alušik
13.01.06,09:47
Hlavicky moje mudre, mam na Vas takuto otazocku. V najomnej zmluve ma firma XXX, a.s. uvedene, ze so suhlasom prenajimatela bude nebytove priestory vratane hnutelneho zariadenia spolocne s touto firmou uzivat este dalsich 7 firiem. Tieto firmy su vsetky sesterskymi firmami uvedenej firmy XXX, a.s.
Faktury za najom su vystavovane len na firmu XXX, a.s. Podla mna by som mala kazdej z tych 7 firiem refakturovat cast najmu v 1/8, nie? Mne osobne to pripada vsak dost o nicom. Vsak keby tam tie firmy vymenovane v zmluve neboli, tak si firma XXX, a.s. necha v nakladoch cely najom a ziadny danovak nebude meditovat nad tym, ci to cele uznat alebo nie. Ale ked su tam tie dalsie firmy spomenute, tak ich to automaticky bude pri kontrole firmy XXX, a.s. nabadat k tomu, ze by najom nemal byt cely v nakladoch tejto firmy, nie? Alebo mate na vec iny nazor?
Tych dalsich 7 firiem nezamestnava ziadnych ludi, nemaju vlastne PC a pod. Ja som zamestnanec firmy XXX a spracovavam ucto aj pre tych dalsich 7 firiem. Poradite Poradaci?
Zita5
13.01.06,09:17
Ak tie firmy majú svoje vlastné IČO , DIČ a na tieto údaje podnikajú , tak podľa môjho názoru by mali mať každá jednotlivo uzatvorenú zmluvu o nájme a platiť každá firma za seba . Tým by si to aj uplatňovali do nákladov .
Nemala by však jedna firma platiť nájom a za iného a platbu si uplatňovať v nákladoch , jedine v neovplyvňujúcich .
alušik
13.01.06,09:23
Ved ano... Ja som tu nastupila teraz od 1.1. a najomna zmluva je uz urobena, zaplatili sme aj najom. Lenze potom som zacala citat najomnu zmluvu a zarazilo ma, preco to dohodli tak, ze su vlastne v jednej zmluve uvedene vsetky firmy. Zmluvu uzatvara s prenajimatelom vlastne len ta jedna firma xxx, akurat je tam niekde v texte zmluvy spomenute to, co som napisala vyssie. Tiez nechapem, naco to tam davali. Podla mna je blbost, aby na tie iste priestory /3 kancelarie/ malo najomnu zmluvu vsetkych 8 firiem. Tie ostatne firmy podla mna naklady nepotrebuju. Ja teraz nad tym meditujem z pohladu tej firmy XXX. Proste napadlo ma, ci nemam sefa radsej poprosit, aby tu zmluvu s prenajimatelom prerobili a nech sa tam tie firmy radsej vobec nespominaju.
Zita5
13.01.06,09:27
Ved ano... Ja som tu nastupila teraz od 1.1. a najomna zmluva je uz urobena, zaplatili sme aj najom. Lenze potom som zacala citat najomnu zmluvu a zarazilo ma, preco to dohodli tak, ze su vlastne v jednej zmluve uvedene vsetky firmy. Zmluvu uzatvara s prenajimatelom vlastne len ta jedna firma xxx, akurat je tam niekde v texte zmluvy spomenute to, co som napisala vyssie. Tiez nechapem, naco to tam davali. Podla mna je blbost, aby na tie iste priestory /3 kancelarie/ malo najomnu zmluvu vsetkych 8 firiem. Tie ostatne firmy podla mna naklady nepotrebuju. Ja teraz nad tym meditujem z pohladu tej firmy XXX. Proste napadlo ma, ci nemam sefa radsej poprosit, aby tu zmluvu s prenajimatelom prerobili a nech sa tam tie firmy radsej vobec nespominaju.

