Zubra
13.01.06,09:55
Milá porada,
chcem sa spýtať, ako by sa riešila následovná situácia, lebo bohužiaľ na úrade si neboli istí. Dieťa má 17 mesiacov, povedzme, že by som si teraz zrušila rodičovský príspevok a prihlásila sa na poberanie dávky v nezamestnanosti, keďže som dostala v práci výpoveď a budem si hľadať inú prácu. Podmienky na podporu splňujem. Je mi jasné, že obe dávky tj. rodičovský a podporu nemôžem poberať. Za tri mesiace si nájdem prácu, tj. prestanem brať podporu, ale - dá sa opäť poberať ďalej rodičovský príspevok, keďže dieťa ešte nebude mať tri roky? Toto mi nevedeli potvrdiť, či sa aj prerušený rodičovský príspevok sa dá potom opäť obnoviť. Ďakujem za odpoveď.
blondy
13.01.06,10:36
vlastná skúsenosť :

Bola som na RD keď mal syn 1 rok, vrátila som sa do práce a RD som mala vtedy zníženú na 1300(teraz to už neplatí - keby to bolo teraz mala by som vyplácaný celý RD) o pol roka na to som v práci dostala výpoveď z nadbytočnosti, a tak som sa informovala na úrade práce čo s tým, a bolo mi odporučené vrátiť sa naspäť na RD(čiže mi bola vyplácaná celá RD) a nie čerpať podporu. Povedali mi že ak si nenájdem robotu tak po ukončení RD mám ešte pol roka nárok na podporu. Ale robotu som si našťastie našla :)

Moje odporúčanie : zostaň radšej na RD a hľadaj si len popri tom robotu !!
alušik
13.01.06,12:26
Ano, ja mam tiez podobnu skusenost. Ja som bola tesne pred nastupom na matersku na podpore, ale len kratku dobu. Pani z uradu prace mi povedala, ze ked mi skonci rodicovsky prispevok, mozem sa prist opat zaregistrovat na urad prace a dostalavala by som este podporu po zvysnu dobu. Pokial som splnala podmienky na poberanie rodicovskeho prispevku, vraj by ma ani do evidencie uchadzacov o zamestnanie nezaradili. Neoverovala som si zakony ale toto mi bolo povedane pracovnickou uradu prace.
ajobs
13.01.06,18:26
Milá porada,
chcem sa spýtať, ako by sa riešila následovná situácia, lebo bohužiaľ na úrade si neboli istí. Dieťa má 17 mesiacov, povedzme, že by som si teraz zrušila rodičovský príspevok a prihlásila sa na poberanie dávky v nezamestnanosti, keďže som dostala v práci výpoveď a budem si hľadať inú prácu. Podmienky na podporu splňujem. Je mi jasné, že obe dávky tj. rodičovský a podporu nemôžem poberať. Za tri mesiace si nájdem prácu, tj. prestanem brať podporu, ale - dá sa opäť poberať ďalej rodičovský príspevok, keďže dieťa ešte nebude mať tri roky? Toto mi nevedeli potvrdiť, či sa aj prerušený rodičovský príspevok sa dá potom opäť obnoviť. Ďakujem za odpoveď.

Dá sa to urobiť - ak nebudeš poberať RP, potom môžeš poberať dávku v nezamestnanosti.
Čítal som aj nižšie uvedené príspevky, ale striktne platí pre poberanie dávky v nezamestnanosti, že ak si v posledných 4 rokoch neplatila poistenie v nezamestnanosti aspoň 3 roky, nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti.
Zubra
14.01.06,12:04
Vdaka za odpovede, ale v podstate ste mi neodpovedali na otazku, narok na podporu urcite splnam, v poslednych 4 rokov som platila 3 roky poistenie v nezamestnanosti a co sa tyka podpory, tak mi to vychadza neporovnatelne viac ako RP, pretoze som mala vysoky plat a tym aj vymeriavaci zaklad. To je aj dovod, preco takto uvazujem. Do evidencie ma zaradia v pohode, ak si RP odhlasim. Otazkou je, ze ked zacnem pracovat a dieta nebude mat este 3 roky, budem moct RP poberat dalej? Vdaka za odpoved.
Zita4
14.01.06,12:20
Podľa mňa si môžeš požiadať o rodičovský príspevok hocikedy, pokiaľ dieťa nedovŕši 3 roky veku. Nemal by to byť žiadny problém.
ajobs
14.01.06,13:42
Otazkou je, ze ked zacnem pracovat a dieta nebude mat este 3 roky, budem moct RP poberat dalej? Vdaka za odpoved.

Áno, samozrejme že budeš môcť poberať rodičovský príspevok.:)
Takže teraz kľudne môžeš byť v evidencii ÚP 6 mesiacov, poberať dávku v nezamestnanosti ( akurát sa musíš ísť 2 x mesačne hlásiť na ÚP, a nosiť potvrdenia o hľadaní práce ), a po 6 mesiacoch (či už budeš pracovať, alebo nie) môžeš ďalej poberať RP až do 3 rokov veku dieťaťa.
Dávka v nezamestnanosti sa ti vypočíta z vymeriavacích základov z posledných 3 rokov ( ak sa prihlásiš 16.1.2006, potom 15.1.2003-15.1.2006 ).