Janka6685
13.01.06,10:06
Ahojte.

Nevie mi niekto povedať, čo všetko musí byť splnené, aby sa pár mohol sobášiť v kostole? Myslím tým, či musia byť obaja pokrstení a ďalšie tie veci.
Zita5
13.01.06,09:10
Ahojte.

Nevie mi niekto povedať, čo všetko musí byť splnené, aby sa pár mohol sobášiť v kostole? Myslím tým, či musia byť obaja pokrstení a ďalšie tie veci.

Musia byť pokrstení , doklad o sv.krste -získaš z farského úradu , kde patríš . Či má byť prvé sv.prijímanie a birmovka , to veru neviem .:)
Janka6685
13.01.06,09:15
Takže musia byť obaja pokrstení? To som si myslela, len môj snúbenec pred pár mesiacmi čítal v nejakých novinách, že stačí, ak je jeden pokrstený a má prvé sväté, niečo sa priplatí a je to o.k. Takže to je blbosť?
bendži
13.01.06,09:15
Záleží aj od toho, či chcete mať sobáš s celou omšou, alebo len svadobný obrad. Krst je základnou sviatostou a vyzaduje sa aspon u jedného zo snúbencov.

Ale pozri si stránku www.manzelstvo.sk (http://www.manzelstvo.sk), tam je o tom nieco popisane

citácia z uvedenej stránky:
Manželstvo pokrsteného katolíka s nepokrsteným
V tomto prípade ide o manželskú prekážku rozdielneho náboženstva. Keďže je to prekážka cirkevného práva je dišpenzovateľná - dá sa udeliť výnimka. Na udelenie dišpenzu je potrebné splniť rovnaké podmienky ako v prípade manželstva pokrsteného katolíka s pokrsteným nekatolíkom, t.j.:

1. Katolík musí dať vyhlásenie, že je pripravený vyhýbať sa nebezpečenstvu straty viery. Zároveň musí dať prísľub, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby všetky deti, ktoré sa zrodia z tohto manželstvo boli pokrstené a vychovávané v katolíckej viere.

2. Nepokrstený sa musí o tomto vyhlásení a prísľube informovať

3. Obaja snúbenci sa musia poučiť o podstatných vlastnostiach a finalite manželstva

4. Tieto podmienky musia dať jednotliví snúbenci písomne alebo ústne.

Najlepšie je zájsť priamo na farský úrad, kde chcete byť zosobášení. Upozorňujem tiež na to, že katolíci dosť vyžadujú absolvovanie predmanželskej prípravy, čo môže trvať aj 3 mesiace. (vždy jedna náuka za mesiac - tomu sa hovorí "rýchlosť blesku")

a k samotnej priprave svadby potom tiez www.svadba.sk (http://www.svadba.sk)
Janka6685
13.01.06,09:17
S Monikou sme to stihli naraz:D . Takže je to pravda? Idem pozrieť na tú stránku manzelstvo. Na www.svadba.sk (http://www.svadba.sk) som bola. Ďakujem:)
Braňo
13.01.06,09:17
Cirkevný sobáš

Uzavretie manželstva pred orgánom cirkvi.


Vyhlásenie o uzavretí manželstva, podľa § 5 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení, urobia snúbenci pred osobou vykonávajúcou činnosť duchovného registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti ako príslušným orgánom.

Manželstvo pred orgánom cirkvi sa uzaviera v kostole alebo na inom vhodnom mieste určenom vnútornými predpismi cirkvi alebo náboženskej spoločnosti na náboženské obrady alebo náboženské úkony.

Ak je život jedného zo snúbencov priamo ohrozený, manželstvo možno uzavrieť na ktoromkoľvek vhodnom mieste.

Orgán cirkvi, pred ktorým bolo manželstvo uzavreté, je povinný do troch pracovných dní doručiť zápisnicu o uzavretí manželstva s uvedením skutočností matričnému úradu, v ktorého obvode bolo manželstvo uzavreté.

