dilara
06.07.11,16:32
Ahojte,
potrebovala by som poradiť, či mám vystaviť klasickú faktúru alebo ťarchopis a aký mám uviesť dátum dodania služby.

Na základe podpísanej zmluvy s nájomcom musím vyfakturovať nájomné za máj, jún 2011 čiže spätne. Nakoľko sme namali s nájomcom podpísanú zmluvu, nevystavila som mu faktúry v danom mesiaci.

Mám vystaviť klasickú faktúru alebo radšej ťarchopis?

Daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia faktúry v tomto prípade?

ďakujem
dilara
06.07.11,18:26
ešte jedno vysvetlenie:
vystavila som faktúry za máj aj za jun. DPH bolo odvedené v danom mesiaci. Nakoľko sa s nájomcom uzatvorila nová zmluva, podľa ktorej došlo k zníženiu nájmu je lepšie vystaviť dobropisy na pôvodné faktúry (neboli zaplatené) a následne v tomto mesiaci vystaviť nové faktúry a DPH, (podotýkam, že beriem nájomné ako opakovanú platbu podľa §19, daňová povinnosť vzniká dnom vyhotovenia faktúry) alebo je lepšie len vystaviť ťarchopisy k pôvodným faktúram?

resp. obidva spôsoby sú správne? lebo v podstate v tomto mesiaci vystavím dobropisy a tým stornujem pôvodnú DPH a následne odvediem DPH z nových odoslaných faktúr.

aký máte názor?
mondes
08.07.11,08:50
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Pre našu firmu pracujú 3 SZČO. Dvaja nie sú platcami DPH, ale 1 je platcom DPH. Vystavili nám faktúry vo výške cca. 1000 Eur. Pri neplatcoch DPH je to OK, ale mňa zaujíma práve platca DPH, že ako má on vystaviť faktúru. Ma dať celkovú sumu s DPH 1000 Eur, s rozpísaním DPH, alebo základ dane bude 1000 Eur a DPH bude 200 Eur, takže spolu k úhrade to bude 1200 Eur? Vďaka.
Zuzana Ďurčiová
08.07.11,08:58
ja by som vystavila dobropis
babi2
08.07.11,09:31
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Pre našu firmu pracujú 3 SZČO. Dvaja nie sú platcami DPH, ale 1 je platcom DPH. Vystavili nám faktúry vo výške cca. 1000 Eur. Pri neplatcoch DPH je to OK, ale mňa zaujíma práve platca DPH, že ako má on vystaviť faktúru. Ma dať celkovú sumu s DPH 1000 Eur, s rozpísaním DPH, alebo základ dane bude 1000 Eur a DPH bude 200 Eur, takže spolu k úhrade to bude 1200 Eur? Vďaka.
za predpokladu, že so všetkými tromi bola dohodnutá cena za vykonanú službu rovnaká, tak potom faktúra od platiteľa bude na 1200 €, t.j. cena za službu 1000 € + 200 € DPH
KZuzana
08.07.11,12:39
Ahojte,

moja otazka:
mam v pokladni Blok k dodaciemu listu, na blocku je uvedene icdph, vycislena dph aj netto, mozem zauctovat dph, ci? dakujem
Lucia Červenková
08.07.11,12:59
ešte jedno vysvetlenie:
vystavila som faktúry za máj aj za jun. DPH bolo odvedené v danom mesiaci. Nakoľko sa s nájomcom uzatvorila nová zmluva, podľa ktorej došlo k zníženiu nájmu je lepšie vystaviť dobropisy na pôvodné faktúry (neboli zaplatené) a následne v tomto mesiaci vystaviť nové faktúry a DPH, (podotýkam, že beriem nájomné ako opakovanú platbu podľa §19, daňová povinnosť vzniká dnom vyhotovenia faktúry) alebo je lepšie len vystaviť ťarchopisy k pôvodným faktúram?

resp. obidva spôsoby sú správne? lebo v podstate v tomto mesiaci vystavím dobropisy a tým stornujem pôvodnú DPH a následne odvediem DPH z nových odoslaných faktúr.

aký máte názor?

Ja by som vystavila dobropis k znizeniu ceny, tzn. by som dobropisovala iba tu ciastku, o ktoru je najom nizsi ako bol povodne vyfakturovany. V texte faktury by som uviedla, ze z dovodu, ze sa uzavrela nova najomna zmluva, kde sa znizil najom za mesiace maj a jun, vam vystavujeme dobropis k znizenemu najmu. Uvedene je v sulade s:

§ 25
Oprava základu dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)



(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.
Lucia Červenková
08.07.11,13:02
Ahojte,

moja otazka:
mam v pokladni Blok k dodaciemu listu, na blocku je uvedene icdph, vycislena dph aj netto, mozem zauctovat dph, ci? dakujem

pozor, toto je mimotemy, ktora bola zadana.
Ak myslis blok z registracnej pokladne, ktory ma vsetky nalezistosti podla §71 zákona o DPH, mozes si uplatnit narok na odpocet DPH.
Lucia Červenková
08.07.11,13:05
Zdravím Vás a zároveň prosím o radu. Pre našu firmu pracujú 3 SZČO. Dvaja nie sú platcami DPH, ale 1 je platcom DPH. Vystavili nám faktúry vo výške cca. 1000 Eur. Pri neplatcoch DPH je to OK, ale mňa zaujíma práve platca DPH, že ako má on vystaviť faktúru. Ma dať celkovú sumu s DPH 1000 Eur, s rozpísaním DPH, alebo základ dane bude 1000 Eur a DPH bude 200 Eur, takže spolu k úhrade to bude 1200 Eur? Vďaka.

