zmluvy / náležitosti treba vybaviť? :confused: Treba aj niečo u notára? :confused:
Ako postupovať, aby bolo všetko papierovo riadne vysporiadané? :confused: Plus ako to býva s platbou za plyn/eletrinu? :confused: Dá sa po dohode s prenajímateľom toto platiť spolu s nájmom na jeho účet? Alebo priamo na SPP aj keď nie som oficiálny vlastník nehnuteľnosti?

Bývate niekto takto v nájme? Ako to funguje?

Moooooooc ďakujem za každú radu.
Mila123
06.07.11,12:23
1, zodpovedného nájomcu
2, vrece trpezlivosti
3, ešte milión iných, či už daňových popr. právnych povinností....
danushka
08.07.11,22:14
Podpíšeš s prenajímateľom nájomnú zmluvu. Prenajímateľ môže spísať aj nájomnú zmluvu s exe-titulom, aby sa chránil pred prípadnými starosťami s vysťahovaním nájomcu.
V zmluve si ujasnite nájomné a spôsob platby za médiá, preplatky a nedopaltky a spíšte zápis o stavoch ele, plynu a meračov tepla a vody.
Ak by prenajímateľ žiadal nejakú zábezpeku, dohodnite kedy a ako po ukončení nájmu bude vrátená.
S prenajímateľom sa môžte pri dlhodobom prenájme dohodnúť na prepise odberateľa médií u dodávateľov, teda v nájomnej zmluve by ste mali dohodnutú len cenu nájmu a médiá by boli na Tvoje meno.
Zmluva by určite mala obsahovať mená účastníkov, výšku nájmu, dobu nájmu, info o tom, či sa nehnuteľnosť prenajíma zariadená a nezabudni pri preberacom protokole, kde si odpíšete stavy, poznačiť a podpísať stav zariadenia, aby Ti prenajímateľ nenaúčtoval niečo, čo bolo poškodené pred Tvojim užívaním. Ak by si náhodou chcel mať nejakého psíka, či mačku v prenájme, opýtaj sa prenajímateľa, či nemá námietky voči tomu.
lubko6394
09.07.11,05:56
Médiá neprepisuj na nájomníkov ani ked by to malo byť dlhodobo. Každý nájomník sa tvári, že je to na 10 rokov, aby získal nižší nájom. Ja som takto prepísal, nájomník sa rozišiel s družkou, zmluvu som radšej skončil bez výpovednej lehoty a k plynárom mi prišiel až na 3.pokus, takže 2x zbytočné voľno, čakanie... Lepšie je v zmluve uviesť nájomné - to je to čo Ti ostane a zálohové platby za energie a služby s tým, že po obdržaní vyúčtovania si to medzi sebou vyrovnáte.
danushka
09.07.11,06:57
Lubko, zadávateľka je v pozícii nájomcu, nie prenajímateľa.