Tica242
07.07.11,08:13
Dobrý deň.Potrebovali by sem poradadiť. Asi zhruba pre polrokom sme mali nehodu. Zaparkovali sme auto pred obchodnym domom a počas našho nakupu naše auto naburalo do druheho zlyhala ručna brzda. K činu bola volana policia všetko vyfotili všetko sa dalo do poisťovni s tým že už je to vyriešene. Naše auto malo veľkú škodu rozbytý zadný kufor a blatník a auto druheho poškodeneho malo len vypadnute hmlove svetlo kedže to bolo vyšie auto. Inak žiadne ine znamky škody tam neboli. Pani nam teraz po pol roku volala že škoda na aute bola zhruba vo vyške 750 eur a naša poisťovňa im preplatila len 300eur. Teraz od nas žiada zvyšne peniaze. Vyhraža sa nam že nas da na sud. Vlastne včera večer volala a že dnes nas dáva na súd ak jej to nezaplatíme. Má na to vobec práva. Nemáme čas si ani pozisťovať či sa to takto ľahko dá čo od nas žiada. Ďakujem za skoru odpoveď.
bubkoch
07.07.11,06:41
kludne ju ignoruj ... prip. jej len odkaz ze nech sa so svojou požiadavkou, čiže reklamaciou a vyhrazkou sudu obrati na poistovnu, že ty uz s tym nic nemas spolocne ... mozes byt kludny nech sa vyhraza čimkolvek
bodliak
07.07.11,08:09
PZP, čiže povinné zmluvné poistenie, je poistenie vozidla, ktoré vyplýva zo Zákona č. 381/2001 Z.z. a ďalších zákonov a vyhlášok. PZP je povinný uzatvoriť každý vlastník či držiteľ vozidla, aby tak v prípade nehody mohli byť všetky, ním spôsobené škody uhradené poškodenej strane.
V prípade nehody sú teda vďaka PZP chránené obe strany – poistník, ktorý nemusí hradiť škodu z vlastného vrecka, ale aj poškodený, ktorého škoda bude uhradená z PZP vinníka.
Poisťovňa teda za poistníka preberá zodpovednosť za vzniknutú škodu.

===

Povinné zmluvné poistene (PZP) ma kryť všetky OPRÁVNENÉ nároky poškodenej strany, limit ste myslím nepresiahli :-),
a tak nech sa s dôverou obrátia na Tvoju poisťovňu.

Iné by to bolo, keby pri nehode asistoval alkohol, alebo vozidlo bolo nepoistené, ale to nás v tomto prípade asi nemusí zaujímať.
Tica242
15.11.11,12:25
Tak po 4 mesiacoch som tu opať. Pán ktorému naše auto spáchalo škodu nás dál na sud. Prišli nam niejake podklady od jeho advokatky že od nás vymáhaju rozdiel... čo teraz už teda nečiní tých 300 a niečo eur, ako od nás žiadal na začiatku, ale teraz nás žiadaju vyplatiť 164 eur... odpísali sme im že sme si svoje zákonom stanovené povinosti splnili v čas a že jedine od koho možu vymáhať škodu je naša poisťovňa /to nám poradila naša poisťovňa/... jasne že do ceny si pridali držiak za značku a náraznik ktoré vobec neboli pri náraze nijako poškodené /poisťovňa im zaplatila aj za držiak aj za nárazník - aj keď to nemali poškodené stiahla im len za amortizaciu auta a ešte za niečo/.... no na to nam dnes prišiel rozsudok zo súdu že máme žalobcovi vyplatiť 164 eur a k tomu ešte 72 eur za súdne trovy ... no najviac čo ma na tom liste zarazilo bolo to že žalobca teda pán ktorému sme škodu sposobili zatajil že na mieste pri hávarii bola polícii citujem zo spisu : " Vzhľadom k rozsahu poškodenia vozidla žalobcu sa účastníci dopravnej nehody vzájomne dohodli o neprivolaní hladky PZ SR ..." pričom hliadka bola privolaná samotnym pánom /polícia si to všetko vyfotila zdokumentovala/
no teraz neviem čo máme robiť v prvom rade teda ideme na našu poisťovňu a uvidíme ako budeme postupovať ďalej
držte nam palce aby to dobre dopadlo
a ak máte niejaku radu tak napíšte lebo mi sme ľudia ktory ešte haváriu nemali a ani takéto niečo sa nam v živote nestalo takže sme veľmi vystresovany ako to dopadne kedže peňiažky nam treba nemáme ich na rozdávanie
ak by som pracovala tak pre pokoj duše by sme to vyplatili ale zial som na materskej a jedine zarobkovo činna osoba je v domácnosti manžel
bodliak
16.11.11,12:57
Pozrite aj http://www.porada.sk/t81084-povinne-zmluvne-poistenie-plnenie.html
Spominate list aj rozsudok, vy ste svoj postoj nijak neobhajovali ? Konalo sa vsetko bez vas ?
V pouceni budu aj nejake lehoty (!), tak aby ste nepremeskali nejaky termin...
Tica242
16.11.11,16:54
Pozrite aj http://www.porada.sk/t81084-povinne-zmluvne-poistenie-plnenie.html
Spominate list aj rozsudok, vy ste svoj postoj nijak neobhajovali ? Konalo sa vsetko bez vas ?
V pouceni budu aj nejake lehoty (!), tak aby ste nepremeskali nejaky termin...