Takisto mimotemy
Zavisi ako mate dohodnutu fakturaciu. Neviem, ci mate nejaku zmluvu, ak ano, treba sa riadit nou. V podstate je mozne, ze 1000 eur je s DPH aj bez DPH, zavisi od vasej dohody. Ak s DPH celkova fakturacia je 1000 €, ak bez DPH, treba na fakture prirat DPH.
mondes
11.07.11,05:14
Dobrý deň, prosím Vás ak mám vo faktúre text, že: Fakturujeme Vám zálohu na základe dohody ......, ide automaticky o zálohovú faktúru? Aj keď je tam vyčíslená DPH a v názve má Faktúra nie Preddavková faktúra? Ide o to, že sme vystavili faktúru s takýmto znením textu, odberatelia ju uhradili a samozrejme, že sme nevystavili doklad o prijatej platbe. Nakoľko v názve nie je, že ide o preddavkovú faktúru ale je tam len Faktúra č. tak sa pýtam, či môže sa takáto faktúra pokladať za "ostrú". Vďaka.
Tweety
11.07.11,05:34
Dobrý deň, prosím Vás ak mám vo faktúre text, že: Fakturujeme Vám zálohu na základe dohody ......, ide automaticky o zálohovú faktúru? Áno. Aj keď je tam vyčíslená DPH a v názve má Faktúra nie Preddavková faktúra? Ide o to, že sme vystavili faktúru s takýmto znením textu, odberatelia ju uhradili a samozrejme, že sme nevystavili doklad o prijatej platbe. Nakoľko v názve nie je, že ide o preddavkovú faktúru ale je tam len Faktúra č. tak sa pýtam, či môže sa takáto faktúra pokladať za "ostrú". Vďaka.
Podstatný je text. Na faktúre nie je nič o dodaní.
Lucia Červenková
11.07.11,05:37
Dobrý deň, prosím Vás ak mám vo faktúre text, že: Fakturujeme Vám zálohu na základe dohody ......, ide automaticky o zálohovú faktúru? Aj keď je tam vyčíslená DPH a v názve má Faktúra nie Preddavková faktúra? Ide o to, že sme vystavili faktúru s takýmto znením textu, odberatelia ju uhradili a samozrejme, že sme nevystavili doklad o prijatej platbe. Nakoľko v názve nie je, že ide o preddavkovú faktúru ale je tam len Faktúra č. tak sa pýtam, či môže sa takáto faktúra pokladať za "ostrú". Vďaka.
Podla coho ste na takejto fakture urcili datum dodania? Od tohto by som sa odrazila. Lebo pokial fakturujete len zalohu a nebol dodaný tovar/služba, v podstate nemate ako urcit datum dodania. Ked prijmete platbu pred dodaním tovaru/služby, tak dátum dodania sa určuje podľa dátumu prijatia platby (v súlade s §19 ods.4. Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.)
To je aj dovod, preco sa vystavuju zalohove faktury a ked odberatel zaplati zalohu, vystavuje sa k tejto prijatej platbe ostra faktura.
mondes
11.07.11,05:48
Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď a momentálne stojím pred ďalšou dilemou. Ide o to, že sme 21.6. vystavili faktúru za dodávku materiálu v nižšej cene za ks. Teraz na to šéf prišiel, a mám vystaviť faktúru, aby nám doplatili zvyšok ceny. Môže to byť takto?
Predošlá faktúra: množstvo 2450 ks po 0,19 spolu bez DPH 465,50
Terajšia faktúra: množstvo 2450 ks po 0,40 spolu bez DPH 980.-
uhrad. čiastka 2450 ks po -0,19 spolu bez DPh -465,50
Základ dane pre DPH 514,50, DPH 102,90, celková fakturovaná suma 617,40. Vďaka.
Tweety
11.07.11,06:01
Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď a momentálne stojím pred ďalšou dilemou. Ide o to, že sme 21.6. vystavili faktúru za dodávku materiálu v nižšej cene za ks. Teraz na to šéf prišiel, a mám vystaviť faktúru, aby nám doplatili zvyšok ceny. Môže to byť takto?
Predošlá faktúra: množstvo 2450 ks po 0,19 spolu bez DPH 465,50
Terajšia faktúra: množstvo 2450 ks po 0,40 spolu bez DPH 980.-
uhrad. čiastka 2450 ks po -0,19 spolu bez DPh -465,50
Základ dane pre DPH 514,50, DPH 102,90, celková fakturovaná suma 617,40. Vďaka.
Môže to byť takto. Len tam nezabudni napísať číslo pôv. faktúry a do textu by som dala doúčtovanie pôv. fakturácie....