davider137
07.07.11,14:30
Zdravím,

Rád by som sa poradil ohľadom stanovenia výkupnej ceny za energiu z OZE. Doteraz som si myslel, že je to ako v ČR - tzn. že sa to stanoví jedným predpisom obecne. Ale ako som tak dneska blúdil po stránkach URSO a jaspi, tak som nadobudol dojem, že URSO stanovuje ceny pre každého producenta zvlášť na základe jeho cenového návrhu. Tak by som sa iba chcel opýtať či tomu je takto skutočne, alebo či som sa nejak pomýlil.

Budem vďačný za Váš čas a ochotu
lubko6394
07.07.11,12:58
Je to tak. Napriek tomu, že zákon stanovil cenu na 15 rokov, tak URSO vyžaduje KAŽDOROČNE žiadosť a vydáva cenový výmer a potvrdenie o pôvode, takže sa znovu musia podpisovať aj zmluvy s Distribúciou a Energiou. Cena D+E = cena stanovená ÚRSO-m.
davider137
07.07.11,17:06
tak to je dosť zaujímavé. Dakujem pekne za potvrdenie. Ešte by som teda tú debatu rozviedol. Teraz sa novelou odstránili limity pre stanovenie ceny elektriny za slnečnú a veternú oze (zmena mohla byť povodne iba na 90% z povodnej). nemáte niekto nejaké indície, čo sa dá od urso očakávať teraz ohľadom cien za tieto oze? viem, že to je taká blbo položená otázka, ale nemám s tým skúsenosti, tak by ma zaujímalo či niekto nemá urso nejak prekuknutý :-)
lubko6394
08.07.11,06:42
tak to je dosť zaujímavé. Dakujem pekne za potvrdenie. Ešte by som teda tú debatu rozviedol. Teraz sa novelou odstránili limity pre stanovenie ceny elektriny za slnečnú a veternú oze (zmena mohla byť povodne iba na 90% z povodnej). nemáte niekto nejaké indície, čo sa dá od urso očakávať teraz ohľadom cien za tieto oze? viem, že to je taká blbo položená otázka, ale nemám s tým skúsenosti, tak by ma zaujímalo či niekto nemá urso nejak prekuknutý :-)

Neviem či mám ÚRSO prekuknutý, ale aj moja logika mi dáva že ked klesajú ceny panelov, tak asi výkupná cena nebude rásť - to je pre FVE. S vetrom skúsenosti nemám. Stále je to ale o kalkulačke. Najnovšie povoľujú len strechy a výkon do 100 kWp. Takže spočítať strechu - vyjde počet panelov a tým výkon FVE. Zistiť cenu za elektráreň a podľa aktuálnej platnej ceny spočítať návratnosť. Ak bude rozhodnutie, že chceš, tak to musíš stihnúť uviesť do prevádzky pokiaľ platí aktuálna cena, pretože obvykle sa k 1.1 zníži a návratnosť nemusí zodpovedať Tvojim predstavám. Viac som už popísal v téme: Fotovoltaika, slnko svieti vy zarábate - alebo podobne.