Ano prišla nam žaloba s platobnym rozkazom aby sme platbu uhradil
ale až teraz som pochopila že na konci je uvedene citujem: " V prípade ak ktorýkoľvek zo žalovanych poda odpor, žalobca navrhuje, aby konajúci súd vydal tento rozsudok.... atď..
Žalovaný sme dvaja a to moj manžel a poisťovňa....
Boli sme na poisťovni im to tiež prišlo a teraz poisťovňa voči tomu dáva odpor že vraj stačí aby podala len jedna strana odpor .... kedže chce aby sme tu čiastku zaplatili navrhovateľovi spoločne
My sme svoj postoj zatial nijako neobhajovali, jedine čo sme vtedy odpísali advokátke že sme všetky svoje zákonnom dané povinosti splnili včas.
No a lehota tam je 15 dni odo dňa doručenia platobneho rozkazu. V pondelok máme volať na poisťovňu teda na tie pravne služby že aby nezabudli alebo aby sme im pripomenuly že maju podať odpor...
som sama zvadava ako to dopadne a mam s toho celkom slušne nervy :(
bubkoch
17.11.11,08:18
Ano prišla nam žaloba s platobnym rozkazom aby sme platbu uhradil
ale až teraz som pochopila že na konci je uvedene citujem: " V prípade ak ktorýkoľvek zo žalovanych poda odpor, žalobca navrhuje, aby konajúci súd vydal tento rozsudok.... atď..
Žalovaný sme dvaja a to moj manžel a poisťovňa....
Boli sme na poisťovni im to tiež prišlo a teraz poisťovňa voči tomu dáva odpor že vraj stačí aby podala len jedna strana odpor .... kedže chce aby sme tu čiastku zaplatili navrhovateľovi spoločne
My sme svoj postoj zatial nijako neobhajovali, jedine čo sme vtedy odpísali advokátke že sme všetky svoje zákonnom dané povinosti splnili včas.
No a lehota tam je 15 dni odo dňa doručenia platobneho rozkazu. V pondelok máme volať na poisťovňu teda na tie pravne služby že aby nezabudli alebo aby sme im pripomenuly že maju podať odpor...
som sama zvadava ako to dopadne a mam s toho celkom slušne nervy :(

tak sa vyjadruj presne lebo platobny rozkaz je nieco uplne ine ako rozsudok ...
podajte odpor, bude normalne pojednavanie, kde bude prizvana poistovna ako vedlajsi ucastnik konania

a na konci súd vyda ozsudok kde bud zamietne narok poskodeneho, alebo ho uzna, v tom pripade súd zaviaze na platenie POISTOVNU, nie teba ...

