lover
07.07.11,10:38
Ahojte,

vcera som s kamaratom riesil jeden problem:

Clovek ma 30 rokov, 10 rokov odpracovanych v jednej firme. Pride o pracu, zaeviduje sa na urade prace a popri tom studuje externe studium (teda bol zapisany ale do skoly nenastupil), ktore v skutocnosti bolo nazvane dennym kombinovanym studiom. Medzitym vybral davky v nezamestnanosti (6x) a vcera sa dozvedel, ze pravdepodobne neopravnene, i ked skolu nenavstevoval a aj keby, tak len cez soboty a zamestnany bol permanentne 10 rokov. Boberal davky neopravnene? Ako to napravit resp. je mozne, ze sa to prevali casom a nabehnu u socialky uroky a pod.

DAKUJEM!!!
tweedle
07.07.11,08:45
myslím, že to bolo neoprávene,,,ide o to slovíčko DENNÉ, denný študent nemá nárok na podporu, ak si sa zapísal na štúdium a potom si nenastúpil mal si si vybaviť v škole potvrdenie o skončení štúdia,,,úrad práce nezaujíma že si nenastúpil, vedú ťa ako študenta, lebo si sa na to štúdium na VS zapísal....

aj ja som študentka denného kombinovaného štúdia,,,
lover
07.07.11,09:08
myslím, že to bolo neoprávene,,,ide o to slovíčko DENNÉ, denný študent nemá nárok na podporu, ak si sa zapísal na štúdium a potom si nenastúpil mal si si vybaviť v škole potvrdenie o skončení štúdia,,,úrad práce nezaujíma že si nenastúpil, vedú ťa ako študenta, lebo si sa na to štúdium na VS zapísal....

aj ja som študentka denného kombinovaného štúdia,,,

A co teraz? "Udat sa"? Alebo je to v podstate nezistitelne alebo naopak?
veronikasad
07.07.11,09:10
A co teraz? "Udat sa"? Alebo je to v podstate nezistitelne alebo naopak?
Študovať si mal začať po zaevidovaní na UP, alebo už v čase podania žiadosti o registráciu uchádzača o zamestnanie ?
tweedle
07.07.11,09:12
zistiť sa to dá, cez sociálnu poisťovňu, ale kedy na to prídu a či to vôbec budú riešiť tak to neviem,,,,komplikovaná situácia,,,moja spolužiačka mala podobný problém a jej pani na úrade zaškrtla že študuje externe aby dostala podporu, ale zase dalšia sa toho bála že čo keď to zistia,,,,neviem veru čo poradiť,,,
veronikasad
07.07.11,09:13
cez SP určite nie, štát nie je platitelom poistenia za denných študentov
lover
07.07.11,09:31
Študovať si mal začať po zaevidovaní na UP, alebo už v čase podania žiadosti o registráciu uchádzača o zamestnanie ?

Evidencia na UPSVaR a na Socialnej poistovni prebehla zaciatkom augusta a studentom som sa stal v septembri.
lover
07.07.11,09:37
zistiť sa to dá, cez sociálnu poisťovňu, ale kedy na to prídu a či to vôbec budú riešiť tak to neviem,,,,komplikovaná situácia,,,moja spolužiačka mala podobný problém a jej pani na úrade zaškrtla že študuje externe aby dostala podporu, ale zase dalšia sa toho bála že čo keď to zistia,,,,neviem veru čo poradiť,,,

Presne toto bolo konzultovane na UPSVaR a taktoez sa zasktlo externe studium, i ked v papieroch zo skoly bolo denne studium kombinovanou formou. Ostat bez podpory bolo nemyslitelne a tato situacia ma ani vo sne nenapadla, ze po 10 rokoch platenia odvodov si mozem zavarit...


cez SP určite nie, štát nie je platitelom poistenia za denných študentov

Je to vobec dodatocne zistitelne, ak zamestnavatel platil pravidelne odvody do zdravotnej i socialnej poistovne a potom som o miesto prisiel? Posiela skola info o studiu socialke, zdravotnej alebo na UPSVaR????
tweedle
07.07.11,10:24
tak ja neviem u nás sa všetci oháňali SP,,
veronikasad
07.07.11,11:04
Presne toto bolo konzultovane na UPSVaR a taktoez sa zasktlo externe studium, i ked v papieroch zo skoly bolo denne studium kombinovanou formou. Ostat bez podpory bolo nemyslitelne a tato situacia ma ani vo sne nenapadla, ze po 10 rokoch platenia odvodov si mozem zavarit...



