janulka307
06.07.11,16:35
Dobry den.Chcela by som sa opytat ako postupovat pri vymahani mzdy.dcera pracovala na dohodu a bola evidovana na urade prace.podla zakona mohla rocne odpracovat cez 300 hodin so mzdou asi 135 eur.ona po dohode s podnikatelkou pracovala mesacne 176 hodin s tym,ze podnikatelka jej papierovo napisala na urad prace kazdy mesiac zhruba 27-30 eura.ich ustna dohoda bola 1.5 eura+3% z trzby.pokial tam robila,nebol problem s vyplatou.teraz tam nerobi lebo dohodu skoncila a nema vyplatenu mzdu za maj.podnikatelka to oddovodnuje tym,ze nema peniaze,lebo rozbieha dalsi biznis.viem ze tu doslo k poruseniu zakona aj z dcerinej strany ale aj zo strany podnikatelky.bohuzial tu je taky trend ze takto zamestnavaju ludi,aby nemuseli platit odvody za zamestnancou.vie mi niekto poradit co robit?vopred dakujem a prajem pekny den.
Gina Er
06.07.11,14:36
bez zmluvy nezmôžete bohužiaľ nič....(bez riadnej zmluvy,lebo toto je ofajč)
janulka307
06.07.11,15:41
ale ona pisomnu dohodu ma.tam ma dohodnute 1.5 e na hodinu.ustna dohoda bola 1.5e + 3% z trzby.lenze navyplatila ani mzdu z pisomnej dohody.
rodina1
06.07.11,16:02
ale ona pisomnu dohodu ma.tam ma dohodnute 1.5 e na hodinu.ustna dohoda bola 1.5e + 3% z trzby.lenze navyplatila ani mzdu z pisomnej dohody.
Treba zamestnávateľovi pohroziť, že ak nevyplatí poslednú odmenu za vykonanú prácu, dáte podnet na inšpektorát práce.
Danielle369
06.07.11,16:05
Xanti
06.07.11,16:07
Treba zamestnávateľovi pohroziť, že ak nevyplatí poslednú odmenu za vykonanú prácu, dáte podnet na inšpektorát práce.
No nemyslím, že tým zadávateľka čosi vyhrá :( Lebo "zamestnávateľ" nahodí reálne odpracované hodiny za posledný mesiac krát 1,50 eur .. a to dá iste viac ako 136 eur a zadávateľkinu dcéru vyradia z UP z dôvodu prekročenia príjmu.
A ešte si bude min. 3 mesiace sama hradiť odvody do ZP.

Bohužial stotožňujem sa s názorom, že sa nič nedá robiť. :( Ak nemajú byť dalšie problémy.
rodina1
06.07.11,16:11
Lenže, ak pracovala na Dohodu o pracovnej činnosti, tak maximálne mohla odpracovať 10 hodín za týždeň.
Ak by jej zamestnávateľ vykázal viac hodín, ako je povolené zákonom, tak by od príslušného IP dostal pokutu.
mimotemyKeď budeme počítať, že za mesiac mohla odpracovať maximálne 40 hodín, tak krát 1,5 € je menej ako je limit pre úrad práce.
Xanti
06.07.11,16:15
Súhlasím Jarmilka,
ale zadávateľka píše o dohode cez 300 h ročne. Takže mne to príde ako DoVP. :( naozaj ťahá za kratší koniec.
rodina1
06.07.11,16:20
Súhlasím Jarmilka,
ale zadávateľka píše o dohode cez 300 h ročne. Takže mne to príde ako DoVP. :( naozaj ťahá za kratší koniec.

V tomto prípade, Gabika, s tebou súhlasím. Akosi mi ušlo tých 300 hodín ročne.
Možno je ozaj lepšie "oželieť" peniaze, aj keď veľmi chýbajú, ako sa s takými podnikateľmi ťahať po súdoch.
mimotemyJe to poučenie ...
janulka307
06.07.11,16:30
no oficialne sa na urad prace hodiny nepisali.mala tam uvedenu mzdu niekedy 27 niekedy 30eura.ona kazdy mesiac odpracovala 176 hodin.a robila tam od februara az do maja.tak isto robila aj druha pracovnicka,a myslim ze takto robi aj jej nastupca.proste hodiny prace na cierno,nikto to nekontroluje a podnikatel nemusi platit odvody.mali dochadzkovu knihu kde si pisali prichod a odchod,len neviem ci to neznicili.
rodina1
06.07.11,16:32
no oficialne sa na urad prace hodiny nepisali.mala tam uvedenu mzdu niekedy 27 niekedy 30eura.ona kazdy mesiac odpracovala 176 hodin.a robila tam od februara az do maja.tak isto robila aj druha pracovnicka,a myslim ze takto robi aj jej nastupca.proste hodiny prace na cierno,nikto to nekontroluje a podnikatel nemusi platit odvody.mali dochadzkovu knihu kde si pisali prichod a odchod,len neviem ci to neznicili.
Akú mala teda uzatvorenú dohodu?
Dohodu o pracovnej činnosti, či Dohodu o vykonaní práce?
Gina Er
06.07.11,16:32
no oficialne sa na urad prace hodiny nepisali.mala tam uvedenu mzdu niekedy 27 niekedy 30eura.ona kazdy mesiac odpracovala 176 hodin.a robila tam od februara az do maja.tak isto robila aj druha pracovnicka,a myslim ze takto robi aj jej nastupca.proste hodiny prace na cierno,nikto to nekontroluje a podnikatel nemusi platit odvody.mali dochadzkovu knihu kde si pisali prichod a odchod,len neviem ci to neznicili.
treba dať podnet na inšpektorát práce,nech ho prídu prevetrať
janulka307
06.07.11,16:37
dohoda o vykonani prace
Xanti
06.07.11,16:39
dohoda o vykonani prace
Janulka, ak sa povyhrážate IP.
Tak "zamestnávateľ " nahodí výplatu 170x1,5 a to je 255 eur .. a je to nad limit UP.
Tvoja dcéra ešte zaplatí odvody ako samoplatiteľ ak ju vyradia z UP na 3 mesiace ... tj. 3x46,06 eur ...

Naozaj ťaháte za kratší koniec a daný "zamestnávateľ" to využíva vo svoj prospech. A myslím u všetkých čo končia. :(
janulka307
06.07.11,16:44
dcera uz je zamestnana a na riadnu zmluvu v cz.jedine ze by musela platit zdravotnu za tie mesiace do zadu,co bola na urade prace.ale dakujem vam vsetkym za rady.bude to poucenie do buducna.
Xanti
06.07.11,16:49
dcera uz je zamestnana a na riadnu zmluvu v cz.jedine ze by musela platit zdravotnu za tie mesiace do zadu,co bola na urade prace.ale dakujem vam vsetkym za rady.bude to poucenie do buducna.
Od kedy je zamestnaná? V podstate ak by to bolo menej ako jeden mesiac tak by sa oplatilo, lebo už vyradená z UP vlastne je, lebo je zamestnaná. Takže nič neriskujete nahlásením "zamestnávateľa" na IP.
janulka307
06.07.11,16:52
inac,na urad prace isiel papier ze za maj zarobila 27eura.mne len islo o to,ako od nej vymoct peniaze za odpracovany cely mesiac.
janulka307
06.07.11,16:54
dohoda sa skoncila 9.6. a dcera sa zamestnala 4.7.
Xanti
06.07.11,16:55
Asi by som sa povyhrážala v takom prípade IP.
mzdarka renca
06.07.11,17:03
môj názor je ten, že tu nič nepomôže, nakoľko obe podvádzali vedome. :(
Xanti
06.07.11,17:04
Tiež pravda,
leda by mala ten zápisník, kt. by preukazoval koľko bola v práci. A spätne ak by kukli, tak by mohla i zadávateľkina dcéra dostať pokutu za nelegálnu prácu. :(
mzdarka renca
06.07.11,17:07
aj keby ten dôkaz o dochádzke mala, tak potom je to ešte horšie, nakoľko mala aj pri odovzdaní potvrdenia na ÚPSVaR trvať na tom, aby jej bola vykázaná skutočnosť, nie nejakých 27 - 30 eur.
Xanti
06.07.11,17:13
Pravda,
radšej tie prachy oželieť ako si narobiť problémy.
janulka307
06.07.11,17:21
lenze ako som uz predtym pisala,tu podnikatelia ani inac nezamestnavaju.bud suhlasis,alebo pride iny.je mi len luto dcery ze sa tam namakala,a nakoniec s nou podnikatel vypiekol.