yasminele
07.07.11,14:37
Som majiteľkou nehnuteľnosti na Slovensku a platím vysoký fond opráv.Nikto mi nevie odpovedat, dokonca ani pán,ktorý je správcom v našom činžáku, čo sa deje s peniazmi, ktoré platíme do fondu opráv. Mimochodom je dosť priveľká suma. Dozvedela som sa, ze je možné požiadať o zrušenie a peniaze by boli vrátené, trebárs v prípade predaja nehnuteľnosti, ale pani na bytovom podniku tvrdí, že to možné nie je. Dá sa niečo robiť, ale mi neostáva nič iné len platiť každý mesiac? Vopred ďakujem za informácie. B
IVEB
07.07.11,15:05
Fond opráv slúži na opravy v bytovom dome a je povinný ho platiť každý vlastník bytu resp. nájomca. Zhromažďujú sa na Vašom bytovom účte , nevracajú sa vlastníkom ani pri predaji bytu.
IvanPK
08.07.11,04:13
Ja mám 4 izbový 84 m2 a platím 0,43 EUR na m2 to je 36,12 EUr mesačne je to veľa ?....
bosorak
08.07.11,04:22
to nie je veľa. my platíme 0,60 €/m2. Fond údžby sa nerozúčtováva, máš právo pýtať si rozpis, na čo boli vynaložené peniaze z fondu a koľko máte na účte.
IvanPK
08.07.11,08:56
Platím to 11 rokov.....máme skoro všetko hotové....
verkaz
08.07.11,14:23
My platíme 0,50 Eura na m2.
Správca je povinný podať správu o stave finančných prostriedkov na FO.
Vlastníci bytov rozhodujú o ich nakladaní a každý rok by si mali odsúhlasovať, na aký účel budú v tom ktorom roku použité.
yasminele
09.07.11,18:44
To by bolo síce super, kebyže sa niečo deje s tými peniazmi,ale zatial je vsetko po starom!mam59m2 a platím 39E mesačne a to sa mi zdá dosť priveľa. Takže si myslím, že celý náš vchod je veľkom balíku, s ktorým sa nič nedeje :(
Takže keď sa rozhodnem, že byt predám tak si mám navýšiť sumu, keďže je v tom aj FO?
avalik
09.07.11,19:35
To by bolo síce super, kebyže sa niečo deje s tými peniazmi,ale zatial je vsetko po starom!mam59m2 a platím 39E mesačne a to sa mi zdá dosť priveľa. Takže si myslím, že celý náš vchod je veľkom balíku, s ktorým sa nič nedeje :(
Takže keď sa rozhodnem, že byt predám tak si mám navýšiť sumu, keďže je v tom aj FO?

v rocnom vyuctovani nemas prilohu o tvorbe a pouziti FO?

zákon 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov

§8b
(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. Ak správca končí svoju činnosť, je povinný 30 dní pred jej skončením, najneskôr v deň skončenia činnosti, predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti týkajúcej sa tohto domu a odovzdať všetky písomné materiály, ktoré súvisia so správou domu vrátane vyúčtovania použitia fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrad za plnenia. Zároveň je povinný previesť zostatok majetku vlastníkov na účtoch v banke na účty nového správcu alebo spoločenstva.
Mila123
09.07.11,19:43
To by bolo síce super, kebyže sa niečo deje s tými peniazmi,ale zatial je vsetko po starom!mam59m2 a platím 39E mesačne a to sa mi zdá dosť priveľa. Takže si myslím, že celý náš vchod je veľkom balíku, s ktorým sa nič nedeje :(
Takže keď sa rozhodnem, že byt predám tak si mám navýšiť sumu, keďže je v tom aj FO?
ak ti to niekto zaplatí, prečo nie????, dnes sa byty predávajú pod cenu....ale možno budeš mať šťastie....
verkaz
10.07.11,07:54
Finančné prostriedky na fonde opráv nemajú s bytom nič spoločné. Ale skúsiť to môžeš s tým, že čo všetko sa bude v dome robiť.
sito
16.10.11,16:33
Som majiteľkou nehnuteľnosti na Slovensku a platím vysoký fond opráv.Nikto mi nevie odpovedat, dokonca ani pán,ktorý je správcom v našom činžáku, čo sa deje s peniazmi, ktoré platíme do fondu opráv. Mimochodom je dosť priveľká suma. Dozvedela som sa, ze je možné požiadať o zrušenie a peniaze by boli vrátené, trebárs v prípade predaja nehnuteľnosti, ale pani na bytovom podniku tvrdí, že to možné nie je. Dá sa niečo robiť, ale mi neostáva nič iné len platiť každý mesiac? Vopred ďakujem za informácie. B

To je zlé, keď nikto nevie čo s peniazmi na fonde oprav sa deje! Niekto isto vie? Výšku si schvaľujú vlastníci. FOaÚ sa nevracia, v prípade predaja je treba započítať do ceny bytu. Nič, len platiť.