Je to vobec dodatocne zistitelne, ak zamestnavatel platil pravidelne odvody do zdravotnej i socialnej poistovne a potom som o miesto prisiel? Posiela skola info o studiu socialke, zdravotnej alebo na UPSVaR????
Akým spôsobom to UP vie zistiť (denné štúdium), netuším. Len čím neskôr to zistí, tým horšie pre teba. lebo ťa vyradí z evidencie spätne a okrem vracania dávky v nezamestnanosti sa budeš musieť zaevidovať v ZP ako samoplatitel a za celé obdobie doplatiť zdravotné poistenie. (v žiadosti o zaradenie do evidencie si zaškrtol čestné prehlásenie, že nie si študentom denného štúdia).

Skús napísať dotaz na Ministerstvo školstva, ako sa táto forma štúdia (denné štúdium kombinovanou formou) posudzuje v súvislosti s evidenciou na úrade práce.

Potvrdenie o návšteve školy si odovzdal na UP ?
lover
07.07.11,11:05
tak ja neviem u nás sa všetci oháňali SP,,

Ved to, ta nahana najvacsi strach...
veronikasad
07.07.11,11:09
Ved to, ta nahana najvacsi strach...
Nedá sa zo školy vybaviť nejaké potvrdenie o tom, že si na štúdium nenastúpil ?
tweedle
07.07.11,11:17
Skús napísať dotaz na Ministerstvo školstva, ako sa táto forma štúdia (denné štúdium kombinovanou formou) posudzuje v súvislosti s evidenciou na úrade práce.



podľa mojich skúsenosti (tiež takto študujem) je táto forma braná ako klasická denná forma, ja napr. na základe toho, že takto študujem poberám sirotský dôchodok, mám 25 rokov a pracujem na HPP.
a podľa skúseností svojich spolužiačok viem, že nevzniká nárok na podporu v nezamestnanosti.

Úrady poznajú 2 formy štúdia,,denná a externá,, slovíčko kombinovaná ich nezaujíma...
tweedle
07.07.11,11:19
Nedá sa zo školy vybaviť nejaké potvrdenie o tom, že si na štúdium nenastúpil ?

bol na zápise a to, že do školy nechodil je ťažko dokázateľné,,,na všetkých potvrdeniach je ako začiatok štúdia uvádzaný zápis..
veronikasad
07.07.11,11:19
podľa mojich skúsenosti (tiež takto študujem) je táto forma braná ako klasická denná forma, ja napr. na základe toho, že takto študujem poberám sirotský dôchodok, mám 25 rokov a pracujem na HPP.
a podľa skúseností svojich spolužiačok viem, že nevzniká nárok na podporu v nezamestnanosti.

Úrady poznajú 2 formy štúdia,,denná a externá,, slovíčko kombinovaná ich nezaujíma...
Nemám s touto formou štúdia žiadne osobné skúsenosti, takže môžem len s tebou súhlasiť ...

