nemcina
13.01.06,10:02
Pekný deň, poradí niekto?
konateľ s.r.o., ktorý pracuje na HPP vo vlastnej s.r.o., má súvisle odpracované
4 roky v HPP a poctivo platené odvody, skončí tento pracovný pomer,
k 1.2.2006, nakolko nie su prostriedky na mzdy a odvody. Môže tento konateľ uvažovať s dávkou v nezamestnanosti, aj keď konateľom v spoločnosti zostáva?
Podobne, ako by to bolo u živnostníka, keď bol 4 roky v HPP, od 1.1.2006
si urobil živnostenské oprávnenie, ale sa mu nedarí, chcel by žiadať o dávky v nezamestnanosti, je podmienka, aby zrušil živnosť alebo nie?

Ďakujem za radu.
Pukluš
13.01.06,09:42
Živnostník ak chce žiadať o dávku v nezamestnanosti musí mať ukončenú živnosť. Takže nech zruší živnosť a môže ísť sa prihlásiť na úrad práce. Ak má živnosť tak ho na úrade nezaevidujú. Takisto aj konateľ. Ak je konateľ tak nemá nárok na dávku v nezamestnanosti.
nemcina
13.01.06,10:09
Ďakujem za odpoveď,
myslel som konateľa nepoberujúceho odmenu za výkon funkcie,
ak teda by nebol konateľ, ale len spoločník, vtedy by už nárok na davku v nezamestnanosti mal?
Ešte raz ďakujem za radu.
goosesk
28.10.08,07:33
preliezol som forum krizom krazom ale na tieto otazky nemozem najst nikde odpoved, i ked je viac vlakien,kde sa na to ludia pytaju.

som zamestnany nepretrzite 4-5 rokov na hlavny pracovny pomer na cas neurcity. popri tom som si pred 4 mesiacmi zalozil sro, kde som konatel a aj spolocnik a zatial nemam ziadnu zmluvu o odmene ani nic podobne.

so sucasnym zamestnavatelom som sa dohodol o zruseni prac. pomeru.

mam narok na davku v nezamestnanosti ?

a este jedna otazka velmi casto kladena,ale nie velmi zrozumitelne odpovedana: co bude najvyhodnesie ? platit si samostatne odvody, alebo sa nechat zamestnat vo vlastnej sro ? odvody ktore su nutne? o tom ,ze platit si dobrovolne dochodok je nerentabilne som uz cital od p. Mihala. odvody na zdravotne je samozrejmost.. odvody v nezamestnanosti je nutne platit,? ked mam odrobenych 5 rokov s dost slusnymi odvodmi a ajtak nemam pravo na davku v nezamestnanosti.


dakujem.
Jan
mirpo
28.10.08,08:14
som zamestnany nepretrzite 4-5 rokov na hlavny pracovny pomer na cas neurcity. popri tom som si pred 4 mesiacmi zalozil sro, kde som konatel a aj spolocnik a zatial nemam ziadnu zmluvu o odmene ani nic podobne.

so sucasnym zamestnavatelom som sa dohodol o zruseni prac. pomeru.

mam narok na davku v nezamestnanosti ?


Zodpoviem len časť otázky: Pokiaľ si "len" konateľ spoločnosti, môžeš sa zaevidovať, ale ak si spoločník, tak nespĺnaš podmienku zákona § 6 ods. 2b) zák. č. 5/2004 v znení neskorších predpisov. Takže pokiaľ si spoločník v spoločnosti - nezaevidujú Ťa ako uchádzača.

Pripájam prislúchajúce §:
Zákon č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov


§ 5


[SIZE=3]Samostatne zárobkovo činná osoba

Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je
a) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,10)
b) fyzická osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť podľa osobitného predpisu,11)
c) fyzická osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov,12)
d) fyzická osoba, ktorá je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným podľa osobitného predpisu,13)
e) fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa § 25,
f) fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa § 29,
g) fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa § 58.



[FONT=Times New Roman]§ 6
[B]Uchádzač o zamestnanie

(1) Zamestnanie na účely tohto zákona je vykonávanie zárobkovej činnosti zamestnancov podľa § 4, prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti samostatne zárobkovo činnou osobou podľa § 5 a vykonávanie slobodného povolania podľa osobitných predpisov.

(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý
a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť, za ktorú mzda alebo odmena nepresahuje 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činností na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu5) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov;13a) skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne podľa § 34 ods. 5.
goosesk
28.10.08,08:17
no do kelu.... vdaka moc..