Príprava cirkevného sobáša

Termín cirkevného sobáša je potrebné si na farskom úrade dohodnúť aspoň dva alebo tri mesiace vopred (v závislosti od veľkosti cirkevnej komunity, niekedy to môže byť aj šesť alebo viac mesiacov vopred), aby bol dostatok času na prípravné stretnutia s kňazom, ktoré sú jednou z podmienok pre uzavretie cirkevného sobáša. Týchto stretnutí je obvykle 6 a konajú sa najčastejšie vo farnosti, kde sa bude konať obrad. Pokiaľ sú obaja snúbenci rovnakého vyznania, malo by všetko prebehnúť jednoducho.

Pokiaľ je jeden zo snúbencov neveriaci a jeho partner chce mať napriek tomu cirkevnú svadbu, musí prislušný kňaz požiadať o zvláštnu výsadu biskupa svojej diecézy. Výnimkou nie je ani situácia, kedy v súvislosti s plánovaným uzatvorením sobáša jeden zo snúbencov konvertuje k vyznaniu svojho partnera.

V zmysle § 27 zákona č. 154/1994 Z. z. o matrikách v platnom znení, štátny občan Slovenskej republiky pred uzavretím manželstva predloží matričnému úradu príslušnému podľa miesta uzavretia manželstva tieto doklady:

rodný list,
doklad o štátnom občianstve,
potvrdenie o pobyte,
úmrtný list zomretého manžela, prípadne aj sobášny list zaniknutého manželstva, ak ide o vdovca alebo vdovu, alebo právoplatný rozsudok o rozvode manželstva, ak ide o rozvedeného alebo rozvedenú, alebo právoplatný rozsudok o vyhlásení manželstva za neplatné,
doklad o rodnom čísle, ak potrebné údaje neobsahuje občiansky preukaz.
Okrem dokladov už uvedených, snúbenci pred uzavretím manželstva vyplnia predpísané tlačivo; v odôvodnených prípadoch to môže urobiť iba jeden z nich. Toto tlačivo zašle matričný úrad vyplnené príslušnému orgánu cirkvi.

O uzavretí manželstva sa vyhotoví zápisnica. Zápisnica o uzavretí manželstva musí obsahovať mená, priezviská a podpisy snúbencov, ich rodné čísla, mená, priezviská a podpisy svedkov, ich rodné čísla, dátum a miesto uzavretia manželstva, meno, priezvisko a podpis sobášiaceho a odtlačok úradnej pečiatky orgánu, pred ktorým sa uzavrelo manželstvo.


Snúbenci pri uzavieraní manželstva súhlasne vyhlásia, že im nie sú známe okolnosti vylučujúce uzavretie manželstva a že poznajú svoj zdravotný stav.

Snúbenci pri uzavieraní manželstva pred orgánom cirkvi aj súhlasne vyhlásia, či

priezvisko jedného z nich bude ich spoločným priezviskom,
si ponechajú svoje doterajšie priezviská, alebo
priezvisko jedného z nich bude ich spoločným priezviskom a jeden z nich si zároveň ako druhé priezvisko v poradí ponechá svoje doterajšie priezvisko; snúbenec, ktorý už má dve priezviská, uvedie, ktoré z doterajších priezvisk bude uvedené ako druhé priezvisko v poradí po uzavretí manželstva.
Ak si snúbenci ponechajú svoje doterajšie priezviská, súhlasne vyhlásia, ktoré z ich priezvisk bude priezviskom spoločných detí.

Kto chce uzavrieť druhé a ďalšie manželstvo, je povinný preukázať, že jeho skoršie manželstvo zaniklo alebo že súd rozhodol o tom, že manželstvo je neplatné (§ 6 zákona o rodine).
Janka6685
13.01.06,09:22
Braňo, ďakujem za tieto vyčerpávajúce informácie.:)
ilona
13.01.06,09:22
V našej farnosti stačí,aby bol pokrstený jeden z páru a už ich zosobášia,možno to tiež záleží na farárovi,niekde je prísnejší,inde nie.
Janka6685
13.01.06,09:26
Ďakujem ešte raz všetkým za tieto informácie.:) :cool:
Braňo
13.01.06,09:28
Ozaj a bratranec mi hovoril, že "treba žiť v súlade s morálnymi zásadami kresťanskej cirkvi". :D
Janka6685
13.01.06,09:43
Ozaj a bratranec mi hovoril, že "treba žiť v súlade s morálnymi zásadami kresťanskej cirkvi". :D