Ak by sa to tak dalo , tak by sa v tom nikto nešprtal a vlastne ten nájom by sa platil len z jednej firmy , s tým že to má preukázateľný náklad . :) Spýtaj sa šéfa , nech Ti objasní , čo tým cheli docieliť , aby si vedela , ako zmýšľali a vlastne okolnosti , ktoré ich k tomu nútili pri uzatváraní zmluvy .:) ;)
alušik
13.01.06,09:36
Ten, kto nam tu budovu prenajima, je tiez len v prenajme. Cize my sme uz ako firma realne podnajomnik. Myslim si, ze to spomenutie firiem v zmluve si osetril ten nas prenajimatel, hlavne kvoli jeho vztahu s jeho prenajimatelom, aby sa nestalo, ze sem pride majitel budovy a bude vidiet - aha tu je na tabulkach zapisanych tychto 8 firiem, ale my sme suhlas k prenajmu pre nich nedavali... Takze asi preto.Ja neviem.Ale spytam sa. Len som sa proste chcela uistit, ci si myslim dobre, ked si myslim, ze danovaci by mali asi problem, keby kontrolovali firmu XXX a citali by najomnu zmluvu a videli by, ze tu nebezi dalej ziadna refakturacia voci tym dalsim 7 spolocnostiam. Tiez si myslim, ze keby v tej zmluve spomenute neboli, nik by nepochyboval o danovych nakladoch firmy XXX. Ved ma predsa nieco ona sama zmluvne dohodnute.Ten najom by sa vlastne vobec nemenil, ci by tie dalsie firmy v zmluve figurovali alebo nie. Lenze nechcela som s tym na sefa vyrukovat, len preto, ze si to ja myslim. Ked clovek citi podporu este od niekoho dalsieho, tak je to o inom...:) Takze si v podstate len overujem, ci si myslim, ze si myslim dobre. Ufff, ale som to napisala komplikovane!
alušik
16.01.06,07:57
No tak som postupila dalej...Zmluvu nam neprerobia, vzhladom k tomu, ze to tak chcel majitel nasej firmy. Odovodnovali to tym, ze sem chcu zapisat sidlo vsetkym firmam. Ja si vsak myslim, ze sidlo si mozem zapisat na nejaku adresu a pritom na tej adrese vobec nemusim mat prenajate priestory, no nie?
Takze teraz mam takuto otazku k tomu najomnemu - Firma xxx, a.s. teda bude musiet fakturovat najom tym dalsim 7 firmam. Sef mi povedal, ze tam dame len symbolickych 100 Sk rocne. Ja s nim ale zase nesuhlasim. Vsak tie firmy su navzajom prepojene, takze tu sa musime bavit o spriaznenych osobach, nie? Spriaznene osoby by si mali fakturovat teda v cenach obvyklych, alebo sa mylim? Aby sa mi teda danovaci v tom nejako nebabrali, tak si myslim, ze by bolo vhodne refakturovat kazdej z tych dalsich 7 firiem 1/8 najomneho, ktore ma vyfakturovane firma xxx, nie? Co vy na to?
alušik
16.01.06,10:39
Podporí ma niekto alebo zistím až neskôr, že to, čo si myslím, je blbosť?;)
olinka6226
19.01.06,08:14
Sidlo si mozes dat zapisat vylucne s najomnou zmluvou. Inak ti ho nikto nezapise.
vieroslava
22.01.06,06:37
A tie dcérske spoločnosti navykazujú žiadem príjem, že nepotrebujú náklady?
Samozrejme, že by to tak malo byť, ako si napísla, Alušik, ale šéf je šéf. V podstate, ak aú spoločnosti ich, ide len o presýpanie peňazí. Presvedč ho na nejakú rozumnú sumu. 100.- Sk za rok je naozaj málo.
KEJKA
22.01.06,14:11
tie sesterské firmy sú naozaj v zmluve uvedené len kvôli zápisu do OR. A čo sa týka nájmu, môžu mať prevádzky niekde inde, nemusia vôbec vykonávať činnosť, kvôli ktorej musia mať reálne priestory. Ak v budove reálne sedia len zamestnanci materskej a.s., ktorá platí nájom, tak sa to obháji.
Ak je to inak, tak som sa stretla so symbolickým nájmom za tzv. schránku 2500 Sk. Teda za to, že na túto adresu chodí pošta.
alušik
25.01.06,06:47
Šéf sa dal na ústup aj v tomto prípade. Mám urobiť zmluvy s tými ďalšími firmami a bude sa im ročne fakturovať alikvotná časť nájmu.:) :p :D :eek: