jurbe
06.07.11,19:51
Dobrý deň

Chcem sa spýtať, či notár postupoval správne, keď na tlačive "Splnomocnenie na doručiteľa" mi odmietol overiť podpis, lebo som mal na uvedenom splnomocnení vypísané iba moje údaje a údaje o osobe, ktorú splnomocňujem predať moje auto som ponechal nevypísanú, ako aj údaje o aute, ktoré predávam. Ja si myslím, že nepostupoval správne, lebo ja som chcel iba overiť pravosť môjho podpisu a nie dokumentu.
Ďakujem za odpovede, potešil by ma aj nejaký vykonávací predpis týkajúci sa postupu pri overovaní podpisu.
avalik
06.07.11,17:53
podpis overuje aj matrika
jurbe
06.07.11,18:02
tam som pochodil tak isto, len som to nenapísal
Mgr.Shrek
06.07.11,18:23
Poprosím vysvetliť pojem "Splnomocnenie na doručiteľa"
Ako právnik mi tento pojem nič nehovorí.
Čo ti bráni vypísať údaje, ktoré sú potrebné.
Je predsa jasné, že splnomocnením dávaš konkrétnej osobe právo urobiť právny úkon v tvojom mene. Ide o dôležitú listinu tak sa nečuduj, že ani úrad a ani notár ti to odmietli overiť. Svojou pečiatkou riskujú a takto laxne napísané splnomocnenie je ľahko zneužiteľné. Napíš to poriadne a bude po probléme.
jurbe
06.07.11,19:10
Najprv som chcel napísať, aby ste mi neodpisovali, že som to mal vypísať a nemal by som problém, lebo som predpokladal, že sa tým nebudete zaoberať. To viem aj bez takýchto rád.
Napísali ste mi, že notár riskuje svoju pečiatku, lebo takto vypísané splnomocnenie je ľahko zneužiteľné. Lenže notár nemá čo skúmať splnomocnenie, jeho pravdivosť, obsah alebo správnosť, nakoľko ja neoverujem listinu, ale overujem svoj podpis. Ja som len chcel overiť pravosť podpisu, nič viac. V zákone o osvedčovaní listín a podpisov na listinách okresnými úradmi a obcami a § 4 ods. 3 sa nič nepíše o tom, čo musí obsahovať, alebo neobsahovať dokument, na ktorom overujem podpis, popisuje iba ako sa to overuje a čo mám predložiť na overenie.
"Fyzická osoba, ktorej podpis sa osvedčuje, preukazuje
svoju totožnosť občianskym preukazom,4)
cestovným dokladom,5) vojenským preukazom,6) námorníckou
knižkou7) alebo povolením na pobyt pre
cudzinca;8) skôr, ako dôjde k osvedčeniu podpisu fyzickej
osoby, podpíše sa táto do osvedčovacej knihy
pred osobou vykonávajúcou osvedčenie."
jelalim
06.07.11,19:36
Mne notar overil podpis aj na uplne cistom harku papiera.
Nic ine tam nebolo iba podpis.
Bolo to asi 7 rokov dozadu a neresil som ci notar postupoval spravne.

Druhy notar mi overil podpis na liste, ktore bolo cele v cudziom jazyku. Notar sa ma pytal co to je, povedal som mu a tiez neresil a podpis overil (so Slovenskym textom a Slovenskou notarkskou pecatou).
mona091
06.07.11,20:03
mne notar tiez overil podpis na splnomocneni, kde nebola identifikovana osoba, ktoru splnomocnujem, tiez islo o prepis auta,
a plnu moc som davala pre autobazar, ktory potom mal dopisat meno osoby, ktora by kupila moje auto, a nasledne, na zaklade tejto plnej moci by si auto prepisala na seba,
mne autobazar vyplatil hned kupnu cenu na zaklade kupnej zmluvy s autobazarom, ale prepis nebol na autobazar, ale az na konecnu kupujucu osobu,

ja som do splnomocnenia doplnila cas urcity, dokedy mala plna moc platit, podpis mi notar overil,

daj si na to pozor,
v minulosti sa mi totiz stalo, ze som v autobazare nechala plnu moc na cas neurcity, viac som sa o auto nestarala, a asi o dva roky neskor som dostala vyzvu, ze mam doplatit spatne zakonne poistenie, kedze cele dva roky auto bolo pisane na mna, a ani som netusila,
takze mi nastali zbytocne problemy, nastastie, skoncilo to dobre
twe
06.07.11,20:19
Podľa mňa mali overiť, ako píšu aj v predošlých 2 príspevkoch.
Tiež som sa zatiaľ nestretol s pojmom "splnomocnenie na doručiteľa".
Mgr.Shrek
07.07.11,05:13
Mne notar overil podpis (v tomto prípade išlo o overenie podpisu a nie o úradne osvedčenú listinu) aj na uplne cistom harku papiera.
Nic ine tam nebolo iba podpis.
Bolo to asi 7 rokov dozadu a neresil som ci notar postupoval spravne.

Druhy notar mi overil podpis na liste, ktore bolo cele v cudziom jazyku. Notar sa ma pytal co to je, povedal som mu a tiez neresil a podpis overil (so Slovenskym textom a Slovenskou notarkskou pecatou).


mne notar tiez overil podpis na splnomocneni, kde nebola identifikovana osoba, ktoru splnomocnujem, tiez islo o prepis auta,
a plnu moc som davala pre autobazar,(tak bola či nebola splnomocnená osoba???) ktory potom mal dopisat meno osoby, ktora by kupila moje auto, a nasledne, na zaklade tejto plnej moci by si auto prepisala na seba, (nebolo obsahom splnomocnenia aj oprávnennie splnomocnenca na to,aby na prepis auta splnomocnil tretiu osobu, ktorá bola dodatočne presne identifikovaná na základe kúpnej zmluvy?????)
mne autobazar vyplatil hned kupnu cenu na zaklade kupnej zmluvy s autobazarom, ale prepis nebol na autobazar, ale az na konecnu kupujucu osobu,

ja som do splnomocnenia doplnila cas urcity, dokedy mala plna moc platit, podpis mi notar overil,

daj si na to pozor,
v minulosti sa mi totiz stalo, ze som v autobazare nechala plnu moc na cas neurcity, viac som sa o auto nestarala, a asi o dva roky neskor som dostala vyzvu, ze mam doplatit spatne zakonne poistenie, kedze cele dva roky auto bolo pisane na mna, a ani som netusila,
takze mi nastali zbytocne problemy, nastastie, skoncilo to dobre

v texte

Vidím, že nechápete rozdiel medzi overením podpisu a úradne osvedčenou listinou. To je ako keby ste spísali kúpnu zmluvu bez určenia ceny.
Ale hádajte sa. Splnomocnenec musí byť identifikovaný, v opačnom prípade by plná moc nemohla zaniknúť napr. smrťou splnomocnenca.
doktor23
07.07.11,12:33
Tvoj úkon musí byť určitý. To znamená, že z textu má byť jasné, koho splnomocňuješ a na čo .... ak na prepis auta, tak akého auta ... alebo si tam mal mať ".... na prepis akéhokoľvek motorového vozidla ... "
mona091
07.07.11,16:23
mne notar tiez overil podpis na splnomocneni, kde nebola identifikovana osoba, ktoru splnomocnujem, tiez islo o prepis auta,
a plnu moc som davala pre autobazar,(tak bola či nebola splnomocnená osoba???plna moc bola na presne identifikovane auto, ale nebola vpisana ziadna splnomocnena osoba, bol tam iba volny priestor na vpisanie buducej splnomocnenej osoby, ktora sa mala dopisat az potom, pricom tuto plnu moc som odovzdala autobazaru) ktory potom mal dopisat meno osoby, ktora by kupila moje auto, a nasledne, na zaklade tejto plnej moci by si auto prepisala na seba, (nebolo obsahom splnomocnenia aj oprávnennie splnomocnenca na to,aby na prepis auta splnomocnil tretiu osobu, ktorá bola dodatočne presne identifikovaná na základe kúpnej zmluvy?????nebolo, autobazar ziadnym sposobom nefiguroval v splnomocneni)
mne autobazar vyplatil hned kupnu cenu na zaklade kupnej zmluvy s autobazarom, ale prepis nebol na autobazar, ale az na konecnu kupujucu osobu,
Mgr.Shrek
07.07.11,17:47
plnú moc som dávala pre autobazár.....autobazár žiadnym spôsobom nefiguroval v splnomocnení....tak bol na plnej moci autobazár alebo nie??
mona091
07.07.11,17:51
plnú moc som dávala pre autobazár.....autobazár žiadnym spôsobom nefiguroval v splnomocnení....tak bol na plnej moci autobazár alebo nie??

vysvetlim:

- na plnej moci NEBOL autobazar, ani nikto iny, bolo tam iba prazdne miesto na vpisanie buducej splnomocnenej osoby
- tento overeny papier bol odovzdany pracovnikovi autobazaru, cielom bolo to, aby autobazar mohol tuto plnu moc pouzit v case, ked najde kupujuceho na moje auto, v tom case nikto este netusil kedy najde kupujuceho a koho
- autobazar mi vyplatil kupnu cenu, na zaklade kupnej zmluvy odo mna odkupil auto, ale neprepisal ho na seba, chcel vyckat, kym najde kupujuceho, aby sa vyhol dvojnasobnym prepisom a inym, s tym spojenym, zalezitostiam
- to, ake postupy pouziva autobazar, nekomentujem
sunnyla
08.07.11,04:58
notar jednoznacne postupoval spravne, keby uz nicim inym sa nedalo argumentovat (pricom ale argumentov je niekolko, niektore uz aj spomenute v diskusii) tak notar je garantom pravnej istoty, takze taky dokument, ktorý jednak nesplna zakonne nalezitosti, tak este je aj velmi vysoke riziko zneuzitia..... pokial niekto chce netransparentne pravne ukony, moze sa kludne obratit aj na obecne urady, kde podpis osvedcia pravdepodobne aj v takomto pripade.....
nepravnik
05.02.14,13:40
1. Medzi jednotlivými dokladmi sú veľké rozdiely medzi ochrannými prvkami, a pochybujem, že nejaký pracovník na matrike o nich vie a kontroluje ich, alebo napríklad že vôbec videl v živote námornícku knižku.
2. Pri overovaní pravosti podpisu osoby, teda, že podpis na tej konkrétnej listine bol vykonaný osobou, ktorá predložila doklad k nahliadnutiu si pracovník vypýta preukaz, pozrie sa na neho, prečíta si údaje, ale už máloktorý zamestnanec sa poriadne pozrie na fotku, a už vonkoncom doklad samotný neverifikuje či je pravý - nemajú na úradoch žiadnu čítačku a ešte som nevidel, že by sa nejaký úradník vôbec pozeral na nejaké ochranné prvky, alebo položil nejakú kontrolnú otázku predkladajúcemu doklad.
Chobot
05.02.14,14:31
NA čo vyťahuješ tému starú 3 roky, keď sa nikto nič nepýtal?
nepravnik
06.02.14,04:05
Prosím o prepáčenie, prečítal som si aj podmienky používania tejto porady a nemám pocit, že by som porušil niečo,(vedomky) Ale Vy asi máte viac skúseností vzhľadom na Vašu aktivitu na porade, tak to akceptujem, a nebudem to rozoberať, aj keď si myslím, že by Vaše poučenie mohlo byť napísané aj taktnejšie. Sorry.
Poprosím Vás teda o radu, chcem si túto problematiku overovania podpisu objasniť, aj z hľadiska mojej ochrany, doporučíte mi nejako postupovať tu na porade?
Ďakujem úctivo.