Pred alebo po? Ja len či farár nebude chcieť potvrdenie o tom, že nevesta je panna - lebo to by malo byť podľa cirkvi až po svadbe, nie?:D :rolleyes:
lenkak
13.01.06,10:11
Pozri si aj www.obcan.sk.
Braňo
13.01.06,10:16
Pred alebo po? Ja len či farár nebude chcieť potvrdenie o tom, že nevesta je panna - lebo to by malo byť podľa cirkvi až po svadbe, nie?:D :rolleyes:

No to áno, len závisí, či príde s bruchom alebo nie. :D :p :D
Janka6685
13.01.06,10:20
No to áno, len závisí, či príde s bruchom alebo nie. :D :p :D

To brucho by bolo dokonalé potvrdenie, ale asi nie také, ako by si farár predstavoval.:D

Lenka, vďaka za link.:)
tonkat
13.01.06,10:30
Pred alebo po? Ja len či farár nebude chcieť potvrdenie o tom, že nevesta je panna - lebo to by malo byť podľa cirkvi až po svadbe, nie?:D :rolleyes:
Janka, veď sa sobášia aj slobodné mamičky, tam ide skôr o niečo iné. A ešte k tomu priplácaniu, určite by si nemala priplácať, či sa sobášiš s pokrsteným alebo s nepokrsteným.
vladan
13.01.06,10:36
Janka, veď sa sobášia aj slobodné mamičky, tam ide skôr o niečo iné. A ešte k tomu priplácaniu, určite by si nemala priplácať, či sa sobášiš s pokrsteným alebo s nepokrsteným.

priplácať ... cirkev a korupcia, to hádam nie :D Jani, ako na každom úrade, aj na farskom zaplatíš správny poplatok za vyhotovenie povolenia nepokrsteného sobášiť sa v kostole a s pokrsteným, je to tzv. výnimka (dištanc), ktorú udeľuje biskupský úrad.
Janka6685
13.01.06,10:36
Janka, veď sa sobášia aj slobodné mamičky, tam ide skôr o niečo iné. A ešte k tomu priplácaniu, určite by si nemala priplácať, či sa sobášiš s pokrsteným alebo s nepokrsteným.

To som myslela samozrejme žartom, ako reakciu na Braňov príspevok.

K tomu priplácaniu - dúfam, že nemusím. Len to tak niekde písali.
Timcsi
13.01.06,10:37
A najprv sa prihlási u farára, a následne aj na matriku?
Janka6685
13.01.06,10:38
priplácať ... cirkev a korupcia, to hádam nie :D Jani, ako na každom úrade, aj na farskom zaplatíš správny poplatok za vyhotovenie povolenia nepokrsteného sobášiť sa v kostole a s pokrsteným, je to tzv. výnimka (dištanc), ktorú udeľuje biskupský úrad.

Žiadna výnimka...tomu ver...:( :confused: :D
vladan
13.01.06,10:39
A najprv sa prihlási u farára, a následne aj na matriku?

na farskom úrade sa vypisuje žiadosť o cirkevný sobáš a zároveň (farári väčšinu upozorňujú) ideš na matriku mieste príslušnú k územiu, kde je kostol a vyplníš žiadosť o úradný sobáš.
Braňo
13.01.06,10:43
No nepriplácaš, ale musíš dobrovoľne obetovať peniaze na cirkev. :D :p :D
vladan
13.01.06,10:46
Žiadna výnimka...tomu ver...:( :confused: :D

Janka, ja som mala sobáš v kostole s nepokrsteným a nedala som navyše ani korunu ... ešte aj výzdoba v kostole bola za sumu, ktorú som ja uznala za vhodnú ;)
vladan
13.01.06,10:52
Jani, ešte som si spomenula, že v prípade, že chcete mať sobáš v kostole, ktorý nie je mieste príslušný bydlisku pokrsteného človeka, tak musíš žiadať farára z kostola mieste príslušného bydlisku, aby ti dal povolenie sobášiť sa v inom kostole ;) ... a aj za toto povolenie sa platí správny poplatok (vo výške 20,- Sk) :D
Janka6685
13.01.06,11:31
Janka, ja som mala sobáš v kostole s nepokrsteným a nedala som navyše ani korunu ... ešte aj výzdoba v kostole bola za sumu, ktorú som ja uznala za vhodnú ;)

Veď práve. Nie je to povinné, ale čakajú to:rolleyes: . To je presne ako v zdravotníctve. Predtým nosili ľudia doktorom kávu a bonboniéru a teraz, keďže je moderná doba sa len prešlo na peniaze. A dokonca to už aj zlegalizovali.

