Mato65
13.01.06,09:55
Dobry den,

som SZCO, kvartalny platca DPH, vediem JU. Obchodujem s tovarom len na uzemi SR. Po 12 rokoch podnikania si ma nasli a mam prvu danovu kontrolu. Na DPH z roku 2004. Nie som expert na uctovnictvo, preto ma neukamenujte za moje, mozno naivne, otazky.

Potreboval by som si ujasnitit toto:

1. Ktory den je dnom zdanitelneho plnenia? Je pravda, ze dodavatel tovaru a jeho prijemca maju rozlicny datum zdanitelneho plnenia? Kedy?

Ja som to, zjednodusene povedane, chapal doteraz tak, ze datum zdanitelneho plnenia dodavatela tovaru je den vystavenia faktury (povedzme, pre zjednodusenie, ze je to aj den odoslatia tovaru) a odberatela zase den zaplatenia faktury. Chapem to spravne?

Priklad:
Dostal som od dodavatela fakturu so zhodnym datumom vystavenia aj zd.pl. 28.03.04. Tovar som obdrzal 29.03.04. Fakturu som uhradil 09.04.04. Co (ktory den) je dnom zdanitelneho plnenia dodavatela a co mojim? A preco?

2. Je rozdiel medzi dnom zdanitelneho plnenia pred datumom 01.05.2004 (novelizacia zakona o DPH po vstupe do EU) a po 01.05.2004? Aky?

Inymi slovami, keby uvedena faktura bola vystavena s datumami roku 2005, "davalo" by sa to do DPH inym sposobom?

Dakujem za odpovede :confused:
evina
13.01.06,09:20
Otázka je dosť obšírna pokúsim sa stručne:

Odpoviem Ti najprv na druhú otázku: Áno je rozdiel. V roku 2004 v danom období boli v platnosti dva zákony:
od 1.12004 – 30.4.2004 bol v platnosti Zákon č. 289/1995 v znení neskorších predpisov
od 1.5.2004 platí zákon 222/2005Posudzovanie skutočností na ktoré sa pýtaš bolo rozdielne:
Ad 1, teda do 30.4.2004:
Uskutočnenie zdaniteľného plnenia sa posudzovalo podľa §13 /uvádzam iba najdôležitejšie plnenia:
§ 13
Uskutočnenie zdaniteľného plnenia
1) Zdaniteľné plnenie je uskutočnené
a) pri dodaní tovaru dňom odovzdania tovaru v určitom mieste alebo dňom odovzdania tovaru prvému dopravcovi na prepravu, ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním tovaru, a to aj vtedy, ak k zmene vlastníckeho práva k tovaru podľa kúpnej zmluvy dôjde až zaplatením ceny tovaru; v ostatných prípadoch dňom, keď je príjemcovi umožnené nakladať s tovarom, a to aj vtedy, ak k zmene vlastníckeho práva k tovaru podľa kúpnej zmluvy dôjde až zaplatením ceny tovaru,
b) pri prevode a prechode nehnuteľnosti alebo jej časti dňom nadobudnutia vlastníctva alebo prevodu správy; pri dodaní stavby dňom prevzatia alebo zaplatenia, a to tým dňom, ktorý nastane skôr,
c) pri poskytovaní služieb dňom ich poskytnutia alebo zaplatenia, a to tým dňom, ktorý nastane skôr,


/dátum vystavenia a dátum uskutočnenia zdaniteľného plnenia nemusí byť totožný/
Uskutočnenie zdaniteľného plnenia = daňová povinnosť pre toho, kto službu alebo tovar dodáva, teda pre dodávateľa.
Odberateľ si mohol odpočítať daň po splnení nasledovných podmienok:
ak zdaniteľné plnenie vzniklo
daň si zaúčtoval
a mal k dispozícii daňový, resp. zjednodušený daňový doklad. Museli byť splnené všetky tri podmienky.Od 1.5. už neexistuje pojem zdaniteľné plnenie, ale daňová povinnosť, dátum dodania tovaru/alebo služby.

Daňová povinnosť vzniká /Uvádzam znenie k 1.5.2004/:


§19

(1)Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby.

T.j. tu vzniká opäť daňová povinnosť pre dodávateľa a odberateľ si môže odpočítať daň zjednodušene povedané , ak má faktúru, teda daň bola voči nemu uplatnená.