nemusis vobec stresovat, nic platit nebudes
KEJKA
17.11.11,08:53
platobný rozkaz súd vydáva viac-menej automaticky na návrh.
odpor podľa mňa treba podať bud spoločne s poisťovňou, alebo každá strana. Obávam sa, aby tým, že vy odpor nepodáte, tak voči vám sa ten PR stane účinný a potom už nasleduje exekútor.
A súd pri pojednávaní konanie zastaví, lebo vy budete tí ktorí budete platiť.
rozhodne si zabezpeč, aby si v figurovala v odpore ako zúčastnená strana, či už v samostatnom, alebo v tom návrhu, čo podá poisťovňa. Aj s tvojím podpisom.
PR nie je sranda - určite treba dodržať termín.
riccado
17.11.11,11:11
platobný rozkaz súd vydáva viac-menej automaticky na návrh.
odpor podľa mňa treba podať bud spoločne s poisťovňou, alebo každá strana. Obávam sa, aby tým, že vy odpor nepodáte, tak voči vám sa ten PR stane účinný a potom už nasleduje exekútor.
A súd pri pojednávaní konanie zastaví, lebo vy budete tí ktorí budete platiť.
rozhodne si zabezpeč, aby si v figurovala v odpore ako zúčastnená strana, či už v samostatnom, alebo v tom návrhu, čo podá poisťovňa. Aj s tvojím podpisom.
PR nie je sranda - určite treba dodržať termín.

No urcite toto nie je spravny navod, totizto ak co i len jeden z odporcov, ktori tvoria nerozlucne procesne spolocenstvo, poda vcas odpor s odovodnenim vo veci samej, zrusuje sa tym platobny rozkaz v celom rozsahu a sud nariaduje vo veci pojednavanie. Ak poda odpor viacero odporcov, kazdy z nich bude sudom zaviazany zaplatit za svoj odpor sudny poplatok, a v pripade zadavatelky to bude uplne zbytocne. Poistovna sa bude branit zodpovedne, o to netreba mat obavy...
Tica242
17.11.11,12:18
No urcite toto nie je spravny navod, totizto ak co i len jeden z odporcov, ktori tvoria nerozlucne procesne spolocenstvo, poda vcas odpor s odovodnenim vo veci samej, zrusuje sa tym platobny rozkaz v celom rozsahu a sud nariaduje vo veci pojednavanie. Ak poda odpor viacero odporcov, kazdy z nich bude sudom zaviazany zaplatit za svoj odpor sudny poplatok, a v pripade zadavatelky to bude uplne zbytocne. Poistovna sa bude branit zodpovedne, o to netreba mat obavy...

Takže ak som pochopila správne tak poisťovňa nam hovorila pravdu že stači podať jeden odpor aby sme mi zbytočne neplatili 16,50 za ten náš. Samozrejme od poisťovni si vyžiadam zaslať fotokopiu odporu ktory pošle súdu. A aj nam bolo povedane že na pojdendívani nebudem musieť byť lebo že bude stačíť pravník z našej poisťovne.
Tica242
17.11.11,12:24
žalovany sme obydvaja naraz mi a poisťovňa a ten rozdiel žiadaju od nas oboch /že buď to zaplati poisťovňa alebo mi alebo niejako sa dohodneme/
takže neviem či je potrebne podávať odpor nám obom
v poisťovni nam povedali že bude stačiť jeden odpor lebo je to spoplatňovane /ale presnejšie máme zavolať v pondelok na právnicke odelnei poisťovňe aby nám vysvetlili/
riccado
18.11.11,07:18
Takže ak som pochopila správne tak poisťovňa nam hovorila pravdu že stači podať jeden odpor aby sme mi zbytočne neplatili 16,50 za ten náš. Samozrejme od poisťovni si vyžiadam zaslať fotokopiu odporu ktory pošle súdu. A aj nam bolo povedane že na pojdendívani nebudem musieť byť lebo že bude stačíť pravník z našej poisťovne.

ano, na poistovni ti povedali pravdu. co sa tyka ucasti na pojednavani, nie je nevyhnutna, ale zvazil by som ju, nakolko by si mohla sudu opisat skutocnost v rozpore s tvrdeniami zalobcu, s ktorymi nesuhlasis (neprivolanie policajnej hliadky a pod...)
KEJKA
18.11.11,07:23
svoj príspevok škrtám, verím tiež fundovaným odpovediam odborníkov.
Môj názor bol názor laika, tak sa ospravedlňujem - len som chcela poukázať na vážnosť PR, nech radšej svoj postup preverí viackrát, než zmeškať nejakú lehotu.
Určite som nechcela zavádzať.