Finančné prostriedky na fonde opráv nemajú s bytom nič spoločné. Ale skúsiť to môžeš s tým, že čo všetko sa bude v dome robiť.

... nič spoločné ... To by som netvrdil, vlastník bytu je povinný do FOaÚ prispievať. S toho fondu sa hradia aj spoločné veci v bytoch.
verkaz
16.10.11,16:53
Sito, ja som to myslela tak, že pri predaji bytu sa žiadny zostatok nevracia.

Nechce sa mi veriť, že ba sa nedalo zistiť stav finančných prostriedkov ba učte FO a ani to že by sa nič v dome nerobilo.
Len je treba chodiť na schôdze a zaujímať sa o dianie v dome.
suzi1
24.10.11,10:29
Dobrý deň! Prosím poraďte!!! Bývame v obecnom nájomnom byte a obec zrušil účet fond opráv ,mi prispievame na všeobecný obecný účet . Je to súlade zo zákonom?Pri podpise nájomnej zmluvy obecný úrad otvoril účet a peniaze tam rok vkladali a po troch rokoch z tých peňazí vyplatili dlžoby obecný a zostatok vložili na iný účet všeobecný tento jeden účet má obec aj na priek tomu že aj za vedenie účtu obec neplatila lebo banka strhávala z našich peňazí.Obec dostala dotáciu od štátu aj úver zo ŠFRB a podľa ich výpočtu platíme nájomné aj takzvaný geofond len nevieme teraz že komu. Ďakujem za odpoveď zajtra je obecné zastupiteľstvo rada bi som im ten zákon prečítala lebo oni si myslia že všetko robia dobre.
verkaz
24.10.11,18:54
Zákon 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
Tu na porade je o tejto téme popísané už veľa, vyhľadaj si v témach.
evula0
26.10.11,12:07
Stav FPOaÚ a nesplatený úver bytového domu je zásadná informácia pri predaji a kúpe bytu, sú to pre nového vlastníka úspory alebo dlhy, ktoré bude môcť využiť pri opravách,údržbe alebo rekonštrukcii bytového domu alebo splácať Pri dnešných komplexných rekonštrukciách sa môže nesplatený úver v prepočte na byt(podľa m2) hravo vyšplhať aj na 5-10 tisíc €. A opačne stav FPOaÚ môže byť kladný na byt(podľa m2) aj 2-3 tisíc €. Ak toto nový vlastník nevie , tak ho podobné sumy ovplyvňujúce cenu bytu nezaujímajú alebo disponuje najväčším božím trestom- nevedomosťou.
evula0
26.10.11,12:21
Ešte k FPOaÚ.Nie je možné niektorému vlastníkovi bytu vyplatiť jeho teoretický podiel.Tok peňazí je od vlastníka len jednosmerný vo výške schválenej čiastky na m2 krát veľkosť bytu. Opačný chod peňazí z FPOaÚ je možný len na zákonom stanovené účely. Ak majú niekde na FPOaÚ "kopu" peňazí a nevedia ich použiť, môžu si na zhromaždení vlastníkov schváliť zníženie prispievania za m2, nie je stanovená spodná hranica.
evula0
26.10.11,12:49
K príspevku č.13: Ak som v nájomnom byte, platím nájom podľa zmluvy. Väčšinou je tento rozdelený na určenú sumu nájomného a platby za služby. Druhá časť môže byť aj pevne dohodnutá alebo zúčtovateľná podľa vyúčtovania. V žiadnom prípade nemôže nájomník tvoriť akýsi FPOaÚ. Toto má na starosti vlastník, aby mohol prenajímaný dom,byt,..udržiavať a môže si ho tvoriť nejakou oddelenou čiastkou z nájomného.