sunjuraj
06.07.11,14:24
Dobrý deň,

mám jeden problém. Nakoľko súd medzi mnou a expriatelkou neprebehol dohodli sme sa na stretávkach s mojim synom a výške výživného i keď súdne konanie ešte nebolo (má trvalú adresu pobytu v bývalom byte, ktorí som predal a nezmenila si ho, čiže všetky súdne obsielky su nedoručiteľné). Tento problém sa už ťahá rok ja som podal návrh na inom súde (podla mojho trvaleho bydliska) o možnosti určenia práv pri stretávaní sa a ona o výživné teraz si to súdy podávajú kto má v čom rozhodnúť. Ale k veci, môj problém je v tom že priateľka mi nechce oznámiť miesto a poriadne ani dátum dovolenky malého (ma iba 1,5 roka), na ktorú ide s priateľom. Tak isto odmieta aj podať správu o dúfam štatsnom príchode na miesto dovolenky s odôvodnením "že sa nemám starať". Využívam každú chvíľu podľa dohody aby som bol s malím a výživné jej platím mesačne načas i keď mi ešte súd neurčil koľko mám platiť (momentálne je to 150 € mesačne, myslím že dosť nehovoriac o iných bonusoch). Je možné zákonne si vymôcť toto právo (nepáči sa mi keď neviem či je môj syn v poriadku, či zvládol takúto cestu dosť starým autom bez klimatizácie atď.) Nepotrebuje náhodou aj odo mňa aj písomný súhlas na to, že môže opustiť krajinu ?
Ďakujem za radu a info. Juraj.
gogol99
10.08.11,10:19
Riešiť to cez sociálku. Dieťa môže do zahraničia vycestovať iba so súhlasom druhého rodiča, takže zatlačiť na matku upozornením na trestné oznámenie.
www.Otcovia.sk
Zita5
10.08.11,10:42
skutočnosť, že súd upraví výkon rodičovských práv a povinností súdnym rozhodnutím, zverí zákonnému zástupcovi maloletého dieťaťa dieťa do osobnej starostlivosti neznamená, že rodič, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti rodičovské práva a povinnosti stráca. Naopak, v zmysle § 24 ods. 5 ZR súd pri rozhodovaní o zverení maloletého dieťaťa do osobnej starostlivosti jedného z rodičov dbá na právo toho rodiča, ktorému nebude maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati. Rodič, ktorému nebolo maloleté dieťa zverené do osobnej starostlivosti, môže sa práva na pravidelné informovanie sa o maloletom dieťati domáhať na súde. Z uvedeného vyplýva, že napriek tomu, že dcéra je vo Vašej osobnej starostlivosti, otec má právo na pravidelné informovanie sa o svojom dieťati, t.j. otec dieťaťa má právo byť informovaný o tom, že dieťa cestuje s Vami na dovolenku.
Pokiaľ ide o súhlas otca s odcestovaním Vašej dcéry s Vami na dovolenku do zahraničia, tak je potrebné vychádzať z ustanovenia § 35 ZR podľa ktorého ak sa rodičia nedohodnú o podstatných veciach súvisiacich s výkonom rodičovských práv a povinností, najmä o vysťahovaní maloletého dieťaťa do cudziny, o správe majetku maloletého dieťaťa, o štátnom občianstve maloletého dieťaťa, o udelení súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o príprave na budúce povolanie, rozhodne na návrh niektorého z rodičov súd.
Z uvedeného ustanovenia ZR vyplýva, na výkon ktorých rodičovských práv a povinností sa vyžaduje súhlas obidvoch rodičov. Dohoda rodičov vo veciach výkonu rodičovských práv a povinností sa však vyžaduje iba v prípade podstatných vecí rodiny.



To znamená, že v bežných veciach sa súhlas druhého rodiča nevyžaduje. ZR v § 35 príkladmo vymedzuje, čo sa považuje za podstatnú vec rodiny. Cesta na dovolenku nie je považovaná za podstatnú vec rodiny, nakoľko sa s dieťaťom nesťahujete do cudziny natrvalo, ale cestujete len na krátkodobú dovolenku, na čo sa súhlas otca nevyžaduje.


Zdroj

http://www.e-pravo.sk/questions/view/190/suhlas-otca-s-vycestovanim-dietata-do-cudziny-a-vyzivne-maloleteho-dietata