Zdenka
24.05.04,11:35
Pri zúčtovaní platieb za mesiac máj sa vyskytlo množstvo dokladov za parkovanie

v hotovosti, alebo platobnou kartou s tým, že tieto doklady síce uvádzajú nové IČ pre DPH vystavovateľa dokladu,uvádzajú aj sumu DPH, avšak neuvádzajú
základ dane podľa pra.71.g. zákona o DPH platného od 1.5.2004. Ako postupovať
pri uplatnení DPH a ako zobraziť základ dane na tento doklad.Dopísať ručne?
Bude taký doklad pri kontrole akceptovaný? Jedná sa o doklady z registračnej pokladne. Ďakujem za odpevede.
accad
24.05.04,13:25
Ing.Kováčiková na školení upozorňovala, že veľké množstvo dokladov z ERP nesplňa náležitosti § 71 ods.5. Je riešenie doplniť si údaje na doklade ručne, aj keď by to tam malo byť uvedené platiteľom, ktorý službu alebo tovar dodáva. Bolo by nespravodlivé, aby ste si neuplatnili DPH za máj, keď je okolo toho toľko nejasností. Všetci školitelia zatiaľ neoficiálne povedali, že by pri kontrolach DPH za máj by mala byť väčšia tolerancia.
Ja si určite údaje doplním a DPH uplatním. Dúfam, že v budúcnosti nebudem mať šťastie na super horlivého daňového kontolóra, a že sa nestretnem pri novom zákone o DPH s väčším problémom ako je tento.
juko
26.05.04,17:41
ja som si pri čítaní týchto príspevkov spomenul na iný nedostatok u dokladoch z ERP a to zaokrúhľovanie. Aj keď DPH sa zaokrúhľuje na 10 haliere už skoro 2 roky, stále mi dodávatelia dávajú doklady, kde je DPH uvádzaná na 2 desatinné miesta. Mal som z toho mindráky a tak som sa išiel opýtať na DÚ, akú daň si mám vlastne z takýchto dokladov nárokovať pri odpočte. Ich stanovisko ma trocha uspokojilo, lebo mi tvrdili, že takú DPH, aká je na doklade. Len či tak zmýšľajú všetci daňoví úradníci.
____________________
akú skúsenosť máte vy?
M3G
26.05.04,19:42
Ešte taká otázka:
Máme staršiu registračnú pokladnicu a tá neumožnuje zobrazovať cenu bez DPH. Predávame iba konečnému spotrebiteľovi, musíme si kúpiť druhú pokladňu, keďže nespĺňa náležitosti zákona o DPH?

Niekde som počul, že by sa mali kópie s ERP zakladať do osobitného zošita, podobne ako to robíme pri vyšlých faktúrach. To sme už zašli až tak ďaleko??
jessica
27.05.04,13:26
Zatiaľ všetky kontroly mi uznali DPH takú aká bola na dokladoch:-)

Pre M3G: kópie z ERP treba archivovať, neviem či práve v zošite, my ich máme v krabiciach:-)
RenaM
27.05.04,14:08
ked je na doklade nezaokruhlena dph napr. 36,87 zaokruhlim si ju sama, teda system mi ju zaokruhli na 36,90, a danova kontrola mi to uznala respektive nemala k tomu ziadne vyhrady aj tak sa v danovych priznaniach zaokruhluje dan na cele koruny tak si myslim ze je to v odstate jedno.