Na základe uvedeného, Ti ešte zhrniem k otázke č. 1. Nie je pravda, že dodávateľ a odberateľ majú rozličný dátum "zdaniteľného plnenia, resp. daňovej povinnosti. Rozdiel je v tom, že dodávateľ odvádza DPH podľa dňa daňovej povinnosti a odberateľ si môže tútu daň odpočítať až po splnení podmienok daných v zákone, t.j.

t.j. v Tvojom prípade dodávateľ musel odviesť daň v marci, resp. za 1. Q. 2004 a Ty si si mohol uplatniť túto daň na odpočte v marci, zdaniteľné plnenie nastalo v marci, ak si faktúru mal k dispozícii v marci v marci si ju aj zaúčtoval . Teoreticky mohol nastať pre Teba prípad, že všetky podmienky si splnil až v apríli /napr. nemal si k dispozícii doklad/, potom si si túto DPH nárokoval v apríli, resp.2. Q. Po 1.5. odpadla podmienka zaúčtovania /musí byť faktúra však uvedená v záznamovej evidencii pre DPH
Mato65
13.01.06,09:47
Dakujem,
trochu (dost) sa mi v tej "hlme" rozjasnilo ... :-)
evina
13.01.06,10:00
Dakujem,
trochu (dost) sa mi v tej "hlme" rozjasnilo ... :-)
Ak nie celkom pýtaj sa ďalej:) Teraz som tam na záver ešte jednu vetu dopísala.
ALBO
13.01.06,10:01
do mája 2004:
§ 13
Uskutočnenie zdaniteľného plnenia
(1) Zdaniteľné plnenie je uskutočnené
a) pri dodaní tovaru dňom odovzdania tovaru v určitom mieste alebo dňom odovzdania tovaru prvému dopravcovi na prepravu, ak je dodanie tovaru spojené s odoslaním tovaru, a to aj vtedy, ak k zmene vlastníckeho práva k tovaru podľa kúpnej zmluvy dôjde až zaplatením ceny tovaru;26) (javascript: fZzSRInternal('13066', '1121395', '0', '0', '0', '17716')) v ostatných prípadoch dňom, keď je príjemcovi umožnené nakladať s tovarom, a to aj vtedy, ak k zmene vlastníckeho práva k tovaru podľa kúpnej zmluvy dôjde až zaplatením ceny tovaru,26) (javascript: fZzSRInternal('13066', '1121395', '0', '0', '0', '17716'))

od mája 2004 dodnes:
§ 19
Daňová povinnosť pri dodaní tovaru a služby
(1) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania tovaru. Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Pri prevode alebo prechode nehnuteľnosti je dňom dodania deň odovzdania nehnuteľnosti do užívania, ak je tento deň skorší ako deň zápisu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti do katastra nehnuteľností. Pri dodaní stavby na základe zmluvy o dielo alebo inej obdobnej zmluvy je dňom dodania deň odovzdania stavby.
4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

Dátum dodania tovaru musí byť presne uvedený odberateľom na Fa a je to aj dátum, ktorý zakladá vznik práva na odpočítanie dane na strane odberateľa , ktoré môžete uplatniť ak máte doklad . Pri jednej dodávke je jeden dátum zdaniteľného plnenia, po novom dodania.
Dátum vystavenia fa to v žiadnom prípade nie je, i keď tieto dátumy môžu byť zhodné. Platiteľ je povinný vystaviť Fa do 15 dní od dodania tovaru (dátum vystavenia ako dátum daňovej povinnosti sa používa len pri zahraničných dodaniach).
Vy sa možno nechcete opýtať, či dátum zdaniteľného plnenia je zhodný alebo súvisí zo zaplatenosťou, ale či si môžete uplatniť daň na vstupe v mesiaci dátumu zdaniteľného plnenia. (napadlo ma to preto, lebo deň daňovej povinnosti spájate so zaplatenosťou, čo platlo v minulosti) Nárok na uplatnenie DPH rieši § 49 a 51

Podľa mňa rozdiel medzi starým a novým zákonom je , keď tam vstúpi prepravca.Podľa starého je deň zd. plnenia vtedy, keď dodávateľ odovzdal tovar prepravcovi a v novom vtedy keď s ním odberateľ môže disponovať (až keď ho má dopravený)

Priklad:
Dostal som od dodavatela fakturu so zhodnym datumom vystavenia aj zd.pl. 28.03.04. Tovar som obdrzal 29.03.04. Fakturu som uhradil 09.04.04. Co (ktory den) je dnom zdanitelneho plnenia dodavatela a co mojim? A preco?

No ak tam bola tá preprava a odberateľ to odovzdal prepravcovi 28,3,2004 tak je to dobre. Ak to odovdal osobne vám až 29,3,2004 potom tam mal byť dátum 29,3,2004.To bol deň zdaniteľného plnenia dodávateľa-vtedy on odvedie daň.
Vy nemáte deň zdaniteľného plnenia, vy máte právo na odpočítanie dane.Podľa zákona platného v roku 2004:
§ 20a
(1) Odpočítať daň podľa § 20 môže platiteľ pri prijatom zdaniteľnom plnení, ak
a) platiteľovi, ktorý uskutočnil toto zdaniteľné plnenie, vznikla daňová povinnosť (§ 14 (javascript: fZzSRInternal('13066', '1121385', '1121385', '630661', '630665', '0'))),
b) daň na vstupe zaúčtoval vo svojom účtovníctve; ak ide o platiteľa, ktorý nie je účtovnou jednotkou, daň na vstupe zaevidoval v záznamoch podľa § 24 (javascript: fZzSRInternal('13066', '1121388', '1121388', '630819', '3987950', '0')),
c) má daňový doklad alebo zjednodušený daňový doklad, ktoré vyhotovil platiteľ.
(2) Platiteľ môže odpočítať daň v zdaňovacom období, v ktorom sa splnila posledná z podmienok podľa odseku 1

