rakmak
06.07.11,19:28
Dobrý deň
Prosím o radu ako má moja známa postupovať, pre mňa, v dosť ošemetnej situácií:
Spolu s manželom si pred pár rokmi kúpili byt cez hypotekárny úver. po čase sa rozviedli, s tým, že sa dohodnú na vysporiadaní spoločného majetku. Od januára tohoto roku 2011 známa sama platí hypotéku v plnej sume. S notárom vypracovali zmluvu medzi ňou a bývalým manželom v ktorej sa píše, že bývalý manžel môže bývať v byte spolu s ňou 5 rokov, a ona splatí HÚ a po uvedenom termíne sa vysťahuje bez nároku na čiastku z hodnoty bytu. Bývalý manžel má na adrese prihlásený trvalý pobyt. Úver sa spláca 5 rokov, zostáva 15 r.. ON sa však vyhýba podpísaniu zmluvy bez udania dôvodu, no s podmienkami pred vypracovaním zmluvy súhlasil.

Moje otázky:
1. Pokiaľ sa zmenia dlžníci v banke alebo v sporiteľni na základe nimi podpísanej zmluvy, dotyčný má nárok na čiastku z bytu po 5. rokoch?
2. Nemôže si ON robiť nárok u bývalej na náhradné bývanie?
3. Ako je to s trvalým pobytom? Nebolo by lepšie ak by si ON dal prechodný pobyt?
Ďakujem Vám za Vaše rady, poprípade čo by ste nám mohli poradiť VY?
ďakujem
Mgr.Shrek
06.07.11,18:30
Koľko rokov uplynulo od rozvodu? Prečo doteraz nebol podaný návrh na vyporiadanie BSM? Načo čakáte?
rakmak
06.07.11,18:51
Rozvod sa konal v auguste minulého roka tj. 2010. Známa sa obáva , že by jej bývalý manžel robil problémy. Spomínaná zmluva je vypracovaná od decembra, no žiaľ odmieta ju ON podpísať, a s novým riešením neprichádza. čas plynie, a ona spláca HÚ, no žiadne veci sa nedejú. Jemu to zjavne vyhovuje tak jak to je. :(
Pokiaľ by zmluvu podpísali a overili, nie je náhradou za BSM?
Poprípade ako by mala ONA postupovať v prípade ak bývalý odmietne všetky jej dosavadné návrhy?
ďakujem
Mgr.Shrek
07.07.11,03:51
Pokiaľ manžel robí obštrukcie, tak podať návrh na vyporiadanie BSM, pretože po uplynutí troch rokov od zániku BSM, rozvodu, platí nevyvrátiteľná právna domnienka, že rozvedení manželia si spoločný hnuteľný majetok rozdelili a pri nehnuteľnom sú podieloví spoluvlastníci a výška ich podielov je rovnaká. § 149 ods. 3 Občiansky zákonník
rakmak
07.07.11,06:49
ďakujem za Vašu reakciu a radu, ešte jedná vec by ma zaujímala, že Zmluva o ktorej som sa zmieňoval ak ju podpíšu obe strany, je to je právoplatná (náhrada za BSM) a prípad ako opisujete nehrozí?
A predsa ešte jedna otázka: Bude postačovať táto zmluva po podpise na zmenu dlžných strán v bankovej inštitúcií, kde bol HÚ založený, keď že známa spláca HÚ sama, s čím dotyčný súhlasil?
Veľmi pekne ďakujem
Mgr.Shrek
07.07.11,08:25
Dohodu o vyporiadaní BSM by som zásadne podpisoval pred notárom. To či takáto dohoda bude stačiť bankovej inštitúcii je otázne. Ja by som si to najprv zistil v banke a potom by som niečo také spisoval.