Oberon14
06.07.11,21:04
Dobrý deň,

Môže mi prosím vás niekto poradiť? Chcel by som sa vás spýtať, či by ste mi mohli objasniť okolnosti zákona č. 34/2002 Z.z o nadáciach a o zmene Občianského zákonníka v znení neskorších predpisov, konkrétne jeho ustanovenie v §3 odseku 2 ohľadom nadačného imania a majetkových vkladov zakľadateľov.

„(2) Nadačné imanie je majetok nadácie zapísaný do
registra nadácií. Pri založení nadácie je tvorené majetkovými
vkladmi jednotlivých zakladateľov. Hodnota
majetkového vkladu každého zakladateľa je najmenej
20 000 Sk. Základná hodnota nadačného imania musí
byť najmenej 200 000 Sk, pričom túto základnú hodnotu
môžu tvoriť len peňažné prostriedky a nehnuteľnosti.
Hodnotu prevyšujúcu 200 000 Sk môžu tvoriť
aj hnuteľné veci, cenné papiere, ako aj iné majetkové
práva a hodnoty oceniteľné peniazmi. Hodnotu nadačného
imania nemožno znížiť.“

Nadáčné imanie je majetok nadácie, ktoré tvoria majektové vklady zakladateľov. Majetkovým vkladom sa rozumie určitý majetok určitej hodnoty, domnievam sa hnuteľný (pri 20 000 SK je nehnuteľný majetok bezpredmetný, 5 m2 pozemku ako ručenie asi nemá zmysel dávať). Každý zo zakladateľov musí mať majetkový podiel 20 000 SK. Rozpor ktorému nerozumiem prichádza pri základnej hodnote nadačného imania, ktorá musí byť minimálne 200 000 SK. Pri predpoklade, že bude 200 000 SK, ten môžu byť len peňažné prostriedky a nehnuteľnosti (to znamená nie hnuteľné veci). Tu nerozumiem dvom veciam:
1. Základné imanie na jednotlivého zakladateľa, pri počte dvoch zakladateľov je 100 000 SK (2 x 100 000 SK) ? Aká je súvislosť medzi majetkovými vkladmi jednotlivých zakladateľov ( min. 20 000 SK) a nadačným imaním ( min. 200 000 SK)?
2. V prípade veľkého problému, ručí zakladateľ svojím vkladom majetkovým vkladom 20 000 SK alebo ručí svojím podielom v nadačnom imaní (v ideal. situácií povedzme 100 000 SK). Ručí za nadačné imanie nadácia ako právnická osoba sama?

Spoluzakľadateľ navrhol riešiť situáciu nasledovne: Ako majektové vklady zakľadateľov kúpi Auto XXX v hodnote cca 40 000 SK, a prehlási, že polovicu hodnoty (20 000 SK) je mojím vkladom. Tým sa dostaneme obaja do ručenia Auto XXX. Čo sa týka nadačného imania, tvrdí, že stačí v komunikácií so štátom vypísať dokladne, že 200 000 SK máme (napríklad v trezore), v prípade, že by chcel štát skontrolovať či ich máme naozaj 200 000 ako imanie, vložil by ich zo svojho účtu na účet nadácie, pre potreby dokladovania imania, a potom by si ich vybral spať na svoj účet. Otázkou pre mňa je, v prípade problému, kto ručí za čo, a do akej výšky.

Problémom premňa je to, že spoluzakľadateľ je síce môj známy ale neviem, či mu môžem veriť do takej miery aby som sa s ním pustil do veci, v ktorej som si nie celkom istý čo znamenajú určité ustanovenia, v respektíve by som sa stál nerad "bielym koňom" pre zisk niekoho iného.