Podľa nového zákona je nárok na odpočítanieinak:
Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť
§50 (2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) (javascript: fZzSRInternal('29340', '1136641', '1136641', '4567582', '4567583', '0')), c) alebo d) (javascript: fZzSRInternal('29340', '1136641', '1136641', '4567585', '4567586', '0')) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) (javascript: fZzSRInternal('29340', '1136641', '1136641', '4567584', '4567584', '0')) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70 (javascript: fZzSRInternal('29340', '1136646', '1136646', '4567860', '4567866', '0')).
Mato65
13.01.06,10:26
Ak sa ma uctovnicky software pri uctovani pyta na datum zdanitelneho plnenia (po novom dodania) a ja uctujem fakturu na vstupe, mysli sa tym obecne datum dodavatela, t.j. ten datum, ktory mam uvedeny na jeho fakture?

Lebo za datum dodania z mojho pohladu povazujem datum, kedy mi to prislo, t.j. aj dva i viac dni po tom, co mi to poslal dodavatel. (Cas zavisi od prepravnej sluzby)

Inymi slovami: Datum dodania dodavatela a prijimatela nie je ten isty ...
Mato65
13.01.06,10:39
Konecne som si ozrejmil rozdiel medzi zdanitelnym plnenim a pravom na odpocet dane. Neviem preco, ale nejako mi to doteraz splyvalo ... Uff ... Vdaka :-)
evina
13.01.06,10:45
Ak sa ma uctovnicky software pri uctovani pyta na datum zdanitelneho plnenia (po novom dodania) a ja uctujem fakturu na vstupe, mysli sa tym obecne datum dodavatela, t.j. ten datum, ktory mam uvedeny na jeho fakture?

Lebo za datum dodania z mojho pohladu povazujem datum, kedy mi to prislo, t.j. aj dva i viac dni po tom, co mi to poslal dodavatel. (Cas zavisi od prepravnej sluzby)

Inymi slovami: Datum dodania dodavatela a prijimatela nie je ten isty ...

dátum dodania na vstupe uvádzaš ten, ktorý uvádza dodávateľ. Ja mám v softe ešte dátum prijatia faktúry a ten uvádzam, kedy som faktúru obdržala.

Už píšeš, že chápeš, ale zopakujem, dátum dodania je ten istý pre oboch, len Ty ako odberateľ máš nárok na odpočet až po splnení podmienok, t.č., že vznikla daňová povinnosť =dátum dodania a tú faktúru máš k dispozícii. .
ALBO
13.01.06,12:15
Ak sa ma uctovnicky software pri uctovani pyta na datum zdanitelneho plnenia (po novom dodania) a ja uctujem fakturu na vstupe, mysli sa tym obecne datum dodavatela, t.j. ten datum, ktory mam uvedeny na jeho fakture?

Lebo za datum dodania z mojho pohladu povazujem datum, kedy mi to prislo, t.j. aj dva i viac dni po tom, co mi to poslal dodavatel. (Cas zavisi od prepravnej sluzby)

Inymi slovami: Datum dodania dodavatela a prijimatela nie je ten isty ...

Neexistuje niečo ako dátum dodania z vášho pohľadu-prijímateľa služby Dátum dodania je len jeden, ten čo je na Fa a stanoví sa v zmysle zákona= §19 = datum daňovej povinnosti u dodávateľa.
Podľa mňa aký dátum naplníte do toho dátumu zdaniteľného plnenia v programe, závisí od toho ako ten program s tým dátumom pracuje.Napr. vymýšlam si,môžete mať program, že vám robí aj daňové priznanie DPH a tento dátum by bol previazaný na to, do ktorého daňového priznania danú FA zaevidujete. Potom dátum zdaniteľného plnenia tam striktne vyplňať by nebolo dobré, pretože nie vždy máte nárok na odpočet v tom období, kedy je dátum zdaniteľného plnenia=daňovej povinnosti. Môže sa vám možnosť uplatnenia dane posunúť o mesiac, pretože ste nemali doklad §51.Takže ak by vám dátum zd. plnenia reagoval na daňové priznanie DPH museli by ste tam dávať dátum , kedy vám vzniklo právo na odpočítanie dane.

Vy za dátum dodania musíte považovať to čo je na FA (ak je to tam dobre). to je aj dátum, kedy vám vzniká právo na odpočet §49. Avšak nárok na odpočítanie máte až v DP, kedy máte právo a doklad (bližšie § 51)