anonym28
07.07.11,13:15
Dobrý deň

Mám nasledovný problém, som spoluvlastník rodinneho domu v podiele 11/25 a druhý spoluvlastník v podiele 14/25.Ja bývam na poschodí on na prízemí. Každý máme samostatný vchod,vlastnú elektrinu, plyn,vodu.Pozemok je v podiele každý 1/2 a je už rozdelený plotom,len ja mu chodím cez jeho časť do spoločného domu.Nakoľko síce každný užívame vlastnú časť je to celé spoluvlastníctvo a mamé rozpory ohľadne financovania nehnuteľnosti.Navrhol som mu, že mu odpredam moj podiel na dome a pozemok si právne rozdelíme-nemá zaujem. Tak som mu navrhol rozdeliť dom na bytové jednotky a spoločné casti a spoločné zariadenia-nedúhlasi,proste chce ostat v spouvlastníctve.Nakoľko je lepsie ked investujem do svojho a nemam istotu, že v buducnoti može chcieť užíva aj cast poschodia chcem vysporiadat spoluvlastnictvo sudne s tým ze pozemok rozdelí tak ako ho teraz uživame a dom na bytové jednotky so spoločnými castami a zariadeniami.Samozrejme ja s prizemia nic nechcem ani pivnicu chcem mat len vrchu cast tak ako je to teraz, resp ako to užívame.Viem, že nemožno deliť dom horizontalne,ale da sa z toho urobit dom z bytovými jednotkami a spoločnými castami.Preto moja otázka znie može sud pri vysporiadaní nehnuteľnosti rozdeliť dom na dve bytové jednotky so spoločnými castami a spoločnými zariadeniami, ked prakticky je už to rozdelené len to chcem aj právne. Za odpovede ďakujem
Mária27
16.07.11,21:21
Je to zaujímavé. Možno by si sa mohol najskôr spýtať na stavebnom úrade, či sa ten dom nedá tak skolaudovať predtým alebo po tom, čo by si robil nejaké stavebné úpravy.

Súd môže konať len tak, ako to má v zákone. Z § 142 obč.z.by sa dalo dedukovať, že by sa takéto zrušenie spoluvlastníctva vyporiadanie dalo urobiť. Byty podľa § 118 môžu byť predmetom občianskoprávnych vzťahov a podľa § 121 príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.

Zákon (§ 142) tiež hovorí "Ak nie je rozdelenie veci dobre možné", čo ale tu možné je, lebo podľa zákona 182/1993 možno rozdeliť dom na bytové jednotky s príslušenstvom, spoločnými časťami, zariadeniami a pozemkom pod domom. Pozemok mimo domu sa môže rozdeliť s vecným bremenom.

Podľa môjho názoru je to treba skúsiť. Pokiaľ totiž nebudete mať spoluvlastníctvo rozdelené, on ako väčšinový spoluvlastník ťa môže vždy prehlasovať aj pri úprave tvojho bytu. Po rozdelení to môže robiť len pri spoločných častiach a zariadeniach.