angelaanakonda
07.07.11,12:44
Dobrý deň všetkým, už som si prečítala kopec príspevkov, ale zase sa obraciam na vás skúsenejších s otázkou:
keď máme faktúry za ubytovanie, letenky atď. vystavené na firmu, má sa to účtovať na 512AE alebo na 518, čo je podľa vás správnejšie?
NESKÚSENÁ1
07.07.11,11:04
môj názor: ak je to v rámci služobnej cesty dávam to na 512 s príslušnou analytikou
Katarína Cigánová
07.07.11,11:11
Dobrý deň všetkým, už som si prečítala kopec príspevkov, ale zase sa obraciam na vás skúsenejších s otázkou:
keď máme faktúry za ubytovanie, letenky atď. vystavené na firmu, má sa to účtovať na 512AE alebo na 518, čo je podľa vás správnejšie?
Na 512 to účtujem iba vtedy , ak je ubytovanie , príp. leteka hradená zamestnancom a účtuje si o nej v cestáku.
Ak službu obstará firma / zamestnanec s tým nemá žiadnu starost / , účtujem to na 518 .
angelaanakonda
07.07.11,11:24
Ďakujem vám :)
zlatica76
08.07.11,11:35
Ja osobne preferujem také účtovanie, aby mi dalo reálny obraz o niektorých skutočnostiach - preto faktúry za letenky, ubytovanie a pod. pokiaľ súvisia s nejakou služobnou cestou účtujem na účet 512.

Aj Cenigovej na str. 278 (vydanie máj 2009) sa píše:

Do nákladov na cestovné patria najmä:
.....
g) cestovné náklady, náklady na ubytovanie a stravovanie vo výške stravného, vyúčtované dodávateľmi za poskytnuté služby účtovnej jednotke pre zamestnancov pri pracovných cestách, napr. pri návšteve výstav a veľtrhov, na školeniach, inštruktážach, pracovných poradách a pod.

Pre mňa ako ekonóma je relatívne dôležitejšie vedieť, koľko ma skutočne stáli náklady na pracovné cesty, ako to mať rozdelené na dvoch účtoch a pri prípadnej "zvedavej" otázke vedenia to pracne vyhľadávať na 518.

Ale v zásade je úplne jedno, ktorý účet na to použiješ, lebo vo výkazoch sa ti to stretne na jednom riadku :)