Vďaka za všetky info.:)
Pepa
13.01.06,11:52
Jani, ešte som si spomenula, že v prípade, že chcete mať sobáš v kostole, ktorý nie je mieste príslušný bydlisku pokrsteného človeka, tak musíš žiadať farára z kostola mieste príslušného bydlisku, aby ti dal povolenie sobášiť sa v inom kostole ;) ... a aj za toto povolenie sa platí správny poplatok (vo výške 20,- Sk) :D

Vladi - toto je aktuálna cena?:D Neverím:D
mimotemy Keď sme krstili malú, sluhovi božiemu 500,- Sk do vačku. To ste mali vidieť ako sa môjmu starému ruky triasli - a ne a ne pustiť:D
Braňo
13.01.06,11:53
Jani, ešte som si spomenula, že v prípade, že chcete mať sobáš v kostole, ktorý nie je mieste príslušný bydlisku pokrsteného človeka, tak musíš žiadať farára z kostola mieste príslušného bydlisku, aby ti dal povolenie sobášiť sa v inom kostole ;) ... a aj za toto povolenie sa platí správny poplatok (vo výške 20,- Sk) :D

Vladi, tú dvacku treba popľuť:p a nalepiť farárovi na čelo. :p
vladan
13.01.06,11:54
Vladi - toto je aktuálna cena?:D Neverím:D
mimotemy Keď sme krstili malú, sluhovi božiemu 500,- Sk do vačku. To ste mali vidieť ako sa môjmu starému ruky triasli - a ne a ne pustiť:D

Erika, správny poplatok vo výške 20,- Sk bol aktuálny v roku 2004 ;)
Janka6685
13.01.06,11:56
Vladi, tú dvacku treba popľuť:p a nalepiť farárovi na čelo. :p

Len aby si potom nemyslel, že chcete, aby vás lekársky vyšetril (za dvacku).:D
Pepa
13.01.06,12:00
Len aby si potom nemyslel, že chcete, aby vás lekársky vyšetril (za dvacku).:D
Treba dať dvacku a vyšetrí:D ... a bude si istý, že dotyčná žila v súlade s morálnymi zásadami kresťanskej cirkvi - tzn. je panna:D:D:D:D
cowboyka
11.03.10,12:58
viem, že už je to stará téma, ale chcela by som sa informovať ako je to s uzatváraním manželstva v dnešnej dobe. Ide o to, že u mňa nieje problém chodiť do kostola, ale u mojej polovičky to je veľký problém - on kostol nemôže ani cítiť, ale ja chcem mať svadbu v kostole a on je ochotný prísť do kostola na samotný obrad resp. ešte na tú prípravu pred. Je niekde v Košiciach takýto kostol, kde výjdu človeku v ústrety - myslím rímo-katolícky a ak áno, aký je vlastne postup. Ďakujem
Laco-monter
11.03.10,15:00
viem, že už je to stará téma, ale chcela by som sa informovať ako je to s uzatváraním manželstva v dnešnej dobe. Ide o to, že u mňa nieje problém chodiť do kostola, ale u mojej polovičky to je veľký problém - on kostol nemôže ani cítiť, ale ja chcem mať svadbu v kostole a on je ochotný prísť do kostola na samotný obrad resp. ešte na tú prípravu pred. Je niekde v Košiciach takýto kostol, kde výjdu človeku v ústrety - myslím rímo-katolícky a ak áno, aký je vlastne postup. Ďakujem

V dnešnej dobe nie je moderné uzatvárať manželstvo.