V súvislosti s tým by som vás teda chcel veľmi pekne poprosiť, či by ste mi mohli vysvetliť hore spomenuté ustanovenie zákona 34/2002 a či by bolo možné situáciu riešiť tak ako ju navrhol tento spoluzakľadateľ, aby som sa v tejto hlavnej a principiálnej veci vedel orientovať a vedel rozpoznať prípadné nebezpečenstvo smerujúce od tohto môjho spoločníka.
Ďakujem vám veľmi pekne dopredu za pomoc.
a_je_to
07.07.11,12:22
Netreba si mýliť cenu nehnuteľnosti s cenou dlhodobého majetku. Nehnuteľnosť je vždy dlhodobým majetkom ... aj keby mala nadobúdaciu cenu 1 Sk.
Nadácia nemá základné imanie /to má sro a as/, ale nadačné imanie. Neručí nadačným imaním v prípade veľkého problému, ale v prípade splatných záväzkov, na ktoré nemá iné zdroje. Nadácia ručí iba za svoje záväzky, za nadačné imanie ručia zakladatelia do výšky svojich /aj nesplatených/ podielov.
Tých 200 tis. SK nemôže byť v trezore, musia byť na účte v banke na území SR /viď § 30, ods. 2/, alebo v znalecky ocenených nehnuteľnostiach. Ak bude mať nadácia problémy, preberie ju súdom určený likvidátor a ten už tých 200 tisíc z vás nejako dostane.
Nemôžeš veriť známemu, ktorý Ťa ťahá do nadácie a pritom tvrdí, že peniaze z nadačného imania vyberie, alebo ani nevloží ... teda buď ani nepozná zákon, alebo sa ho chystá nedodržovať.
Celé mi to pripadá skôr ako nejaký školský príklad, alebo scenár pre príbehy zo súdnej siene, s ktorým nevieš pohnúť, než realita ... hmmm !
Oberon14
07.07.11,14:55
Takto:
S.r.o. má základné imanie, ktorého minimálnu výšku potrebuje na svoju činnosť aby vôbec existovala. Nadácia má nadačné imanie, ktorého minimálnu výšku potrebuje na svoju činnosť aby vôbec existovala. Keď sa snažím používať sedliacky rozum príde mi: Nieje nadačné imanie = základné imanie?
Druhá vec, monitoruje štát 24/7 bankový účet nadácie v danej banke? Predpokladám, že nie. Ono to "génius" vymyslel tak, že sa vypíše doklad, že tých 200 000 SK máme. Následne sa samozrejme podľa zákona zriadi účet v tej danej banke. Ak by prišla kontrola (ktorá musí byť vopred oznámená) presunuli by sa tam tie peniaze aby sa reálne ukázalo, že nadačné imanie je v plnej výške stanovenej v nadačnej listine. Argumentované mi to bolo tým, že to v podstate robí väčšina s.r.o a ostatných spoločností, ktoré pri tom ako je vôbec postavený zákon mohli fungovať. Z mojich aj keď chabých skúseností viem, že niektoré tak viac menej fungujú.
Čo sa týka "učebnicovosti" a "scenárovosti" tak za tým je pravdepodobne moja dvojhodinova snaha zbúchať ten text tak aby mojim myšlienkovým pochodom niekto vôbec rozumel, takže to beriem za kompliment, že sa mi môj účel podarilo naplniť. Aspoň viem, že na staré kolená budem vymýšlať príklady do právnických učebníc :)

S uvedeným ďaľším poradeným/napísaným sa stotožňujem a veľmi ti ďakujem za to že si promptne zareagoval. To uvedené hore prosím ťa neber za snahu spochybňovať, len keď som sa nad tým zamyslel napadli ma tieto dané otázky.

Ďakujem
a_je_to
07.07.11,19:07
Na rozdiel od základného imania s.r.o. , ktoré s.r.o. bežne používa sa nadačné imanie nepoužíva, ale tvorí akúsi kauciu počas existencie nadácie. Nemôže klesnúť pod 200 tisíc, iba zmeniť dovolenú formu. Prečítaj celý zákon, nadácia tvorí nadačné imanie, nadačný fond a ostatný majetok nadácie. Auto môže tvoriť iba jej ostatný majetok, nie nadačné imanie, ani nadačný fond. Ak je problém už pri naplnení nadačného imania, tak z čoho vytvorí nadačný fond a ostatný majetok ? Nadácie monitoruje štát, i keď iba nepriamo, čítaj § 8, 15, 34/2, 36/1. Presúvanie peňazí sa musí prejaviť v účtovníctve, to sa nedá ukryť ... že to akože nik nezbadá, stopy sú viditeľné aj po rokoch. Audítor musí všetky špekulácie oznámiť zo zákona ... a je po nadácii .... ale ešte predtým nejaké sankcie a pokuty.