Študent denného štúdia nemôže byť uchádzačom o zamestnanie.
tweedle
07.07.11,11:24
ja študujem na STU na univerzita zaviedla túto formu štúdia lebo nechceli spoplatniť externé štúdium. Zrušilo ho a nahradili denným kombinovaným štúdium. Je výhoda, že študujeme zadarmo, ale v prípade, že prídeš o prácu nemáš nárok na nič, lebo si DENNÝ študent,,,to že máš odpracovaných X rokov, platíš všetky odvody nikoho nezaujíma, si študent,,,,nie je to domyslené bohužiaľ,,
veronikasad
07.07.11,11:27
tweedle, ale na dvoch stoličkách sa naraz sedieť nedá ... (neplatiť za štúdium a súčasne poberať dávku v nezamestnanosti).
tweedle
07.07.11,11:40
no ved ja to beriem a chápem, ale problém vzniká myslím vtedy, že nikto kto takto študujem nevie že nemá nárok na podporu atď...
nikto si dopredu nezisťuje čo s takejto formy štúdia vyplýva,,,
Katarína Cigánová
07.07.11,11:48
no ved ja to beriem a chápem, ale problém vzniká myslím vtedy, že nikto kto takto študujem nevie že nemá nárok na podporu atď...
nikto si dopredu nezisťuje čo s takejto formy štúdia vyplýva,,,
.. ale neznalost práva neospravedlnuje....
a minimálne vysokoškolsky vzdelávajúci sa ľudia by mali mat aspon minimálne právne povedomie a na úrade vediet správne formulovat otázky / aké majú povinnosti , resp. práva . Ved to nie sú "kopáči kanálov " - pri všetkej úcte ku každej práci /
tweedle
07.07.11,11:56
.. ale neznalost práva neospravedlnuje....
a minimálne vysokoškolsky vzdelávajúci sa ľudia by mali mat aspon minimálne právne povedomie a na úrade vediet správne formulovat otázky / aké majú povinnosti , resp. práva . Ved to nie sú "kopáči kanálov " - pri všetkej úcte ku každej práci /
to je pravda, ale ja keď som premýšľala nad štúdium, tak som mala stabilné zamestnanie a nijako som neskúmala takéto veci a myslím že 99% ludi by to neriešilo,,,a ani vysokoškolsky vzdelaný ľudia nemusia vedieť všetko,,,
lover
07.07.11,18:49
to je pravda, ale ja keď som premýšľala nad štúdium, tak som mala stabilné zamestnanie a nijako som neskúmala takéto veci a myslím že 99% ludi by to neriešilo,,,a ani vysokoškolsky vzdelaný ľudia nemusia vedieť všetko,,,

Presne tak, v plnej miere suhlasim! Ked som podaval prihlasku ani vo sne ma nenapadlo, ze v praci po 10 rokoch skoncim. Pri ozname, ze som prijaty na denne kombinovane studium ma nenapadlo, ze si "zavarim".


.. ale neznalost práva neospravedlnuje....
a minimálne vysokoškolsky vzdelávajúci sa ľudia by mali mat aspon minimálne právne povedomie a na úrade vediet správne formulovat otázky / aké majú povinnosti , resp. práva . Ved to nie sú "kopáči kanálov " - pri všetkej úcte ku každej práci /

A ked uz ide o to, co pise KATARINA CIGANOVA, tak tak isto vysokoskolsky vzdelani ludia sedia aj na UPSVaR a pri dotazonani ma oni navigovali takto v dotazniku uviest studium ako externe... Myslim si, ze kazdy clovek je omylny, tym neobhajujem seba, len si myslim, ze nemusim byt jediny, kto dany problem riesil resp. sa takto obabral...


tweedle, ale na dvoch stoličkách sa naraz sedieť nedá ... (neplatiť za štúdium a súčasne poberať dávku v nezamestnanosti).

Ano s tymto taktiez suhlasim, avsak ja som si skolu nevyberal podla poplatkov, ale podla toho, co som studovat chcel. Pocas Bc. studia sme boli klasicki externisti, zmena (spojena s problemami), ktora prisla az po prijati na Ing. studium, bola spojena zo zavedenim spoplatneneho externeho studia s cim prisla predosla vlada a takto sa branila STU voci odlevu externistov...

Co myslite, co s tym??? Od vcera mam toho plnu hlavu!
veronikasad
07.07.11,19:54
Ano s tymto taktiez suhlasim, avsak ja som si skolu nevyberal podla poplatkov, ale podla toho, co som studovat chcel. Pocas Bc. studia sme boli klasicki externisti, zmena (spojena s problemami), ktora prisla az po prijati na Ing. studium, bola spojena zo zavedenim spoplatneneho externeho studia s cim prisla predosla vlada a takto sa branila STU voci odlevu externistov...

Co myslite, co s tym??? Od vcera mam toho plnu hlavu!
Lover, teraz ti už vôbec nerozumiem. V prvom príspevku píšeš, že si nenastúpil na štúdium, v tomto že si skončil externe Bc.