To zase nie je moj názor, len som to odpozoroval.
cowboyka
12.03.10,05:38
aj to je odpoveď - ja žijem s mužom už 9 rokov, ale už sa chceme zosobášiť na naše 10-te výročie - nič sa nezmení, iba ja zmením meno a budeme mať papier navyše a zasa, keď žijeme ako druh a družka, tak v tom nevidím už žiadne výhody, lebo všade nás berú ako rodinu ta tak, ale to je jedno.....
ivka70
12.03.10,05:45
viem, že už je to stará téma, ale chcela by som sa informovať ako je to s uzatváraním manželstva v dnešnej dobe. Ide o to, že u mňa nieje problém chodiť do kostola, ale u mojej polovičky to je veľký problém - on kostol nemôže ani cítiť, ale ja chcem mať svadbu v kostole a on je ochotný prísť do kostola na samotný obrad resp. ešte na tú prípravu pred. Je niekde v Košiciach takýto kostol, kde výjdu človeku v ústrety - myslím rímo-katolícky a ak áno, aký je vlastne postup. Ďakujem

Normalne chod na faru a popytaj sa ako je to so sobasom teba - katolicky a ateistu.
Ateista musi dat pred sobasom vyhlasenie, ze ti nebude branit vychovavat deti vo viere a pod. to asi drahy nebude mat problem podpisat. co sa tyka pripravy, nevidim dovod, preco by na nu mal chodit, ale asi ti to najlepsie vysvetlia priamo na fare, cirkev sa nie vzdy riadi logikou :).
lienocka001
12.03.10,08:08
Normalne chod na faru a popytaj sa ako je to so sobasom teba - katolicky a ateistu.
Ateista musi dat pred sobasom vyhlasenie, ze ti nebude branit vychovavat deti vo viere a pod. to asi drahy nebude mat problem podpisat. co sa tyka pripravy, nevidim dovod, preco by na nu mal chodit, ale asi ti to najlepsie vysvetlia priamo na fare, cirkev sa nie vzdy riadi logikou :).


presne tak aj mys me tak mali svadbu ze manzel nebol ani pokrsteny.. dal sa pokrstit az ked sme uz boli manzelia...
farar bude zidat o povolenie biskupsky urad.. a tvoj buduci manzel podpise ze budete vychovavat deti v katolickej viere..
pripravu absolvujete spolu... ale to je par hodin... jeden vecer.. to sa da...
zltalienka
12.03.10,08:40
viem, že už je to stará téma, ale chcela by som sa informovať ako je to s uzatváraním manželstva v dnešnej dobe. Ide o to, že u mňa nieje problém chodiť do kostola, ale u mojej polovičky to je veľký problém - on kostol nemôže ani cítiť, ale ja chcem mať svadbu v kostole a on je ochotný prísť do kostola na samotný obrad resp. ešte na tú prípravu pred. Je niekde v Košiciach takýto kostol, kde výjdu človeku v ústrety - myslím rímo-katolícky a ak áno, aký je vlastne postup. Ďakujem

V Košiciach odporúčam zájsť do Dómu sv. Alžbety (určite vieš, ktorý kostol to je) a tam sa opýtať kňaza, ktorý tam bude, najlepšie po sv. omši, ktorá začína o 18.00, končí okolo 18.30-18.40. Sú zvyknutí riešiť aj nie bežné veci a sú najbližšie k biskupom, ak by bolo potrebné povolenie od biskupa.
Veľa šťastia.
cowboyka
15.03.10,12:38
V Košiciach odporúčam zájsť do Dómu sv. Alžbety (určite vieš, ktorý kostol to je) a tam sa opýtať kňaza, ktorý tam bude, najlepšie po sv. omši, ktorá začína o 18.00, končí okolo 18.30-18.40. Sú zvyknutí riešiť aj nie bežné veci a sú najbližšie k biskupom, ak by bolo potrebné povolenie od biskupa.
Veľa šťastia.
ďakujem za rady - len sa chcem opýtať, čo ja viem, nieje nutné ísť do kostola podľa bydliska - lebo pri krste som tak musela ísť s malou.
cowboyka
15.03.10,12:39
presne tak aj mys me tak mali svadbu ze manzel nebol ani pokrsteny.. dal sa pokrstit az ked sme uz boli manzelia...
farar bude zidat o povolenie biskupsky urad.. a tvoj buduci manzel podpise ze budete vychovavat deti v katolickej viere..
pripravu absolvujete spolu... ale to je par hodin... jeden vecer.. to sa da...
vďaka za odpoveď, ale ja muža dotiahnem do kostola iba na samotný obrad - nejaké náuky asi nie - možno iba na tie pred obradom, aby vedel, čo a ako - hroznéééé, keď je taký ateista - ale uvidíme, čo vieme urobiť.