Ako to vlastne je ? Zapísal si sa na inžinierske štúdium a nepokračoval si v ňom ?
lover
08.07.11,05:37
Lover, teraz ti už vôbec nerozumiem. V prvom príspevku píšeš, že si nenastúpil na štúdium, v tomto že si skončil externe Bc.

Ako to vlastne je ? Zapísal si sa na inžinierske štúdium a nepokračoval si v ňom ?

Ano, bakalarske som skoncil. Toto bolo externe. Nasledne som poslal prihlasku na inzinierske, prijali ma, zapisal som sa a zanechal som to...
tweedle
08.07.11,05:45
skús sa spýtať v škole či by sa nedalo získať potvrdenie, že si do školy nechodil...aj v predchádzajúcich príspevkoch som písala, že je to ťažko dokázané,ale dalo by sa to dokázať na základe prezenčiek na jednotlivých predmetoch, nebol si na žiadnej skúške a čom je vdaka AIS tiež záznam,,,skús sa obrátiť na školu,,,
lover
08.07.11,08:10
skús sa spýtať v škole či by sa nedalo získať potvrdenie, že si do školy nechodil...aj v predchádzajúcich príspevkoch som písala, že je to ťažko dokázané,ale dalo by sa to dokázať na základe prezenčiek na jednotlivých predmetoch, nebol si na žiadnej skúške a čom je vdaka AIS tiež záznam,,,skús sa obrátiť na školu,,,

Bojim sa, aby som sa takymto sposobom neprezradil resp. nedal podnet niekomu na preskumanie a tym si viac zavaril, ale skusim to...

Neviete niekto, ci a ako je dana skutocnost zistitelna?
lover
08.07.11,10:11
Akým spôsobom to UP vie zistiť (denné štúdium), netuším. Len čím neskôr to zistí, tým horšie pre teba. lebo ťa vyradí z evidencie spätne a okrem vracania dávky v nezamestnanosti sa budeš musieť zaevidovať v ZP ako samoplatitel a za celé obdobie doplatiť zdravotné poistenie. (v žiadosti o zaradenie do evidencie si zaškrtol čestné prehlásenie, že nie si študentom denného štúdia).

Skús napísať dotaz na Ministerstvo školstva, ako sa táto forma štúdia (denné štúdium kombinovanou formou) posudzuje v súvislosti s evidenciou na úrade práce.

Potvrdenie o návšteve školy si odovzdal na UP ?

Ano, pravdepodobne som zasktol cestne prehlasenie, ze nie som studentom denneho studia, ale aj po konzultacii s pracovnikom UPSVaR sme sa zhodli na externom studiu.

Dakujem, napisem na ministerstvo skolstva...

Nie, potvrdenie o navsteve skoly som neodovzdal, pretoze som v domneni, ze ide o externe studium, toto nepovazoval za opodstatnene...

Priznam sa, ze tuto noc som sa nevyspal, mam toho plnu hlavu... :mee:
lover
08.07.11,18:09
Nema niekto ponatie ako tento system funguje, ktore institucie su pospajane a ci existuje realna sanca, ze i ked som 10 rokov odvadzal poslusne do SP, tak zo mna moja nevedomost a politika STU mozu spravit podvodnika a realne odo mna pytat navratenie socialnych davok, vdaka ktorym som dokazal ten 1/2 rok prezit????

Vdaka!!!
Hruso7
08.08.12,06:51
Zdravím. Vidím, že síce je táto téma už rok stará, ale mám teraz rovnaké problémy, tak sa chcem opýtať doterajších prispievateľov, že ako dopadli? Ďakujem.
veronikasad
08.08.12,06:55
Zdravím. Vidím, že síce je táto téma už rok stará, ale mám teraz rovnaké problémy, tak sa chcem opýtať doterajších prispievateľov, že ako dopadli? Ďakujem.
rovnaké problémy s čím ? Ako študent denného štúdia si poberal dávku v nezamestnanosti ?
Hruso7
21.08.12,08:03
Áno.
lusinda2
25.11.12,02:20
ahojte ,
trošku sa vrátim k starej téme...
Je to teraz môj prípad. Ja som nenašla konkrétne napísané denný študent v zákone ale sústavná príprava na povolanie. Ale toto predsa nie je príprava na povolanie??? s týmto som vôbec nerátala...